
Twoje dziecko od pierwszych chwil życia patrzy, dotyka, słyszy, smakuje. W jego główce powstaje coraz barwniejszy obraz świata. Na początku jest on jednak odmienny od tego, co dorosłym, mogłoby się wydawać. Nowo narodzone dziecko postrzega i odbiera rzeczywistość inaczej niż starsze dzieci i dorośli. W większym stopniu bada otoczenie za pomocą dotyku, węchu i słuchu, w mniejszym zaś – zmysłami wzroku i smaku, które w pierwszych tygodniach życia nie są jeszcze u dziecka w pełni wykształcone.
1. Zmysł wzroku noworodka
Wzrok noworodka na początku nie jest doskonały. To znaczy: dziecko widzi doskonale, ale... jedynie z 20-30 cm odległości. Jest po prostu krótkowidzem! Dopiero z czasem wzrok poprawia się.
Sprawdź dokładnie, co widzi noworodek.
2. Zmysł dotyku noworodka
Wrażliwość na dotyk i ból pojawia się jeszcze przed narodzinami i właśnie dlatego operacje w łonie mamy muszą być przeprowadzane w znieczuleniu, które obejmuje także płód. W pierwszych dobach po narodzinach zdolność dziecka do odbierania bodźców dotykowych bardzo szybko wzrasta. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że w początkowym okresie życia dotyk jest dla dziecka swego rodzaju „spojrzeniem”. Rola dotyku jest ogromna! Niemowlę, wyłącznie za pomocą dotyku, tworzy w mózgu kompletny obraz badanego obiektu. Potrafi rozpoznać przedmiot, z którym wcześniej zaznajamiało się jedynie za pośrednictwem rączek, ust i języka!
Pozwól więc swemu dziecku już w pierwszym roku jego życia zapoznawać się z rozmaitymi fakturami i kształtami – nie tylko plastikowych zabawek, ale wszystkiego, co znajduje się w otoczeniu dziecka: począwszy od gładkości twego ciała i włosów, poprzez puchaty kocyk, drewnianą podłogę i chropowatą ścianę, aż po fakturę trawy, piasku czy kamyków. Pamiętaj też, że w rozwoju zmysłu dotyku pomaga masaż dziecka.