Gdy smyk często ma kolkę, ulewa pokarm, płacze przy karmieniu lub tuż po nim, boisz się, czy nie jest to spowodowane alergią. Chodzisz do pediatry, pytasz o leki, prosisz o zmianę mleka modyfikowanego na inne. Niepotrzebnie! Bo najczęstszą przyczyną problemów jest po prostu zła pozycja dziecka w czasie jedzenia. W takim razie jaka ona powinna być?

Reklama

Nie na leżąco
Przede wszystkim nigdy nie karm dziecka, gdy leży w łóżeczku. Zwłaszcza płasko, na pleckach. Po pierwsze, przez to łatwo mogłoby się zakrztusić, a nawet groźnie zachłysnąć. Szczególnie że u takiego malca pokarm często cofa się z żołądka do przełyku. Po drugie, maleństwo potrzebuje twojej bliskości, lubi być brane na ręce. Także podczas jedzenia! Zawsze więc wyjmij je z łóżeczka i trzymaj podczas karmienia. Dzidziuś ma wtedy z tobą lepszy kontakt, patrzy ci w oczy, czuje dotyk twoich rąk. Jest mu dobrze.

Raz tak, raz...
Nie musisz karmić smyka zawsze w takiej samej pozycji. Nuda jest niewskazana, także przy jedzeniu! Wypróbuj kilka sprawdzonych pozycji. Niezależnie od tego, którą ostatecznie wybierzesz, zwróć uwagę, by główka malucha znajdowała się wyżej niż reszta ciała, tak by smyk się nie zachłysnął. O czym jeszcze musisz pamiętać?
• Uważaj, by dziecko nie odchylało główki ani do przodu, ani do tyłu. Jedzenie w takich warunkach jest pot-wornie niewygodne, a mleko może nawet dostać się do dróg oddechowych.
• Pilnuj, by smoczek był cały wypełniony pokarmem. Wtedy smyk będzie pić mleko, a nie połykać powietrze.

Jaka butelka do karmienia - sprawdź opinie!

Hop do góry!
Niestety, nawet jedząc w najwygodniejszej pozycji, maluszek zawsze niechcący trochę powietrza połknie. Jeśli zostanie ono w żołądku, spowoduje gazy i kolkę. Żeby temu zapobiec, zawsze po karmieniu potrzymaj go w pozycji pionowej lub półpionowej, oczywiście podtrzymując kręgosłup i główkę. Poczekaj, aż odbije mu się powietrze (czasem trwa to chwilę, innym razem kilka minut). Uwaga: niedobrym pomysłem na odbijanie jest klepanie malca po plecach! W ten sposób mu nie pomożesz, a wręcz może się to skończyć ulaniem pokarmu lub zakrztuszeniem się.

Zobacz także

Oto najlepsze pozycje do karmienia butelką (zdjęcia w galerii obok):
1. Klasyczna siedząca
2. Z próbą samodzielności
3. Przodem do siebie
4. Na boku

Konsultacja: dr Aleksandra Łada, neurologopeda.

mtj_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama