Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zmysły noworodka
Fotolia
Noworodek

6 zmysłów noworodka

Czy wiesz, że noworodek kiepsko widzi? A wiesz, co noworodek słyszy? Co mu smakuje, a co nie? Odkrywamy przed tobą tajemnice zmysłów noworodka.

Twoje dziecko od pierwszych chwil życia patrzy, dotyka, słyszy, smakuje. W jego główce powstaje coraz barwniejszy obraz świata. Na początku jest on jednak odmienny od tego, co dorosłym, mogłoby się wydawać. Nowo narodzone dziecko postrzega i odbiera rzeczywistość inaczej niż starsze dzieci i dorośli. W większym stopniu bada otoczenie za pomocą dotyku, węchu i słuchu, w mniejszym zaś – zmysłami wzroku i smaku, które w pierwszych tygodniach życia nie są jeszcze u dziecka w pełni wykształcone.

1. Zmysł wzroku noworodka

Wzrok noworodka na początku nie jest doskonały. To znaczy: dziecko widzi doskonale, ale... jedynie z 20-30 cm odległości. Jest po prostu krótkowidzem! Dopiero z czasem wzrok poprawia się.

Sprawdź dokładnie, co widzi noworodek.

2. Zmysł dotyku noworodka

Wrażliwość na dotyk i ból pojawia się jeszcze przed narodzinami i właśnie dlatego operacje w łonie mamy muszą być przeprowadzane w znieczuleniu, które obejmuje także płód. W pierwszych dobach po narodzinach zdolność dziecka do odbierania bodźców dotykowych bardzo szybko wzrasta. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że w początkowym okresie życia dotyk jest dla dziecka swego rodzaju „spojrzeniem”. Rola dotyku jest ogromna! Niemowlę, wyłącznie za pomocą dotyku, tworzy w mózgu kompletny obraz badanego obiektu. Potrafi rozpoznać przedmiot, z którym wcześniej zaznajamiało się jedynie za pośrednictwem rączek, ust i języka!

Pozwól więc swemu dziecku już w pierwszym roku jego życia zapoznawać się z rozmaitymi fakturami i kształtami – nie tylko plastikowych zabawek, ale wszystkiego, co znajduje się w otoczeniu dziecka: począwszy od gładkości twego ciała i włosów, poprzez puchaty kocyk, drewnianą podłogę i chropowatą ścianę, aż po fakturę trawy, piasku czy kamyków. Pamiętaj też, że w rozwoju zmysłu dotyku pomaga masaż dziecka.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

mama, noworodek
Noworodek
Znamy ulubiony zapach noworodka
Jeden zapach cię drażni, a inny wprawia w dobry nastrój. Twoje dziecko też czuje podobnie. Co więcej – pewne wonie są dla niego równie ważne jak dla ciebie ulubione perfumy.

Czy wiesz, że z zamkniętymi oczami jesteś w stanie rozpoznać własne dziecko? Nie są ci do tego potrzebne nawet ręce – wystarczy tylko nos. Zmysł zapachu może pomóc każdej mamie, choć pewnie żadnej nie przyszłoby do głowy, by z takiej umiejętności korzystać. Jeśli po porodzie przynajmniej przez pół godziny trzymałaś maleństwo w ramionach, nie powinnaś już pomylić go z żadnym innym dzieckiem na świecie. Zadziwiające – prawda? Ale na tym nie koniec dziwów. Noworodek ma bardzo rozwinięty zmysł węchu Niemowlę, które przychodzi na świat, nie ma doskonałego wzroku , nie umie mówić i nie jest w stanie samo się o siebie zatroszczyć. Jest zdane na swoich bliskich, głównie mamę, która zwykle też je karmi. Aby lepiej radzić sobie na świecie, rodzi się z bardzo czułym węchem . To on pozwala zdobywać najważniejsze informacje: czy jestem bezpieczny i gdzie mogę coś zjeść. To wszystko koduje w sobie twój zapach. Bo to w twoich ramionach dziecko czuje się najbezpieczniej. Niemowlęta, którym lepiej uda się zapamiętać zapach mamy, rzadziej sprawiają trudności podczas karmienia piersią . Na początku noworodek uczy się zapachu mamy Aby dziecko mogło zapamiętać twój zapach, potrzebuje z nim kontaktu. Najlepiej od pierwszych chwil po porodzie. Pierwsze przytulenie zaraz po przyjściu na świat otwiera przed nim taką szansę. Niemowlę może nie tyle zobaczyć, jak wyglądasz, czy odczuć ciepło twego ciała, dotyk rąk, ale zyskuje okazję, by uczyć się twego zapachu. Potrzebuje zaledwie kilku dni, by w pełni mógł polegać na swoim węchu. Potwierdziły to badania przeprowadzone na uniwersytecie w Oksfordzie. Noworodkom , które wzięły w nich udział, kładziono po obu stronach główki dwa gaziki – jeden przesycony zapachem mleka mamy, a drugi pachnący pokarmem obcej kobiety. Gdy badano dzieci, które miały zaledwie sześć dni, aż 2/3 noworodków...

katar, czyszczenie noska
Materiały prasowe: Cleebo
Rozwój
Co czuje mały nosek?
Dziecko od razu po urodzeniu rozpoznaje swoją mamę po zapachu. Węch jest u maleństwa najlepiej działającym zmysłem.

Dziecko od razu po urodzeniu rozpoznaje swoją mamę po zapachu. Węch jest u maleństwa najlepiej działającym zmysłem, który gwałtownie rozwija się także w pierwszych tygodniach życia . Dzięki temu zmysłowi mały człowiek poznaje świat. Dowiedz się, co czuje mały nosek. Naukowcy po przeprowadzeniu wielu badań dowiedli, że noworodki nie tylko potrafią rozpoznać zapach mleka mamy, ale również zapach jej ciała w odróżnieniu od zapachu ciała innych osób. Szukanie piersi mamy, tulenie się do jej ciała to efekt doskonale rozwiniętego u maleństwa zmysłu węchu. W brzuchu mamy Od chwili zapłodnienia węch jest najszybciej rozwijającym się zmysłem. Wody płodowe zmieniają swój skład w zależności od tego, co zje mama – maleństwo potrafi to wyczuć. Dziecko odbiera doznania smakowe angażując w nie także zmysł powonienia . Odróżnia smak słodki od kwaśnego. Pierwsze dwa tygodnie Noworodek poznaje mamę po zapachu – kiedy czuje ją w pobliżu siebie, jest spokojny i bezpieczny. Dopiero później do poznawania nowego świata włączają się inne zmysły – wzrok i słuch. Dziecko, jak twierdzą naukowcy, odróżnia także zapachy przyjemne od nieprzyjemnych. Przy nieprzyjemnym zapachu często mimiką twarzy daje do zrozumienia, że woń ta mu nie odpowiada. Niekiedy wyraża dezaprobatę sapaniem i prychaniem. Kiedy zapach jest przyjemny, buzia maleństwa staje się rozluźniona, oddech łagodny, a całe ciałko wyraża aprobatę. W czwartym miesiącu Malec używa już węchu zupełnie świadomie jako narzędzia w poznawaniu otaczającego go, zmieniającego się świata. Wącha wszystko, co tylko się da, jakby tworząc na własny użytek zapachowy przewodnik po otoczeniu. Biorąc do buzi zabawkę czy gryzaczek , prawdopodobnie także wącha dany przedmiot. W szóstym miesiącu System zmysłu węchu funkcjonuje wówczas jak u dorosłego człowieka. Sześciomiesięczne dziecko...

Rozwój zmysłu smaku
AdobeStock
Rozwój dziecka
7 zabaw, które rozwiną u dziecka zmysł smaku
„To nieładnie bawić się jedzeniem” – pewnie sama nieraz upominałaś swoje dziecko. Ale jak tu rozwijać zmysł smaku bez jedzenia? A ponieważ zabawa jest najlepszą nauką, zaproponuj swojemu maluchowi kilka zabaw, które pomogą mu doskonalić ten jeden z ważniejszych zmysłów człowieka.

Ze zmysłu smaku dzieci korzystają już w łonie mamy - połykają wody płodowe, które mają słodkawy smak, ale może się on zmieniać w zależności od potraw jedzonych przez mamę. Po narodzinach to jeden z dwóch najważniejszych zmysłów noworodka (obok węchu). Nowo narodzone dzieci najlepiej rozpoznają i lubią słodki smak. Słodkawe są zresztą nie tylko wody płodowe, ale także pokarm z piersi mamy. Natura zadbała o to, by maluch lubił to, co jest mu niezbędne do życia. Maleńkie dziecko rozpoznaje też słony smak, ale reaguje na niego grymasem niezadowolenia. Zaś gorzkiego i kwaśnego maleństwo nie wyczuwa.  To ważne, by już w pierwszym roku życia rozwijać smak dziecka – podczas rozszerzania diety podając maluchowi tak wiele różnych produktów, jak to tylko możliwe (oczywiście w zgodzie z zasadami rozszerzania diety ). W tym czasie jest to najłatwiejsze, choć maluch zwykle wcale nie jest zadowolony, gdy zapoznajesz go z nowymi smakami – trzeba mu dać czas, żeby się ich nauczył.  Zmysł smaku rozwija się przez całe dzieciństwo, a także już w dorosłości. Jako kilkulatki zwykle nie lubimy szpinaku, ale jako dorośli już tak, prawda? Jak się zatem bawić, by twój maluch rozwijał swój zmysł smaku? Zabawy z użyciem produktów do jedzenia to dobry trop. Na pewno pobudzą apetyt, a spożywanie posiłków rozwija zmysł smaku.  Zabawa 1 Kanapki motylki Czego potrzebujesz? Chleb, twarożek, masło orzechowe, ser, wędlina, warzywa, rodzynki, banan Jak się bawić? Kromkę chleba przekrój na pół po przekątnej, a potem odwróć połówki tak, by przypominały skrzydła motyla. Potem możesz je posmarować twarożkiem lub masłem orzechowym, a następnie przybrać rodzynkami, owocami, warzywami i wszystkimi innymi dodatkami, które lubi dziecko. Maluch może ci oczywiście pomagać w ozdabianiu kanapek. Z kromek chleba możesz też wykrawać różne...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak