Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karmienie

Smoczek może być super

Sprawdź, jak ważne są dla rozwoju smyka prawidłowa pozycja i akcesoria podczas karmienia.

Kompletując wyprawkę dla maluszka, często polegamy na opiniach rodziny i znajomych. To oni rekomendują pieluszki, wózki czy zabawki. Tymczasem warto też ufać specjalistom.

Spróbuj pomóc maluchowi
Aby wspomóc dziecko w prawidłowym karmieniu, które jest możliwe także dzięki aktywnemu ssaniu, należy przestrzegać następujących zasad:
1. Obierz prawidłową pozycję do karmienia. Tył głowy dziecka, barki, oś kręgosłupa i miednica powinny być ułożone w jednej linii. Pamiętaj, aby atmosfera w trakcie posiłku była intymna i przyjemna. Karm swoje dziecko nie tylko pokarmem, ale również miłością.
2. Przygotuj swój pokarm lub mleko modyfikowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Świadomie i odpowiednio dobierz akcesoria do karmienia – wybierz butelkę ze smoczkiem promującym aktywne ssanie; pamiętaj, że zarówno kształt butelki, jak i budowa smoczka (najlepszy jest smoczek dynamiczny) powinny wspomagać aktywne ssanie. Polecamy butelki wiodących producentów, np. Lovi – jej wyprofilowany kształt ułatwia prawidłowe trzymanie, co pozwala butelce poruszać się zgodnie z rytmem ssania dziecka.

Każda mama zdaje sobie sprawę z faktu, że karmienie dziecka ma fundamentalne znaczenie dla jego rozwoju oraz zdrowia i dlatego robi wszystko, aby przebiegało ono w sposób jak najbardziej świadomy. Szczególnie ważny jest tutaj początkowy okres życia dziecka, kiedy to karmi się je bardzo często, mniej więcej co dwie, trzy godziny. Maluszek może się najeść tylko dzięki aktywnemu ssaniu. Zatem to aktywne ssanie jest wyjątkowo ważne, ponieważ w dużym stopniu wpływa na prawidłowy rozwój malucha. To ten właśnie proces odpowiada za to, czy twoje dziecko będzie miało w przyszłości zdrowy zgryz i piękny uśmiech, jak szybko usłyszysz wyczekiwane pierwsze dźwięki z jego ust oraz wreszcie – czy będzie wam dane spokojnie – bez dokuczliwych kolek – przesypiać całe noce.

Rola prawidłowego ssania
Proces ssania oraz jego jakość są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój dziecka i bezpośrednio wpływają na:
- aktywność dziecka w czasie karmienia, co w rezultacie wpływa na efektywność samego posiłku,
- kształtowanie się mowy,
- formowanie się zdrowego zgryzu,
- prawidłowe oddychanie,
- ograniczenie kolki.

Mamo i tato, pamiętajcie: wybór odpowiedniej pozycji do karmienia bezpośrednio wpływa na jakość ssania. Dzieci karmione w pozycji leżącej nie ssą aktywnie, gdyż pokarm wypływa z butelki pod wpływem działania grawitacji. Znacznie ogranicza to trening aparatu mowy.
 

tm_dopisek.gif

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Karmienie niemowlaka
Fotolia
Rozwój
Prawie wszystko o ssaniu
Czy wiesz, że ssanie ma wpływ na rozwój fizyczny, rozwój mowy, prawidłowy zgryz i emocjonalny rozwój Twojej pociechy?

Czy wiesz, że ssanie ma wpływ na rozwój fizyczny, rozwój mowy, prawidłowy zgryz i emocjonalny rozwój Twojej pociechy? Czy kupić maleństwu smoczek? I czy warto walczyć z brzydkim nawykiem ssania kciuka? Już w 15. tygodniu życia płodowego dziecko odkrywa, że może dotykać palcami warg czy językiem dłoni, a w 32. tygodniu malec trafia już paluszkiem do buzi i zapamiętale go ssie. Czasem jest to kciuk, a innym razem palec u nogi. Bywa, że intensywność ssania jest tak duża, że kiedy maleństwo się urodzi, na paluszku ma po nim wyraźny ślad! Jak widać, do opanowania sztuki ssania nie potrzeba nauczyciela. Wśród różnych umiejętności, z którymi się rodzimy jest i ta. Ale nie wszystkie dzieci w równym stopniu mają rozwinięty instynkt ssania. Psychologowie uważają, że jest on dziedziczny i przekazywany z pokolenia na pokolenie. Pamiętaj! Wcześniaki urodzone po 28. tygodniu życia płodowego, które nie są podłączone do respiratora, najczęściej karmione są sondą i dodatkowo kroplówką. Powodem jest niewykształcony odruch ssania . Nie potrafią też koordynować oddychania i przełykania. Początki nauki ssania są dla nich trudne, bo brak tej koordynacji sprawia, że szybko się męczą. Jak najwcześniej przystaw dziecko do piersi Jeszcze całkiem niedawno panowało przekonanie, że noworodek przez 24 godziny po urodzeniu powinien pościć. Dzisiaj wiadomo, że jak najszybciej po porodzie należy przystawić maleństwo do piersi , by nie straciło naturalnego odruchu ssania. Przystawiając malca do piersi i pozwalając mu ją ssać, nie tylko go karmimy, ale i łagodzimy stres związany z porodem . Bliskość i zapach mamy sprawiają, że czuje się bezpiecznie. Pamiętaj! Ze ssaniem piersi wiąże się zaspokajanie wielu potrzeb, nie tylko tej jednej związanej z głodem, ale i wielu innych: miłości, bliskości, czułości i poczucia bezpieczeństwa . Smoczek dla niemowlaka - sprawdź opinie...

odciąganie mleka
Adobe Stock
Karmienie
Karmienie mieszane: jak karmić piersią i mlekiem modyfikowanym [ZASADY]
Karmienie mieszane to karmienie częściowo piersią, a częściowo butelką. Takie karmienie może być konieczne, gdy masz za mało pokarmu, wracasz do pracy lub musisz wyjechać bez dziecka. Z pomocą pediatry zebrałyśmy najważniejsze zasady karmienia mieszanego, a wśród nich reguły dotyczące dopajania i dobierania ilości mleka modyfikowanego.

Karmienie mieszane budzi wiele wątpliwości wśród młodych mam. Dopóki nie ma wskazań medycznych, nie trzeba przechodzić na karmienie mieszane i dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym. Jeśli niemowlę ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem: np. gdy mimo wszystko mleka jest za mało lub gdy wracasz do pracy, a nie chcesz rezygnować z podawania piersi. Skąd zatem wiedzieć, ile mleka modyfikowanego przygotować dla dziecka, i jak go nie przekarmić? I co z dopajaniem niemowlaka podczas karmienia mieszanego? Spis treści: Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka? Karmienie mieszane – jakie mleko modyfikowane wybrać? Jak podawać mleko butelką przy karmieniu mieszanym? Karmienie mieszane: czy można podawać mleko inaczej niż butelką? Karmienie mieszane: co ile godzin podawać mleko? Karmienie mieszane a dopajanie Czy da się utrzymać laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy z karmienia mieszanego można przejść na karmienie wyłącznie naturalne? Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Karmienie mieszane może zaburzyć naukę ssania piersi, a więc utrudnić karmienie naturalne. Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego ssania piersi, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie piersią , nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach od porodu, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił....

Karmienie
Rady na dobry początek
Pierwsze dni mają ogromny wpływ na to, czy będziesz karmić piersią. Maluszek musi nauczyć się prawidłowo ssać, Ty – dobrze przystawiać go do piersi. Uwierz, że się uda!

  Jeśli dziecko urodziło się zdrowe, w pierwszych dwóch godzinach życia jest bardzo aktywne. Ma też silny odruch ssania. Jeśli więc i Ty, i maleństwo czujecie się dobrze, spróbuj je nakarmić. Nie ma pokarmu? U niektórych kobiet pojawia się jeszcze przed porodem. Jeśli jednak dziecko jest na świecie, a Ty wciąż nie masz pokarmu, koniecznie przystaw je do piersi. Mleko wytwarza się dzięki ssaniu: sygnał drogami nerwowymi biegnie do przysadki mózgowej, a we krwi pojawia się prolaktyna – hormon, od którego zależy wytwarzanie pokarmu. Na pierwsze karmienie maluszkowi wystarczy niewiele: tyle, ile zmieści się na łyżeczce od herbaty. Ważne jest jednak, żebyś od początku dobrze przystawiała dziecko do piersi. Tak, by było wam wygodnie, a maluszek prawidłowo ssał i mógł najeść się do syta. Jak to zrobić? Krok po kroku W pierwszych dniach po porodzie specjaliści polecają – jako najwygodniejsze dla mamy – karmienie na leżąco. Połóż się na boku, oprzyj głowę na poduszkach. Maleństwo powinno leżeć na boczku, zwrócone w Twoją stronę (brzuch do brzucha). Jego główka niech spoczywa w zgięciu Twojego łokcia, a przedramieniem podeprzyj plecki malucha. Buzia dziecka powinna znajdować się na poziomie Twoich piersi, byś nie musiała nachylać się do maleństwa. Drugą ręką podtrzymaj pierś: czterema palcami od dołu, a kciukiem – od góry. Dotknij brodawką ust dziecka i delikatnie je połaskocz. Gdy maluszek otworzy buzię (a zrobi to na pewno, bo ma tzw. odruch szukania), ramieniem przytul go mocno do siebie. Uwaga! Zawsze przysuwaj dziecko do piersi, nie zaś odwrotnie: pierś do maluszka! Maleństwo powinno uchwycić brodawkę wraz z dużą częścią otoczki. Ma przy tym wywinięte wargi. Gdy ssie, słychać wyraźne odgłosy przełykania, które przypominają postękiwanie. Nie martw się, to wcale nie oznacza, że szkrab się męczy. Jeśli widzisz, że...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak