Solarium a karmienie piersią
AdobeStock
Karmienie

Czy można korzystać z solarium w czasie laktacji?

Chciałabyś mieć piękną opaleniznę przez cały rok, nie tylko latem i myślałaś o tym, żeby pójść na solarium? Tylko czy jest to bezpieczne, skoro karmisz piersią? Dowiedz się!

Przyszłe mamy powinny unikać opalania w solarium, gdyż w ciąży zbyt duże podnoszenie temperatury ciała nie jest wskazane. A czy po porodzie można wreszcie zacząć się opalać, czy lepiej poczekać do końca karmienia piersią? To pytanie zadaje sobie wiele młodych mam, które chcą cieszyć się ciemniejszym odcieniem skóry nie tylko po wakacyjnym wyjeździe. A więc jak to jest, czy solarium jest bezpieczne w trakcie laktacji, czy nie? Dowiedz się!

Solarium a karmienie piersią

Solarium nie wpływa na karmienie piersią i nie jest też jakoś bardziej niebezpieczne w okresie laktacji. W ciąży było zakazane, ale teraz możesz z niego korzystać. Powinnaś pamiętać jednak, że ta forma opalania zawsze zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka i przyspiesza starzenie się skóry. Nie powinnaś więc zapominać o specjalnych preparatach do opalania. A może zamiast sztucznych lamp wybierzesz opalanie natryskowe? To bezpieczniejsza forma opalania, którą mogą stosować także przyszłe mamy.

Czy korzystanie z solarium wpływa na laktację?

Nie, opalanie w solarium w żaden sposób nie wpływa na mleko w piersiach. Nie powoduje, że jest go mniej lub więcej, nie zmienia też jego smaku czy konsystencji. Laktacja przebiega niezależnie od tego, czy mama karmiąca korzysta z dobrodziejstw sztucznego słońca, czy też nie.

Na co zwracać uwagę, opalając się w solarium, gdy jest się matką karmiącą?

Piersi w trakcie laktacji są wyjątkowo wrażliwe, a do tego wymagają szczególnej ochrony. W trosce o to, by nie doszło do żadnych poparzeń lub zmian skórnych, przed włączeniem lamp do opalania powinnaś przykryć brodawki, np. wacikiem. Możesz też opalać się w biustonoszu.

Zobacz też:

Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]

opalanie natryskowe w ciąży
StockAdobe
Wygląd i samopoczucie
Opalanie natryskowe w ciąży: czy jest bezpieczne? [PLUSY I MINUSY]
Opalanie natryskowe w ciąży wydaje się bezpieczne – przecież ciężarna nie wystawia się na działanie promieniowania słonecznego czy tego z lamp w solarium. Jednak zawarte w samoopalaczu substancje mogą okazać się groźne dla płodu, dlatego podczas ciąży zawsze warto sprawdzić skład środka używanego do opalania natryskowego.

Czy opalanie natryskowe w ciąży może być alternatywą dla plażowania? Zdania na ten temat są podzielone. Z pewnością nie wolno poddawać się temu zabiegowi zbyt często i zawsze trzeba uważnie czytać pełny skład preparatu do opalania natryskowego. Tradycyjne opalanie w ciąży jest raczej niewskazane, a niektóre samoopalacze mogą zawierać szkodliwe substancje. Czy opalanie natryskowe jest bezpieczne w ciąży? Nie zawsze. Spis treści: Zabieg opalania natryskowego w ciąży Czy opalanie natryskowe w ciąży jest bezpieczne? Czy w ciąży można używać samoopalacza w kremie? Koszt opalania natryskowego Zabieg opalania natryskowego w ciąży Opalanie natryskowe to zabieg przyciemniający skórę bez kontaktu z promieniowaniem UV . Polega on na zaaplikowaniu na ciało specjalnego płynu brązującego i jego równomiernym rozprowadzeniu. Preparat ten zawiera dihydroksyaceton (DHA) – jest to składnik pobudzający produkcję melaniny, dzięki której skóra nabiera ciemniejszego koloru. Zabieg trwa zwykle kilkanaście minut, a efekt opalonej skóry jest natychmiastowy. Opalenizna utrzymuje się na skórze od tygodnia do 10 dni , a następnie blednie. Opalanie natryskowe należy wykonywać w specjalnych kabinach, choć dostępne są również usługi z dojazdem do klienta, wówczas zabieg wykonuje się np. w łazience. Czy opalanie natryskowe w ciąży jest bezpieczne? Korzystanie z solarium natryskowego w ciąży budzi wiele wątpliwości wśród naukowców i lekarzy. Jedni uważają opalanie natryskowe za nieinwazyjną metodę przyciemniania skóry. Zdecydowanie jest ono bezpieczniejsze niż wystawianie ciała na promieniowanie słoneczne lub korzystanie z solarium , ponieważ: skóra podczas zabiegu nie jest wystawiana na promieniowanie ultrafioletowe (jest ono niezdrowe nie tylko w ciąży i może powodować raka skóry –...

opalanie w ciąży, czy można opalać się w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Opalanie w ciąży – na słońcu i w solarium. Rady dermatologa
Opalanie w ciąży jest ryzykowne. Dlaczego ciężarne powinny uważać podczas przebywania w słońcu? Poza tym, że przegrzanie grozi przedwczesnymi skurczami i przebarwieniami, to jest również niebezpieczne ze względu na ryzyko zachorowania na czerniaka. Lepiej zatem całkiem zrezygnować z opalania w ciąży, albo robić to, zachowując środki ostrożności. Sprawdzamy też, co z opalaniem w solarium i za pomocą samoopalacza.

Jak się opalać w ciąży? Czy w ciąży można sobie pozwolić na opalenie? Jakie skutki może mieć długie przebywanie na słońcu przez ciężarną? Jakich kremów z filtrami UV używać? A może lepiej zafundować sobie krótki seans w solarium? Najważniejsze fakty o opalaniu w ciąży ustaliłyśmy z dermatologiem, dr Aleksandrą Jagielską, która wyjaśnia wszystkie powody, dla których opalanie się w tym czasie nie jest dobrym pomysłem. Spis treści: Czy można opalać się w ciąży?  Skutki opalania na słońcu Solarium w ciąży Opalanie natryskowe w ciąży Krem do opalania w ciąży Minimalizowanie ryzyka podczas opalania w ciąży Czy można opalać się w ciąży? Skutki opalania na słońcu Przyszła mama nie powinna się wystawiać na działanie promieni słonecznych. Opalanie w ciąży może powodować podwyższenie temperatury ciała. Inne skutki opalania w czasie ciąży to:  omdlenie, udar słoneczny , wystąpienie krwawienia z dróg rodnych, a także pojawienie się skurczów i przedwczesny poród . Jak twierdzą specjaliści, opalanie we wczesnej ciąży może skutkować poronieniem. Przebywanie na słońcu grozi też pogorszeniem wchłaniania się kwasu foliowego, który na początku ciąży jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju płodu. Nie trzeba wychodzić na plażę, aby doświadczyć ryzyka przegrzania. Wystarczy podczas upału wybrać się na zakupy lub spacer w słońcu. Jeśli w ciąży spędzasz czas nad morzem, w środku dnia szukaj cienia i przyjemnego chłodu, a na plażę idź rano i wieczorem, gdy temperatura powietrza jest przyjemna. W ciąży unikaj pobytu na słońcu między godziną 11:00 a 16:00, ponieważ w tym czasie promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. W krajach Europy Południowej warto unikać słońca dłużej – od 9:00 do 18:00. Solarium w ciąży...

kobieta, ciąża, lato, brzuszek, plaża, kapelusz
Zdrowie w ciąży
Czy w ciąży można się opalać i pływać?
Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, jak spędzić wakacje, by nie zaszkodzić dziecku? Siedzieć w cieniu na kocu, a może jednak opalać się, pływać i zwiedzać, co się da? Sprawdź, na jakie wakacyjne przyjemności możesz sobie pozwolić.

Kuszą cię ciepłe kraje, tęsknisz do pełnej słońca plaży i wygrzewania się w jego promieniach. Czy jest coś, co powinno powstrzymać cię przed spełnieniem tych marzeń? Czy w ciąży wolno się opalać? Zastanawiasz się, czy siedzenie w słońcu jest bezpieczne dla ciebie i dziecka? Mocna opalenizna jest niezdrowa, zresztą nie tylko dla kobiet w ciąży. W trakcie opalania organizm się odwadnia , a to dla przyszłej mamy szczególnie niebezpieczne. Może nawet dojść do zasłabnięcia. Co prawda promienie słoneczne nie przenikają przez skórę i nie docierają do płodu, ale wszystko, co niebezpieczne dla ciężarnej kobiety , jest potencjalnym zagrożeniem dla jej dziecka. Kiedy słońce operuje najmocniej (11.00–16.00), lepiej siedzieć w cieniu. I nawet tam nie wolno zapomnieć o kremie z filtrem.   Czy w ciąży mogę opalać się topless? Lepiej poczekać z tym do czasu, kiedy przestaniesz karmić. Skóra na piersiach przyszłej mamy jest bardziej przekrwiona, wrażliwa, zatem ryzyko poparzeń też jest większe. Po co niepotrzebnie się narażać? Piersi w ciąży – sprawdź, jak będą się zmieniać Lepszy jest kostium jedno- czy dwuczęściowy? Wybór kostiumu jest wyłącznie kwestią estetyczną. Najlepszy jest taki, w którym dobrze się czujesz.  Czy będąc w ciąży, mogę chodzić na solarium? Z dwojga złego lepiej w ciąży wybrać rozsądne korzystanie ze słońca. Na solarium bowiem dochodzi do dużego i bardzo intensywnego przegrzania organizmu (to grozi omdleniami). Nie ma też badań dających absolutną gwarancję, że solarium nie niesie za sobą żadnego niebezpieczeństwa dla płodu. Czy w ciąży wolno smarować się samoopalaczem? Samoopalacze są bezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka. Docierają tylko do rogowej warstwy naskórka i nie wpływają na rozwój płodu . Jeśli zatem chcesz mieć złocisty kolor skóry, spokojnie możesz ich...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz