U noworodków, które mają mniej niż 10 dni, można pobudzić odruch ssania brodawki sutkowej poprzez delikatne głaskanie dziecka po policzku.
Dotknięcie tego policzka dziecka, który znajduje się bliżej naszego ciała, powinno spowodować, że maleństwo odwróci głowę w poszukiwaniu piersi.
Jeśli tego nie zrobi, można przypuszczać, że jest już wystarczająco głodne, by je nakarmić, pomóc może wyciśnięcie kilku kropli mleka z piersi i dotknięcie brodawką ust malca. Być może po tym zabiegu dziecko nabierze ochoty do jedzenia.

Barszcz Sosnowskiego to niejedyna roślina, która może być groźna dla twojego dziecka. Poznaj inne. Dzięki tej wiedzy możesz ochronić zdrowie swojej rodziny. Widziałaś pewnie większość z nich, ale czy wiedziałaś, że mogą być tak groźne? Barszcz Sosnowskiego grozi poparzeniami Ziemniak – zielone części tej rośliny zawierają niebezpieczną substancję solaninę Konwalia – zawiera aż 40 toksyn Cis – spożycie owoców powoduje krwiomocz, porażenie mięśni Wilcza jagoda zawiera artopinę – powoduje omamy, a nawet śpiączkę Tojad mocny – wystarczy dotknięcie, by wywołać drgawki, paraliż Bluszcz pospolity ma trujące prawie wszystkie części Szalej jadowity – grozi zatruciem Zobacz też: Mazowsze: Wzrasta liczba miejsc, w których rośnie barszcz Sosnowskiego. Zobacz mapę!

Choroba ust, dłoni i stóp, czyli inaczej bostonka , to coraz częstsza przypadłość dzieci do 10. roku życia, a głównie przedszkolaków. Objawy choroby bostońskiej to przede wszystkim wysypka wokół ust, na stopach idłoniach. Bostonka jest chorobą wirusową, jedną z „chorób brudnych rąk” , czyli tych przenoszonych np. przez zabawę tymi samymi zabawkami, co zarażone dziecko czy korzystania z tej samej toalety (ba, wystarczy dotknięcie klamki!). Najważniejsze więc w profilaktyce choroby bostońskiej jest przestrzeganie zasad higieny. Jak zatem zminimalizować prawdopodobieństwo złapania bostonki przez malucha? Podpowiadamy: restrykcyjnie przestrzegajcie zasad higieny – naucz malucha częstszego mycia rąk dopilnuj, żeby – jeśli w grupie panuje bostonka – po powrocie dziecka z przedszkola, jego rzeczy wylądowały w pralce poproś dziecko (i panią wychowawczynię, by tego dopilnowała w miarę możliwości), by nie korzystało ze sztućców i kubków innych dzieci , a także nie częstował się ich jedzeniem unikajcie bezpośredniego kontaktu z chorymi na bostonkę Sprawdź koniecznie: Tak wygląda wysypka bostonki – zobacz zdjęcia! Uważaj na choroby wirusowe

Lekarz może zalecić ciężarnej monitorowanie ruchów dziecka w kilku przypadkach, m.in.: gdy ciąża przebiega nieprawidłowo, gdy przyszła mama zauważyła słabą aktywność dziecka, gdy ciężarna ma nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę albo gdy już minął termin porodu. Na szczęście liczenie ruchów płodu nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Od kiedy liczyć ruchy dziecka? Liczenie ruchów płodu pomoże ocenić jego stan i samopoczucie. W przypadku pierwszej ciąży kobieta prawdopodobnie poczuje ruchy dziecka około 20. tygodnia ciąży. Jeśli już rodziła, może poczuć je wcześniej (pomiędzy 14. a 18. tygodniem ciąży). Jeśli minął 22. tydzień ciąży, a ty nadal nie czujesz ruchów dziecka, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że pierwsze ruchy dziecka są bardzo delikatne. Przypominają one pulsowanie i puknięcia z wnętrza brzucha, ledwo je poczujesz. Wyraźniejsze staną się dopiero w 6. miesiącu ciąży. Pod koniec II trymestru twoje dziecko zacznie kopać, przemieszczać się i robić fikołki. Ruchy znów stają się łagodniejsze w 8.-9. miesiącu ciąży – dziecko ma wówczas w brzuchu niewiele miejsca, więc jedynie wierci się i przeciąga. Kobieta może czuć, jak jej brzuch delikatnie faluje i jak pojawiają się na nim wypukłości. Liczenie ruchów płodu – jak to robić? Nie jest trudno obliczyć ruchy płodu. Należy jednak pamiętać, żeby nie dzielić ich na „słabe” czy „mocne”. Liczą się wszystkie. Rób to uważnie, żeby zauważyć ewentualne nagłe zmiany. Oto jak liczyć ruchy dziecka krok po kroku: Połóż się na lewym boku. Przez około godzinę notuj wszystkie ruchy. Jeśli ruchów jest mniej niż 4 na godzinę, zjedz lekki posiłek albo sięgnij po coś słodkiego. Przez podniesiony poziom glukozy we krwi ruchy powinny się nasilić. Połóż się i zacznij liczyć od...