Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
noworodek, łóżeczko, sen
Panthermedia
Noworodek

Co się zmieni w wyglądzie noworodka

Tuż po narodzinach twoje dziecko przechodzi bardzo ważny etap w swoim życiu. Zobacz, na czym on polega

Pierwsze cztery tygodnie życia dziecka są czasem szczególnym. Jego wyjątkowość ma nawet odbicie w nazewnictwie. Przez ten czas dziecko jest nazywane noworodkiem (bo nowo narodzony), dopiero po skończeniu miesiąca zyskuje miano niemowlęcia (bo jeszcze nie mówi). Odrębna nazwa była potrzebna dla określenia szczególnego etapu w życiu, który polega na przejściu z życia wewnątrzłonowego do życia po drugiej stronie brzucha. Teraz dziecko musi się przystosować do nowych zupełnie zmienionych warunków – w jego organizmie zachodzą różne zmiany, które mają mu w tym pomóc.

To ciałko się zmieni
Przez pierwsze dni, a nawet tygodnie, ciało dziecka dochodzi do siebie po trudach przeciskania się przez kanał rodny. Główka jest wydłużona. Białka oczu mogą być zaczerwienione, a powieki opuchnięte. Jednym z częstych zniekształceń, które bardzo niepokoi rodziców, jest tzw. przedgłowie, czyli miękka, obrzęknięta, czasem nawet zasiniona część główki. Te pamiątki narodzin znikają, a maleństwo, którego wygląd niektórych rodziców mógł wprawić nawet w osłupienie, staje się z każdym dniem coraz bardziej podobne do naszego wyobrażenia o takich bobasach.

Napięcie osłabnie
Każda mama, która próbowała pierwszy raz założyć swojemu dziecku ubranko, przekonuje się, że ta malutka istota ma sporo sił i broni się przed odgięciem rączek, gdy próbujesz włożyć je w rękawki kaftanika. Ten opór, który stawia jego ciało, związany jest z silniejszym napięciem mięśniowym, charakterystycznym dla czasu zaraz po narodzinach. Gdy przyjrzysz się dziecku, zobaczysz, że jego rączki i nóżki są zgięte, piąstki zaciśnięte, a główka przygięta do ciałka. Noworodek układa się tak zgodnie z przyzwyczajeniem z okresu płodowego, gdy w brzuchu mamy miał mało miejsca. Broni się też w ten sposób przed niespodziewanym ruchem, który mógłby mu zaszkodzić.

Skóra stanie się idealna
Od malutkich dzieci oczekuje się, że będą miały skórę jak jedwab. Tymczasem zaraz po narodzinach jest niezwykle delikatna i cienka, dlatego łatwo ulega uszkodzeniom. Mogą być na niej widoczne wybroczyny, a nawet siniaki. Łatwo się też wysusza i czasem złuszcza płatami. Zdarza się, że jest pokryta meszkiem płodowym, który najlepiej widoczny jest na ramionkach, ale z czasem się wytrze. Niepokoić może też zabarwienie ciała maleństwa, gdy np. górna część jest blada, a dolna różowa. Czasem całe ciało jest jakby cętkowane albo nóżki i rączki lub same paluszki u stóp są sinawe, podczas gdy reszta – różowa. Takie różnice to wynik niedojrzałości układu krążenia. Z czasem się to unormuje. Bezpośrednio po urodzeniu zasiniona bywa także skóra wokół ust. To skutek nie do końca zamkniętych miejsc mieszania się krwi tętniczej i żylnej, co podczas ciąży było naturalne.

Zażółcenie zniknie
Żółtaczka, którą po narodzinach przechodzi sporo noworodków, również jest wynikiem dojrzewania do życia w nowym otoczeniu. Wątroba noworodka nie jest w pełni dojrzała i dlatego bilirubina (barwnik krwi, który powoduje zażółcenie skóry) wolniej się rozpada i gromadzi w organizmie dziecka. Żółtaczka jest też związana z rozpadem dużej ilości czerwonych krwinek po urodzeniu (noworodek ma ich bardzo dużo). Ten stan nie wymaga leczenia, jest normalnym zjawiskiem, dlatego nosi nazwę żółtaczki fizjologicznej. Praca wątroby normuje się w ciągu pierwszych dwóch tygodni życia, czasem trzech, wtedy skóra zaczyna odzyskiwać różowy, zdrowy koloryt.

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

noworodek, wygląd noworodka
Fotolia
Noworodek
Noworodek nie jest śliczny jak z reklamy
Kiedy zobaczysz swoje nowo narodzone dziecko po raz pierwszy, możesz się przestraszyć, bo noworodek nie przypomina dzieci z reklam. Sprawdź, co budzi niepokój młodych rodziców.

Bierzesz w ramiona ślicznego, różowego noworodka. Ma piękną buźkę i patrzy szeroko otwartymi oczami. Tak to zwykle jest, ale w filmie. Twoje dziecko nie będzie z początku wyjątkowo urodziwe. Spiczasta główka i siniak na czole nie zakłócą ci jednak radości, jeśli będziesz wiedzieć, że to nic groźnego. Uprzedźmy fakty i sportretujmy noworodka. 1. Noworodek ma dziwne proporcje Dziecko przychodzi na świat z główką bardzo dużą w stosunku do reszty ciałka. Jej obwód jest większy nawet od obwodu klatki piersiowej! Tak właśnie powinno być. Te proporcje z czasem się na pewno zmienią. Wielkość główki jest spowodowana dużym mózgiem. Waży on 380 g, to 10 procent masy ciała. Czytaj też: Pierwsze pomiary noworodka 2. Noworodek ma guzy i siniaki Dziecko miewa na ciele ślady trudów związanych z przeciskaniem się przez kanał rodny. Główka jest wydłużona, na skórze widać wybroczyny i siniaki. Częstym zniekształceniem jest przedgłowie – miękka, obrzęknięta, czasem zasiniona część główki . Może mieć wielkość mandarynki! Ustąpi w ciągu kilku dni. Dzieci narodzone przez cesarskie cięcie mają bardziej okrągłe główki i mniej spłaszczone noski. 3. Noworodek ma ciemiączka Są to przestrzenie między kośćmi ciemieniowymi czaszki. Pokrywa je tylko warstwa tkanki włóknistej. To mocna błona, dlatego możesz dziecko pielęgnować bez obaw. Taka budowa główki ułatwia dziecku wydostanie się na świat (kości mogą nieco się „ścieśnić”). A potem umożliwia swobodny rozrost mózgu. Ciemiączka są dwa – duże i małe. Mniejsze trudniej dostrzec, bo znajduje się z tyłu główki. Łatwiej zobaczyć duże, na czubku głowy. Czasem widać, jak pulsuje. Gdy dziecko płacze, może się lekko uwypuklić. Zapadnięte ciemiączko może oznaczać odwodnienie – jeśli dziecko wcześniej wymiotowało, ma biegunkę albo gorączkę i mało...

noworodek, niemowlę, ubranka niemowlęce
Fotolia
Noworodek
6 zaskakujących cech w wyglądzie noworodka - kiedy znikną?
Wygląd noworodka może cię nie tylko zaskoczyć, ale i lekko zszokować - czy powiększone gruczoły piersiowe, meszek na skórze i guzek na głowie to naturalne zjawiska? I kiedy znikną? Sprawdź koniecznie.

Jeśli dopiero co urodziło ci się dziecko, pewnie zastanawiasz się, co znaczą te wybroczyny na skórze , dlaczego głowa noworodka wygląda tak dziwnie. Trochę nie tak wyobrażałaś sobie swoją pociechę. Czy to już tak zostanie na zawsze? Zaraz się przekonasz. Guz na głowie noworodka Miękką, obrzękniętą, czasem nawet zasinioną wypukłość, która rozmiarem przypomina mandarynkę, ma na głowie wiele noworodków. To tzw. przedgłowie, czyli pamiątka po przeciskaniu się przez wąski kanał rodny, w którym główka właśnie torowała dziecku drogę na świat. Stąd jej wydłużony kształt, a także opuchnięte powieki i przekrwione oczy. Kiedy to ustąpi? Zmiany znikają w pierwszych dniach po narodzinach. Zgięte rączki noworodka Do takiej pozycji dziecko przyzwyczaiło się w twoim brzuchu. Tuż przed narodzinami było tam bardzo ciasno, więc musiało podkurczać nóżki i krzyżować rączki na piersiach. Po narodzinach zaciska także piąstki. To pozycja pozwala mu bronić się przed niespodziewanym ruchem, który mógłby mu zaszkodzić. Kiedy to ustąpi? Opór, który stawia ciało dziecka przy zakładaniu ubranka, zmianie pieluchy, powinien ustąpić do końca 1. miesiąca. Piąstki mogą być zaciśnięte dłużej – do końca 2. miesiąca życia dziecka . Sprawdź 6 żelaznych zasad pielęgnacji pępka noworodka. Żółtaczka noworodka Przechodzi ją większość dzieci po narodzinach. Ich wątroba nie jest w pełni dojrzała. Bilirubina (barwnik krwi, który odpowiada za żółty kolor skóry) wolniej się rozpada i gromadzi się w organizmie. Choć nazwa „żółtaczka" brzmi poważnie, ta po narodzinach nie oznacza choroby. Dlatego nazywa się ją żółtaczką fizjologiczną . Kiedy to ustąpi? Praca wątroby normuje się w ciągu pierwszych 2-3 tygodni, w tym czasie skóra odzyskuje różowy kolor. Otarcia na skórze noworodka Od małych dzieci oczekuje się...

płacz noworodka, niemowlę płacze
Edipresse
Noworodek
Pierwsze dni życia noworodka
Przedłuża się żółtaczka, kikut pępowiny nie chce odpaść, ropieją oczka. Spokojnie to przytrafia się wielu noworodkom.

  Gdy dziecko wreszcie przyjdzie na świat i życiodajna pępowina zostanie przecięta, czeka je wiele zmian, by przystosowało się do nowych warunków. Zaczyna przecież samo oddychać, musi więc pozbyć się nadmiaru krwinek czerwonych, które przenosiły tlen, gdy było w łonie mamy. Powstająca wtedy bilirubina musi zostać zneutralizowana przez niedojrzałą wątrobę, a potem wydalona. Kikut pępowiny powinien się zagoić i odpaść, a oddech wyrównać. Czasem trwa to dłużej, niż podają poradniki dla rodziców. Podpowiemy Ci, czy i kiedy powinnaś się tym niepokoić. Dlaczego żółtaczka u noworodka może się przedłużać W krwiobiegu noworodka krąży więcej czerwonych krwinek, niż jest mu to potrzebne do życia poza macicą. Ten nadmiar musi zastać usunięty z organizmu. W pierwszych dniach po narodzinach dochodzi więc do rozpadu erytrocytów zawierających hemoglobinę płodową. Z tego powodu u większości noworodków między 2. a 3. dobą życia pojawia się żółte zabarwienie skóry, spojówek i śluzówek. To tzw. żółtaczka fizjologiczna. Zwykle zażółcenie rozpoczyna się od twarzy, potem pojawia się na tułowiu i przesuwa ku dolnym częściom kończyn. Ustępuje w odwrotnej kolejności z reguły do końca pierwszego miesiąca życia. Najdłużej utrzymuje się na buzi. U dzieci karmionych piersią zażółcenie może się przedłużać nawet do kilku miesięcy. W mleku niektórych mam jest bowiem substancja opóźniająca rozkład bilirubiny przez enzymy w przewodzie pokarmowym maluszka. Nie zagraża to zdrowiu dziecka, jednak lekarz musi wykluczyć inne przyczyny przedłużania się żółtaczki. Kiedy zacząć się niepokoić? Gdy żółtaczka ponownie się nasila oraz kiedy brzoskwiniowy kolor skóry szkraba staje się zielonkawy. Kiedy odpadnie kikut z pępka noworodka Prawie każdy noworodek, który opuszcza szpital, ma jeszcze kikut pępowiny. Co prawda już wtedy zaczyna on podsychać,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak