Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karmienie

Zapasy dla oseska

Czasem będziesz chciała lub musiała wyjść sama z domu. Co bobas wtedy zje? Twoje mleczko najchętniej! Warto umieć odciągać pokarm, przechowywać go i podawać.

Umiejętność odciągania mleka z piersi przyda ci się nie tylko wtedy, gdy postanowisz szybko wrócić do pracy. Ale także kiedy po prostu od czasu do czasu zechcesz wyjść bez dziecka np. do lekarza, znajomych, do sklepu. Zapas mleka będzie jak znalazł!

Odciągnij ręcznie lub laktatorem
Jeśli wyjścia bez malucha są sporadyczne, wystarczy ręczne odciąganie. Umyj ręce, zrelaksuj się, głaszczącymi ruchami pomasuj pierś. Ułóż kciuk powyżej, a palce poniżej brodawki – ok. 3 cm od niej. Lekko przyciśnij pierś do klatki piersiowej i zbliżaj palce do siebie. Przesuwaj je dookoła jak na tarczy zegara. Odciągnij mleko także z drugiej piersi.
Jeżeli zamierzasz częściej to robić, kup laktator. Wybierz taki o regulowanej sile ssania. Odciąganie musi być przyjemne także dla ciebie! Gdy masz zamiar dużo i często odciągać mleko, kup (lub wypożycz, np. ze szpitala) laktator elektryczny; jeśli rzadko – wystarczy ręczny. Niektóre ręczne odciągacze można zmienić w elektryczne po dokupieniu dodatkowego wyposażenia.

Przechowuj w lodówce
Mleko odciągaj do słoiczka, plastikowego pojemniczka lub butelki (umyj je i wyparz), pod warunkiem że są przeznaczone do kontaktu z żywnością. W sklepach z akcesoriami dla niemowląt można kupić specjalne pojemniki na pokarm.
Na naczyniu zapisz datę odciągnięcia mleka. I pamiętaj, że w temperaturze pokojowej może ono stać jedynie kilka godzin; w lodówce – 2–3 dni; w zamrażalniku lodówki (-10ŻC) dwa tygodnie, a w zamrażarce (-18ŻC) – do pół roku.

Ostrożnie podgrzewaj
Przed podaniem trzeba wyjąć pokarm z lodówki i podgrzać go do temperatury pokojowej: w podgrzewaczu, w garnuszku z gorącą wodą lub pod strumieniem ciepłej wody z kranu. Nie rób tego w kuchence mikrofalowej, bo tuż przy ściankach butelki mleko może pozostać chłodne, ale w środku będzie gorące – i dziecko może się poparzyć!
Pokarmu nie gotuj, bo straci wiele cennych właściwości. Rozmrożone mleko trzeba od razu podać. Nie można go powtórnie zamrażać.

Podawaj ciepłe
Zanim maluszek zacznie pić, wstrząśnij butelką, żeby mleko dobrze się rozmieszało. Wylej kilka kropli na przegub dłoni. Powinno być lekko ciepłe, ale nie gorące.
Lepiej nie podawać pokarmu przez smoczek, szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka. Malec bowiem smoczek ssie inaczej i mógłby odzwyczaić się od piersi. Warto spróbować dawać mu odciągnięte mleko łyżeczką lub specjalnym kubeczkiem.

 

 

 

Bede mama

 

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

laktator i odciąganie pokarmu
Fotolia
Karmienie
Laktator – rozwiązanie również dla mam karmiących piersią!
Czy wiesz, że nawet jeśli karmisz piersią, możesz wyjść z domu w każdej chwili? Wystarczy, że zostawisz maluszkowi odciągnięte mleko.

Pewnie powiesz, że odciąganie pokarmu nie jest takie łatwe. Zgoda, ale zamiast poddawać się, spróbuj jeszcze raz. I uwierz w sukces, będzie łatwiej. Pomyśl, że dzięki utrzymaniu karmienia piersią i odciąganiu pokarmu będziesz mogła zostawić smyka z tatą czy babcią bez wyrzutów sumienia. Jak odciągać pokarm laktatorem? Wszystko zależy od tego, jak często chcesz to robić. Jeśli zdarzy ci się to kilka razy, to może warto nauczyć się ręcznego odciągania . To nie jest trudne. Jeżeli chcesz mieć sporo mleka (żeby dzidziusiowi wystarczyło na jedną porcję, czyli 120–150 ml), zabierz się za odciąganie mniej więcej dwie godziny po ostatnim karmieniu. Włącz muzykę, przygotuj wyparzony pojemnik, umyj ręce, usiądź. Weź głęboki oddech i wyobraź sobie coś miłego. Dobrze, jeśli dziecko jest blisko ciebie, np. śpi. Delikatnie, głaszczącymi ruchami rozmasuj pierś – od zewnątrz w stronę brodawki. Nie ściskaj, nie ugniataj, nie pociągaj piersi. Palcem wskazującym i kciukiem uchwyć ją w odległości ok. 1,5 cm od brodawki i naciskaj. Przesuwaj palce dookoła, delikatnie ją uciskając. Mleko wkrótce popłynie. A co, jeśli na początku wypływa tylko kilka kropelek? Nie denerwuj się, odciągaj dalej. Zaraz go będzie sporo! Po kilku minutach pokarm przestanie wypływać. Zacznij wtedy odciągać pokarm z drugiej piersi. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie Wybór laktatora to podstawa! Warto kupić laktator, jeżeli wiesz, że będziesz odciągać mleko dość często. Tylko jaki – laktator ręczny czy elektroniczny? Jeśli będziesz to robić od czasu do czasu, to ręczny, jeśli częściej (bo wracasz do pracy), to ten na prąd. W obu wypadkach wybierz model o regulowanej sile ssania, bo przecież odciąganie nie może cię boleć! Nakładka na pierś powinna być miękka, elastyczna i dopasowująca się do piersi. Niektóre mają dodatkową nakładkę silikonową...

odciaganie pokarmu metoda 7 5 3
Adobe stock
Karmienie
Odciąganie pokarmu metodą 7 5 3 wspomaga laktację
Odciąganie pokarmu metodą 7 5 3 nosi nazwę schematu Chele Marmet. Stworzyła go specjalistka z Instytutu Laktacji w Kaliforni. Metoda 7 5 3 polega na odciąganiu pokarmu po każdym karmieniu, z każdej piersi, przez określony w minutach czas.

Odciąganie pokarmu metodą 7 5 3 warto polecić każdej kobiecie, która chce stymulować laktację. Aby do tego doszło, schemat Chele Marmet trzeba kontynuować przez minimum 7 dni z rzędu. Metoda pozwala odciągnąć maksymalną ilość pokarmu w najkrótszym możliwym czasie: 30 lub 20 minut – odciąganie pokarmu tym sposobem obejmuje dwa schematy, które podajemy niżej. Spis treści: Schematy odciągania pokarmu metodą 7 5 3 Zasady odciągania pokarmu metodą 7 5 3 Dodatkowe rady ułatwiające odciąganie pokarmu Schematy odciągania pokarmu metodą 7 5 3 Dłuższy schemat 7 5 3 wymaga odciągania pokarmu przez 30 minut . Wykonuje się go następująco: 7 minut z jednej piersi, 7 minut z drugiej, 5 minut z jednej, 5 minut z drugiej, 3 minuty z jednej, 3 minuty z drugiej. Można też zastosować krótszy, 20-minutowy schemat 5 3 2 , jeśli kobieta nie ma czasu na realizację dłuższego schematu. Ten krótszy wygląda następująco: 5 minut z jednej piersi, 5 minut z drugiej, 3 minut z jednej, 3 minut z drugiej, 2 minuty z jednej, 2 minuty z drugiej. Jeżeli kobieta zastosuje podwójny laktator , którym można odciągać pokarm z obu piersi jednocześnie, schemat dłuższy skraca się do 15 minut, a krótszy do 10. To wygodne rozwiązanie, gdyż przy stosowaniu schematu dłuższego, przez pierwsze 10 dni odciąganie pokarmu 8 razy na dobę w sumie zajmuje aż 4 godziny. Zasady odciągania pokarmu metodą 7 5 3 Aby metoda była skuteczna, należy przestrzegać określonych zasad odciągania pokarmu: odciąganie pokarmu trzeba przeprowadzać 8-10 razy w ciągu doby , w tym przynajmniej raz w nocy, aby uzyskać efekt stymulacji laktacji , metoda powinna być stosowana minimum przez tydzień, odciąganie pokarmu musi za każdym razem odbywać się po karmieniu , nie ma znaczenia, od której piersi rozpocznie się odciąganie pokarmu, do...

odciąganie pokarmu
Fotolia
Karmienie
Jak odciągać pokarm? Znamy najlepsze sposoby!
Musisz wyjść z domu na kilka godzin, a chcesz, by dziecko wypiło twoje mleko. Lepiej odciągać pokarm ręcznie czy laktatorem? Jak długo możesz przechowywać pokarm?

Jak odciągać pokarm, by dziecko się najadło? Jak przechowywać odciągnięty pokarm, by był pełnowartościowy? Zdarza się, że nie możesz być z dzieckiem przez kilka godzin, a chcesz, żeby w tym czasie piło twoje mleko.  Podczas twojej nieobecności mamy odciągnięty pokarm może podać dziecku tata lub opiekunka. Jak nauczyć się robić zapasy mleka - podpowiada dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra i doradca laktacyjny. Kiedy warto ręcznie odciągać pokarm Możesz odciągać pokarm ręcznie. To bardzo dobry sposób odciągania pokarmu i bardzo skuteczny. Jest tylko jeden warunek: musisz wiedzieć, jak odciągać pokarm. Jeśli tylko sporadycznie chcesz odciągać pokarm (np. w przypadku wyjścia do lekarza, sklepu, kina), w zupełności wystarczy ci ręczne odciąganie. Umiejętność ręcznego odciągania przydaje się nie tylko wtedy, gdy chcesz zgromadzić dla dziecka pokarm na zapas, lecz także jeśli pojawiają się stany zapalne piersi lub inne problemy podczas karmienia piersią . Pomoże ci wówczas rozmasowanie piersi. Powinno być delikatne, przypominać głaskanie. Jak ręcznie odciągać pokarm? 1. Przygotuj pojemnik na mleko (możesz kupić gotowy zestaw do przechowywania pokarmu lub wziąć dokładnie umyty i wyparzony słoiczek). 2. Wygodnie usiądź i zrelaksuj się (możesz posłuchać spokojnej muzyki, którą lubisz, wrócić myślami do miłych wspomnień). Dzięki temu mleka będzie więcej i łatwiej wypłynie (to zasługa hormonów, głównie prolaktyny i oksytocyny ). 3. Ułóż kciuk powyżej otoczki piersi, a pozostałe palce 2–3 cm poniżej brodawki. 4. Delikatnie przyciśnij pierś do klatki piersiowej, nie przemieszczając palców. Potem zbliżaj je do siebie, lekko obracając. 5. Zwolnij ucisk i rytmicznie powtarzaj powyższe ruchy, zmieniając ułożenie palców wokół brodawki, by równomiernie opróżniać wszystkie przewody mleczne. 6. Gdy po kilku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak