Noworodek
Fotolia
Noworodek

Co lubi noworodek, czego nie lubi, czego się boi: sprawdziliśmy!

Noworodek lubi, jak karmisz go piersią, przytulasz, głaszczesz. Boi się głośnych dźwięków, hałasu. Czego jeszcze? Opowiada neuropsycholog.

Zastanawiałaś się kiedyś, co lubi noworodek, czego nie lubi, a czego się boi? Warto poznać jego świat. Dzięki temu lepiej zrozumiesz noworodka i pewniej poczujesz się w roli mamy. Co lubi noworodek, czego nie lubi, a czego się boi, wyjaśnia dr hab. Agnieszka Maryniak, neuropsycholog.

1. Noworodek myśli, że jest częścią mamy

Dla noworodka on i mama są jedną całością. To, że nie jest częścią mamy, tylko odrębną istotą, niemowlę zacznie rozumieć dopiero, gdy będzie mieć około pół roku. A dopiero po ośmiu miesiącach życia zacznie rozumieć, że gdy znikasz mu z oczu, to nie przestajesz istnieć.
Co lubi noworodek? Lubi, jak jesteś blisko. Dlatego znajdź dla dziecka jak najwięcej czasu. Da mu to poczucie bezpieczeństwa.

2. Dla noworodka najważniejsza jest bliskość mamy

Zapach, odgłos bicia serca, twój głos noworodek zna najlepiej. Gdy noworodek płacze, a wiesz, że nie dokucza mu głód ani pragnienie, weź je na ręce i przytul do siebie. W objęciach mamy płaczącemu dziecku najłatwiej się uspokoić.
Co lubi noworodek? Lubi, gdy przytulasz go do siebie.

3. Noworodek marznie znacznie szybciej niż dorośli

W życiu płodowym dziecko przebywało w temperaturze około 36,5–37°C. Od momentu narodzin w jego świecie jest chłodniej o mniej więcej 15°C! W dodatku jeszcze niezbyt sprawnie pracują jego mechanizmy termoregulacji, czyli przystosowywania się do zmian temperatury. Dlatego dziecko w pierwszych dniach i tygodniach życia łatwo marznie.
Sprawnie przewijaj noworodka, przebieraj i kąp, by nie marzł. Gdy śpi, otulaj je miękkim kocykiem.
Co lubi noworodek? Ciepło.

4. Noworodek widzi dość niewyraźnie

Noworodek widzi, najwyraźniej przedmioty znajdujące się 20–30 cm od jego oczu, obraz jest nieostry.
Chętniej niż zabawkom noworodek przypatruje się twarzom ludzi. Jak najczęściej pochylaj się nad dzieckiem – pozwól mu obserwować Ciebie (możesz robić śmieszne miny). Pierwsze zabawki dla malca muszą być w wyrazistych, kontrastujących barwach.
Co lubi noworodek? Obserwować twoją twarz.

 

5. Noworodek uwielbia bawić się w naśladowanie

Dziecko od urodzenia chce nawiązać kontakt z Tobą i z innymi bliskimi. Robi to bardzo aktywnie. Naukowcy zaobserwowali, że już dwudniowy noworodek próbuje naśladować mimikę twarzy mamy, gdy nachyla się nad nim. Z czasem dziecko będzie potrafiło – patrząc, jak Ty to robisz – otwierać buzię, wysuwać lekko język.
Gdy chcesz dziecko nakarmić piersią, rozmawiaj z nim. Poproś, by otworzyło buzię. I pokaż, jak ma to zrobić.
Co lubi noworodek? Patrzeć na Ciebie i naśladować Cię.

Zobacz: Najlepsze pozycje do karmienia piersią.

 

 

6. Noworodek chce Ci powiedzieć, czego potrzebuje

Początkowo językiem noworodka jest tylko płacz. Wkrótce zauważysz, że dziecko płacze inaczej, gdy czuje głód, inaczej, jeśli się czegoś przestraszyło, jeszcze inaczej – kiedy jest zmęczone. Z czasem niemowlę nauczy się innych sposobów informowania o swoich potrzebach.
Nie karm dziecka, gdy tylko zapłacze. Jeśli niedawno jadł, raczej nie jest głodny. Może nie odbiło mu się powietrze po jedzeniu i boli brzuszek? Uwiera pieluszka? Albo jest zmęczony?
Czego nie lubi noworodek? Nie lubi, gdy go nie rozumiesz.

 

 

7. Noworodek dobrze rozpoznaje ton Twojego głosu

To prawda, że niemowlę nie rozumie jeszcze sensu wypowiadanych przez Ciebie słów. Za to bardzo szybko uczy się dobrze odróżniać przyjazny ton głosu od zagniewanego. Gdy powiesz coś w złości i zdenerwowaniu, dziecko przestraszy się i rozpłacze. Uspokaja się za to, gdy mówisz do niego spokojnym, łagodnym tonem.
Gdy podchodzisz do malca, bądź opanowana. Jeżeli płacze, najpierw uspokój siebie, a dopiero potem dziecko.
Czego nie lubi noworodek? Gdy jesteś zdenerwowana.

Smółka: co to jest, jak wygląda, o czym świadczy brak smółki u noworodka [WIDEO]

relacja mama – dziecko, miłość do dziecka
Fotolia
Noworodek
Jak okazać noworodkowi miłość?
Miłość do noworodka możesz okazywać na wiele sposobów. Dziecko powinno jak najmniej samo leżeć w łóżeczku, ważne by było jak najczęściej dotykane. Dlaczego? I jak jeszcze okazywać noworodkowi miłość? Wyjaśnia Ewa Grzybowska, psycholog i terapeuta integracji sensorycznej.

Noworodek lubi ruch Nic dziwnego, że dziecko nie lubi leżeć w spokoju. Gdy mieszkało w twoim brzuchu, wciąż kołysałaś je swoimi ruchami. Jeśli teraz nosisz noworodka na rękach, w chuście, kołyszesz lub bujasz, przypominają mu się wcześniejsze doznania, które tak lubił. Nawet najmłodsze niemowlę uwielbia być na rękach. Jest zadowolone, gdy kręcisz się z nim w kółko, unosisz je do góry i opuszczasz (nawet czasami dość szybko i gwałtownie!). Posiada bowiem bardzo dobrze rozwinięty zmysł równowagi . Bezpośrednio po urodzeniu lekarz układa noworodka na brzuchu matki, aby nawiązały się pierwsze więzy dotykowe. Kontakt ten dostarcza dziecku pewności siebie, spokoju, a ty przekazujesz mu swoje ciepło i czułość, tak bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju. Noworodek ma wrażliwą skórę Kontakt dziecka ze światem zewnętrznym zaczyna się przez skórę – poprzez nią noworodek odczuwa temperaturę i odbiera bodźce dotykowe. Wszystkie naturalne czynności, jak pieszczoty, pocałunki, branie na ręce czy ciche mówienie są nieocenione w nawiązywaniu porozumienia i przekazywaniu emocji pomiędzy matką a dzieckiem. Sprawdź, czego nie lubi skóra noworodka Dotykaj noworodka z miłością W ciągu dnia wiele razy bierzemy dziecko na ręce, aby mu zmienić pieluszkę, nakarmić czy uspokoić. Jeśli robimy to w sposób mechaniczny i w dużym pośpiechu, zaspokajamy jedynie biologiczne potrzeby dziecka. A ono potrzebuje dotyku miłości, który sprawi, że będzie czuło się kochane i bezpieczne. Dlatego podczas czynności pielęgnacyjnych postaraj się skupić tylko na dziecku. Sprawdź, co robić, gdy noworodek płacze Kołysz i bujaj noworodka Noworodki często noszone na rękach, pieszczone, kołysane i bujane mniej płaczą i szybciej zasypiają. Największe zdziwienie psychologów wzbudzało jednak to, że dzieci łatwiej się uspokajały, jeśli były kołysane ruchami...

mama, noworodek
Noworodek
To, co wiemy o noworodku, zadziwia!
Pierwsze spojrzenie w oczy nie zdradza jeszcze całej prawdy. Ale zapowiada, że masz do czynienia z rezolutną osóbką.

Jeśli komuś wydaje się, że noworodek to bezbronna istota, która niewiele potrafi i wszystkiego musi się uczyć, jest w błędzie. Dziecko tuż po narodzinach jest już dobrze przygotowane na to, co je czeka. O noworodku wiemy coraz więcej. Ta wiedza nie tylko zadziwia. Pozwala też go zrozumieć i dobrze się nim opiekować od pierwszych chwil. Noworodek ma świetny słuch Badanie przesiewowe słuchu , które wykonuje się powszechnie u polskich noworodków, utwierdza mamę w przekonaniu, że jej dziecko słyszy. Od pewnego czasu nie jest tajemnicą, że słuch dziecka jest jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów. Mówi się nawet o tym, że jest to słuch absolutny . Dowiedli tego amerykańscy badacze z Uniwersytetu w Wisconsin-Madison. Pojęcie to znane jest przede wszystkim z terminologii muzycznej i stanowi dla obdarzonego taką cechą muzyka najwyższe wyróżnienie. Ten prezent od natury daje małemu człowiekowi możliwość odnalezienia się w bogatym świecie dźwięków i uczenia się tonów rodzimego języka. Niestety z czasem ta umiejętność słabnie.     Noworodek rozpoznaje głos mamy Spośród różnych brzmień noworodek preferuje głosy ludzi. Najszybciej rozpoznaje głos mamy, który towarzyszył mu w życiu płodowym. Nie znaczy to jednak, że nie zaakceptuje głosu mamy adopcyjnej – przyzwyczai się do tego, który towarzyszy mu na co dzień. Głosy kobiet podobają się małemu dziecku szczególnie. Ma na to wpływ upodobanie noworodka do wysokich dźwięków oraz wysokiej intonacji. Z tego względu nawet mężczyźni intuicyjnie tak modulują głos, gdy zwracają się do dziecka. Ten sposób mówienia określa się mianem języka matczynego .         Noworodek widzi to, co jest dla niego ważne Noworodek słyszy lepiej niż dorośli, ale widzi znacznie słabiej. Nie znaczy to jednak, że widzi niewystarczająco. Wzrok ma dostosowany do swoich...

noworodek, pierwszy miesiąc życia
Panthermedia
Noworodek
Wielkie zmiany w pierwszych chwilach po urodzeniu
Narodziny to wielki przełom dla dziecka. Noworodek opuszcza przytulny świat i musi nauczyć się oddychać, jeść, trawić w nowych warunkach. Jak można mu w tym pomóc?

Mieszkając w brzuszku, noworodek pluskał się w ciepłych wodach, nie musiał samodzielnie jeść ani oddychać. Słyszał bicie serca mamy, jej głos. Było mu tak dobrze. Aż tu nagle wszystko się zmieniło! Maleńkiego człowieka najpierw czeka pokonanie trudnej drogi na zupełnie inny świat. A w pierwszych chwilach po narodzinach trzeba się nauczyć tak wielu rzeczy... Pierwszy krzyk – zmiana w oddychaniu Dziecko przed narodzinami właściwie nie oddycha. Nie byłoby to zresztą możliwe. Co prawda pod koniec ciąży miało już wykształcone płuca, ale nie spełniały one swojej podstawowej funkcji: nie przeprowadzały wymiany gazowej. Pęcherzyki płucne były zapadnięte. Płód oddychał dzięki Tobie. Przez pępowinę do jego organizmu transportowana była bogata w tlen krew. Narodzinom dziecka zwykle towarzyszy pierwszy krzyk . Maluszek raz pierwszy nabiera powietrza do płuc i wykonuje swój pierwszy oddech . Właściwie jest to cała seria oddechów. W płucach musi bowiem pojawić się tyle powietrza, by już zawsze utrzymywać je w stanie rozprężenia. Pierwszy krzyk u poszczególnych noworodków różni się siłą i tonacją głosu. W pewnym sensie zależy on od rodzaju porodu, a także od fizycznego stanu organizmu dziecka. Po szybkim porodzie krzyk jest ostry i głęboki. Po trudnym, długo trwającym dziecko jest osłabione, dlatego krzyk często zamienia się w coś na kształt kwilenia. Na początku oddychanie dziecka jest niedoskonałe i nieregularne. Można powiedzieć, że maluszek dopiero się go uczy. Często ziewa, łapie powietrze, kicha i pokasłuje. Wszystkie te czynności zmierzają do uregulowania potrzebnej mu ilości powietrza. Zmiany w sercu noworodka W ciągu pierwszych chwil po urodzeniu ogromne zamiany zachodzą również w sercu dziecka . W najbliższych kilku tygodniach wiele zmieni się w samej jego budowie. Dlaczego? Otóż gdy dziecko znajdowało się w brzuszku, jego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz