Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, karmienie butelką, butelka, mleko
Karmienie

Nocne karmienia butelką

Jeśli wstajesz w nocy kilka razy, by przygotować malcowi butelkę, przeczytaj ten tekst. Dowiesz się, kiedy przestanie to być potrzebne.

Mamy, które karmią piersią, mają łatwiej: biorą w nocy malca do łóżka, przystawiają go do piersi i… zasypiają. Gdy karmisz butelką, musisz wstać, przygotować porcję mieszanki i poczekać, aż maluch się naje. Przyda ci się kilka rad, które ułatwią życie.

Popracuj nad techniką
Kilkumiesięczne dziecko ma malutki żołądek, więc szybciej zaczyna odczuwać głód. Dlatego w nocy budzi się na jedzenie kilka razy, a ty – razem z nim. Udoskonal więc technikę karmienia pociechy. Przed pójściem spać wsyp do butelki odmierzoną porcję proszku mlecznego. Przygotuj też sobie w w termosie odmierzoną ilość ciepłej wody. Nocą jedynie wymieszasz ją z proszkiem. Na wszelki wypadek, gdyby woda ostygła, postaw też koło łóżka podgrzewacz. Jesteś w tej szczęśliwej sytuacji, że w karmieniu może cię czasem zastąpić mąż.

Nie kieruj się tylko zegarkiem
Pamiętaj, że nie zawsze, gdy dziecko zakwili, musisz mu podać butelkę z jedzeniem. Zwłaszcza w nocy. Niekiedy, gdy malec obudzi się, wystarczy dać mu smoczek lub pogłaskać go po główce, aby usnął jak aniołek. Spróbuj tak robić, bo dziecko karmione sztucznie powinno mieć przerwy między posiłkami. Jego brzuszek potrzebuje 2–3 godzin na strawienie mleka modyfikowanego. Jednak nie przesadzaj i nie karm z zegarkiem w ręku! Czasem malec może zgłodnieć, nim minie wyznaczony czas, bo np. usnął w trakcie poprzedniego posiłku. Wówczas podaj mu butelkę wcześniej. Zdarza się też odwrotnie: maluch śpi, choć – według mamy i zegara – powinien być już głodny. Nie budź wtedy śpiocha.

Przygotuj sycącą kolację
Im malec starszy, tym rzadziej je w nocy, bo nie odczuwa już tak szybko głodu. Dlatego gdy zacznie drugie półrocze życia, możesz powoli zacząć odzwyczajać go od posiłków po godzinie 20. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.
→ Po pierwsze: musisz zacząć dawać dziecku bardziej sycące kolacje, które na dłużej zapełnią mu brzuszek, np. mieszankę z ryżem, płynne kaszki, gotowe posiłki w słoiczkach (twarożek z owocami, mannę z mlekiem i wanilią itp.).
→ Po drugie: maluch, który ma więcej niż pół roku, często budzi się w nocy nie z głodu, lecz... z przyzwyczajenia. Gdy zamiast mleka będzie dostawać wodę, przestanie robić rodzicom pobudki. Jakby rozumiał, że dla samego picia nie warto przerywać snu. Nie stanie się to od razu, ale po tygodniu dziecko przyzwyczai się do nowych zwyczajów.

Przerwa dla ząbków
Gdy maluch zaczyna jeść warzywa, owoce, mięso i nabiał, jego organizm potrzebuje dłuższej przerwy na strawienie pożywienia. Skorzystają na tym także jego mleczaki. Każde jedzenie czy picie (wyjątkiem jest jedynie czysta woda) po wieczornym myciu ząbków ma zły wpływ na ich kondycję, bo mleko modyfikowane, kaszki, soczki czy herbatki zawierają pewne ilości cukru. Postaraj się więc, by nocne karmienia jak najszybciej stały się wspomnieniem. Bo chyba nie odważysz się myć dziecku zębów o godzinie 3 nad ranem?


Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, pracuje w I Klinice Pediatrii AM we Wrocławiu.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

Pielęgnacja
We własnym łóżeczku
Marzysz o tym, by malec wreszcie przeniósł się z waszego małżeńskiego łóżka do swojego pokoju? Specjalnie dla ciebie – krok po kroku – wielki plan przeprowadzki szkraba pod własną kołderkę.

Marzysz o tym, by malec wreszcie przeniósł się z waszego małżeńskiego łóżka do swojego pokoju? Specjalnie dla ciebie – krok po kroku – wielki plan przeprowadzki szkraba pod własną kołderkę. Maluszek od urodzenia śpi z wami, bo tak było łatwiej go karmić piersią i utulić podczas kolki. Jednak teraz wszystkim zrobiło się niewygodnie, bo ruchliwy smyk wierci się i kopie przez sen. Po wielu nieprzespanych nocach podjęłaś decyzję – czas na przeprowadzkę do własnego łóżka! Musisz być jednak pewna, że jesteś na taką zmianę gotowa. Gdy masz wątpliwości, postępujesz niekonsekwentnie. Pamiętaj też, że wrażliwe dziecko potrzebuje więcej czasu, by oswoiło się z nową sytuacją. Ale dzięki naszemu planowi na pewno się uda! Przygotuj przytulny pokoik Przed pierwszymi urodzinami maluszka lepiej ustawcie jego łóżeczko w waszej sypialni. Osobny pokój to dobre rozwiązanie dla co najmniej rocznego malca, który rzadziej się budzi. Wybierz różne przedmioty, które twój szkrab skojarzy ze spaniem: ciepła kołderka, smoczek (jeśli go używa), lampka. Potem przygotuj coś zupełnie nowego, co od tej pory będzie mu zawsze towarzyszyło podczas zasypiania i gdy się obudzi. Może to być przytulanka, kolorowa poduszka lub kocyk. Połóż malca do łóżeczka Przygotuj się na gwałtowny sprzeciw. Szkrab na pewno nie zgodzi się „bez walki” na wielką przeprowadzkę. Pogłaszcz go i powiedz łagodnym, a zarazem stanowczym tonem, że od dziś będzie spał razem z misiem (lub inną przytulanką) w swoim łóżeczku. Po krótkim czasie (góra pół minuty) pożegnaj dziecko czule, zgaś światło i wyjdź z pokoju, zostawiając za sobą lekko uchylone drzwi. Wytrzymaj... jedną minutę Maluch na pewno będzie cię wołał, płakał, krzyczał i tupał. Oczywiście nie możesz go w takiej sytuacji zostawić samego. Zaglądaj do niego często, by nie czuł się opuszczony i...

Panthermedia
Karmienie
Kłopoty z karmieniem butelką
Masz dobrą wodę, smoczek, butelkę i mleko. Karmienie powinno być dziecinnie proste. Ale albo on nie chce jeść, albo nie wtedy, kiedy przygotowałaś mieszankę.

Albo chce w nocy co godzinę wypić po kilka łyków. No cóż, pogódź się z tym, że twoje dziecko po prostu nie jest niemowlęciem „z reklamy”, które je co trzy godziny, zawsze wypija wszystko, co jest w butelce, i nie domaga się ani pół łyczka więcej. A potem śpi zadowolone aż do następnego karmienia. Pociesz się: twój smyk od urodzenia jest po prostu dzieckiem z charakterem! Musisz tylko teraz umiejętnie z nim postępować. A wtedy problemy, które dziś wydają ci się nie do przezwyciężenia, dadzą się pokonać. Dasz sobie radę, zobaczysz! W nocy ciągle chce jeść Problem: Asia ma prawie miesiąc. Co najmniej dwa razy w nocy daję jej butelkę. Jestem wykończona! Rozwiązanie: Maluchy „na butelce” co prawda zwykle szybciej niż karmione piersią rezygnują z nocnego karmienia, jednak musisz liczyć się z tym, że przez całe pierwsze półrocze (a często dłużej) dziecko będzie chciało jeść także w nocy. Niedługo liczba nocnych karmień powinna zmniejszyć się do jednego, a kiedy już zaczniesz podawać na kolację mleko z dodatkiem kaszki lub kleiku (od piątego miesiąca), być może malec w ogóle zrezygnuje z jedzenia w nocy. Niektóre niemowlęta nie potrafią jednak obejść się bez takiego posiłku. Przygotuj wieczorem wszystko tak, by w nocy stracić jak najmniej czasu na przygotowanie mleka. Butelkę i smoczek dobrze umyj, sparz wrzątkiem. Zagotuj wodę, ostudź do temperatury ok. 40°C, wlej do butelki, szczelnie ją zamknij i wstaw do podgrzewacza, ustawiając termostat na ok. 40ºC. Gdy dziecko obudzi się, wsyp mleko modyfikowane i potrząśnij butelką, by proszek dokładnie się rozpuścił. Przed podaniem dziecku mleka sprawdź jego temperaturę. Wylej kilka kropli na przegub dłoni; powinny być ciepłe. Ssie bardzo łapczywie Problem: Synek „pochłania” zawartość butelki w pięć minut, a potem strasznie płacze, bo boli go brzuch....

niemowlę, sen, łóżko
Rozwój
Co przeszkadza dziecku w spaniu
Każdego ranka wstajesz niewyspana, bo twój maluch w nocy znowu dał ci popalić. Zamiast obmyślać kolejny cudowny sposób usypiania, zastanów się, czy w twoim domu nie czają się wrogowie długich snów.

Jak to jest, że niektóre maluszki zasypiają bez marudzenia i śpią długo, a inne wieczorami awanturują się i sypiają jak zające pod miedzą? Cóż, wiele zależy od dziecięcego temperamentu, ale... na szczęście nie wszystko. Bo czasem maluchowi po prostu przeszkadza coś w długim spaniu. Co to może być? Tutaj znajdziesz podpowiedzi.   Niezaspokojony apetyt Noworodek ma malutki brzuszek i nie potrafi najeść się na zapas. Dlatego pije mleczko także w nocy. Ale nie musisz go do karmienia całkowicie rozbudzać. Podaj mu pierś lub butelkę przy przyciemnionym świetle, spokojnie. I absolutnie się z malcem nie baw. Jeśli natomiast starszy niemowlak w nocy domaga się bez przerwy mleka, podawaj mu bardziej syte kolacje. Może też być tak, że dziecko wcale nie budzi się z powodu głodu, tylko... z przyzwyczajenia. Miło jest przecież w nocy przytulić się do piersi mamy i possać ciepłe mleczko. Ale i na takie pobudki jest sposób. Gdy smyk cię woła, spróbuj przetrzymać go chwilę i nie przychodź od razu. Jeśli jednak to nie skutkuje, daj mu butelkę z wodą. Malec szybko zrozumie, że nocne wstawanie się nie opłaca, bo i tak nie kończy się ono piciem mleka. Kiepskie godziny snu Maluszek szaleje do północy lub wprost przeciwnie – dość wcześnie usypia, ale za to budzi się bladym świtem? Pora przyjrzeć się jego rytmowi dnia. Jeśli smyk wieczorem jest pełen energii i długo nie może usnąć, być może zbyt często śpi w dzień. Warto zmniejszyć liczbę popołudniowych drzemek lub przesunąć godzinę ostatniej na wcześniejszą. Jesteś mamą rannego ptaszka – kładź szkraba wieczorem godzinę później. Upewnij się też, że nic nie przeszkadza mu dłużej pospać, np. zbyt duży hałas czy słoneczne światło.  Życie w chaosie Dla maluszka wyjątkowo ważna jest powtarzalność zdarzeń. Dlatego trzymaj się jednego, raz na zawsze ustalonego planu dnia i kładź...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak