Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karmienie

Rozterki butelkowej mamy

Nie karmisz piersią?! Pewnie słyszałaś to nieraz. Czułaś się wtedy paskudnie? Jeśli tak – ten tekst jest właśnie dla ciebie.

Będąc w ciąży, tyle słyszałaś o zaletach mleka mamy, że nie miałaś wątpliwości – będziesz karmić naturalnie. Zrobiłaś wszystko, by tak się stało, ale nie pomogły wizyty u konsultanta laktacyjnego i hektolitry herbatek, działających mlekopędnie... Musiałaś podać maleństwu mieszankę. I wtedy pojawiły się niezbyt fajne uczucia.

Chce mi się płakać, gdy tylko widzę butelkę
Gdy czujesz się przegrana, trudno zdobyć się na uśmiech i optymistycznie spojrzeć na świat. Mimo to spróbuj się zmobilizować. Niemowlę jest jak czuły barometr – natychmiast wyczuwa twój nastrój. Gdy jesteś spięta, zaczyna jeść niespokojnie. Nałyka się wówczas powietrza i kolka gotowa. Twój uśmiech, pogoda ducha jest ważniejszy niż to, czy mleko płynie z cyca, czy z butelki. Naprawdę. Tak więc zamiast wylewać łzy, gdy przygotowujesz mieszankę, skup się na tym, co dobre. Przecież maluszek fantastycznie się rozwi-ja, a dzięki tej znienawidzonej butelce, możesz przespać całą noc. No i nie musisz wszystkiego robić sama. Przecież mieszankę może podać maleństwu także tata. Zaproponuj, by po powrocie z pracy przejął obowiązki związane z karmieniem, w nocy wstawał na zmianę z tobą. Dzięki temu łatwiej ci będzie znaleźć chwilę, by odpocząć. Co ważniejsze – dasz tacie szansę, by lepiej poznał swoje maleństwo. Tego nie można przecenić.

Tak się martwię, że ono będzie ciągle chorować
Razem z lekarzem wybrałaś odpowiednią dla jego wieku mieszankę. Przygotowujesz ją zgodnie z zaleceniami producenta. Kupiłaś butelkę z anatomicznym smoczkiem, przypominającym kształtem kobiecą brodawkę. Możesz więc być pewna, że zrobiłaś wszystko, by twój skarb uniknął kolki, wad zgryzu, alergii, a nawet otyłości. Na pewno będzie zdrowym, pogodnym i mądrym dzieckiem.

Co ze mnie za matka?! Nie potrafię nakarmić własnego dziecka
Zdarza się niestety tak, że kobieta po prostu nie może karmić naturalnie. Z różnych przyczyn. Być może w szpitalu nie nauczono cię, jak dobrze przystawiać malucha do piersi, więc z czasem pokarmu było coraz mniej? Może chorowałaś i lekarz przepisał leki, których nie wolno brać w czasie laktacji? Może zawiniła depresja poporodowa? Skup się na tym, że dziecku bardziej niż mleko potrzebna jest twoja miłość i bliski kontakt, ciepło. Podając butelkę maluszkowi, staraj się poświęcić mu całą swoją uwagę – powinien czuć, że w czasie karmienia jesteś tylko dla niego. Nie oglądaj wtedy telewizji, nie czytaj gazet. Cały czas czule do niego przemawiaj, głaszcz. Poza tym pomyśl o swojej własnej mamie. W czasach naszego dzieciństwa lekarze uważali, że karmienie sztucznymi mieszankami jest lepsze. Wręcz je zalecali! Czy mniej ją przez to kochasz?

Zazdroszczę tym, którym się udało
To naturalne, ale spróbuj nabrać do tego tematu dystansu. Nie traktuj karmienia butelką jako macierzyńskiej porażki. Pomyśl, czy warto tracić czas na zazdrość i wyrzuty sumienia? Zamiast marnować na to energię, po prostu pobaw się z dzieckiem. Głowa do góry!

To dobre dla dziecka
• Podczas karmienia rozepnij bluzkę i przytul maleństwo do piersi tak, by czuło twoje ciepło.
• Nie odkładaj dziecka, gdy tylko butelka zrobi się pusta. Pozwól mu nacieszyć się bliskością mamy, ale... bez smoczka w buzi.
• Nie zostawiaj malca sam na sam z butelką, nawet jeśli potrafi ją już utrzymać. Jedzenie w samotności nie jest przyjemne, poza tym maluch może się zachłysnąć!


Konsultacja: Aleksandra Jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Karmienie
Nie chce butelki
Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia.

Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Karmić je za chwilę czy kiedy zgłodnieje? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia. Sprawdź wagę malca Policz, ile zjada w ciągu dnia. Jeżeli jest to niewiele mniej, niż zalecają lekarze (od 50 do 100 mililitrów dziennie), nie ma problemu. Zważ dziecko w przychodni, sprawdź, jak przybiera na wadze. Jeśli powoli, ale harmonijnie, mieści się w centylach, a przy tym jest pogodne – wszystko w porządku. Widocznie wystarcza mu mniej mleka niż rówieśnikom. Jeżeli zaś nie mieści się w normach wagowych, lekarz może zalecić badania (przyczyną niechęci do jedzenia bywa np. anemia). Nie zmuszaj do jedzenia Nie karm malca na siłę, nie zabawiaj podczas jedzenia, nie zagaduj, starając się za wszelką cenę, by skończył porcję. To nie rozwiąże problemu, tylko odroczy go do następnego karmienia. Poproś kogoś o pomoc Są niemowlęta, które chcą pić mleko tylko z piersi, a nie z butelki. Gdybyś nie planowała powrotu do pracy, pewnie nie byłoby problemu. Ale wracasz, a maluch jest za mały, by jeść łyżeczką zupkę czy kaszkę. Bądź cierpliwa. Niektóre dzieci do picia z butelki przyzwyczajają się kilka tygodni. Świetnie się sprawdza zmiana osoby karmiącej. Maluch może chętniej wypić mleko, gdy butelkę poda tata lub babcia. Spróbuj! Zmień butelkę i smoczek Jeśli dziecko do tej pory ssało tylko pierś i nigdy nie miało w buzi smoczka, może się denerwować, że mleko wypływa z butelki szybciej niż przy ssaniu piersi. Kup kilka butelek i smoczków (różnych firm). Wypróbuj, który zestaw okaże się najlepszy. Trzy-, czteromiesięcznemu brzdącowi możesz już podać mleko z kubeczka z dzióbkiem. Zapytaj lekarza o inne mleko Mieszanki dla niemowląt różnią się od siebie składem i smakiem. Jeżeli inne sposoby zachęcenia malca do jedzenia nie pomogły, porozmawiaj z lekarzem,...

Edipresse
Karmienie
Ważne pytania o karmienie piersią
Początki bywają trudne. Ty nie wiesz, jak karmić noworodka, on zaś jeszcze nie potrafi ssać. Razem ze specjalistą pomożemy ci pokonać problemy.

  Czasem wystarczy powalczyć z własną słabością (najchętniej przespałabym noc, może lepiej dać dziecku butelkę). Innym razem trzeba uzbroić się w cierpliwość, przetrzymać czas kolek, braku pokarmu, a potem jego nawału. Warto. Oczywiście. Bo za wszystkie trudy czeka cię największa nagroda, gdy noworodek przytuli się do ciebie, pogłaszcze rączką po piersi. Mama mówi, że mam chude mleko i noworodek nie tyje. Co zrobić, by było bardziej tłuste Nie musisz nic robić. Pilnuj tylko, by dziecko dokładnie opróżniło jedną pierś, zanim podasz mu drugą. Zawsze na początku karmienia mleko jest wodniste i bogate w laktozę, czyli cukier mleczny, która pomaga w przyswojeniu wapnia. Gdy malec dłużej ssie, pokarm staje się bardziej gęsty, bogaty w białko i tłuszcz. Nie mam prawie wcale mleka. Noworodek denerwuje się. Jak zwiększyć laktację Połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka i pozwalaj ssać, kiedy tylko chce. Nawet co pół godziny. Po takim dniu będziesz miała tyle mleka, ile tylko dziecko potrzebuje. Musisz tylko prawidłowo przystawiać je do piersi. Poproś, by przez ten dzień pomógł ci mąż. Nie denerwuj się, odpoczywaj, śpij, słuchaj muzyki, którą lubisz, czytaj książkę, zrelaksuj się, ciesz dzieckiem. A mąż niech ci donosi smaczne jedzenie i dużo picia! Czy zioła mlekopędne pomagają zwiększyć ilość pokarmu dla noworodka Tak. Możesz pić napary z anyżku, kopru włoskiego, czarnuszki. Nie częściej jednak niż trzy razy dziennie. Nadmiar ziół może spowodować kolkę. Nie musisz natomiast pić bawarki (chyba że ją lubisz). Nie wpływa ona w żaden sposób na laktację. Czy mogę pić mleko. Boję się, że noworodek dostanie alergii Jeśli ty nie jesteś alergiczką, a twoje dziecko nie ma stwierdzonych przez lekarza żadnych objawów uczulenia, to pij mleko i jedz produkty mleczne. To najlepsze źródła wapnia. Ile razy dziennie...

Karmienie
Rady na dobry początek
Pierwsze dni mają ogromny wpływ na to, czy będziesz karmić piersią. Maluszek musi nauczyć się prawidłowo ssać, Ty – dobrze przystawiać go do piersi. Uwierz, że się uda!

  Jeśli dziecko urodziło się zdrowe, w pierwszych dwóch godzinach życia jest bardzo aktywne. Ma też silny odruch ssania. Jeśli więc i Ty, i maleństwo czujecie się dobrze, spróbuj je nakarmić. Nie ma pokarmu? U niektórych kobiet pojawia się jeszcze przed porodem. Jeśli jednak dziecko jest na świecie, a Ty wciąż nie masz pokarmu, koniecznie przystaw je do piersi. Mleko wytwarza się dzięki ssaniu: sygnał drogami nerwowymi biegnie do przysadki mózgowej, a we krwi pojawia się prolaktyna – hormon, od którego zależy wytwarzanie pokarmu. Na pierwsze karmienie maluszkowi wystarczy niewiele: tyle, ile zmieści się na łyżeczce od herbaty. Ważne jest jednak, żebyś od początku dobrze przystawiała dziecko do piersi. Tak, by było wam wygodnie, a maluszek prawidłowo ssał i mógł najeść się do syta. Jak to zrobić? Krok po kroku W pierwszych dniach po porodzie specjaliści polecają – jako najwygodniejsze dla mamy – karmienie na leżąco. Połóż się na boku, oprzyj głowę na poduszkach. Maleństwo powinno leżeć na boczku, zwrócone w Twoją stronę (brzuch do brzucha). Jego główka niech spoczywa w zgięciu Twojego łokcia, a przedramieniem podeprzyj plecki malucha. Buzia dziecka powinna znajdować się na poziomie Twoich piersi, byś nie musiała nachylać się do maleństwa. Drugą ręką podtrzymaj pierś: czterema palcami od dołu, a kciukiem – od góry. Dotknij brodawką ust dziecka i delikatnie je połaskocz. Gdy maluszek otworzy buzię (a zrobi to na pewno, bo ma tzw. odruch szukania), ramieniem przytul go mocno do siebie. Uwaga! Zawsze przysuwaj dziecko do piersi, nie zaś odwrotnie: pierś do maluszka! Maleństwo powinno uchwycić brodawkę wraz z dużą częścią otoczki. Ma przy tym wywinięte wargi. Gdy ssie, słychać wyraźne odgłosy przełykania, które przypominają postękiwanie. Nie martw się, to wcale nie oznacza, że szkrab się męczy. Jeśli widzisz, że...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak