karmienie piersią
Fotolia
Karmienie

W karmieniu piersią chodzi nie tylko o mleko! A o co jeszcze? Zobacz 10 dodatkowych korzyści

Karmienie piersią zapewnia niemowlęciu (i starszemu dziecku także!) idealne pożywienie – a także dużo, dużo więcej korzyści! I nie tylko dla dziecka, bo dla jego karmiącej mamy też. O jakich korzyściach mowa? Oto lista. 

Karmienie piersią to wbrew nazwie nie tylko napełnianie brzuszka dziecka. „Służy” też wielu innym celom, z których niektóre są korzystne dla mamy, a inne dla maleństwa. Sprawdź jakim: 

1. Zaspokojenie potrzeby ssania.

Potrzeba ssania to dla niemowlęcia tak samo ważna potrzeba jak jedzenie czy sen. Większość dzieci zaspokaja ją właśnie podczas ssania piersią. Powie ktoś: smoczek też spełnia takie zadanie. Owszem: smoczek to świetny wynalazek, ale jednak nawet najlepszy model nie zastąpi niemowlęciu ciepłej, miękkiej i bardzo ważne: pachnącej znajomo piersi mamy. 

2. Łagodzenie bólu.

Udowodniono, że karmienie piersią łagodzi odczuwanie nagłego, ostrego bólu u noworodków i niemowląt - z tego powodu warto przystawiać dziecko do piersi np. tuż po pobraniu krwi albo po szczepieniach (pisała o tym dr med. Hanna Czajka na stronie: Medycyna praktyczna). 

3. Zdrowie malucha

Wiedziałyście, że karmienie piersią zapobiega zapaleniu ucha u dzieci poniżej pierwszego roku życia? To fakt, który potwierdzają świeżutkie badania, opublikowane w najnowszym numerze "Pediatrics", prestiżowego pisma dla pediatrów. Więcej o wpływie karmienia piersią na zdrowie dziecka przeczytasz tutaj.

4. Odprężenie.

Niemowlę nie ma łatwego życia. Chociaż na pozór tylko je i śpi, to w rzeczywistości codziennie mierzy się z wieloma stresami, zupełnie nowymi dla niego. Karmienie pomaga mu się odprężyć – widać to gołym okiem. Podczas ssania rozluźniają się rączki i nóżki dziecka, otwierają piąstki… To świadczy o tym, że maluch czuje się bezpiecznie i spokojnie. 

5. Usypianie.

Na pewno już słyszałyście o tym, że nocą skład mleka matki się odrobinę zmienia. Wzrasta w nim poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych, ważnych dla rozwoju mózgu, ale co ciekawe – rośnie też poziom melatoniny, czyli "hormonu snu". Nie dziw się więc, że twoje dziecko najłatwiej zasypia na piersi – jak widać, to ma swoje biologiczne uzasadnienie.

karmienie piersią
Fotolia

6. Miłość.

Tak: karmienie piersią naprawdę bardzo pomaga i mamie, i dziecku rozkochać się w sobie nawzajem! Naukowcy tłumaczą to zbawiennym wpływem hormonów, które odpowiadają za produkcję i wypływ mleka: prolaktyny i oksytocyny. Te same hormony ułatwiają mamie nawiązanie więzi z dzieckiem i  odpowiadają za uczucia opiekuńcze – a te uczucia z kolei torują drogę prawdziwej miłości. 
Czytaj także: Kiedy rodzi się miłość macierzyńska?

7. Rozwój mowy.

Być może trudno na pierwszy rzut oka dostrzec powiązanie między karmieniem piersią a mową, jednak wszyscy naukowcy są zgodni: takie powiązanie na pewno istnieje. Dowodem na to może być choćby to, że w ssanie piersi angażuje się więcej mięśni niż w ssanie butelki – a to sprzyja prawidłowemu rozwojowi zgryzu. Poza tym cały czas podczas ssania piersi pracuje język maleństwa – masuje pierś, dzięki czemu pobudza wypływ mleka. Takie częste ćwiczenia języka uelastyczniają go, co też ma olbrzymi wpływ na rozwój mowy w kolejnych latach.
I jeszcze jedna ważna rzecz. Dziecko uczy się mówić poprzez obserwację i naśladowanie – a właśnie podczas ssania piersi ma najlepszą okazję, żeby przyglądać się mamie, patrzeć jej w oczy, słuchać, co do niego mówi, zapamiętywać ułożenie jej warg... 

8. Zdrowie mamy.

Rak piersi albo jajnika jest w Polsce bardzo późno rozpoznawany – a to oznacza też: gorsze leczenie i mniejsze szanse na zdrowie i życie. Wydaje ci się, że ten problem cię nie dotyczy? Do mnie przemawiają statystyki: według nich co 14 Polka w którymś momencie swojego życia zachoruje na raka piersi, a na raka jajnika co roku zapada 3 tys. kobiet w naszym kraju! Tym chorobom nie możemy w 100 procentach zapobiegać, ale można przynajmniej zmniejszać ich ryzyko – m.in. właśnie dzięki karmieniu piersią. Według badań, jeśli kobieta karmiła łącznie w swoim życiu przez 20 miesięcy, to ryzyko raka jajnika spada u niej o połowę! 
Co więcej, chodzi nie tylko o zdrowie fizyczne, lecz także o psychiczne, a mówiąc konkretnie o profilaktykę depresji poporodowej. Tu znowu słowo-klucz to oksytocyna, która wyzwalana jest w organizmie karmiącej mamy. Według znawców tematu – im więcej oksytocyny w organizmie, tym mniejsze prawdopodobieństwo depresji poporodowej. 

karmienie piersią
Fotolia


9. SEN

Tak, jedną z największych korzyści karmienia naturalnego było dla mnie, że oboje: i ja, i moje dziecko mogliśmy się lepiej wysypiać. Ono – bo jeszcze zanim zdążyło na dobre się rozbudzić w nocy, już dostawało do buzi ciepłe mleko i mogło spokojnie się najeść. Ja – bo zamiast wstawać, pędzić do kuchni, sypać proszek do butelki – mogłam po prostu, niemal na śpiąco, rozpiąć koszulę nocną i przygarnąć bobasa do siebie. 

10. Oszczędności

Nie czarujmy się – to też jest ważny argument za tym, aby karmić piersią. Moją starszą córkę karmiłam dokładnie rok, a po tym czasie, za zaleceniem lekarki z Kliniki Gastroenterologii w Centrum Zdrowia Dziecka (byłyśmy pod jej opieką ze względu na szybko zarastające się ciemiączko), od razu przeszłyśmy na mleko UHT. Licząc z grubsza, dzięki karmieniu piersią zaoszczędziłam przynajmniej 6-7 tysięcy zł w ciągu tego pierwszego roku (mleko, butelki, smoczki itd.). To tak, jakbym dostała becikowe na siedmioraczki! 

Czytaj także:

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

dziecko ssie pierś
Panthermedia
Karmienie
Karmienie piersią - 5 korzyści dla ciebie
Karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla dziecka, lecz także dla mamy. Sprawdź, co zyskujesz, karmiąc naturalnie.

1. Dzięki naturalnemu karmieniu szybciej wracasz do formy po porodzie Oksytocyna, która wydziela się pod wpływem ssania dziecka, nie tylko pobudza wypływ mleka, ale też przyspiesza obkurczanie się macicy po porodzie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko poporodowych infekcji i nadmiernej utraty krwi. 2. Karmiąca mama lepiej się wysypia Bo kiedy malec budzi się czwarty raz w ciągu nocy, ani ty, ani twój mąż nie musicie zwlekać się z łóżka, aby przyrządzić kolejną butelkę z mieszanką modyfikowaną. Wystarczy, że na wpół śpiąco rozepniesz koszulę nocną, przystawisz dziecko i... na powrót zamkniesz oczy. Poznaj wygodne pozycje do karmienia i wybierz najlepszą dla siebie 3. Karmienie piersią chroni przed chorobami Karmiąc przynajmniej przez trzy miesiące, zmniejszasz o jedną czwartą ryzyko zachorowania w przyszłości na nowotwór jajnika i aż o połowę na raka piersi. Do tego karmienie piersią zapobiega osteoporozie, bo choć podczas karmienia z twojego organizmu są pobierane minerały (np. wapń), to po zakończeniu karmienia kości odbudowują się i są jeszcze mocniejsze niż wcześniej. 4. Dzięki karmieniu piersią oszczędzasz pieniądze I to podwójnie! Po pierwsze oszczędzasz na mieszankach modyfikowanych, butelkach, smoczku, podgrzewaczu, termoopakowaniu... Po drugie, dowiedziono, że maluch karmiony piersią rzadziej choruje, zatem rzadziej chodzisz z nim do lekarza i kupujesz mniej (drogich!) lekarstw. Jakie gadżety ułatwią ci karmienie piersią? 5. Prawo dla karmiącej mamy – karmisz: krócej pracujesz Karmiącej mamie ustawowo przysługują w pracy dwie półgodzinne przerwy na karmienie, które może połączyć w jedną godzinną i np. wychodzić wcześniej do domu. Warunek: musi pracować na umowę o pracę i być zatrudniona przynajmniej na 3/4 etatu.

Karmienie piersią po porodzie
Fotolia
Karmienie
Cesarka a karmienie piersią – jak poród wpływa na laktację?
Dlaczego cesarka ma wpływ na karmienie piersią? Jak przeciwdziałać jej negatywnym skutkom i rozkręcić laktację po cesarskim cięciu. Poznaj fakty.

Często przyszłe mamy na pytanie, czy zamierzają karmić piersią odpowiadają: „Tak, jeśli tylko będę mieć pokarm”. To bardzo ciekawe, że w dzisiejszym świecie wiele kobiet straciło wiarę we własne ciało. Skąd wzięło się przekonanie, że tylko nieliczne mamy są w stanie wykarmić swoje dziecko? Warto to wiedzieć. Organizm kobiety zaczyna wytwarzać pokarm już w okolicy 20. tygodnia ciąży . Nie ma więc znaczenia, czy dziecko rodzi się w 32. czy 42. tygodniu ciąży – piersi już dawno zaczęły przygotowanie do podjęcia pracy po porodzie. Sygnałem do uruchomienia laktacji jest moment oddzielenia łożyska od ściany macicy. Oznacza to, że bez względu na rodzaj porodu: czy odbywa się on drogami i siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, organizm kobiety dostaje sygnał, że czas uruchomić wypływ mleka. Dlaczego więc, tak często słyszy się opinie, że cesarskie cięcie utrudnia karmienie piersią? Czy przebieg i rodzaj porodu ma wpływ na karmienie piersią? Oto garść faktów. Wpływ porodu na karmienie piersią: Podczas porodu drogami i siłami natury w ciele kobiety zachodzi szereg procesów hormonalnych. Wielkim sprzymierzeńcem jest oksytocyna – odpowiada za skurcze macicy, ale jest także ważnym elementem w karmieniu piersią – ułatwia wypływ mleka. Podanie sztucznej oksytocyny lub cesarskie cięcie zaburzają delikatną równowagę hormonalną. Może to utrudnić chwilowo wypływ mleka. Jest to trudność tymczasowa, która mija wraz z systematycznym przystawianiem dziecka do piersi.   Zdrowy, donoszony, niebędący pod wpływem środków farmakologicznych noworodek położony na brzuchu mamy w kontakcie skóra do skóry jest w stanie samodzielnie przemieścić się do piersi, chwycić sutek i rozpocząć karmienie (breast crawl). W przypadku stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego lub tym bardziej znieczulenia ogólnego w przypadku...

odciąganie mleka
Adobe Stock
Karmienie
Karmienie mieszane: jak karmić piersią i mlekiem modyfikowanym [ZASADY]
Karmienie mieszane to karmienie częściowo piersią, a częściowo butelką. Takie karmienie może być konieczne, gdy masz za mało pokarmu, wracasz do pracy lub musisz wyjechać bez dziecka. Z pomocą pediatry zebrałyśmy najważniejsze zasady karmienia mieszanego, a wśród nich reguły dotyczące dopajania i dobierania ilości mleka modyfikowanego.

Karmienie mieszane budzi wiele wątpliwości wśród młodych mam. Dopóki nie ma wskazań medycznych, nie trzeba przechodzić na karmienie mieszane i dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym. Jeśli niemowlę ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem: np. gdy mimo wszystko mleka jest za mało lub gdy wracasz do pracy, a nie chcesz rezygnować z podawania piersi. Skąd zatem wiedzieć, ile mleka modyfikowanego przygotować dla dziecka, i jak go nie przekarmić? I co z dopajaniem niemowlaka podczas karmienia mieszanego? Spis treści: Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka? Karmienie mieszane – jakie mleko modyfikowane wybrać? Jak podawać mleko butelką przy karmieniu mieszanym? Karmienie mieszane: czy można podawać mleko inaczej niż butelką? Karmienie mieszane: co ile godzin podawać mleko? Karmienie mieszane a dopajanie Czy da się utrzymać laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy z karmienia mieszanego można przejść na karmienie wyłącznie naturalne? Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Karmienie mieszane może zaburzyć naukę ssania piersi, a więc utrudnić karmienie naturalne. Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego ssania piersi, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie piersią , nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach od porodu, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj