Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Noworodek

Czy noworodek dobrze rośnie

Waga dziecka wzbudza tyle niepokojów i wątpliwości. Nic dziwnego. Jest jedną z pierwszych oznak zdrowia niemowlęcia.


Waga dziecka wzbudza tyle niepokojów i wątpliwości. Nic dziwnego. Jest jedną z pierwszych oznak zdrowia niemowlęcia.

Jedne noworodki od urodzenia jedzą i rosną jak szalone, inne – słabiej. Ale jeżeli Twój brzdąc, nawet drobniutki, dobrze się rozwija, jest pogodny, ruchliwy, to wszystko jest w porządku.

Dlaczego noworodek chudnie
W pierwszych dobach po porodzie noworodek może stracić do 10 procent masy ciała. To naturalny proces spowodowany wytracaniem wody z organizmu – przez skórę, płuca, z moczem. Nie ma się czym martwić, ponieważ brzdąc za kilka dni nadrobi zaległości.

Prawidłowa waga noworodka, czyli ile
W pierwszym kwartale dziecko przybywa średnio 30 g na dobę (nie powinno to być mniej niż 19–20 g). Podczas kolejnych trzech miesięcy przyrost wagi wynosi średnio 20 g dziennie, w trzecim kwartale życia – 15, a w czwartym – 12. W tym czasie zwiększa się też długość ciała: w pierwszym kwartale o 10 cm, w drugim – 6 cm, w trzecim – 5, w ostatnim – 4.

Noworodek na wadze
Waga i wzrost zwykle zwiększają się skokowo. Jeśli przez kilka dni dziecko przybiera słabiej, to w kolejnych zapewne urośnie więcej. Wystarczy ważyć dziecko co kilka tygodni. Wtedy widać, czy przyrost masy ciała jest w normie.
Dopiero gdy niemowlę rośnie słabiej niż to pokazują normy (w pierwszych miesiącach życia takie minimum wynosi 20 g na dobę, natomiast w kolejnych – 15 g), trzeba zastanowić się nad przyczynami tego stanu.
Częstsze kontrole wagi, np. co tydzień, lekarz może zalecić, gdy np. dziecko rzadko sam budzi się na karmienia, zasypia podczas nich, jest apatyczny, nie umie efektywnie ssać, przeszedł poważniejszą chorobę albo jest wcześniakiem.

Sprawdź centyle noworodka 
To całkiem proste i może Cię naprawdę uspokoić. Siatki centylowe drukowane są na końcu książeczki zdrowia i w niektórych poradnikach dla rodziców. Są to wykresy, oddzielne dla obu płci, z których każdy pokazuje przyrost masy, wzrostu oraz obwodu główki. Na osi pionowej oznacza się wagę (albo długość lub obwód główki, w zależności od siatki), zaś na poziomej – wiek niemowlęcia. Linia najbliższa punktowi przecięcia odpowiadającemu obu tym wielkościom to centyl Twojego dziecka.

Środkowa linia wykresu to 50. centyl, czyli średnia. Ale dziecko nie musi jej odpowiadać. Może być np. na 45. czy 10.
centylu. Ważne, żeby mieścił się między 10. a 90. i żeby nie występowały nagłe zmiany jego centyla.
 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko na wadze
Fotolia
Rozwój
Moje dziecko mało waży - czy mam się bać?
Im mniej waży niemowlę, tym więcej martwią się jego rodzice. Tymczasem nie liczba kilogramów jest najważniejsza, ale to, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i przybierało na wadze odpowiednio do swojego wzrostu.

Mała waga może świadczyć o chorobie Brak apetytu i słabe przybieranie na wadze mogą być wywołane chorobami przewodu pokarmowego, infekcją albo zaburzeniami metabolicznymi. Zdarza się jednak i tak, że to nie choroba, ale otoczenie dziecka, zwłaszcza matka, jest przyczyną, że jedzenie jest czynnością nieprzyjemną. U noworodków i niemowląt dotyczy to matek nieporadnych, nerwowych i niechętnych do karmienia piersią.   Poznaj wymiary statystycznego noworodka Najczęściej noworodki tuż po urodzeniu ważą ok. 3000-3500 g jednak lekkie odstępstwa od tej wagi nie są żadnym powodem do niepokoju. Ile powinno ważyć dziecko ? Zdrowy, donoszony malec może ważyć w dniu narodzin równie dobrze pół kilo więcej albo pół kilo mniej. O małej wadze urodzeniowej lekarze mówią dopiero, jeśli dziecko urodzi się lżejsze niż 2500 g. Wtedy najpewniej konieczna będzie obserwacja jego zdrowia. Niska waga urodzeniowa może świadczyć np. o chorobie genetycznej dziecka.. Drobniejsze są także zupełnie zdrowe dzieci z ciąży mnogiej oraz niestety te maluchy, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.   Sprawdź, ile dziecko powinno przybierać na wadze w pierwszym roku życia Zdrowy noworodek traci po porodzie około 5-7 proc. swojej wagi, ale szybko nadrabia te straty. Maluch w pierwszych czterech miesiącach życia przybiera średnio około 120-225 g na tydzień. W kolejnych miesiącach przybór wagi się zmniejsza i wynosi około 90-150 g na tydzień, zaś półroczny malec tyje już dużo wolniej: około 50-80 g. na tydzień. Między 4. a 6. miesiącem życia niemowlę powinno podwoić swoją wagę urodzeniową, a w okolicy pierwszych urodzin potroić ją.   Wydrukuj siatki centylowe dla dziewczynki Wydrukuj siatki centylowe dla chłopca   Jak często trzeba ważyć niemowlę? W przypadku zdrowego dziecka wystarczy sprawdzić wagę podczas...

Noworodek
Czy waga i wzrost twojego noworodka mieści się w normie?
Podobno wzrost dziedziczy się po tacie, wagę po mamie. Ile ważyło twoje dziecko tuż po urodzeniu? Jaki był wzrost noworodka? I jaki będzie jego wzrost i waga, kiedy dorośnie?

Ile powinno ważyć dziecko ? Jaki jest wzrost noworodka? Patrząc na swoje dziecko, zastanawiasz się, czy waży tyle, ile powinno. Czy twój noworodek waży dużo, czy mało, czy jego wzrost jest proporcjonalny do wagi? I jak to rokuje na przyszłość - opowiada  dr n. med. Alicja Karney, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Ile noworodek powinien ważyć i mierzyć? Jest norma, która określa wagę i wzrost noworodka (fachowo nazywane przez lekarzy masą i długością ciała). Według tej normy ok. 95 procent dzieci urodzonych o czasie waży 2800–3800 g i mierzy 46–55 cm. Warto jednak pamiętać, że na świat przychodzą noworodki, których waga przekracza 4 kg, a wzrost - 60 cm. Są też noworodki, które przychodzą na świat z wagą 2-2,5 kg (a długość ich ciała to 42 cm). Istnieje pewna prawidłowość: chłopcy ważą ok. 250 g więcej niż dziewczynki . Wiele się mówi o narodzinach dzieci, których waga znacznie przekracza normę. Niedawno w Polsce wiele się mówiło o noworodku, który przyszedł na świat z wagą 7 kg: tyle normalnie waży półroczne dziecko!  Dlaczego noworodek waży tak mało O noworodkach, które urodziły się z wagą poniżej 2500 g, lekarze mówią, że mają niską masę urodzeniową. Powodem niskiej wagi urodzeniowej jest zazwyczaj niedożywienie w życiu płodowym. Do takiego stanu mogą przyczynić się niektóre choroby przyszłej mamy, ale też palenie papierosów w ciąży, niewłaściwa dieta w ciąży , picie dużej ilości kawy lub innych napojów zawierających kofeinę: herbaty, coli, napojów energetyzujących. Ale malutkie rodzą się również dzieci z ciąż mnogich. Co się dzieje, jeśli noworodek waży za dużo  Urodzenie dziecka o wadze ponad 4 kg może wskazywać na zagrożenie mamy cukrzycą oraz zagrożenia cukrzycą dziecka . Powinnaś co jakiś czas sprawdzać swój poziom cukru we krwi. Cukrzyca może pojawić się...

Rozwój
Jak zmienia się waga dziecka w pierwszym roku życia?
Po porodzie dziecko traci około 10 procent masy urodzeniowej. Później zaczyna przybierać na wadze. Zobacz, jak zmienia się waga niemowlaka.

Już w chwili narodzin dzieci różnią się między sobą wagą i wzrostem. Lekarze przyjmują, że przeciętny donoszony zdrowy noworodek waży od 2,8 do 4,2 kg (zazwyczaj chłopcy są nieco ciężsi niż dziewczynki; często także drugie dziecko waży troszkę więcej niż pierwsze) i mierzy od 48 cm do 56 cm. Różnica w wadze oraz wzroście chłopców i dziewczynek wynosi przeciętnie 5%. Dlaczego noworodek waży mniej? Większość noworodków w pierwszych trzech dobach życia traci swoją masę urodzeniową o około 5-10%. Młoda mama często jest bardzo rozczarowana, gdy maleństwo, z którym wychodzi ze szpitala do domu, waży mniej niż w chwili urodzenia. To normalne zjawisko spowodowane: oddaniem smółki oraz moczu; parowaniem przez skórę oraz utratą wody z oddechem. Inne przyczyny zmniejszenia wagi urodzeniowej to: niepobieranie przez dziecko pokarmu przez kilka lub kilkanaście godzin po urodzeniu (w łonie mamy maluch był odżywiany "na bieżąco", zaś po urodzeniu często zasypia lub z różnych powodów jest oddzielony od mamy). Nawet wczesne przystawienie do piersi (w ciągu dwóch godzin po porodzie) sprawia, że maluch zjada tylko niewielką ilość siary , która poprzedza pojawienie się mleka; spożywanie małej ilości mleka przez pierwsze godziny, a nawet dni życia (dzieci przesypiają niemal całą dobę, zasypiają często podczas karmienia); zmiana środowiska (stres poporodowy, zmiana temperatury otoczenia, światło - to wszystko może wpływać na spadek masy ciała dziecka ). Kiedy noworodek wraca do masy urodzeniowej? Dziecko jest wypisywane wraz z mamą ze szpitala, gdy potrafi efektywnie ssać . Powrót do masy ciała z chwili narodzin odbywa się około dziesiątego dnia życia (normy przewidują nawet dwa tygodnie). Jak niemowlę przybiera na wadze? Przez pierwsze trzy miesiące życia dziecko przybiera na wadze około 1 kg miesięcznie (jest to...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak