Supermleko
Mleko zawiera wapń, tak potrzebny do budowy kości i małych ząbków. Jeśli jest tak zdrowe, to dlaczego dietetycy radzą unikać mleka od krowy, przynajmniej do czasu, gdy maluch skończy trzeci rok życia?
Odpowiedź jest jedna – mleko od krowy nie jest zdrowe dla smyka. Bo za dużow nim białka, nasyconych kwasów tłuszczowych, laktozy i składników mineralnych, a za mało np. cynku i żelaza. Mały organizm nie radzi sobie z taką ilością składników odżywczych (w mleku krowim jest więcej wapnia i białka niż w maminym), skutki „przedawkowania” są przykre: zaparcia, wzdęcia, kolka jelitowa. Czasem alergia na białko mleka krowiego albo nietolerancja laktozy.
Co dać innego?
Jeśli dziecko nie pije maminego mleka, powinno dostać modyfikowane. – Wprawdzie do jego produkcji wykorzystuje się mleko krowie, jednak zmieniono w nim wszystko: rodzaj węglowodanów, białek, tłuszczów, nawet ilość witamin i składników mineralnych – mówi Aleksandra Czarnewicz-Kamińska, dietetyczka, mama trzylatki. – Dzięki temu mieszanki przypominają swoim składem kobiecy pokarm.
W zależności od wieku dzieci piją różne mieszanki mleczne. Maluchom do czwartego miesiąca życia podaje się mleko początkowe (oznaczone cyfrą 1), następne (cyfrą 2) ląduje w butelce dla smyków, które nie skończyły jeszcze pierwszego roku. Na starszaka czekają mleczne przysmaki dla Juniora (lub z cyfrą 3). – Oczywiście pod warunkiem, że dziecko jest zdrowe. Choć i w tym wypadku rodzaj mieszanki radziłabym uzgodnić z pediatrą – podpowiada dietetyczka.
Na problemy
Rodzice wielu maluszków borykają się z ulewaniem. To normalne – odpowiada za to niedojrzały układ pokarmowy. Jednak jeśli malec ulewa dużo, a przy tym słabo przybiera na wadze, to konieczna będzie wizyta u lekarza. Zapewne zaleci zmianę mieszanki na taką ze składnikami, które zagęszczają pokarm (oznaczono je literkami AR).
Jeśli smyk cierpi na kolki, bóle brzucha, biegunki, to może oznaczać, że mały organizm nie wytwarza laktazy, enzymu potrzebnego do strawienia laktozy. Pediatra wskaże, jaka mieszanka jest najlepsza: do wyboru są te z obniżoną zawartością laktozy albo specjalne dla alergików. Jeżeli malec ma alergię, to dla niego przyszykowano mieszanki lecznicze (preparaty mlekozastępcze).
Kiedy jest BIO
Na niektórych opakowaniach mieszanek mlecznych pojawia się napis BIO. Co to znaczy? – Do ich produkcji użyto mleka z gospodarstwa ekologicznego – mówi dietetyczka. – Mającego wyższą wartość odżywczą niż te nie BIO. Bo krowy przez większość czasu pasą się na świeżym powietrzu, są przez to zdrowsze. Jedzą ekologiczną paszę, która powstała bez dodatku nawozów sztucznych. W hodowli nie stosuje się środków hormonalnych przyspieszających przyrost zwierzęcia…
Gdy nie lubi białego...
Maluch upiera się, że ani kropli mleka więcej? Trzeba użyć podstępu. I ukryć mleko w:
• Kakao. Zawiera wszystko to, co mleko, plus magnez.
• Jogurcie. Jego zaletą jest obecność bakterii probiotycznych, świetnie działających na jelita. Można do niego dodać owoce.
• Naleśnikach, placuszkach, budyniu. Dania te można przygotować na mleku modyfikowanym. Taki posiłek jest pełnowartościowy.
Zobacz także