Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, karmienie butelką, niemowlę
Karmienie

Rady na kłopoty - karmienie butelką

Maluch zamiast ssać smoczek oblizuje go? Albo karmienie trwa 40 minut? A może za mało wypija? Spokojnie. Na kłopoty, zawsze jest jakaś rada.

Będąc w brzuchu, malec nie nauczył się ssać smoczka i pić modyfikowanego mleka. Pierwsze dni z butelką mogą więc być trudne, ale kłopotom da się zaradzić.

1. Problem: Malec nie chce jeść co trzy godziny

Byłoby dziwne, gdyby chciał, dziecko to przecież nie zegarek! Bobas każdego dnia ma nieco inny apetyt. Gdy więcej zje na jeden posiłek, chętnie poczeka cztery godziny, aż wszystko ułoży mu się w brzuszku.
Rozwiązanie: Karm na żądanie
Noworodek ma jeść MNIEJ WIĘCEJ co trzy godziny. Raz może to jednak być dwie i pół, innym razem – cztery. W miarę jak dziecko będzie rosło, powoli zacznie się przyzwyczajać do stałych pór posiłków.

Jaka butelka dla niemowlaka - sprawdź opinie rodziców

2. Problem: Zjada dużo mniej niż to jest zalecane dla jego wieku
Każde dziecko ma inny apetyt, podawane normy są pewną średnią dla danego wieku. Czasem jednak odmowa jedzenia może być spowodowana chorobą dziecka lub jakąś nietoleracją pokarmową.
Rozwiązanie: Jeśli taka sytuacja zdarza się sporadycznie – nie martw się
Dziecko zgłodnieje i kolejną porcję zje całą. Jeżeli jednak maluszek często zostawia w butelce połowę mleczka, policz, ile w sumie go wypija przez całą dobę. Zważ dziecko w przychodni. Jeśli coś cię niepokoi, porozmawiaj na ten temat z lekarzem.

3. Problem: Malec strasznie długo je, karmienie zajmuje czterdzieści minut
Dzieci jedzą w różnym tempie. Jednak czterdzieści minut to rzeczywiście trochę za długo – nawet mleko już będzie zimne. Taka sytuacja zwykle jest spowodowana tym, że dziecko albo bawi się, albo śpi – a nie je.
Rozwiązanie: Sprawdź, czy dziurka w smoczku nie jest za mała i mleko nie wypływa zbyt wolno
Może maluszkowi będzie bardziej odpowiadać smoczek z nieco większą dziurką? Nie dawaj malcowi podsypiać podczas karmienia. Budź go łaskotaniem w policzek, bródkę, piętkę. Jeśli widzisz, że raczej bawi się butelką niż je, przerwij karmienie i podaj posiłek za godzinę.

4. Problem: Dziecko częściej je w nocy niż w dzień
Noworodek ma do tego prawo. Jednak już po 2–3 tygodniach powinien nauczyć się odróżniać dzień od nocy.
Rozwiązanie: Przy nocnych karmieniach nie wybudzaj malca, nie zapalaj światła
Za to gdy dzidziuś obudzi się w dzień, rozmawiaj z nim, zabawiaj. Nauczy się, że dzień jest od jedzenia i zabawy, a noc od spania. Jednak jeszcze przez kilka miesięcy może chcieć pić mleko także w nocy, bo nie potrafi najeść się na zapas.

5. Problem: Nie ssie mleka z butelki, tylko liże smoczek
Tak się zdarza, gdy malec był karmiony piersią. Nie ma ochoty ssać smoczka.
Rozwiązanie: Uzbrój się w cierpliwość
Gdy malec poczuje głód, na pewno będzie ssać z butelki. Jeśli dziecko ma już cztery miesiące, nie musisz podawać mu mleka w butelce. Może bardziej polubi kubeczek? Dla młodszego smyka możesz kupić specjalny treningowy, z ustnikiem.

6. Problem: Płacze przy jedzeniu lub wkrótce po tym, gdy skończy jeść
Przyczyną takiego zachowania może być ból brzuszka spowodowany tym, że dziecko nałykało się powietrza w czasie jedzenia.
Rozwiązanie: Kup smoczek z mniejszą dziurką albo tzw. butelkę przeciwkolkową
Gdy malec skończy jeść, przytrzymaj go w pozycji pionowej (podtrzymując główkę i kręgosłup) i poczekaj, aż odbije mu się połknięte powietrze. Jeśli dziecko często płacze po karmieniu, powiedz o tym pediatrze. Przyczyną kłopotów może być alergia – wtedy konieczna jest zmiana mleka na antyalergiczne.


Konsultacja: dr Ewa Orłowska, pediatra, Centrum Zdrowia Dziecka.
 

mtj_dopisek.gif

 

Co powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

Karmienie
Vademecum butelkowej mamy
Czy maluch zawsze powinien wypić całą porcję mleka? I jak często mu je podawać? Rozwiązaliśmy najczęstsze problemy, które pojawiają się, gdy karmisz mieszanką.

Głodny, na pewno będzie głodny! A może jest chory lub potrzebuje innego mleka – zamartwiasz się, widząc że Twoje maleństwo nie dopiło porcji w butelce. Starasz się (jak każda mama), by malec był zawsze najedzony. Podpowiemy Ci, jak najlepiej podawać mleko modyfikowane, by szkrab miał pełen brzuszek i był zdrowy. PROBLEM: Chcę odstawić dwumiesięczną córkę od piersi. Czy mogę jej podać tę samą mieszankę, którą moja siostra karmi swoje dzieci? ROZWIĄZANIE: Nie. Zapytaj lekarza, jakie mleko powinno pić Twoje maleństwo (to konieczne, jeśli dziecko ma mniej niż pięć miesięcy). Tylko pediatra oceni, czy córeczka może pić zwykłe mleko modyfikowane, czy też preparat mlekozastępczy, bo ma objawy alergii na białko mleka krowiego. PROBLEM: Moja mama twierdzi, że powinnam karmić synka butelką co trzy godziny. Ale czasem mam wrażenie, że mały jest częściej głodny. ROZWIĄZANIE: Karm smyka, kiedy się tego domaga. Jeszcze niedawno pediatrzy zalecali, by podawać niemowlęciu mleko modyfikowane co trzy godziny. Obecnie radzą karmić na żądanie. Maleństwo przecież o różnych porach może odczuwać głód. Jedno woli wypić mniejszą porcję co dwie godziny, inne je więcej i starcza mu na dłużej. Początkowo może Ci być trudno przewidzieć, kiedy dziecko będzie miało ochotę na mleczko. Ale po kilku tygodniach pory karmienia ustabilizują się, a Ty lepiej poznasz apetyt maluszka. Pamiętaj, że karmienie na żądanie nie oznacza podsuwania dziecku butelki co pół godziny, gdy tylko zapłacze. PROBLEM: Ania często zjada mniej niż zalecają normy. Boję się, że będzie się źle rozwijać. ROZWIĄZANIE: Jeśli dziecko jest zdrowe, dobrze przybywa na wadze, nie martw się, jeśli za którymś razem zje mniej – może tego dnia po prostu nie ma apetytu. O tym, ile i jak często je, powinno decydować samo dziecko. Maluchy już od urodzenia różnią się apetytem. Dlatego nie...

jak karmić butelką
Adobe Stock
Karmienie
Jak karmić noworodka butelką i jak przygotować mleko?
Jak karmić noworodka butelką, by mieć pewność, że maluszek się najada? Sprawdź, jakie są zasady karmienia mlekiem modyfikowanym i jak często podawać je noworodkowi. Mleko początkowe trzeba przygotowywać ściśle wg instrukcji z opakowania i wytycznych lekarza lub położnej.

Jeśli karmisz noworodka butelką, mleko początkowe musisz podawać według ścisłych wytycznych lekarza. Mleko modyfikowane podaje się dziecku na żądanie, ale nieco inaczej niż w przypadku karmienia piersią. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące karmienia noworodka butelką. Spis treści: Jak często karmić noworodka butelką? Co ile powinien jeść noworodek karmiony butelką? Ile mleka powinien wypijać noworodek karmiony butelką? Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym Najlepsza pozycja do karmienia butelką noworodka Dlaczego noworodek płacze w czasie karmienia butelką? Jak wybrać mleko dla noworodka karmionego butelką? Jak często karmić noworodka butelką? Noworodki karmione mieszankami mlecznymi powinny otrzymywać pokarm ok. 6-8 razy na dobę (potem rzadziej). W przypadku mleka modyfikowanego, podobnie jak w przypadku pokarmu z piersi, mama powinna karmić na żądanie. Jeśli noworodek robi się niespokojny, zaczyna otwierać usta (jakby szukał czegoś do ssania), to sygnał, że może być głodny i należy go nakarmić. Co ile powinien jeść noworodek karmiony butelką? Karmiąc noworodka butelką, należy zachować co najmniej 2-3-godzinne przerwy między karmieniami. To ważne, gdyż żołądek dziecka, a zwłaszcza niemowlaka w pierwszym miesiącu życia, nie jest w stanie strawić w szybszym czasie sztucznych mieszanek. Przychodzi mu to z o wiele większym trudem niż w przypadku mleka mamy. Mleko dla noworodka można podawać według takiego schematu (przykładowe godziny): 6:00 9:00 12:00 15:00 18:00 21:00 24:00 Chociaż przerwy między posiłkami muszą być zachowane, można wprowadzać drobne zmiany   w wyznaczaniu konkretnych godzin podawania mleka noworodkowi. Nic się nie stanie, jeśli zje kolejną porcję mleka kilkanaście minut wcześniej (lub później). Ile mleka powinien wypijać noworodek...

mleko modyfikowane
Adobe Stock
Karmienie
Ile powinno jeść niemowlę? Ile mleka modyfikowanego przygotować dla niemowlaka? Tabela
Ile powinno jeść niemowlę – to pytanie nurtuje rodziców. Być może martwisz się, bo niemowlę wypija tylko pół porcji mleka albo ciągle mu mało i je ponad miarę. Wyjaśniamy, ile mleka modyfikowanego nalewać do butelki, by mieć pewność, że dziecko się najada. Sprawdź w tabeli, ile razy na dobę powinno jeść niemowlę.

Jeśli zastanawiasz się, ile powinno jeść niemowlę, pewnie nie masz pewności, czy dobrze szykujesz mieszankę. Przygotowanie mleka modyfikowanego tylko pozornie jest łatwym zadaniem. Zgodnie z nowymi zleceniami niemowlę powinno jeść na żądanie bez względu na to, czy je mieszankę, czy mleko z piersi mamy. Nie ma stałych godzin i ilości wypitego mleka. Trudno też jednoznacznie określić, ile razy na dobę powinno jeść niemowlę. Ile mleka powinno jeść niemowlę? Dla rodziców to nie lada wyzwanie przygotować odpowiednią ilość posiłku. Czy martwić się, jeśli malec nie dojada? A może dziecko je zbyt dużo? I ile powinien jeść noworodek ? Na szczęście są wytyczne, które pomogą ci upewnić się, czy dziecko się najada. Pokazujemy je w przejrzystej tabeli. Jeśli nie karmisz piersią, przez pierwsze 4-6 miesięcy dziecko pije wyłącznie mleko modyfikowane lub mieszankę mlekozastępczą, którą zaleci mu pediatra. Z tego, co je, buduje wszystkie komórki ciała. Według aktualnych zaleceń, jeśli podajesz niemowlakowi mleko modyfikowane, również powinnaś karmić go na żądanie.   Ile powinno jeść niemowlę: tabela i orientacyjne normy  wiek dziecka ilość porcji w ciągu dnia ilość mleka 1. miesiąc 7 porcji 90-110 ml 2. miesiąc 6 porcji 110-130 ml 3. miesiąc 6 porcji 130 ml 4. miesiąc 6 porcji 150 ml 5-6. miesiąc* 4 porcje* 180 ml* * dziecko jest w trakcie rozszerzania diety i je nowe posiłki: zupki, kaszki, owoce, gotowane warzywa​ Ile mleka modyfikowanego przygotować dla niemowlaka? W karmieniu butelką ważna jest dyscyplina przy odmierzaniu ilości proszku. Na opakowaniach podane są ilości mieszanki zalecane dla danego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz