
Jeśli komuś wydaje się, że noworodek to bezbronna istota, która niewiele potrafi i wszystkiego musi się uczyć, jest w błędzie. Dziecko tuż po narodzinach jest już dobrze przygotowane na to, co je czeka. O noworodku wiemy coraz więcej. Ta wiedza nie tylko zadziwia. Pozwala też go zrozumieć i dobrze się nim opiekować od pierwszych chwil.
Noworodek ma świetny słuch
Badanie przesiewowe słuchu, które wykonuje się powszechnie u polskich noworodków, utwierdza mamę w przekonaniu, że jej dziecko słyszy. Od pewnego czasu nie jest tajemnicą, że słuch dziecka jest jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów. Mówi się nawet o tym, że jest to słuch absolutny. Dowiedli tego amerykańscy badacze z Uniwersytetu w Wisconsin-Madison. Pojęcie to znane jest przede wszystkim z terminologii muzycznej i stanowi dla obdarzonego taką cechą muzyka najwyższe wyróżnienie. Ten prezent od natury daje małemu człowiekowi możliwość odnalezienia się w bogatym świecie dźwięków i uczenia się tonów rodzimego języka. Niestety z czasem ta umiejętność słabnie.
Noworodek rozpoznaje głos mamy
Spośród różnych brzmień noworodek preferuje głosy ludzi. Najszybciej rozpoznaje głos mamy, który towarzyszył mu w życiu płodowym. Nie znaczy to jednak, że nie zaakceptuje głosu mamy adopcyjnej – przyzwyczai się do tego, który towarzyszy mu na co dzień. Głosy kobiet podobają się małemu dziecku szczególnie. Ma na to wpływ upodobanie noworodka do wysokich dźwięków oraz wysokiej intonacji. Z tego względu nawet mężczyźni intuicyjnie tak modulują głos, gdy zwracają się do dziecka. Ten sposób mówienia określa się mianem języka matczynego.
Noworodek widzi to, co jest dla niego ważne
Noworodek słyszy lepiej niż dorośli, ale widzi znacznie słabiej. Nie znaczy to jednak, że widzi niewystarczająco. Wzrok ma dostosowany do swoich potrzeb. Na początku najlepiej widzi z odległości około 20 cm. To pozwala mu zobaczyć pochyloną nad nim twarz opiekuna. Reszta kolorowego świata nadmiarem bodźców mogłaby tylko spowodować zamęt w delikatnej psychice. Jednak gdy malutkie dziecko jest w stanie nazywanym aktywnym czuwaniem i skupia uwagę na otoczeniu, próbuje dostrzec jak najwięcej przedmiotów, a mniej interesują je wtedy twarze. Taki stan może pojawić się np. przed karmieniem lub w jego trakcie.
Mama pachnie najładniej
Na początku wszystko kręci się wokół mamy. Nie tylko jej głos, twarz, ale i zapach jest dla maleństwa szczególnie istotny. O jego randze świadczy fakt, że noworodek zapamiętuje go w ciągu kilku dni od narodzin. Około 10. dnia życia trzy czwarte maluszków jest w stanie po zapachu rozpoznać swoją mamę. Po co? Po to, by nawet w ciemności znaleźć drogę do jej piersi, i czuć się bezpiecznie, leżąc w jej ramionach. Dowiedziono też, że zapach matczynego pokarmu uspokaja maluszka. Podczas szczepienia, pobierania krwi najlepiej zatem przystawić go do piersi. Łatwiej wtedy zniesie ten niezbyt przyjemny moment.
Weź mnie w ramiona
...bo kontakt fizyczny, czyli tulenie, głaskanie noszenie na rękach, jest noworodkowi bardzo potrzebny, by mógł się dobrze rozwijać. Dotyk działa terapeutycznie: trzymając dziecko za rączkę, sprawiasz, że czuje się bezpieczne. Kiedy położysz rękę na jego piersi – uspokoi się, a gdy muśniesz jego policzek – zacznie szukać piersi. U zdrowego noworodka wrażliwość na dotyk jest tak silna, że wszelkie zabiegi pielęgnacyjne mogą mu sprawiać dużą przyjemność. Nie wahaj się dotykać delikatnego ciała dziecka – brak bodźców dotykowych może bowiem powodować poważne opóźnienia rozwoju.
Chcę być w ruchu
W twoim brzuchu dziecko cały czas się poruszało. Teraz w stabilnym łóżeczku może czuć się nieswojo. Stąd kariera kołysek i radość, jaką daje noszenie na rękach. Ruch pobudza układ przedsionkowy mózgu, a to przynosi dobre efekty w przyszłości – dzieci są spokojniejsze, szybciej rosną, prędzej uczą się chodzić, lepiej się koncentrują. Zaspokajając potrzebę ruchu, staraj się nie wyrobić złych nawyków, np. nie usypiaj malca na rękach. Niedługo nie będzie już taki lekki.

1. Noworodek wędruje do piersi A przecież jeszcze tyle czasu musi upłynąć, nim naprawdę zacznie chodzić. Natura wyposażyła nowo narodzone dziecko w odruchy . Dzięki nim, a dokładniej odruchowi pełzania, położone na brzuszku 30–40 minut po porodzie samo próbuje zbliżyć się do piersi mamy . Co więcej, często starania te zostają uwieńczone sukcesem i maleństwo zaczyna ssać. Osiągnięcie celu wymaga czasu i wysiłku ze strony dziecka. Dla takich chwil warto jednak uzbroić się w cierpliwość. 2. Widzi twarze Noworodek większość czasu śpi, a gdy się obudzi, lubi patrzeć na osoby, które się nim zajmują. Ktoś ci mówił, że on nic nie widzi? Jak w to uwierzyć, jeśli tuż po narodzinach widzisz jego uważne spojrzenie. Wzrok nowo narodzonych dzieci jest dostosowany do ich potrzeb. W pierwszych dniach życia dziecko widzi przedmioty i osoby, które znajdują się ok. 30 cm od jego twarzy. Cała reszta to niewyraźne plamy. Ich prawdziwy kształt maleństwo zacznie odkrywać trochę później. Zobacz, co widzi noworodek, a co niemowlę. 3. Wodzi wzrokiem Wystarczy prosty eksperyment. Weź czerwone jabłko albo małą piłkę i pokaż ją dziecku z odległości ok. 30 cm. Poczekaj, aż skupi na niej wzrok. Wolno przesuń ją w bok. Zobaczysz, jak oczy dziecka za nią podążą. To mocny dowód dla wszystkich, którzy chcieliby upewnić się, że ich dziecko widzi. Także dla tych, którzy nadal w głębi ducha żywią przekonanie, że noworodek nie jest w stanie zbyt wiele zobaczyć. 4. Naśladuje mamę Noworodek lubi nawiązywać kontakt. Ponieważ nie umie jeszcze powiedzieć: „Mamo, spójrz na mnie”, jest szczęśliwy, gdy rodzice mu się przyglądają. Chętnie – choć mało kto go o to podejrzewa – naśladuje wyraz ich twarzy, np. otwiera buzię albo wystawia język, gdy mama robi to samo. Jeśli chcesz się o tym przekonać,...

Chociaż dziecko nie rozumie jeszcze, co do niego mówimy, to my możemy zrozumieć język niemowląt. Wystarczy uważna obserwacja i otwarty umysł! Poza tym niemowlę doskonale potrafi zrozumieć nasze emocje. Kiedy jest akceptowane i kochane, znacznie lepiej się rozwija. Jak zrozumieć język niemowląt? Dziecko rodzi się z pewnym potencjałem. Jest od początku osobą, która we właściwy sobie sposób reaguje na świat . Zdrowy noworodek lubi przytulać się całym ciałem do mamy, uwielbia być głaskany. Dotykaj noworodka jak najwięcej, sprawiają mu przyjemność delikatne, płynne ruchy. Przestrach wzbudzają zbyt głośne dźwięki czy gwałtowne poruszenia. Dziecko ma wówczas wrażenie, że rodzice za chwilę go upuszczą. Grażyna Kmita, psycholog z Zakładu Zdrowia Rodziny Instytutu Matki i Dziecka, twierdzi, że niezwykle ważne jest dostrojenie się emocjonalne do dziecka, umiejętność subtelnego wsłuchania się w emocje niemowlaka .Wiele mam rozmawia ze swoim dzieckiem jeszcze przed jego narodzeniem , opowiadając mu o świecie i traktując już wtedy jako osobę. Na oddziale położniczym można zaobserwować, jak mamy, przewijając dziecko, opowiadają mu o tym, co robią, zachwycają się, jaki ma śliczny brzuszek, rączki, nóżki. Próbują przejąć punkt widzenia dziecka i z jego perspektywy nazywają świat. Ten dialog na gesty, miny, dźwięki, toczy się między mamą a ciekawym świata dzieckiem już od pierwszych chwil jego życia. W ten sposób mama uczy się języka niemowląt, by móc nawiązać głęboką więź z dzieckiem. Poznaj mowę ciała noworodka Zmysły noworodka są w pełni rozwinięte. Język niemowląt jest pełny odruchów. Już od pierwszych dni rozpoznaje po zapachu mamę. Krzywi się, ściąga brwi, zaciska usta, gdy podać mu do ust coś słonego czy gorzkiego.Kiedy mama jest zdenerwowana, dziecko potrafi odmówić ssania, płacząc przy tym wniebogłosy. Gdy lękliwy tata niepewnie...

Dlaczego noworodek płacze? Płacz to język noworodka. Płacząc, noworodek doskonale potrafi informować o swoich uczuciach. Jego płacz ma wiele odmian, każda z nich oznacza coś innego. Na początku wydaje ci się bardzo trudne rozpoznanie, dlaczego noworodek płacze, rozróżnienie rodzajów płaczu, a przede wszystkim właściwe zareagowanie na płacz noworodka. Nie martw się tym. Wkrótce zaczniesz rozumieć przyczynę płaczu noworodka (psychologowie nazywają ten fakt dostrojeniem się do siebie. Noworodek płacze, bo jest głodny Jeśli dziecko po obudzeniu się marudzi, wkłada piąstkę do buzi, próbuje ją ssać, możesz usłyszeć mlaskanie, a zaraz potem zaczyna płakać, to najprawdopodobniej płacze dlatego że dziecko jest głodne . Płacz spowodowany głodem jest wysoki, krótki, krzykliwy; dźwięk rytmicznie unosi się i opada, słychać w nim "błagalny" ton. Im młodsze dziecko, tym częściej jest głodne. Pamiętaj, że jeśli odpowiednio szybko zareagujesz na pierwsze sygnały głodu, uda ci się uniknąć płaczu. Płacz z powodu bólu brzucha Płacz spowodowany bólem brzuszka jest inny. Pojawia się nagle, jest przenikliwy, rozpaczliwy. Dziecko może płakać długo, z przerwami, pręży się, zaciska piąstki. Tylko na chwilę udaje ci się je uspokoić, gdy przystawisz dziecko do piersi lub delikatnie pogłaszczesz jego plecki. Noworodek jest chory Płacz sygnalizujący chorobę jest dość słaby, nosowy, "smutny", ma niższy toni niż ten informujący o bólu czy zmęczeniu. Dziecko jest rozpalone, nie patrzy ci w oczy ( zmierz temperaturę , jeśli przekracza 37,5 stopni Celsjusza u noworodka, zadzwoń do lekarza ), z płaczem przerywa ssanie (może mieć katar). Czasem w ogóle odmawia jedzenia. Tym objawom towarzyszyć może biegunka. Gdy dziecko pociera główką o materacyk, upewnij się, czy to nie zapalenie ucha . Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń do lekarza....