Kompletując wyprawkę dla maluszka, często polegamy na opiniach rodziny i znajomych. To oni rekomendują pieluszki, wózki czy zabawki. Tymczasem warto też ufać specjalistom.

Reklama

Spróbuj pomóc maluchowi
Aby wspomóc dziecko w prawidłowym karmieniu, które jest możliwe także dzięki aktywnemu ssaniu, należy przestrzegać następujących zasad:
1. Obierz prawidłową pozycję do karmienia. Tył głowy dziecka, barki, oś kręgosłupa i miednica powinny być ułożone w jednej linii. Pamiętaj, aby atmosfera w trakcie posiłku była intymna i przyjemna. Karm swoje dziecko nie tylko pokarmem, ale również miłością.
2. Przygotuj swój pokarm lub mleko modyfikowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Świadomie i odpowiednio dobierz akcesoria do karmienia – wybierz butelkę ze smoczkiem promującym aktywne ssanie; pamiętaj, że zarówno kształt butelki, jak i budowa smoczka (najlepszy jest smoczek dynamiczny) powinny wspomagać aktywne ssanie. Polecamy butelki wiodących producentów, np. Lovi – jej wyprofilowany kształt ułatwia prawidłowe trzymanie, co pozwala butelce poruszać się zgodnie z rytmem ssania dziecka.

Każda mama zdaje sobie sprawę z faktu, że karmienie dziecka ma fundamentalne znaczenie dla jego rozwoju oraz zdrowia i dlatego robi wszystko, aby przebiegało ono w sposób jak najbardziej świadomy. Szczególnie ważny jest tutaj początkowy okres życia dziecka, kiedy to karmi się je bardzo często, mniej więcej co dwie, trzy godziny. Maluszek może się najeść tylko dzięki aktywnemu ssaniu. Zatem to aktywne ssanie jest wyjątkowo ważne, ponieważ w dużym stopniu wpływa na prawidłowy rozwój malucha. To ten właśnie proces odpowiada za to, czy twoje dziecko będzie miało w przyszłości zdrowy zgryz i piękny uśmiech, jak szybko usłyszysz wyczekiwane pierwsze dźwięki z jego ust oraz wreszcie – czy będzie wam dane spokojnie – bez dokuczliwych kolek – przesypiać całe noce.

Rola prawidłowego ssania
Proces ssania oraz jego jakość są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój dziecka i bezpośrednio wpływają na:
- aktywność dziecka w czasie karmienia, co w rezultacie wpływa na efektywność samego posiłku,
- kształtowanie się mowy,
- formowanie się zdrowego zgryzu,
- prawidłowe oddychanie,
- ograniczenie kolki.

Mamo i tato, pamiętajcie: wybór odpowiedniej pozycji do karmienia bezpośrednio wpływa na jakość ssania. Dzieci karmione w pozycji leżącej nie ssą aktywnie, gdyż pokarm wypływa z butelki pod wpływem działania grawitacji. Znacznie ogranicza to trening aparatu mowy.

Zobacz także
tm_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama