Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, butelka, karmienie butelką, spacer
Panthermedia
Karmienie

Z butelką na spacer

Karmienie maluszka w plenerze jest prostsze, niż myślisz. Zobacz, jak się do tego przygotować.

Lepiej nie zabieraj na spacer gotowej mieszanki. Bezpieczniej jest przygotować ją tuż przed karmieniem. Ale choć proszek wymieszasz z wodą dopiero na parkowej ławce, o karmieniu malucha pomyśl jeszcze w domu, przed wyjściem.
 
Wyparz akcesoria
Zanim spakujesz do torby butelkę i smoczek, dokładnie je umyj i wstaw do wyparzacza albo wygotuj w garnku z przykrywką (włóż je do gotującej się wody na około 5–10 minut). Osusz na papierowym ręczniku – zwykłe, kuchenne ściereczki nie zawsze są higieniczne.
 
Odmierz proszek
Kiedy butelka i smoczek będą się już suszyć, wsyp do plastikowego pojemniczka odmierzoną porcję mlecznego proszku. Szczelnie go zamknij, aby do środka nie dostała się wilgoć. Nawet kropla wody wystarczyłaby, żeby mleko się zbryliło, a bakterie zaczęły się w nim namnażać.
 
Zagotuj wodę
Do przygotowywania mieszanki najlepiej używać niegazowanej, niskozmineralizowanej wody butelkowanej (ta z kranu mogłaby nie być odpowiedniej jakości dla niemowlęcia). Zagotuj ją: niech bulgocze przez parę minut na małym ogniu. Wystudź (do temperatury około 37ºC), wlej do butelki i wstaw do termoopakowania, dzięki któremu przez kolejne kilka godzin utrzyma stałą temperaturę. Jeśli nie masz takiego termosu, możesz po prostu zabrać ze sobą dwie butelki: jedną z gorącą, drugą z chłodną wodą, i zmieszać je tuż przed karmieniem, mniej więcej w proporcji 1:2. Dodawaj mleczny proszek do ciepłej, ale nie gorącej wody. W zbyt wysokiej temperaturze część cennych składników ulega zniszczeniu.
 
Rozmieszaj mleko
Zrób to wtedy, kiedy malec już zgłodnieje – gotowe mleko nie powinno stać dłużej niż 15–20 minut. Zanim podasz dziecku mieszankę, wylej kilka kropel na swój nadgarstek. Powinna mieć temperaturę ciała.

Poszukaj cienia
Usiądź z malcem w spokojnym miejscu, z dala od głównej parkowej alejki. Jeśli jest ciepło, nie przykrywaj dziecka: ssanie to dla niego ciężka praca, więc jeśli będzie mu gorąco, zapewne się spoci. Gdy jednak wieje lekki wiatr, okryj malucha kocykiem lub pieluszką – rozgrzany łatwo się może przeziębić. Pamiętaj, by okryć też dziecko po karmieniu, gdy trzymasz je do odbicia.
 
Wylej resztki
Nie zachowuj niedopitego mleka na później, bo szybko się psuje. Kiedy maluch skończy ssać, wylej resztki i, jeśli masz taką możliwość, przepłucz butelkę wodą.


Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

mleko dla dziecka
Fotolia
Karmienie
Jak przygotować mleko, by nie było w nim... bakterii
Mleko to świetna pożywka dla bakterii, a układ pokarmowy dziecka jest na nie bardzo wrażliwy. Źle przygotowana mieszanka może stać się przyczyną zatrucia pokarmowego. Jak więc wybrać butelkę i jak przygotować mleko dla dziecka? Jak podgrzać mleko, gdy dziecko od razu go nie wypiło?

Jeśli karmisz dziecko mlekiem z butelki musisz nie tylko wybrać dobre mleko dla dziecka : modyfikowane (lub mieszankę leczniczą). Ważne jest też, by dobrze wybrać butelkę do karmienia . A potem musisz przygotować mieszankę, by była taka, jak mleko mamy: zdrowa i pełna wartości.  Dobrze wybierz butelkę i smoczek do karmienia Butelka do karmienia musi być przede wszystkim łatwa do mycia. Resztki mleka często pozostają w zakamarkach butelki, dlatego dobra butelka do mleka dla niemowląt to taka, którą będzie ci łatwo umyć (szczotką do mycia). Zwróć uwagę, czy butelka ma wyraźną podziałkę (będziesz wiedziała, ile dziecko zjadło). Wybierając smoczek , zwróć uwagę, był miękki i dość szeroki. Ważna jest też ilość i wielkość dziurek (pokarm nie powinien wypływać zbyt szybko ani za wolno).      Jak przygotować mieszankę Mleko przygotowuj tuż przed podaniem go dziecku. 1. Zanim zaczniesz przygotowywać mieszankę , umyj ręce mydłem. 2. Wysterylizuj butelkę i smoczek (możesz użyć sterylizatora lub wysterylizować butelkę we wrzącej wodzie). Jeśli zrobiłaś to już wcześniej, sparz butelkę i smoczek wrzątkiem. 3. Zagotuj wodę (najlepsza jest butelkowana, niskozmineralizowana). Dobrze, jeśli ma na opakowaniu atest Instytutu Matki i Dziecka.  4. Wodę wlej do butelki i ostudź do temperatury ok. 36 stopni Celsjusza. Sprawdź na opakowaniu mleka, ile wody powinnaś wlać, w zaleźności od wieku dziecka.  5. Na opakowaniu mleka przeczytaj, jak je należy rozcieńczać. 6. Miarką dołączoną do opakowania dosyp do wody mleko w proszku. Nie zmniejszaj ani nie zwiększaj ilości dodawanego do wody proszku. 7. Sprawdź temperaturę mleka, wylewając kilka kropli na przegub dłoni. Powinny sprawiać wrażenie ciepła, ale nie parzyć. 8. Podaj mleko dziecku. Niedopite przez dziecko resztki mleka wylej. 9. Umyj butelkę z...

butelka do mleka
Panthermedia
Karmienie
Jak karmić butelką: 10 ważnych rad
Jak przygotować mleko dla niemowlęcia, jak wybrać butelkę, smoczek, skąd wiedzieć, czy dziecko jest głodne: nasz ekspert wyjaśnia.

Jeśli masz trudności z karmieniem dziecka piersią, zanim zdecydujesz się na odstawienie dziecka od piersi i podanie mu sztucznego mleka, poradź się doświadczonej osoby – położnej, doradcy laktacyjnego. Jeśli jednak zdecydujesz się na podanie dziecku mleka modyfikowanego, nie traktuj tego jak porażki – nowoczesne mieszanki są doskonałej jakości: twoje dziecko będzie rozwijać się zdrowo. 1. Wybierz dla noworodka odpowiedni smoczek i butelkę Najlepszy jest tzw. smoczek anatomiczny, przypominający kształtem brodawkę, co ułatwia dziecku uchwycenie go. Dla noworodków polecane są smoczki o tzw. wolnym przepływie. Chodzi o to, by mleko z butelki nie wypływało zbyt szybko, gdyż dziecko może się zakrztusić. Smoczek powinien mieć też odpowietrzacz, by dziecko nie połykało zbyt dużo powietrza. Jeśli niemowlę często miewa kolki, kup specjalną profilowaną butelkę. 2. Dla noworodka używaj wody dobrej jakości Do przygotowania mleka najlepiej używać wody butelkowanej, atestowanej. Powinna być niskozmineralizowana. Układ wydalniczy niemowlęcia jest bowiem jeszcze niedojrzały, nerki nie są w stanie przefiltrować zbyt dużej ilości związków mineralnych. Możesz też używać wody oligoceńskiej (ale powinna być przechowywana w małych buteleczkach w lodówce, najwyżej przez jeden dzień, gdyż inaczej bardzo szybko namnażają się w niej chorobotwórcze bakterie). Jeśli chodzi o wodę z kranu, to wszystko zależy od stanu wody i sieci wodociągowej: warto o to zapytać a najbliższej stacji sanepidu. Wodę powinnaś gotować przez 2–3 minuty. 3. Nie zagęszczaj i nie rozcieńczaj mieszanki dla noworodka Skład mleka modyfikowanego jest przygotowywany tak, by jak najbardziej przypominał skład kobiecego pokarmu. Dlatego trzeba je sporządzać zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Wsypuj dokładnie tyle mlecznego proszku, ile zaleca producent. Często rodzice niejadków wsypują...

niemowlę, piknik, szklanka, woda
Dieta
Letni piknik z dzieckiem
Teraz, kiedy jest ciepło, całe dnie spędzacie poza domem. Rano pakujecie wózek, koc, kilka pieluszek, butelkę z mlekiem... No właśnie – ta butelka! Im cieplej na dworze, tym większy kłopot z karmieniem maluszka.

Kiedy słońce zaczyna coraz mocniej przygrzewać, nie tylko ludzie, ale także bakterie odzyskują wigor! Jeśli tylko dostaną się do mleka albo do słoiczka z dziecięcą zupką, zaczynają szybko się namnażać – i mogą spowodować kłopoty. Dlatego w ciepłe dni szczególnie uważaj, przygotowując jedzenie dla dziecka. Pamiętaj też, że w upalne dni zasady karmienia malca są trochę inne niż zwykle. Przygotuj mleko tuż przed podaniem Jeśli planujesz na spacerze podać dziecku mleko, zabierz ze sobą oddzielnie wodę i proszek. Butelkę z lekko ostudzoną wodą włóż do pojemnika termoizolacyjnego (możesz też wziąć dwie butelki, jedną z ciepłą, drugą z zimną przegotowaną wodą), a mieszankę wsyp do wyparzonego pojemnika. Dopiero gdy malec zgłodnieje, rozmieszaj proszek mleczny z wodą i od razu podaj do picia (w ciepłe dni gotowa mieszanka nie może stać w butelce dłużej niż piętnaście minut). Jeśli dziecko nie wypije mleka do końca, wylej resztki. Przechowuj mieszankę w zamknięciu Nawet latem mleka modyfikowanego w proszku nie trzeba wstawiać do lodówki, wystarczy, że będzie w ciemnej szafce. Opakowanie musi być szczelnie zamknięte, by nie dostała się do środka wilgoć. Nawet odrobina wody może sprawić, że proszek zacznie się zbrylać, a wtedy będzie świetną pożywką dla bakterii. Często proponuj malcowi picie Co prawda nie zawsze konieczne jest dopajanie dziecka karmionego sztucznie, jednak szczególnie w bardzo gorące dni warto mieć przy sobie dodatkowe picie. Najlepiej wodę (niskozmineralizowaną, z atestem IMiD i koniecznie przegotowaną). Jeżeli malec skończył cztery miesiące, możesz też czasem podać mu sok – ale uwaga! – tylko ten przeznaczony dla niemowląt. Na spacer zabierz soczek w zamkniętej oryginalnie butelce, a kiedy będziesz chciała podać go malcowi, przelej do butelki lub kubeczka tylko tyle soku, ile może wypić...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak