Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, lekarz, badanie, zdrowie
Noworodek

Jak wygląda pierwsza wizyta u pediatry

Oswoiłaś się już z wychodzeniem na spacery, teraz pora, by zadebiutować z dzieckiem w przychodni. Dobre przygotowanie jak zwykle wskazane.

Termin pierwszej wizyty w przychodni zwykle przypada na szósty tydzień życia dziecka, bo wtedy odbywają się pierwsze szczepienia. Czasem jednak trzeba odwiedzić gabinet wcześniej, np. gdy martwisz się o stan zdrowia maleństwa. Zobacz, jak się do tego wydarzenia przygotować.

Wybierz dobrą porę dnia
Jeśli masz taką możliwość, umów się na wizytę w czasie najwygodniejszym dla ciebie i dziecka. Postaraj się, żeby nie była to pora karmienia lub marudzenia – maluszki zwykle miewają gorszy humor późnym popołudniem. Może uda się uniknąć godzin największego ruchu w przychodni, warto dopytać o to panie rejestratorki. Jeśli nie mogłaś umówić się na konkretną godzinę (nie w każdej przychodni jest taka możliwość), licz się z tym, że będziesz musiała spędzić trochę czasu w poczekalni. Noworodkowi, który nie jest głodny, ma czystą pieluszkę i odpowiednie niezbyt ciepłe ubranko, nie powinno sprawić to kłopotu.

Zapisz pytania i wątpliwości
Stres spowodowany pierwszą wizytą, zły humor dziecka łatwo mogą cię wytrącić z równowagi. W takich warunkach trudno się skupić na rozmowie z lekarzem, a przede wszystkim bardzo łatwo zapomnieć większość pytań. Przygotowane wcześniej zapiski skrócą czas wizyty i sprawią, że wyjdziesz z gabinetu dobrze  poinformowana. W miarę możliwości staraj się też notować odpowiedzi lekarza – pamięć bywa zawodna.

Załóż wygodne ubranko
Lekarz na pewno będzie chciał dziecko osłuchać lub zważyć, a to wiąże się z koniecznością zdjęcia maluszkowi ubrania, a czasem także pieluszki. Ubierz go w ciuszki, które łatwo się wkłada i zdejmuje. Zrezygnuj z kaftaników z wieloma guziczkami i ubrań nakładanych przez głowę – dzieci ich nie lubią i mogą głośno protestować przy ich wkładaniu. A to może tylko pogorszyć współpracę z lekarzem.

Zapakuj do torby
Weź ze sobą pieluchę tetrową lub kocyk, na którym położysz dziecko podczas badania; pielucha przyda się do rozłożenia na wadze. W każdej sytuacji poza domem przyda się też zapasowe ubranko, na wypadek gdyby dziecko zasiusiało śpioszki, np. podczas badania lekarskiego, lub gdyby mu się ulało. Nie zapomnij o książeczce zdrowia dziecka. Sprawdź, czy wpisano do niej numer PESEL malucha. Bez niego nie zrealizujesz w aptece wystawionej przez lekarza recepty.

Nakarm dziecko przed wizytą
Głodny pacjent to zły pacjent, zwłaszcza malutki. Postaraj się, aby malec nie wychodził z domu głodny. Uważaj jednak, żeby go nie przekarmić, np. w poczekalni. Podczas badania może mu się ulać. Jeśli podczas wizyty dziecko ma być szczepione, albo się rozpłacze, podaj mu pierś. Zwykle jest ona najlepszym pocieszycielem i skuteczniejszym środkiem znieczulającym niż krem Emla. 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Badania moczu w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Badania moczu w ciąży: jak się przygotować i jak odczytywać wyniki?
Badanie moczu w ciąży będziesz wykonywać dość często. Choć cała procedura jest prosta, na pewno chcesz wiedzieć, jak przygotować się do badania i jak samodzielnie interpretować wyniki. Wyjaśniamy, czym różni się badanie ogólne moczu w ciąży od badania z posiewem.

Badanie moczu w ciąży pozwala stwierdzić, czy nerki przyszłej mamy pracują prawidłowo i czy nie doszło do zakażenia układu moczowego. W moczu nie powinno być cukru, białka, bilirubiny ani ketonów. Może się natomiast znajdować minimalna liczba leukocytów i erytrocytów, wałeczków szklistych, nabłonków. Interpretacja wyników to jednak zadanie dla specjalisty! Jeśli leukocytów i erytrocytów będzie za dużo i obecne będą bakterie, lekarz zleci posiew moczu. Kiedy i po co robić badania moczu w ciąży? Badanie moczu w ciąży powinno być wykonywane praktycznie co miesiąc aż do porodu . To jedno z najważniejszych badań w ciąży . Informuje ono o ogólnym stanie zdrowia przyszłej mamy. Mocz dostarcza informacji o pracy nerek, o ewentualnym zakażeniu dróg moczowych , infekcjach organizmu, cukrzycy, problemach z wątrobą. Pozwala też wykryć stan przedrzucawkowy . Jak się przygotować do badania moczu w ciąży? Aby wykonać badanie moczu, najpierw kup w aptece jałowy pojemnik (nigdy nie zbieraj moczu do słoika po produktach spożywczych czy pojemniku po lekach!). Dzień przed badaniem lepiej nie uprawiać seksu, a także nie spożywać produktów, które mogą zabarwić mocz na inny kolor (buraki, marchewka, jagody itp.). Należy też unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Przed oddaniem moczu podmyj się letnią wodą i osusz miejsca intymnie jednorazowym ręcznikiem.  Pamiętaj, że najlepszy do badania jest mocz środkowy. Do laboratorium najlepiej oddać próbkę w ciągu dwóch godzin od momentu pobrania.  Badanie moczu wymaga pobrania odpowiedniej jego ilości. Ile mililitrów wystarczy? 20-50 ml moczu to właściwa objętość, warto przy tym kierować się podziałką zaznaczaną na pojemniku.  Na czym polega badanie ogólne moczu w ciąży? Podczas badania moczu sprawdza się jego cechy fizyczne i biochemiczne, m.in.: przejrzystość moczu, barwę,...

dziecko boi się lekarza
fotolia.com
Zdrowie
Gdy dziecko boi się lekarza
Jak przygotować dziecko (i siebie) do wizyty u lekarza? Radzi pediatra dr Maria Rudzińska-Chazan.

Lęk malucha przed wizytą w gabinecie lekarskim może wpłynąć niekorzystnie na ocenę jego stanu zdrowia. Lekarz nie jest w stanie porządnie zbadać malucha, który na jego widok krzyczy, płacze, chowa się. Bo jak osłuchać płuca, kiedy dziecko nie pozwala się dotknąć? Tymczasem jeśli specjalista niedokładnie zbada małego pacjenta, może postawić błędną diagnozę, a co za tym idzie – zalecić niewłaściwą kurację. Poza tym lęk przed wizytą u lekarza może nawet wywołać u malucha długotrwały uraz psychiczny. Dr Maria Rudzińska-Chazan, pediatra radzi rodzicom, by próbowali „oswoić” dzieci z badaniem . Nie powinni bagatelizować ich lęków, tylko starać się zrozumieć je i na różne sposoby uspokajać maluchy przed wizytą u specjalisty. Wyjaśnij wątpliwości Możesz jednak pomóc dziecku „obłaskawić” ten lęk. Przede wszystkim nie ukrywaj, że musicie pójść do lekarza. Wyjaśnij też, dlaczego jest to konieczne („Tylko pan doktor będzie wiedział, jakie leki pomogą na twój katar ”). Uczciwie mów mu, co będzie się działo podczas wizyty („Pan doktor zajrzy ci do gardła, wiem, że to nieprzyjemne, ja też tego nie lubię”). Jeżeli badanie będzie bolesne, uprzedź o tym malca. Zastrzyk dla misia Pamiętaj też, że im więcej kilkulatek wie o lekarzach, tym mniej się ich boi. Poszukaj książeczek z obrazkami, które przedstawiałyby wizytę w gabinecie. Przeczytaj je z dzieckiem i odpowiedz na wszystkie jego pytania. Możesz też kupić mu plastikowy stetoskop czy strzykawkę i pobawić się z malcem w lekarza. Badając misia czy mamę, dziecko zrozumie, że wizyta u pana doktora to nic strasznego. Obejrzyjcie różne przyrządy, którymi posługuje się lekarz: posłuchajcie bicia serca, zmierzcie ciśnienie, zróbcie zastrzyk misiowi. Pokaż dziecku, jak się oddycha przy badaniu stetoskopem. W czasie prawdziwej wizyty nie denerwuj się tym,...

dziecko, lekarz, maskotka, badanie, zdrowie dziecka
Wychowanie
8 rad, by dziecko nie bało się lekarza
Nawet małe dziecko na długo może zapamiętać przykre doznania z wizyty u lekarza. Kilka trików sprawi, że wyjdziecie od niego w dobrym humorze.

Małe dzieci często chodzą do lekarza, nawet jeśli są zupełnie zdrowe. Na wizyty kontrolne , na szczepienia i bilanse – bo od tego zależy ich dobry rozwój. A jeśli zdarzy się im zachorować, wizyt w gabinecie jest jeszcze więcej. I choć przychodnia kojarzy się przede wszystkim z obcymi postaciami w białych fartuchach, ukłuciami strzykawki, kłopotliwym zdejmowaniem ubranka, nie muszą być to złe wspomnienia. Wystarczy, że wybierając się tam, posłuchasz naszych rad. 1. Wybierz dobrą porę Umów się na wizytę wtedy, gdy dziecko nie jest jeszcze zmęczone. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się, by nie był to czas drzemki, karmienia czy ta pora dnia, kiedy dziecko zwykle marudzi. Może uda ci się uniknąć godzin największego ruchu w przychodni . Panie z rejestracji na pewno wiedzą, jaki to moment. Wystarczy zapytać. Zobacz też: Dlaczego moje dziecko płacze? 2. Weź ciekawe gadżety Gdy nie mogłaś umówić się na konkretną godzinę (nie w każdej przychodni jest taka możliwość), licz się z tym, że będziecie musieli spędzić trochę czasu w poczekalni. Znudzone, zmęczone dziecko na pewno nie będzie grzecznym pacjentem . Postaraj się więc w czasie czekania dostarczyć mu trochę atrakcji. Weź książeczkę, przytulankę, smoczek (jeśli dziecko go używa), a dla starszego dziecka ołówek i kartkę. W podbramkowej sytuacji pozwól mu przejrzeć zawartość swojej torebki – to zajmie je na pewien czas. 3. Daj dziecku jeść Przed wizytą nakarm dziecko. Głodny pacjent to zły pacjent. Uważaj jednak, żeby nie przekarmić dziecka. Podczas badania może mu się ulać . 4. Ubierz dziecko wygodnie Wybierz dla dziecka takie ubranko, które się łatwo zakłada i zdejmuje. Zrezygnuj z ciuszków z wieloma guzikami, oszczędzisz dziecku stresu. Zabierz ze sobą dodatkową pieluchę tetrową lub kocyk, na którym można położyć dziecko w czasie badania....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak