
Wystarczy musnąć jego policzek, a dziecko w poszukiwaniu pokarmu odwróci się w kierunku, z którego poczuło dotknięcie. To tylko jeden z przykładów, jak przejmującym jest to dla niego doświadczeniem.
Ten zmysł w momencie narodzin nie jest jeszcze dojrzały (dopiero gdy maluch skończy sześć lat, poczuje dotyk tak samo jak osoba dorosła). Jednak w porównaniu ze wzrokiem, słuchem czy węchem w momencie narodzin jest najlepiej rozwinięty. Od pierwszych chwil życia dziecko łaknie ciepła twoich rąk. Gdy je głaszczesz i tulisz:
Doświadcza bardzo silnych wrażeń
U noworodka wrażliwość na dotyk jest tak silna, że wszelkie zabiegi pielęgnacyjne mogą sprawiać mu dużą przyjemność, np. zmiana pieluszki, wcieranie oliwki po kąpieli, głaskanie podczas zmiany ubranka, tulenie przed snem w ramionach. Nie bój się tych czynności i zadań, śmiało wykonuj je od pierwszych dni życia dziecka. Szybko się przekonasz, jak cenną rzecz możesz oferować swojemu dziecku.
Warto wiedzieć: Nie muskaj ciała malucha jedynie koniuszkami palców – to może wywołać u niego niepokój. Delikatnie, ale pewnie dotykaj je całą dłonią.
Staje się bardziej spokojne
Głaskanie, przytulanie przyczynia się do zbudowania u malutkiego dziecka poczucia bezpieczeństwa. Gdy przytulasz je w trudnej dla niego sytuacji, maleństwo mniej się stresuje. Czuje się dużo pewniej, gdy jest blisko osoby, którą zna, która je kocha i która się nim troskliwie zajmuje. Delikatne bodźce, odbierane przez skórę przez maluszka, usprawniają również pracę jego układu nerwowego.
Warto wiedzieć: Głaskanie albo położenie ręki na piersi dziecka uspokaja je, trzymanie za rączkę daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala łatwiej zasnąć. Obserwując malucha szybko się przekonasz, jaki rodzaj dotyku i które miejsce jest jego szczególnie ulubionym – czółko, stópka, a może paluszek. Jeśli dotykasz dziecka, zadbaj, by twoje ręce były przyjemnie ciepłe (kobiety często skarżą się na słabsze ukrwienie dłoni, które objawia się ich zziębnięciem). Łatwo je rozgrzejesz, myjąc w ciepłej wodzie albo pocierając jedną o drugą.
Szybciej rośnie
Nie tylko karmienie powoduje, że dziecko nabiera ciałka. Badania wykazały, że szczególnie sprzyja temu bliski kontakt z kochającymi osobami. Czuła opieka rodziców i innych dobrze znanych maluszkowi domowników jest ważniejsza niż najlepsza dieta. To dzięki niej dzieci szybciej przybierają na wadze.
Warto wiedzieć: Brak dotyku może upośledzić pracę mięśni, przez co maluchowi trudniej będzie opanowywać kolejne etapy rozwoju ruchowego, trzymać główkę, siadać, pełzać, raczkować. Bez głaskania, tulenia, podobnie jak bez bliskiego kontaktu wzrokowego czy głosowego u dziecka może dojść do zaburzeń emocjonalnych czy trudności w uczeniu się.