karmienie piersią
Fotolia
Karmienie

Karmienie piersią: Nie hartuj brodawek przed karmieniem piersią! Co zamiast tego?

Mycie brodawek przed każdym karmieniem albo „hartowanie” ich (czyli pocieranie gąbką czy ręcznikiem) w ciąży to metody, które szkodzą piersiom. Pomoże im coś zupełnie innego.

Karmienie piersią to naturalna czynność i nie trzeba do niej specjalnie przygotowywać piersi ani brodawek piersiowych. "Hartowanie" sutków ostrą gąbką, żeby stwardniały, to błąd. Co zatem będzie wskazane?

1. Prawidłowe przystawianie do piersi to podstawa.

Niemowlę podczas ssania powinno mieć w buzi całą brodawkę piersiową i dużą część otoczki. Jeżeli będziesz prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, brodawki szybko przyzwyczają się do nowych zadań.

2. Rozsądna higiena piersi

Mycie piersi przed każdym karmieniem jest nie tylko niepotrzebne, lecz nawet niewskazane, bo woda i mydło zmywają naturalne substancje natłuszczajace i ochronne. Dla prawidłowej higieny wystarczy umyć piersi raz dziennie, podczas mycia całego ciała. Przed karmieniem należy za to koniecznie umyć ręce!

3. Wietrzenie to dobry sposób na podrażnienia piersi.

Jeśli brodawki są podrażnione, warto między karmieniami chodzić bez stanika i bluzki (tarcie o materiał dodatkowo podrażnia piersi). Na spacerze przydadzą się za to silikonowe muszle laktacyjne.

4. Pielęgnacja podrażnionych brodawek.

Jeśli skóra na brodawkach jest zmacerowana i sucha, smaruj je preparatem na brodawki dla karmiących mam. Wybieraj te, których nie trzeba zmywać przed karmieniem (np. Purelan, Lanolina, Mustela, Bepanthen). Jeszcze lepszym wyjściem będzie rozsmarowanie po karmieniu kilku kropel swojego pokarmu i pozostawienie go do wyschnięcia. Twoje mleko ma właściwości ochronne i gojące.

Czy karmienie piersią może boleć?

Tkliwość brodawek piersiowych w pierwszych dniach karmienia piersią jest zupełnie normalna. Zwykle występuje tylko przez kilka chwil po przystawieniu dziecka do piersi i mija, gdy pokarm zaczyna wypływać. Jeżeli jednak przez cały czas ssania dziecka czujesz ból, to najprawdopodobniej znaczy to, że jest ono zbyt płytko przystawione do piersi. W takiej sytuacji należy delikatnie przerwać karmienie (wsuń w kącik ust dziecka swój mały palec i wysuń pierś) i spróbować przystawić malucha na nowo, głębiej. W tym celu połaskocz go nad wargą a gdy już otworzy szeroko usta, zdecydowanym ruchem „nałóż” je na pierś.

Czasem (ale rzadko) ból przy karmieniu jest spowodowany za krótkim wędzidełkiem podjęzykowym u dziecka. W takim przypadku neonatolog lub doradca laktacyjny oceni, czy konieczne jest podcięcie wędzidełka. To krótki zabieg, który może ułatwić życie mamie i dziecku.

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

bolące sutki przy karmieniu
Adobe Stock
Karmienie
Bolące sutki przy karmieniu: 4 przyczyny i sposoby na złagodzenie bólu
Bolące brodawki i sutki podczas karmienia to problem wielu mam karmiących piersią. Piersi przy karmieniu są często nabrzmiałe i twarde jak kamień, a brodawki mogą nawet popękać. Ból piersi można jednak łatwo złagodzić, jeśli znasz sposoby na bolące sutki.

Na bolące sutki narzeka wiele karmiących mam, bo piersi podczas karmienia są wyjątkowo wrażliwe. Na szczęście bolące sutki i poranione brodawki to problem, z którym możesz sobie poradzić. Zamiast odstawiać dziecko od piersi, wypróbuj proste sposoby na bolące sutki podczas karmienia.  Spis treści: Bolące sutki na początku karmienia Bolące sutki podczas karmienia Bolące sutki a zastój pokarmu Bolące sutki a zapalenie piersi Bolące sutki na początku karmienia Dwa lub trzy dni po porodzie, twoje piersi mogą stać się wyjątkowo ciężkie i twarde. Z brodawek może samoistnie wyciekać mleko. Bolące sutki to wówczas efekt nawału pokarmu: twoje dziecko jeszcze nie potrzebuje zbyt dużej ilości mleka, tymczasem twoje piersi wytwarzają go aż nadto. W przypadku nawału pokarmu może pojawić się też lekka gorączka. Nie lekceważ jej, bo możesz w ten sposób doprowadzić do niebezpiecznego zapalenia piersi. Co pomoże na bolące sutki, gdy masz nawał pokarmu? Zastosuj ciepły okład np. z ogrzanej, tetrowej pieluszki. Delikatnie pogłaszcz ciepłymi dłońmi swoje piersi w kierunku od nasady do brodawki. Podtrzymując jedną dłonią pierś, a drugą ostrożnie ugniatając okolice wokół bolącej brodawki, odciągnij trochę mleka (dotąd, aż odczujesz ulgę). Nie odciągaj całego pokarmu z piersi, bo wtedy twój mózg dostaje sygnał, że należy zwiększyć produkcję mleka. Polej bolące sutki chłodną wodą po zakończeniu usuwania nadmiaru mleka. Woda obkurczy lekko kanaliki mleczne. Bolące sutki podczas karmienia Twój bezzębny noworodek może boleśnie pokaleczyć sutki, szczególnie wtedy, gdy jeszcze nie do końca opanowałaś technikę prawidłowego przystawiania do piersi . Brak dłuższych przerw w karmieniu nie sprzyja twoim poranionym brodawkom, ale możesz spróbować nieco złagodzić dolegliwości. Co pomoże...

poranione brodawki
Fotolia
Karmienie
Sposób na poranione brodawki
Karmienie piersią miało być przyjemne, a ciebie boli, masz poranione brodawki, które krwawią. Są sposoby, by temu zaradzić i z przyjemnością karmić piersią.

Najczęstszą przyczyną poranionych brodawek jest nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Żeby na zawsze poradzić sobie z poranionymi brodawkami musisz je wyleczyć i skorygować sposób karmienia piersią. Co zrobić, gdy brodawki bolą Nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi i nieprawidłowe ssanie to najczęstsze przyczyny bólu brodawek i poranionych brodawek.  1. Zwróć uwagę, czy dziecko prawidłowo chwyta pierś.  Pamiętaj, że pierś powinna wypełniać całą buzię dziecka.  2. Zwróć uwagę, czy dziecko prawidłowo ssie pierś. Nie martw się, że dziecko nie umie ssać piersi : może się tego nauczyć. Gdy dziecko ssie pierś, powinnaś słuchać postękiwanie, a nie cmokanie.  3. Spróbuj zmienić pozycję do karmienia piersią . Często to bardzo pomaga: dziecko w innej pozycji nieco inaczej ssie pierś.  4. Podawaj dziecku najpierw pierś, której brodawka jest mniej bolesna. Dziecko zaspokoi pierwszy głód i będzie ssać pierś spokojniej. 5. Na bolesną brodawkę możesz przed karmieniem położyć zimny okład, kostkę lodu. 6. Delikatnie odłączaj noworodka od piersi po nakarmieniu, wsuwając palec w kącik jego ust. Co zrobić, gdy brodawki są popękane 1. Smaruj brodawki kremem na pękające brodawki (np. Mustela, Bepanthen, PureLan, Ziajka). Możesz też smarować popękane brodawki własnym mlekiem. Pokarm ma właściwości ochronne i gojące.  2. Często zmieniaj wkładki laktacyjne – nie mogą być wilgotne. 3. Często „wietrz” piersi. 4. Pamiętaj o zakładaniu bawełnianego biustonosza. 5. Nie musisz myć brodawek przed każdym karmieniem, wystarczy zrobić to raz dziennie, nie używając mydła. Co robić, gdy brodawki mocno krwawią? Jeśli ból jest bardzo dotkliwy, a brodawki krwawią i są w złym stanie, możesz przerwać karmienie na kilkanaście godzin, aby dać „odpocząć” piersiom. W...

poranione brodawki
Fotolia
Karmienie
Co pomoże na poranione brodawki: czym można je smarować podczas karmienia piersią?
Poranione brodawki nie muszą być powodem odstawienia dziecka od piersi. Nawet krwawiące brodawki można leczyć samodzielnie, ale tylko za pomocą maści dozwolonych dla mam karmiących.

Poranione brodawki to problem wielu karmiących mam. Brodawki mogą krwawić podczas karmienia piersią od laktatora lub jeśli dziecko źle chwyta pierś. Ale nawet w czasie karmienia można leczyć i smarować poranione brodawki specjalnymi maściami albo... mlekiem mamy.  Co pomoże na poranione brodawki? Możesz samodzielnie leczyć poranione brodawki, a jeśli prawidłowo o nie zadbasz, problem zniknie po kilku dniach. Zamiast od razu odstawiać dziecko od piersi i podawać mu butelkę, najpierw wypróbuj te sposoby na poranione, krwawiące brodawki: Prawidłowo przystawiaj do piersi Pamiętaj, że dziecko powinno objąć ustami nie tylko samą brodawkę, lecz także dużą część otoczki. Przy dobrym ssaniu buzia dziecka jest wręcz wypełniona piersią, policzki są pełne, nie zapadnięte, a wargi wywinięte. Czubek nosa i broda niemowlęcia dotykają piersi. Gdy dziecko ssie, słyszysz nie cmokanie, tylko jakby postękiwanie (to odgłos połykania mleka). Jeśli widzisz, że dziecko jest źle przystawione do piersi , słyszysz cmokanie i czujesz ból podczas karmienia – musisz je przerwać, bo efektem mogą być poranione brodawki. Ale uwaga: nie wyciągaj piersi z buzi, tylko włóż mały palec w kącik ust malca i w ten sposób przerwij ssanie. Gdy maluszek otwiera zbyt wąsko buzię, przytrzymaj palcem jego bródkę: może wtedy głębiej złapie pierś. Masz poranione brodawki? Nie podawaj smoczka Dziecko nie potrafi równocześnie nauczyć się dwóch sposobów ssania (a smoczek ssie się inaczej, dużo płycej niż pierś). Jeśli więc dziecko ma problem z prawidłowym uchwyceniem piersi, próbuj go uspokajać kołysaniem, noszeniem, a nie podawaniem smoczka . Smaruj poranione brodawki swoim mlekiem Rób to po każdym karmieniu (twoje mleko ma właściwości przeciwbakteryjne i gojące). Wielu mamom pomaga też smarowanie piersi specjalnymi kremami do pielęgnacji brodawek (np. Lano-maść Mama...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj