Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę
Karmienie

Tego ci nie wolno, jeśli karmisz piersią

Karmienie piersią nie wiąże się z restrykcyjnymi zakazami i nakazami – według doradców laktacyjnych w okresie karmienia piersią dozwolone jest prawie wszystko. Ale – jak w reklamie – słówko „prawie” robi wielką różnicę. Gdzie ją znajdziesz? Sprawdź koniecznie.

Czy karmiąca mama może jeść truskawki? Odpowiedź brzmi: może. A pić mleko? Też nie ma przeciwwskazań (oczywiście, jeśli dziecko nie ma stwierdzonej alergii). Uprawiać sport? Oczywiście. A może  karmienie piersią musi się wiązać z ograniczeniem jajek albo ryb? Też nie! Te zakazy – choć wciąż popularne – to są już przestarzałe. W świetle najnowszej nauki karmiąca mama może robić prawie wszystko. Oprócz kilku rzeczy.


Dieta jest zakazana: podczas karmienia piersią się nie odchudzamy

Wszelkie rygorystyczne i eliminacyjne diety są niewskazane, bo twój organizm musi otrzymywać odpowiednią ilość składników odżywczych. Braki co prawda nie wpłyną na jakość mleka  – ale na jego ilość już tak, a poza tym szybko odbiją się na twoim zdrowiu. Mogą pojawić się  kłopoty z włosami, zębami, anemia…
Co więcej: w okresie karmienia piersią powinnaś dostarczać ciału jeszcze więcej kalorii niż w okresie ciąży. To jednak nie znaczy, że masz się objadać czekoladkami. Przede wszystkim jedz racjonalnie! Nie powinnaś też stosować suplementów odchudzających, nawet ziołowych. Najlepszym sposobem na powrót do dawnej figury jest ruch i… właśnie karmienie piersią – dzięki niemu nie tylko wcześniej czy później schudniesz, ale jeszcze unikniesz efektu jojo.


Antykoncepcja podczas laktacji? Tak, ale nie każda

Karmienie piersią nie chroni przed  ciążą. Dopóki jednak karmisz, nie możesz stosować tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych ani plastrów. Pozostają środki plemnikobójcze, prezerwatywy lub wkładki domaciczne. Do dyspozycji masz też tabletki jednoskładnikowe. Wszystkich informacji z pewnością udzieli ci twój ginekolog – pamiętaj, powinnaś go odwiedzić tuż po połogu! Jeśli natomiast chcesz wiedzieć więcej o naturalnych metodach planowania rodziny, znajdź Poradnię Naturalnego Planowania Rodziny (są przy niektórych szpitalach położniczych).

 

Kawa dla karmiącej mamy – w nadmiarze szkodzi!

Jedna filiżanka kawy dziennie jest OK. Ale więcej niż pięć kaw może sprawić, że maluch będzie niespokojny, marudny, nadpobudliwy, bo do twojego mleka może przenikać odrobina wypitej kofeiny.

 

 

Z alkoholem poczekaj do końca laktacji

Nie wierz w to, że piwo wzmaga laktację – zawarty w nim słód jęczmienny rzeczywiście działa laktogennie, ale to korzystne działanie jest zniesione przez obecny w piwie alkohol. Bo ten, choć z jednej strony może podnosić poziom prolaktyny (czyli hormonu odpowiedzialnego za napełnianie się piersi), to z drugiej mocno hamuje wypływ mleka – nawet jeśli piersi sprawiają wrażenie pełnych. Wiadomo też, że procenty przenikają do pokarmu, a nawet minimalna dawka może być niebezpieczna dla układu nerwowego dziecka! (Czytaj także: Piwo dla karmiącej mamy).

Co powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią to gra zespołowa! Całej rodziny
Tylko na pierwszy rzut oka karmienie piersią to sprawa tylko mamy i dziecka. Tak naprawdę powodzenie czasem zależy też od trzeciego czynnika – taty.

Gdyby nie mój ówczesny chłopak (a od 10 lat zupełnie legalny mąż), prawdopodobnie karmienie naturalne naszej pierwszej córki skończyłoby się już 2. dnia po jej narodzinach. Na początku wcale mi się nie podobało: bolało, dłużyło się i stresowało. Na szczęście miałam obok siebie jego męskie wsparcie. Na czym ono konkretnie polegało? Podawał mi picie Tysiąc razy w życiu słyszałam o przysłowiowej szklance wody na starość, ale dopiero podczas karmienia piersią zrozumiałam, ile prawdy jest w tym powiedzeniu. Ja bez pełnej szklanki nawet nie zabierałam się do karmienia. Po pierwsze dlatego, że picie zimnej wody odwracało moją uwagę od bólu podczas początkowych chwil ssania noworodka (taki ból, ale tylko w pierwszych sekundach ssania, jest normalny na samym początku laktacji). Po drugie dlatego, że jak mówią eksperci, picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie jest niezbędne, by utrzymać laktację: – W swojej praktyce nieraz widzę też, że jedyną przyczyną zanikania pokarmu jest to, iż karmiąca mama zapomina o tym, aby pić. Zadaniem taty będzie więc przypominać jej o tym i zapewniać do picia to, co ona lubi. Oczywiście w pierwszych tygodniach po porodzie wybór jest ograniczony: delikatna herbata, ulubiona woda mineralna, ewentualnie sok jabłkowy czy kompot – mówi prof. Kamil Hozyasz, kierujący Kliniką Pediatrii w Instytucie Matki i Dziecka. Wstawał do dziecka Picie to niejedyny warunek konieczny dla powodzenia laktacji. Drugim, tak samo ważnym będzie odpoczynek. – Stres i zmęczenie mogą zakłócić wypływ mleka, dlatego w okresie karmienia piersią karmiąca mama powinna wypoczywać jak najwięcej – tłumaczy dr Magdalena Gugulska, konsultant laktacyjny. To mit, że kobiece hormony pomagają mamie wstawać w nocy do malucha. Hormony hormonami, ale już po kilku zarwanych nocach zmęczenie staje się przytłaczające. Nie wiem, czy bym je...

karmienie piersią odchudza
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią a powrót do figury sprzed ciąży – radzi ekspert!
Czasami karmienie piersią przyśpiesza powrót do wagi sprzed ciąży, czasami jednak – mimo, że karmisz piersią, waga ani drgnie. Co robić? Przede wszystkim nie stosować żadnej diety – radzi dr Magdalena Nehring-Gugulska, certyfikowany konsultant laktacyjny.

Laktacja przyśpiesza przemianę materii, dzięki czemu zwykle po około pół roku karmienia ciążowe kilogramy znikają właściwie same. Jeżeli jednak przytyłaś w ciąży więcej niż 12–15 kg, daj sobie więcej czasu na powrót do dawnej figury. Pamiętaj, że nie wolno się odchudzać przez pierwsze 2 miesiące po porodzie. To czas regeneracji. Od 3. miesiąca po porodzie zamiast stosować dietę, po prostu unikaj wysokokalorycznych potraw o małej wartości odżywczej (takich jak słodycze czy chipsy). Zamiast słodkich i słonych przekąsek Zwiększ aktywność ruchową. Spaceruj, jeździj na rowerze, zapisz się na siłownię. To mit, że karmiąca mama nie może ćwiczyć – ważne jednak, by nosiła elastyczny stanik, aby zapobiegać urazom piersi. Nie śpiesz się! Waga karmiącej mamy nie powinna spadać szybciej niż 0,5 kg na tydzień. Jeśli spada szybciej, laktacja może się osłabić, a do mleka mogą przenikać toksyny zgromadzone w tkance tłuszczowej. Uwaga! W okresie karmienia piersią zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się mniej więcej o 300 kcal dziennie w stosunku do ostatniego trymestru ciąży. Nie ograniczaj jedzenia – na odchudzanie się będziesz miała czas po zakończeniu karmienia piersią. Zasady odżywiania podczas karmienia piersią 1. Ważne jest urozmaicenie. Zadbaj, aby codziennie na twoim talerzu znalazło się 5 porcji produktów zbożowych, 4 porcje warzyw i owoców, 3 porcje nabiału (nie wykluczaj go z góry, bo alergia pokarmowa u dzieci pojawia się rzadziej, niż myślisz), a także1-2 porcje chudego mięsa lub ryb, przy czym ryby jedz jedynie 2 razy w tygodniu. Do posiłków dodawaj oliwę z oliwek albo nieco tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. 2. Nie pij alkoholu Nie wierz w to, że piwo wzmaga laktację. Jest wprost przeciwnie – zawarty w nim alkohol może osłabiać produkcję pokarmu i hamować jego wypływ. Wiadomo też, że nawet...

leki a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
Leki a karmienie piersią – co można brać na przeziębienie, grypę, katar i ból
Leki i karmienie piersią nie zawsze się wykluczają. Matki karmiące są w lepszej sytuacji niż ciężarne, dozwolonych podczas laktacji leków jest więcej. Mimo że większość substancji czynnych przenika do mleka mamy, nie wszystkie są szkodliwe dla dziecka.

Leki i karmienie piersią wcale nie muszą się wykluczać. Oczywiście najlepiej nie chorować i nie przyjmować żadnych leków. Ale prawie każdej mamie może przytrafić się choroba! Jesienią i zimą szczególnie łatwo o grypę lub przeziębienie. Niemal każdej kobiecie w czasie laktacji zdarza się zachorować: zwłaszcza że jest osłabiona ciążą, porodem, opieką nad dzieckiem. Są też takie choroby, w których przebiegu przyjęcie leku jest konieczne, by nie doszło do rozwoju choroby, powikłań, pogorszenia stanu zdrowia. Nie każdy lek i nie każdy antybiotyk to przeciwwskazanie do karmienia piersią. Powinnaś jednak wiedzieć, jakie leki możesz przyjmować (i jak to robić!), by nie zaszkodziły dziecku. Dlatego przed zażyciem leku należy obowiązkowo poradzić się lekarza lub farmaceuty. Spis treści: Leki a karmienie piersią Krople do nosa a karmienie piersią Przeziębienie i grypa a karmienie piersią – leki Leki przeciwbólowe a karmienie piersią Ból gardła a karmienie piersią: jakie leki Antybiotyki a karmienie piersią Gdy jesteś chora, nie odstawiaj dziecka od piersi Kiedy zgłosić się do lekarza? Leki a karmienie piersią – wiarygodne źródła informacji Leki a karmienie piersią Jeśli karmisz piersią, nie zażywaj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Niektóre substancje czynne są niedozwolone w czasie laktacji, dlatego musisz mieć pewność, że lekarstwo, po które sięgasz, jest bezpieczne dla dziecka. Ważne jest także to, żebyś podczas karmienia piersią przyjmowała leki wg następujących zasad: Weź lek po nakarmieniu dziecka (najlepiej przed długą przerwą nocną w karmieniu). Najlepiej, jeśli nie karmisz piersią dziecka w ciągu 30-90 minut od przyjęcia leku (wtedy jest we krwi i w mleku największe stężenie leku). Zapytaj lekarza, czy jest możliwe wybranie leku w formie wziewnej ,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz