Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
noworodek
Noworodek

Jak dotykać noworodka - opinia eksperta

Boisz się go dotknąć, bo taki malutki, delikatny i kruchy. Nie wahaj się, noworodek potrzebuje twojego dotyku niemal tak samo jak mleka.

Wystarczy musnąć jego policzek, a dziecko w poszukiwaniu pokarmu odwróci się w kierunku, z którego poczuło dotknięcie. To tylko jeden z przykładów, jak przejmującym jest to dla niego doświadczeniem.

Ten zmysł w momencie narodzin nie jest jeszcze dojrzały (dopiero gdy maluch skończy sześć lat, poczuje dotyk tak samo jak osoba dorosła). Jednak w porównaniu ze wzrokiem, słuchem czy węchem w momencie narodzin jest najlepiej rozwinięty. Od pierwszych chwil życia dziecko łaknie ciepła twoich rąk. Gdy je głaszczesz i tulisz:

Doświadcza bardzo silnych wrażeń
U noworodka wrażliwość na dotyk jest tak silna, że wszelkie zabiegi pielęgnacyjne mogą sprawiać mu dużą przyjemność, np. zmiana pieluszki, wcieranie oliwki po kąpieli, głaskanie podczas zmiany ubranka, tulenie przed snem w ramionach. Nie bój się tych czynności i zadań, śmiało wykonuj je od pierwszych dni życia dziecka. Szybko się przekonasz, jak cenną rzecz możesz oferować swojemu dziecku.
Warto wiedzieć: Nie muskaj ciała malucha jedynie koniuszkami palców – to może wywołać u niego niepokój. Delikatnie, ale pewnie dotykaj je całą dłonią.

Staje się bardziej spokojne
Głaskanie, przytulanie przyczynia się do zbudowania u malutkiego dziecka poczucia bezpieczeństwa. Gdy przytulasz je w trudnej dla niego sytuacji, maleństwo mniej się stresuje. Czuje się dużo pewniej, gdy jest blisko osoby, którą zna, która je kocha i która się nim troskliwie zajmuje. Delikatne bodźce, odbierane przez skórę przez maluszka, usprawniają również pracę jego układu nerwowego.
Warto wiedzieć: Głaskanie albo położenie ręki na piersi dziecka uspokaja je, trzymanie za rączkę daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala łatwiej zasnąć. Obserwując malucha szybko się przekonasz, jaki rodzaj dotyku i które miejsce jest jego szczególnie ulubionym – czółko, stópka, a może paluszek. Jeśli dotykasz dziecka, zadbaj, by twoje ręce były przyjemnie ciepłe (kobiety często skarżą się na słabsze ukrwienie dłoni, które objawia się ich zziębnięciem). Łatwo je rozgrzejesz, myjąc w ciepłej wodzie albo pocierając jedną o drugą.

Szybciej rośnie
Nie tylko karmienie powoduje, że dziecko nabiera ciałka. Badania wykazały, że szczególnie sprzyja temu bliski kontakt z kochającymi osobami. Czuła opieka rodziców i innych dobrze znanych maluszkowi domowników jest ważniejsza niż najlepsza dieta. To dzięki niej dzieci szybciej przybierają na wadze.
Warto wiedzieć: Brak dotyku może upośledzić pracę mięśni, przez co maluchowi trudniej będzie opanowywać kolejne etapy rozwoju ruchowego, trzymać główkę, siadać, pełzać, raczkować. Bez głaskania, tulenia, podobnie jak bez bliskiego kontaktu wzrokowego czy głosowego u dziecka może dojść do zaburzeń emocjonalnych czy trudności w uczeniu się.

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Edipresse
Noworodek
Jak dotyk wpływa na noworodka
Dotyk twoich dłoni to dla noworodka niezwykłe doświadczenie. Tak przekazujesz mu miłość, chronisz przed chorobami, wpływasz na jego rozwój.

Noworodek , który przychodzi na świat, widzi, słyszy, czuje zapach i smak. Jednak największych wrażeń doświadcza, kiedy go dotykasz. Dlaczego tak się dzieje. Dotyk w chwili narodzin jest jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów, mimo że nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Teraz dużo mówi się i pisze o złym dotyku. Tym bardziej warto podkreślać ogromną rolę tego dobrego. Przyjazny dotyk ma wielki wpływ na relacje między rodzicem a dzieckiem, a także na pełny rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Czułość, jaką możesz przekazać dziecku w ten sposób, nie ma sobie równych. Noworodek ma zmysł dotyku Zmysł dotyku rozwija się pierwszy, więc już w twoim brzuchu dziecko doświadcza wielu bodźców dotykowych. Otaczają go wody płodowe , które dostarczają mu licznych wrażeń odbieranych przez receptory na powierzchni skóry całego ciałka. Prostując rączki i nóżki, sam dostarcza sobie różnorodnych wrażeń czuciowych, bawi się pępowiną, wkłada rączkę do buzi. Uwaga: Już od 12. tygodnia ciąży całe ciało dziecka reaguje na dotyk . Z pewnym wyjątkiem. Jest nim wierzch i tył główki. Te miejsca muszą pozostać niewrażliwe, by zapewnić dziecku bardziej komfortowe narodziny. Takie „znieczulenie” to cudowny wynalazek natury. Noworodek jest wrażliwy na dotyk W chwili przyjścia na świat zmysł dotyku nie jest całkiem dojrzały. Upłynie jeszcze sporo czasu, zanim się udoskonali. Ale już od pierwszych dni życia dziecko czuje, kiedy je dotykasz – odczuwa nacisk, ból i temperaturę dłoni (to dotyk pierwotny ). W porównaniu ze wzrokiem noworodka , który pozwala mu dostrzec jedynie pochyloną nad nim twarz, zmysł dotyku jest wprost rewelacyjny. Wystarczy musnąć policzek maleństwa, by odwróciło się w kierunku, z którego doświadczyło dotknięcia, i odruchowo szukało piersi. Gdy pogłaszczesz je po czółku albo położysz rękę jego na piersi, uspokoi...

Kojenie bólu
AdobeStock
Aktualności
Nowe badania: naukowcy znaleźli sposób na dziecięcy ból. Bardzo przyjemny!
Głaskane dzieci czują o 40 proc. mniej bólu fizycznego, ale trzeba je dotykać w określony sposób. Dowiedz się, jak!

Badania neurobiologów sugerują, że delikatne głaskanie dziecka zmniejsza aktywność tej części jego mózgu, która odpowiada za odczuwanie bolesnych przeżyć . To ważna wiadomość dla rodziców. Ale jak to robić właściwie, by skutecznie pomóc dziecku? Ja chcę do mamy! Nie ma nic gorszego niż bezradność, gdy dziecko cierpi. Gdy malec płacze i ewidentnie coś mu dokucza, zastanawiasz się, co zrobić. Zanim zidentyfikujesz problem i zaczniesz działać, zazwyczaj instynktownie przytulasz dziecko, niekiedy głaszczesz malca po plecach lub kołyszesz w ramionach. I to działa! Naukowcy postanowili sprawdzić mechanizmy leżące u podłoża tego zjawiska. Głaskanie i przytulanie powoduje wydzielanie się endorfin , czyli hormonów szczęścia, ale to nie wszytko! Rodzic delikatnie głaszcząc swoje dziecko, zmniejsza aktywność mózgu związaną z bolesnymi przeżyciami. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Liverpool John Moores University monitorowali aktywność mózgu 32 dzieci podczas badania krwi . Połowa obserwowanych dzieci była gładzona miękką szczotką przed pobraniem próbki krwi. Wyniki badań wskazują, że u tych dzieci zauważono zmniejszenie o 40 proc. aktywności tej części mózgu, która odpowiada za odczuwanie bólu. - Dotyk może wpływać korzystnie na budowanie więzi między dzieckiem a rodzicem, zmniejszać stres u obojga, a także skrócić czas pobytu w szpitalu - mówi Rebeccah Slater, autorka badania. - Dotyk wydaje się mieć potencjał przeciwbólowy . Co więcej, w tym przypadku nie występuje ryzyko efektów ubocznych - dodaje. Jak skutecznie łagodzić ból? - Istnieją dowody, które sugerują, że powolny i delikatny dotyk może wywołać zmiany w aktywności mózgu u niemowląt - tłumaczy Slater. Z badania wynika, że ważna jest  odpowiednia prędkość głaskania  (3 cm na sekundę), ponieważ aktywuje ona neurony, które zmniejszają odczuwanie...

dłonie
Fotolia
Mama
Masaż dla spracowanych dłoni
Rozluźnia mięśnie, pomaga rozruszać stawy i złagodzić bóle. Masaż przynosi dłoniom ukojenie, przy okazji działa też pozytywnie na cały organizm.

Na dłoniach znajduje się mnóstwo zakończeń nerwowych. Ugniatanie ich i głaskanie sprawia przyjemność, a zarazem reguluje pracę organów wewnętrznych (np. mózgu, pęcherza i jelit). Masaż ujędrnia skórę rąk (poprawia się ukrwienie), może też zmniejszyć dolegliwości reumatyczne. Aby osiągnąć terapeutyczny efekt, trzeba jednak wiedzieć, jak je masować. Zachowaj kierunek Masaż dłoni rób zawsze zgodnie z układem naczyń limfatycznych i krwionośnych – czyli od czubków palców w stronę nadgarstka.   Zadbaj o natężenie ucisku   Głaskanie. Rób to całą dłonią. Ruchy powinny być płynne i powolne. Po minucie pogłaszcz każdy palec z osobna. Rozcieranie. Przyłóż palce do drugiej dłoni. Nie odrywając ich od skóry, zataczaj kółka. Po minucie zacznij rozcierać kciukiem przestrzenie między kostkami. Potem wymasuj spód dłoni nadgarstkiem drugiej ręki. Ugniatanie. Masuj całą dłoń, a potem każdy palec z osobna – tak jakbyś miała zamiar przepchnąć krew do nadgarstka. Głaskanie (tak jak na początku). Potem zafunduj masaż drugiej dłoni.   ZOBACZ TEŻ: Jak zrobić w domu SPA  

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak