Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Noworodek

Noworodek na cztery ręce

Jedno małe dziecko i dwoje dorosłych to, wbrew pozorom, wystarczające proporcje. Nie zabraknie ani rąk, ani sił. Trzeba się tylko dobrze zorganizować.

Cztery ręce, które należą do dwóch kochających dziecko osób, to wystarczająco dużo, by właściwie się nim opiekować. Choć na początku wszystko wydaje się trudne i rąk jakby ciagle było za mało, szybko przekonasz się, że sytuację można opanować. Zwłaszcza przez taki zgrany duet, jak mama i tata. Pokażemy, na co zwrócić uwagę, by wprawa przyszła jak najszybciej.

Mamo  jesteś najważniejszym ogniwem. Ale nie musisz na swych barkach dźwigać całego świata. Wystarczy, że przez dziewięć miesięcy dźwigałaś całkiem spory brzuszek. 

Po porodzie jesteś centrum dowodzenia
Twój partner chce wszystko zrobić jak najlepiej. Żeby twoje oczekiwania nie minęły się jednak z jego wyobrażeniami, dawaj mu jasne instrukcje (choćby tylko na początku), czego oczekujesz, np. kiedy jedzie po zakupy, czy zajmuje się dzieckiem. Przed powrotem ze szpitala przypomnij mu, żeby nie przyniósł ci szpilek, ale raczej sportowe wygodne buty.
Karm noworodka i odpoczywaj
Tak naprawdę jesteś niezastąpiona tylko podczas karmienia. Wszystkie inne sprawy możesz scedować na tatę dziecka albo w miarę możliwości zająć się nimi razem z nim. Jasne, że dziecko w twoich ramionach czuje się wspaniale, rozpoznaje znajomy głos, bicie serca. Jednak młody tata może zastąpić cię w pielęgnacji czy opiece nad dzieckiem. Naprawdę, nie musisz stać nad nim, kiedy zmienia dziecku pieluszkę lub je kąpie (lepiej napij się w tym czasie herbaty). A jeśli poprosi cię o wsparcie, chętnie asystuj, powstrzymując się jednak od komentarzy.
Po porodzie znajdź czas dla siebie. Nie szalej z porządkami domowymi. W tej chwili najważniejsza jesteś ty i dziecko. Jeśli zasnęło, ty też idź spać. Rodzina, przyjaciele mogą zaczekać. Wszystkie inne rzeczy też.
Po porodzie nie wstydź się prosić o pomoc. Noworodek jest bardzo absorbujący, rzadko się zdarza, by tylko jadł i spał, dlatego czasami przyda się też wsparcie babci. Ale taką propozycję złóż jej tylko wtedy, kiedy oboje wyrazicie na to zgodę.

Tata noworodka
Pierwsze dni po porodzie są bardzo trudne dla twojej żony. Kobieta często czuje się niepewnie w nowej roli, jest zmęczona, niewsypana, obolała. Wszystko sprawia, że staje się nerwowa, smutna, płacze albo złości się. Dlatego ty, świeżo upieczony tata, bądź jej opoką. Z każdym dniem będzie coraz lepiej. Nie martw się, szybko opanujesz debiutanckie drżenie rąk.
Gdy noworodek przyjdzie na świat musisz zrobić sobie wolne od pracy. Twoja obecność w domu jest teraz niezbędna. Jeśli żona źle się czuje, możesz dostać zwolnienie od lekarza, który prowadził jej ciążę. Z tytułu sprawowania opieki nad żoną i dzieckiem otrzymasz do 14 dni.
Gdy noworodek przyjdzie na świat znajdziesz nowe hobby. Z powodzeniem możesz zająć się gotowaniem. Z pewnością świetnie też pójdzie ci z prasowaniem małych ubranek czy sprzątaniem. Nie musisz codziennie robić generalnych porządków, myć podłóg, ścierać kurzów. Wystarczy ogólny porządek. Ale nie tylko o ład chodzi. Badania dowodzą, że jeśli mężczyzna angażuje się w domowe obowiązki, kobieta rzadziej przeżywa stres. Piorąc i gotując, pracujesz więc na psychiczną kondycję żony.
Tata noworodka na zakupach. Karmiąca mama musi się dobrze odżywiać. Kupuj dla niej warzywa z upraw ekologicznych, wybieraj mięso i wędliny, które mają jak najmniej konserwantów. Na twojej liście zakupów znajdą się też nowości: pieluszki, chusteczki pielęgnacyjne, kosmetyki dla dziecka. Jeśli nie wiesz, co jest dobre dla dziecka, spytaj lekarza, kup dobre poradniki dla rodziców niemowląt, szukaj informacji w Internecie.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

baby blues, smutek po porodzie, depresja
Fotolia
Związki i seks
Narodziny dziecka i... małżeńskiego kryzysu
Do porodu wszystko było naprawdę dobrze. Razem z dzieckiem pojawiły się problemy, a potem nadszedł kryzys. Jak to możliwe? No i przede wszystkim, co zrobić, by pokonać poporodowy kryzys małżeński? Sprawdź!

Poporodowy kryzys małżeński to szok Mała, pomarszczona buzia z ciemnymi, błyszczącymi oczkami – czy może być coś piękniejszego? Dla rodziców noworodka z pewnością nie. Dziecko tworzy rodzinę. Jego pojawienie się powoduje, że życie partnerów staje się pełniejsze. Ale stres i zmęczenie związane z opieką nad niemowlęciem często wywołują pierwszy małżeński kryzys. Nawet jeśli przed narodzinami dziecka byliście najszczęśliwszą i najlepiej dobraną parą pod słońcem, teraz mogą czekać was ciężkie chwile . Niewyspanie i ciągły brak czasu dla siebie może spowodować, że w związku pojawią się zgrzyty. Do tego poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka może przerastać wasze siły, szczególnie, kiedy owym drugim człowiekiem jest bezbronna, bezzębna istotka. Mąż + żona + noworodek = kryzys Mama, która spędziła z noworodkiem w szpitalu więcej czasu, czuje się pewniej, niż tata w roli rodzica. Poucza męża: „Nie poradzisz sobie z kąpielą, lepiej zrobię to sama", "Źle zakładasz pieluszkę, ja ściskam troszkę mocniej", „Idź do kuchni, bo ono się ciebie boi". Zauroczona dzieckiem nie zauważa, że jej partner czuje się odtrącony i zlekceważony. Sprawdź, jak powinien wyglądać debiut w roli taty Nieporozumienia pojawiają się także w sypialni. Burza hormonów, jaką odczuwa mama po porodzie może sprawić, że jej popęd seksualny będzie większy niż dotychczas, zaś niepewny w nowej roli ojciec, w obawie, że sprawi swojej partnerce ból, może czuć skrępowanie przed pieszczotami. Młoda mama, z obolałym po porodzie ciałem, czuje się nieatrakcyjna dla swojego partnera, któremu jej piersi, zamiast z miłosnymi porywami, kojarzą się teraz z karmieniem noworodka. Oczywiście zdarza się też odwrotna sytuacja: przejęta macierzyńskimi obowiązkami kobieta może całkowicie zlekceważyć sferę seksualną związku....

tata, noworodek
Tata
Jak być dobrym tatą od samego początku?
Nie piersi pełne mleka, ale entuzjazm, poczucie humoru, upór i oddanie są potrzebne, żeby zostać dobrym tatą. Podpowiadamy, jak od samego początku być świetnym ojcem.

Dobrym tatą można być już od dnia porodu. Ciąża twojej partnerki to jedyny czas, w którym nie miałeś wpływu na opiekę nad swoim dzieckiem. Reguły się zmieniają, gdy pępowina zostaje odcięta. Teraz masz prawo i obowiązek zajmować się nim na równi z jego mamą . I możesz to robić naprawdę dobrze. Dodatkowa wiadomość: w Europie zanika patriarchalny model rodziny. Zastępuje go model partnerski, w którym kobieta i mężczyzna dzielą się obowiązkami. Pokażemy ci, jak zostać modnym tatusiem już teraz. Tata nie zrobi krzywdy niemowlakowi Wielu mężczyzn czuje się bezradnie w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Mówią, że się boją, że brak im doświadczenia. Czasem debiutujący w swojej roli tatusiowie, podobnie jak mamy, mogą nawet przechodzić poporodową depresję . Do zadań zawodowych przygotowują szkolenia, jest wsparcie techniczne, nadzór pracowniczy, zaś „bycia tatą” musisz się nauczyć w trakcie pracy. A najlepszy sposób nauki to praktyka. Noworodek jest bardziej odporny i zniesie więcej niezdarności, niż sądzisz. Nie ucierpi z powodu twojego braku doświadczenia. Nie „przełamie się” przy twoim niepewnym dotyku. Nie skrzywdzi cię żadną oceną – nie ma punktu odniesienia, nie zna innego, „idealnego” ojca, z którym mógłby cię porównać. Śmiało przewiń noworodka , obejrzyj, przytul. Wbrew pozorom z takim maleństwem można nawiązać świetny kontakt. Jeżeli zaspokoisz wszystkie jego potrzeby, a ono wyczuje twoje dobre intencje – zaakceptuje cię razem z twoimi niedoskonałościami, krzywo założoną pieluchą i poplamionym kaftanikiem. Tata pomaga w karmieniu piersią! Nie pozwól się odsunąć. Świeżo upieczonym mamom wydaje się, że one wszystko zrobią najlepiej . Uczestnicz w pielęgnowaniu, nie daj sobie wmówić, że się na tym nie znasz. Możesz zostać specjalistą od kąpieli albo mistrzem usypiania....

tata po porodzie, rodzina
Fotolia
Tata
Zadania dla taty po narodzinach dziecka
Tata po porodzie jest wręcz niezbędny. A pierwsze tygodnie po porodzie będą najtrudniejsze nie tylko dla mamy, ale także dla ciebie. Masz tysiąc pytań, słyszysz setki rad... Czy wiesz, co naprawdę jest ważne? Świeżo upieczonym ojcom radzi stary wyga.

Gdy twoja żona z dzieckiem będą już w domu, możesz poczuć się przerażony. Co teraz robić? Jak się zachowywać? W czym pomóc? Kiedy nie przeszkadzać? Dlaczego noworodek płacze ? A dlaczego płacze jego mama? Główna rada na ten czas: staraj się zachować spokój. Będzie łatwiej, jeśli posłuchasz kilku rad. 1. Po porodzie weź dwa tygodnie urlopu I poświęć go tylko żonie i dziecku. Całkowicie! Nie zabieraj się za sprzątanie samochodu czy załatwianie zaległych spraw. Wiem, że łatwo tak mówić. Pamiętam, jak kusiło mnie, by uciec z domu, gdy dwutygodniowy Jasiek drugą godzinę płakał. Zamiast wyjść do kumpla, kołysałem dziecko. Ale było warto. Złapałem kontakt z synkiem. 2. Po porodzie chroń rodzinę przed tłumem gości Po miesiącach oczekiwania na nowego człowieka wszyscy chcą go jak najszybciej zobaczyć. Dziadkowie, kuzynki, przyjaciółki, sąsiadki... Jednak noworodek i goście to kiepskie połączenie. Żona nie ma serca odmówić, dlatego to ty musisz wkroczyć do akcji. Jeśli zauważysz, że wizyty są zbyt męczące, staraj się je skrócić. 3. Po porodzie kąp dziecko i przewijaj Na jednej z lekcji szkoły rodzenia dowiedziałem się, że w czasie kąpieli dziecko czuje się pewniej w rękach taty. Po prostu są większe. Wziąłem to sobie do serca i od początku to ja kąpałem Jaśka. Przyznaję – początki były trudne. Sam byłem przerażony, a na dodatek stojąca nade mną Ania krytykowała każdy mój ruch. Ale już po kilku dniach poczułem się pewniej. Na wszelki wypadek sprawdź, jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka 4. Po porodzie zorganizuj pomoc w pracach domowych Nawet najlepszy mąż może nie znosić prasowania. Dla mnie żelazko jest czarną magią, zawsze bardziej nim gniotę niż prasuję. Nie wyobrażam też sobie, żeby słaniająca się ze zmęczenia Ania stała przez dwie godziny przy desce i walczyła z górą kaftaników....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak