Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Noworodek

Kłopoty zdrowotne noworodka

Przedłuża się żółtaczka, kikut pępowiny nie chce odpaść, ropieją oczy. Spróbujemy cię uspokoić to przytrafia się wielu dzieciom.

Gdy dziecko wreszcie przyjdzie na świat i pępowina zostanie przecięta, czeka je wiele zmian. Powoli przystosowuje się do nowych warunków. Dziecko zaczyna samo oddychać, więc musi pozbyć się nadmiaru krwinek czerwonych, które przenosiły tlen, gdy dzidziuś był w brzuszku mamy. Powstająca wówczas bilirubina zostaje „przerobiona” przez niedojrzałą wątrobę, a potem „oddana” w pierwszych kupkach, tzw. smółce. Kikut pępowiny powinien się wkrótce zagoić i odpaść, a oddech wyrównać. Czasem jednak te zmiany trwają dłużej, niż podają poradniki dla rodziców. Sprawdź, czy powinnaś się tym martwić.

Żółtaczka u noworodka
W krwiobiegu noworodka krąży więcej czerwonych krwinek, niż jest mu to potrzebne do życia poza macicą. Ten nadmiar musi być z organizmu usunięty. W pierwszych dniach po narodzinach dochodzi więc do rozpadu erytrocytów, zawierających hemoglobinę płodową. Z tego powodu u większości noworodków między drugą a trzecią dobą życia pojawia się żółte zabarwienie skóry, spojówek i śluzówek. To tzw. żółtaczka fizjologiczna. Zwykle zażółcenie jest widoczne najpierw na twarzy, a potem na tułowiu i przesuwa się ku dolnym częściom kończyn. Ustępuje w odwrotnej kolejności z reguły do końca pierwszego miesiąca życia. Najdłużej utrzymuje się na buzi. U dzieci karmionych piersią zażółcenie może się przedłużać nawet do kilku miesięcy. W mleku niektórych mam jest bowiem substancja opóźniająca rozkład bilirubiny przez enzymy w przewodzie pokarmowym maluszka. Nie zagraża to zdrowiu dziecka, jednak lekarz musi wykluczyć inne przyczyny przedłużania się żółtaczki.
TO WAŻNE Kiedy zacząć się niepokoić? Gdy żółtaczka ponownie się nasila i/lub kolor skóry szkraba staje się zielonkawy.

Pępek noworodka
Prawie każdy noworodek, który opuszcza szpital, ma jeszcze kikut pępowiny. Co prawda już wtedy zaczyna on podsychać, ale to, kiedy odpadnie, zależy od jego grubości (to cecha indywidualna). Zwykle trwa to od kilku dni do paru tygodni. Aby przyspieszyć odpadnięcie kikuta pępuszka, należy przemywać go 75-procentowym spirytusem (rób to podczas każdej zmiany pieluszki) i utrzymywać w niemal sterylnej czystości – przykładaj wyłącznie jałowe gaziki, prasuj koszulki, które stykają się z pępuszkiem. Nie rezygnuj z kąpieli – nic się nie stanie, jeśli kikut lekko się zmoczy – potem go osusz i przetrzyj spirytusem.
TO WAŻNE Zgłoś się do lekarza, jeśli okolice pępuszka zaczerwieniają się i lekko puchną oraz wysięk z pępka powiększa się, jest ropny lub surowiczy, ma niemiły zapach. Lekarz prawdopodobnie zaleci maść z antybiotykiem.

Noworodek ma ropę na oczach
Noworodkom dość często ropieją oczka w pierwszych tygodniach życia. Zwykle powodem są bakterie, którymi dziecko zaraża się podczas porodu (znajdują się one np. w drogach rodnych mamy). Jeśli ropienie ustępuje po 2–3 dniach przemywania oczu sterylnym roztworem soli fizjologicznej, nie masz się czym niepokoić. Myjąc oczka maleństwa, wilgotny gazik przesuwaj od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Do każdego oka użyj nowego, czystego gazika. Kupuj małe opakowanie soli fizjologicznej i za każdym razem otwieraj nową ampułkę (w roztworze mogą namnażać się bakterie). Jeśli ropienie oczka utrzymuje się dłużej, zgłoś się do pediatry. Może to być zakażenie wymagające podania leku w kroplach lub maści.
TO WAŻNE Przedłużające się ropienie spojówek i łzawienie (zwłaszcza tylko jednego oka) może też oznaczać niedrożność kanalika nosowo-łzowego. Tym powinien się już zająć okulista. Prawdopodobnie zaleci leki przeciwzapalne i masowanie woreczka łzowego (w wewnętrznym kąciku oka). Jeśli leczenie nie przyniesie rezultatu, konieczny będzie zabieg, który udrożni drogi łzowe.

Noworodek ma nierówny oddech
Większość maluszków oddycha równo. Są też dzieci, u których parę płytkich oddechów dzieli kilkusekundowa przerwa (to wynik niedojrzałości układu nerwowego). Podczas tych przerw skóra nie powinna jednak zmieniać koloru, dziecko nie może być zaniepokojone ani zbyt spokojne. Jeśli tak nie jest albo ten sposób oddychania utrzymuje się po 4. miesiącu życia, natychmiast zgłoś to lekarzowi!
TO WAŻNE Aby zmniejszyć ryzyko bezdechu, układaj maluszka do spania na pleckach, nie kładź go na miękkim posłaniu, nie zakładaj mu ciężkich ubranek. Bezdechowi sprzyja też spanie z tatą czy mamą, jeśli palą papierosy!

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

choroby oczu u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Choroby oczu u dzieci: jęczmień, gradówka, zatkany kanalik. Objawy i leczenie
Choroby oczu u dzieci zdarzają się dość często, dlatego rodzice powinni znać ich objawy, by w porę je rozpoznać. U małego dziecka może pojawić się jęczmień, gradówka, zapalenie spojówek albo niedrożny kanalik. Wyjaśniamy, jak zapobiegać chorobom oka i co robić, kiedy okulista potwierdzi twoje podejrzenia.

Choroby oczu u dzieci są coraz częstsze. Okuliści z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku alarmują: kłopoty z widzeniem ma co czwarte dziecko w wieku od pół roku do siedmiu lat. Wiele schorzeń narządu wzroku jest dziedzicznych. Choroby oka takie jak astygmatyzm czy zaćma powstają na skutek nieprawidłowości w budowie gałek ocznych. Inne choroby oczu u dzieci to np. jęczmień, zapalenie spojówek i gradówka – opisujemy objawy i sposoby leczenia. Gradówka u dzieci Gradówka jest przewlekłym stanem zapalnym gruczołu łojowego spojówki tarczkowej.  Gradówka wygląda jak twardy guzek przy linii rzęs dolnej lub górnej powieki, zwykle ma od kilku do kilkunastu milimetrów. Zmiana może znajdować się na zewnętrznej i wewnętrznej stronie powieki, może być pojedyncza lub dotyczyć jednego lub więcej gruczołów łojowych (tzw. gradówki mnogie). Leczenie gradówki najczęściej wymaga podania antybiotyku lub chirurgicznego usunięcia. Jęczmień u dzieci Jęczmień u dziecka to ostre bakteryjne, gronkowcowe zapalenie gruczołów powiekowych przyrzęsowych i tarczkowych. Jęczmień jest bolesny, swędzący i wymaga leczenia, bo jego zaniedbanie może prowadzić do powikłań. Taka zmiana u dziecka zazwyczaj   po kilku dniach pęka, wycieka z niej ropa, po czym goi się i znika. Czasami konieczne jest zastosowanie antybiotykowej maści na jęczmień. Niedrożny kanalik łzowy u dzieci U noworodków występuje czasem wrodzona niedrożność dróg łzowych: dziecko będzie wyglądać, jakby ciągle płakało, bo jego oczy cały czas wypełnione są łzami. Nie w wyglądzie jednak tkwi problem. Oko z zatkanym kanalikiem łzowym nie jest wystarczająco oczyszczane, dlatego może się w nim wywiązać infekcja. Łzy, które nie odpływają z worka spojówkowego mogą ulec zakażeniu i powodować ropne zapalenie spojówek. Ten stan zapalny wymaga...

płacz noworodka, niemowlę płacze
Edipresse
Noworodek
Pierwsze dni życia noworodka
Przedłuża się żółtaczka, kikut pępowiny nie chce odpaść, ropieją oczka. Spokojnie to przytrafia się wielu noworodkom.

  Gdy dziecko wreszcie przyjdzie na świat i życiodajna pępowina zostanie przecięta, czeka je wiele zmian, by przystosowało się do nowych warunków. Zaczyna przecież samo oddychać, musi więc pozbyć się nadmiaru krwinek czerwonych, które przenosiły tlen, gdy było w łonie mamy. Powstająca wtedy bilirubina musi zostać zneutralizowana przez niedojrzałą wątrobę, a potem wydalona. Kikut pępowiny powinien się zagoić i odpaść, a oddech wyrównać. Czasem trwa to dłużej, niż podają poradniki dla rodziców. Podpowiemy Ci, czy i kiedy powinnaś się tym niepokoić. Dlaczego żółtaczka u noworodka może się przedłużać W krwiobiegu noworodka krąży więcej czerwonych krwinek, niż jest mu to potrzebne do życia poza macicą. Ten nadmiar musi zastać usunięty z organizmu. W pierwszych dniach po narodzinach dochodzi więc do rozpadu erytrocytów zawierających hemoglobinę płodową. Z tego powodu u większości noworodków między 2. a 3. dobą życia pojawia się żółte zabarwienie skóry, spojówek i śluzówek. To tzw. żółtaczka fizjologiczna. Zwykle zażółcenie rozpoczyna się od twarzy, potem pojawia się na tułowiu i przesuwa ku dolnym częściom kończyn. Ustępuje w odwrotnej kolejności z reguły do końca pierwszego miesiąca życia. Najdłużej utrzymuje się na buzi. U dzieci karmionych piersią zażółcenie może się przedłużać nawet do kilku miesięcy. W mleku niektórych mam jest bowiem substancja opóźniająca rozkład bilirubiny przez enzymy w przewodzie pokarmowym maluszka. Nie zagraża to zdrowiu dziecka, jednak lekarz musi wykluczyć inne przyczyny przedłużania się żółtaczki. Kiedy zacząć się niepokoić? Gdy żółtaczka ponownie się nasila oraz kiedy brzoskwiniowy kolor skóry szkraba staje się zielonkawy. Kiedy odpadnie kikut z pępka noworodka Prawie każdy noworodek, który opuszcza szpital, ma jeszcze kikut pępowiny. Co prawda już wtedy zaczyna on podsychać,...

Zdrowie
Kłopoty z oczkami
Oj, jest ich niemało, bo oczy maluszka są wrażliwe i skłonne do podrażnień. Pamiętaj, że nieleczone infekcje grożą pogorszeniem wzroku. Zobacz, jak postępować, gdy nadejdą kłopoty.

  Jęczmień Taką nazwę nosi zgrubienie na powiece, początkowo czerwone, z czasem pęczniejące i przybierające kształt i barwę ziarna zboża, od którego wzięło nazwę. Ale swędzi! Dziecku trudno jest się powstrzymać od pocierania bolącego miejsca, dlatego warto założyć na chore oko opatrunek z kawałka wyjałowionej gazy. Pamiętaj o higienie. Jęczmień wywołują bakterie (gronkowce), jest bardzo zaraźliwy (może się przenieść z jednego oka na drugie). Po każdym przemyciu powieki umyj ręce. Często też myj dziecku rączki i nie używaj jego ręcznika. To ważne! Nigdy nie lecz jęczmienia na własną rękę: nie wyciskaj go ani nie ugniataj. W leczeniu pomoże maść z antybiotykiem. W przypadku wystąpienia tzw. mnogich jęczmieni niezbędne bywa podanie antybiotyku doustnie. Zapalenie spojówek Błona pokrywająca oko jest bardzo delikatna i można ją łatwo podrażnić. Wtedy pojawia się zapalenie. Skąd się bierze? Zapalenie spojówek może być wywołane brakiem higieny albo podrażnieniem oka, np. przez dym papierosowy, kurz czy słońce. Zdarza się, że oko jest zaatakowane przez bakterie, wirusy albo grzyby. Nawracające zapalenie spojówek może być objawem alergii. Swędzi i piecze. Najczęściej zapalenie spojówek pojawia się w jednym oku, a po kilku dniach obejmuje również drugie. Dziecko łzawi, odwraca się od światła, pociera rączką oczy, aby uśmierzyć pieczenie. Oczka są przekrwione i często z wydzieliną. W zapaleniu wywołanym przez bakterie wydzielina jest gęsta i ropna, natomiast w tym wywołanym przez wirusy – wodnista. Dziesięć dni. Mniej więcej tyle trwa leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek. Na szczęście podrażnienie wywołane np. przez kurz mija trochę szybciej, czasem nawet już po trzech dniach. Przemywaj! Zacznij od umycia powiek wacikiem od zewnętrznego kącika. Potem rozchyl powieki palcami i wpuść do środka kropelki. Uważaj,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak