Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, noworodek, pielęgnacja noworodka
Noworodek

Czym Cię zaskoczy noworodek

Słyszałaś pewnie wiele sensacyjnych opowieści o zachowaniu i wyglądzie nowo narodzonych dzieci. Sprawdź, w co nie ma sensu wierzyć.

Pojawienie się na świecie dziecka to dla wszystkich mam i tatusiów początek niesamowitej przygody. Obserwują dziecko i nie mogą się nadziwić, jak jest inne od dorosłych. Sprawdź, czym dzidziusie potrafią zaskoczyć świeżo upieczonych rodziców!

Noworodek ssie mleczko z siłą, o jaką nikt nie podejrzewa takiego maleństwa
PRAWDA
Oseski mają bardzo silny instynkt ssania. Dlatego większość dzieci przystawiona do piersi po porodzie (najlepiej w ciągu pierwszych 30 minut) zaczyna ssać. Jeśli tylko maluszek dobrze uchwyci brodawkę, mama może być zaskoczona, że w czasie ssania czuje dość wyraźne mrowienie w piersi, a czasem nawet... lekkie skurcze! To przez oksytocynę, która w organizmie kobiety jest produkowana w czasie karmienia. Hormon sprawia, że macica szybciej się kurczy. Jeśli jednak w czasie ssania mamę wyraźnie bolą brodawki, to znak, że maluch został nieprawidłowo przystawiony do piersi. Kiedy czujesz ból, musisz malcowi wyjąć pierś z buzi (wsuwając do niej najpierw swój palec) i ponownie go przystawić. Aż nie będzie bolało.

Wielu noworodkom bez powodu drży broda
PRAWDA
Podczas karmienia albo spania dzieciom często trzęsie się bródka. Za takie wstrząsy „odpowiedzialny” jest układ nerwowy. Ale nie są one sygnałem do niepokoju. Po prostu system nerwowy kilkudniowego człowieka jest jeszcze bardzo niedojrzały i nie zawsze wie, jak się zachować. Co więcej, maluchowi może się trząść nie tylko bródka. Zdarza się także, że dziecku drży całe ciałko – to rezultat tzw. odruchu Moro. Najczęściej takie gwałtowne wstrząsy są reakcją na jakiś niespodziewany hałas (np. trzaśnięcie drzwi) czy niewprawny ruch (gdy np. bierze się malucha na ręce bez solidnego podparcia, może mu się wydawać, że spada). Odruch Moro jest prawidłowy i też nie powinien budzić niepokoju. 

Po porodzie noworodki zawsze wymiotują
FAŁSZ
Niektóre dzieci potrzebują po prostu wydalić resztki wód płodowych. Gdy maluszek przebywa jeszcze w brzuszku mamy, łyka te wody. Po porodzie lekarz lub położna oczyszczają jego drogi oddechowe z resztek wód i śluzu, ale w organizmie może zostać nieco płynu. Wtedy dziecko musi się go w jakiś sposób pozbyć i... odkrztusza go. Aby pomóc maleństwu, wystarczy układać je na boczku – wtedy nie będzie się dławić.

Noworodki mają problemy z cerą
PRAWDA
Myślałaś, że niemowlęca skóra jest gładka, ale u synka wokół noska pojawiło się mnóstwo białych krostek? Są charakterystyczne dla wielu noworodków. Najczęściej występują w okolicy nosa i brody, czasem na tułowiu lub nóżkach. Są wynikiem zatykania się niedojrzałych gruczołów łojowych. Niech cię nie kusi zdrapywanie czy wyciskanie krostek – w ten sposób możesz spowodować stan zapalny skóry. Jak sobie z nimi radzić? Wystarczy... poczekać. Gdy skóra malca dojrzeje, krostki znikną.

Gdy noworodek źle ssie mleko, robi mu się pęcherzyk na wardze
FAŁSZ
Pęcherzyk na górnej wardze pojawia się u dzieci, które ssą intensywnie, a nie nieprawidłowo. Nie jest bolesny i nie przeszkadza smykowi. Zniknie sam po kilku tygodniach. 

Narządy płciowe noworodków bywają znacznie powiększone
PRAWDA
Organizm mamy, aby lepiej przygotować się do narodzin dziecka, zwiększa tuż przed porodem produkcję niektórych hormonów. Substancje te przenikają wraz z krwiobiegiem przez łożysko do maleństwa i nie pozostają bez wpływu na jego organizm. Dlatego noworodki mogą mieć powiększone genitalia i gruczoły piersiowe. Zdarza się, że z narządów rodnych wydostaje się krwista wydzielina, a z gruczołów piersiowych – niewielka ilość białawego płynu. Te objawy ustępują w ciągu tygodnia.

Noworodki mają włosy na całym ciele
PRAWDA
To meszek płodowy. Można znaleźć go na ramionach, plecach, czole, policzkach, uszkach. Częściej zdarza się u noworodków, które na świat przyszły przed terminem. W ciągu kilku tygodni skóra malca zrobi się gładka.

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

noworodek, dłoń
Noworodek
Noworodka pierwszy portret
Myślałaś, że bobas po urodzeniu jest tak śliczny jak aniołek. Tymczasem wygląd noworodka może cię trochę zaskoczyć, a nawet zaniepokoić.

Włosy na... uszach A także na szyjce i pleckach! Takie owłosienie (tzw. meszek płodowy) jest pozostałością życia płodowego. Częściej zdarza się u wcześniaków (bo pod koniec 9. miesiąca ciąży meszek płodowy najczęściej zanika). Bądź spokojna: w ciągu kilku tygodni po porodzie skóra malca zrobi się gładka. Powiększone narządy i krew na pieluszce Organizm mamy, aby lepiej przygotować się do porodu, zwiększa tuż przed nim produkcję niektórych hormonów. Substancje te w śladowych ilościach przenikają przez łożysko do dziecka. Stąd właśnie noworodki mogą mieć powiększone genitalia i gruczoły piersiowe. Z narządów rodnych może wydostawać się krwista wydzielina, a z gruczołów piersiowych niewielka ilość białawego płynu. Te objawy ustępują same w ciągu tygodnia, dwóch. Białe krostki na skórze noworodka Najczęściej występują w okolicy nosa i brody, czasem także na tułowiu czy kończynach. Są wynikiem zatykania się niedojrzałych jeszcze gruczołów łojowych. Nie zdrapuj krostek i nie wyciskaj ich – w ten sposób możesz spowodować stan zapalny skóry. Spokojnie poczekaj, krostki same znikną. Pęcherzyk na górnej wardze Najczęściej pojawia się u tych dzieci, które dość intensywnie i łapczywie ssą. Nie jest jednak bolesny i nie przeszkadza dziecku. Nie musisz się więc przejmować. Pęcherzyk zniknie sam po kilku tygodniach.   Drżąca broda Nie jest sygnałem do niepokoju. Po prostu system nerwowy noworodka jest jeszcze niedojrzały. Dziecku może drżeć nie tylko broda. Zdarza się także, że zadrży całe ciało – to rezultat tzw. odruchu Moro . Najczęściej takie gwałtowne wstrząsy są reakcją na nagły hałas (np. trzaśnięcie drzwi), potrząśnięcie czy niewprawny ruch (gdy np. maluch brany jest na ręce, może mu się wydawać, że spada – wtedy sztywnieje, wierzga rączkami, podnosi kolana). Duża głowa, małe oczka...

noworodek
Fotolia
Noworodek
Noworodek wygląda dziwnie
W ciąży zastanawiasz się, jak będzie wyglądać twój noworodek. Na pewno będzie śliczny, bo twój. Są jednak rzeczy, które w jego wyglądzie mogą cię zaskoczyć, a nawet zaniepokoić. Jakie? Sprawdź!

Włosy na plecach noworodka Takie owłosienie (tzw. meszek płodowy) jest pozostałością życia płodowego. Najczęściej można je znaleźć na ramionach, plecach, na czole i policzkach, czasem także na uszkach. Częściej zdarza się u noworodków, które na świat przyszły wcześniej (bo pod koniec 9. miesiąca ciąży meszek płodowy najczęściej zanika), ale nie jest to żelazna reguła. Bądź spokojna: w ciągu kilku tygodni po porodzie skóra malca zrobi się gładziutka. Powiększone narządy u noworodka Organizm ciężarnej, aby lepiej przygotować się na narodziny dziecka , zwiększa tuż przed porodem produkcję niektórych hormonów. Substancje te w śladowych ilościach przenikają przez łożysko do dziecka i nie pozostają bez wpływu na jego organizm. Stąd właśnie noworodki mogą mieć powiększone genitalia i gruczoły piersiowe. Z narządów rodnych może wydostawać się krwista wydzielina, a z gruczołów piersiowych niewielka ilość białawego płynu. Te objawy nie są jednak powodem do jakiegokolwiek niepokoju i ustępują same w ciągu tygodnia–dwóch. Problemy z cerą noworodka Białe niewielkie krostki są dość charakterystyczne dla wielu noworodków. Tego typu zmiany na skórze najczęściej występują one w okolicy nosa i brody, czasem także na tułowiu czy kończynach. Są wynikiem zatykania się niedojrzałych jeszcze gruczołów łojowych. Niech cię nie kusi zdrapywanie krostek czy ich wyciskanie – w ten sposób możesz jedynie spowodować stan zapalny skóry. Jak zatem sobie z nimi poradzić? Wystarczy jedynie spokojnie poczekać. Gdy gruczoły zaczną pracę pełną parą, krostki same znikną. Pęcherzyk na wardze noworodka Pęcherzyk na górnej wardze najczęściej pojawia się u tych dzieci, które dość intensywnie i łapczywie ssą. Nie jest jednak bolesny i w żaden sposób nie przeszkadza noworodkowi. Nie musisz się więc przejmować. Pęcherzyk...

Noworodek
Tuż po porodzie
Twoje dziecko już jest na świecie. Możesz je przytulić, ukołysać. To najszczęśliwsze chwile dla Was obojga.

Twoje dziecko już jest na świecie. Możesz je przytulić, ukołysać. To najszczęśliwsze chwile dla Was obojga. Położna położyła dziecko na Twoim brzuchu. Tu jest mu dobrze, słyszy bicie Twego serca, łagodnie przyzwyczaja się do świata. Twoja kruszynka jest oszołomiona i zmęczona trudną drogą, jaką ma za sobą, ale już wie, że jesteś najważniejsza: rozpoznaje Twój zapach, a pod koniec pierwszej godziny życia poznaje Twój głos! Przytul ją, spróbuj przystawić do piersi, spójrz, jak mądrze jej oczka wpatrują się w twoją twarz. Zaraz nadejdzie chwila krótkiego rozstania. Gdy po porodzie masz noworodka na swoim brzuchu On Ci pomaga – jego ciężar na Twoim brzuchu sprzyja obkurczaniu macicy, dzięki czemu mniej krwawisz. Przystaw je do piersi, a produkcja oksytocyny znów ruszy jak szalona. Pomoże to w ostatnich akordach porodu – skurczach prowadzących do urodzenia łożyska. Co teraz czujesz? Trudno opisać. Euforię, szczęście, spełnienie. To znów hormony, tym razem endorfiny, hormony szczęścia. Udzielają się także dziecku, pomagają mu adaptować się w świecie. Tata i noworodek  Po wielu godzinach wspólnie przeżywanego porodu tacie też się coś należy – jeśli sam przetnie pępowinę, relacja z tego wydarzenia będzie jedną z jego ulubionych męskich opowieści. Właśnie nadszedł też moment na pierwsze zdjęcia czy film o dziecku. Tobie mąż też jest bardzo potrzebny – poda Ci picie albo jedzenie, przytuli. Poczujecie się rodziną. Po porodzie Ty i noworodek musicie odpocząć  Na porodówce spędzisz dwie godziny. W tym czasie lekarz zszyje krocze (jeśli było nacinane lub pękło). Wykonuje się to w znieczuleniu i trwa około 10 minut. Po założeniu opatrunku poczujesz ogromne zmęczenie, może Ci być zimno. Poproś położną o koce, a męża o ciepłe skarpetki. Napij się ciepłej herbaty. Położna będzie monitorować...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak