Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Noworodek

Noworodek nie tylko je i śpi

Karmienie dziecka i zapewnienie mu spokojnego snu to połowa sukcesu. Już wiesz, że tulenie i mówienie do niego jest tak samo ważne.


Karmienie dziecka i zapewnienie mu spokojnego snu to połowa sukcesu. Już wiesz, że tulenie i mówienie do niego jest tak samo ważne. Ale właściwie dlaczego. Sprawdź to.


Czy z noworodkiem można nawiązać kontakt? Ależ oczywiście! Wybitny amerykański pediatra i psychoanalityk dr n. med. T. Berry Brazelton, zajmujący się rozwojem emocjonalnym dzieci, przypomina, że już w okresie życia płodowego maluch reaguje na bodźce z zewnątrz. Na USG udało mu się podpatrzeć, jak maleństwo wpatruje się w światło latarki przyłożonej do jej brzucha.

Obserwując nowo narodzone dziecko, możesz się wiele dowiedzieć o jego wrażliwości. Naukowcy z Harvard Medical School, we współpracy z dr Brazeltonem, wyróżnili sześć stanów świadomości noworodka. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak postępować, by dziecko czuło się bezpieczne i uczyło się świata.

SEN GŁĘBOKI U NOWORODKA
Dziecko w tej fazie snu miarowo i spokojnie oddycha. Potrafi odciąć się od bodźców (hałasów, domowego zamętu) płynących z otoczenia. Ma zamknięte oczka, leży bez ruchu albo porusza się tylko bardzo delikatnie.
Co możesz robić, gdy noworodek śpi głębokim snem
Sprawdź, jak przystosowuje się do nieprzyjemnych bodźców. Poświeć latarką przez dwie sekundy w jego zamknięte oczka (nie obawiaj się, to nie zaszkodzi). Na trzy pierwsze świecenia z pewnością zareaguje gwałtownymi ruchami ciała. Przy czwartym, piątym bodźcu zapewne uspokoi się, a jego oddech się wyrówna. To oznacza, że nie musisz zachowywać bezwzględnej ciszy, gdy śpi, bo twoje dziecko umie spać w różnych warunkach. A jeśli maluch nie przyzwyczaił się do świecenia i na kolejne próby reagował gwałtownie? Masz małego nadwrażliwca. Musisz mu stworzyć idealne warunki, by mógł spać: absolutna cisza, spokój, przyciemnione światło.

LEKKI SEN U NOWORODKA
Dziecko od czasu do czasu porusza usteczkami, ssie piąstkę lub palec. Oczka ruszają się szybko pod zamkniętymi powiekami. Oddech może być nieregularny.
Co możesz robić, gdy noworodek śpi lekkim snem
To dobry moment na sprawdzenie, jak dziecko radzi sobie z przechodzeniem z jednego stanu w drugi (ze snu w czuwanie). Jeśli przeszkodzisz mu teraz, to czy budzi się pogodny? A może szybko ponownie zapada w sen? Ssie paluszek, by pomóc sobie w wyciszeniu? To świetnie! Oznacza, że znalazł sposób, by samemu poradzić sobie z własnymi emocjami. Jeśli zaś zaczyna krzyczeć lub długo marudzi i jest niespokojny – potrzebuje jeszcze trochę czasu, by nauczyć się samodzielnie wyciszać.

STAN POŚREDNI U NOWORODKA
To krótka chwila, kiedy noworodek zapada ponownie w sen albo się właśnie rozbudza. Marudzi, wierci się lub drżą mu mięśnie. Otwiera szeroko oczka, a następnie zamyka je sennie. Może cichutko kwilić lub głośno płakać. Wierci się.
Co możesz robić podczas stanu pośredniego u noworodka
Najlepiej nie rób nic. Wrażliwe mamy często od razu biorą maleństwo na ręce. Jeśli jednak zostawisz je w spokoju, prawdopodobnie znów samo zapadnie w sen albo poleży chwilę cicho. W ten sposób nie zakłócisz jego naturalnej umiejętności wyciszania się. Ale jeśli brzdąc nie radzi sobie sam i zwykle natychmiast zaczyna głośno krzyczeć? To wskazówka dla Ciebie. Skoro od razu Cię wzywa głośnym krzykiem, weź go na ręce i przytul. Jest bardzo wrażliwy i potrzebuje Twojej pomocy (kołysania), by poradzić sobie z wybudzaniem i związanymi z tym emocjami – nie odmawiaj mu tego.

ROZBUDZENIE U NOWORODKA
Dziecko ma otwarte oczka. Może ci się przyglądać lub też skupia wzrok na zabawce, świecącej lampie. Jest gotowe, by nawiązywać kontakt ze światem i poznawać mamę.
Co możesz robić, gdy noworodek się rozbudza
Ułóż noworodka na rękach lub kolanach tak, żeby widział twoją twarz (najlepiej w odległości około 30 cm). Przemawiaj do niego spokojnym głosem, lekko go przy tym kołysząc. Uśmiechaj się. Obserwuj: czy twarz malca się napina, czy też rozluźnia? Czy potrafi skupić wzrok na Twojej twarzy? A może kołysanie i mówienie jednocześnie to dla niego zbyt dużo naraz? Obserwuj dziecko, dostosowuj się do jego potrzeb. Pamiętaj, że przerwy podczas karmienia to też dobra okazja do porozumiewania się z dzieckiem. „Uśmiech, dotyk, czułe słowa to także karmienie, tyle że jego duszy” – podpowiada dr Brazelton.

MARUDZENIE U NOWORODKA
Często następuje po okresie aktywnego czuwania. Ruchy dziecka stają się chaotyczne, a oddech nieregularny. Dziecko nie zwraca uwagi na próby zagadywania do niego, marudzi albo płacze.
Co możesz robić, gdy noworodek marudzi
Jeśli dziecko marudzi zwykle o tej samej porze dnia (najczęściej dzieje się to po południu), można przypuszczać, że to tzw. marudzenie fizjologiczne. Warto to sobie uzmysłowić, zamiast np. podawać kolejne leki na kolkę. Układ nerwowy noworodka nie radzi sobie dobrze z bodźcami z zewnątrz. Po pewnym czasie następuje przeciążenie. Dziecko płacze, to pomaga mu odreagować napięcie. Z czasem nauczy się samo uspokajać będzie ssało smoczek lub paluszek, wsłuchiwało się w domowe odgłosy, obserwowało świat. Jeśli marudzenie przeradza się w płacz, przygaś światła, nie przesadzaj z hałasami (wyłącz TV, radio), delikatnie kołysz.

PŁACZ U NOWORODKA
Zmęczone dziecko może też głośno płakać. Zauważyłaś, że robi to na różne sposoby? Płacz monotonny lub rytmiczny to zwykle oznaka zmęczenia nadmiarem bodźców.
Co możesz robić, gdy noworodek płacze
Wypróbuj, co pomaga dziecku: branie na ręce, karmienie, kołysanie, podanie smoczka, a może odłożenie do łóżeczka, by malec sam się wyciszył? Jedne dzieci łatwo się uspokajają, innym zajmuje to więcej czasu. To zależy od temperamentu dziecka. Możesz to obserwować, patrząc, jak Twoja pociecha przechodzi z jednego stanu (np. snu) w inny (czuwanie). U dzieci wolniej reagujących płacz może trwać dłużej. Ale jeśli zdajesz sobie sprawę z przyczyn (czyli z charakteru malca), łatwiej Ci zachować spokój. Bo wiesz, że Twoje dziecko po prostu takie właśnie jest.

Małgorzata Uścińska
Tekst powstał w oparciu o książkę dr. T. Berry’ego Brazeltona „Emocjonalny i fizyczny rozwój twojego dziecka przez pierwsze lata życia: punkty zwrotne”.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Sen dziecka
Fotolia
Rozwój
Suszarka, odkurzacz, czyli tzw. biały szum - uśpi dziecko, ale nie można z nimi przesadzać
Próbowałaś już wszystkiego, żeby uśpić dziecko i usłyszałaś, że pomaga biały szum. Bingo! Tylko, czy rzeczywiście to jedyna skuteczna metoda? Sprawdź, co sądzi psycholog.

Jakie korzyści dla dziecka ma zdrowy sen? Spokojny i prawidłowy sen dziecka to nie tylko przespana noc dla rodziców, to przede wszystkim wiele korzyści zdrowotnych dla dziecka. Wyspane dziecko jest zdrowsze, bardziej zadowolone i lepiej przyswaja bodźce z zewnątrz, przez co lepiej się uczy i rozwija . Podczas snu komórki mózgu i ciała namnażają się bardzo intensywnie, wytwarzane są białe krwinki, które pomagają zwalczać infekcje oraz wytwarzany jest hormon wzrostu. Jednak nie każdy niemowlak śpi tak samo i rodzice nie powinni narzucać mu, ile godzin ma spać, tylko zadbać o prawidłowy sen dziecka . Dzieci zwłaszcza w pierwszym roku, śpią dość aktywnie: wydają przez sen różne dźwięki , robią śmieszne minki, a z czasem wędrują po łóżeczku. – Ta faza snu, w której maluch przesypia większą część nocy, to faza snu aktywnego , tzw. sen lekki. Oznacza to, że maluszek się po prostu rusza, mimo że śpi. Jeśli jego snu nie zakłóca to, że rusza się, miauczy, mruczy, robi różnego rodzaju miny, to rodzic nie powinien nic robić i nie powinien się tym w żaden sposób niepokoić, bo to nic złego, lecz po prostu zwykła naturalna reakcja organizmu. Na początku poobserwujmy, popatrzmy, jak to ciekawie wygląda, ale nie reagujmy. Jeśli natomiast dochodzi do tego płacz i ten płacz powoduje, że maluszek się wybudza , to oczywiście reagujemy tak, żeby dzieciątko uciszyć. – mówi Marta Pałuba, psycholog dziecięcy Polecamy: Ile powinien spać noworodek - wiemy, kiedy trzeba go obudzić Czy "biały szum" pomaga dziecku spokojnie spać? W prawidłowym śnie mogą przeszkadzać dziecku dolegliwości, na które rodzice powinni zareagować. Jest to ból brzuszka, spowodowany na przykład kolką , brudna pieluszka, ząbkowanie , suche powietrze lub zbyt wysoka temperatura w pokoju, co często zdarza się latem. Te czynniki zaburzają prawidłowy sen dziecka , które...

sen dziecka, niemowlę, noworodek
Fotolia
Rozwój
10 pytań o to, ile powinno spać dziecko
Zadają je wszyscy młodzi rodzice. Poznaj odpowiedzi, a wreszcie przestaniesz się martwić.

Co to jest spowijanie i czy pomaga na sen? To tradycyjna metoda zawijania noworodka dość ciasno razem z rączkami w kocyk lub rożek. Stwarza to warunki zbliżone do tych w brzuszku mamy. W pierwszych tygodniach po porodzie spowijanie noworodka sprzyja pogłębieniu jego snu, pomaga wyregulować oddech, poprawia pracę serca. Pozwala łagodniej przystosować się do spania poza łonem mamy. Czy budzić dziecko do karmienia? Zdrowe niemowlę samo reguluje sobie cykl snu i czuwania. Trzeba je budzić tylko w wyjątkowych sytuacjach: gdy ma nasiloną żółtaczkę po porodzie. Może ona powodować taką ospałość, że dziecko, mimo głodu, nie budzi się. Trzeba je wybudzać do karmienia co 3-4 godziny. gdy dziecko słabo przybiera na wadze gdy mocno uderzyło się w głowę. Przedłużający się sen może być oznaką powikłań pourazowych, więc po 2-3 godzinach sprawdź, czy malec da się obudzić. Jeśli nie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Ile powinien spać noworodek? Są dzieci, które śpią 20 godzin na dobę, innym wystarcza znacznie mniej snu. W kolejnych miesiącach, im niemowlę starsze, tym mniej czasu przesypia. Jego układ nerwowy dojrzewa i organizm więcej czasu przeznacza na czuwanie, zabawę, poznawanie nowego świata. Synek ma miesiąc, śpi płytko i bardzo krótko. Trochę się tym martwię. Powinnam? Jeśli dziecko budzi się wyspane i zadowolone z życia, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Czasem jednak mała ilość snu świadczy o jakimś problemie. Można tak jednak podejrzewać tylko wówczas, jeśli nakładają się na to inne objawy: częsty niepokój, płacz dziecka, problemy z karmieniem. Warto wówczas pójść z maluszkiem do lekarza i o wszystkim opowiedzieć. Kiedy dziecko powinno zacząć odróżniać dzień od nocy? Niemowlak początkowo ma zupełnie inny rytm dobowy. Będąc w brzuszku mamy, nie zwracał uwagi na dzień i noc. Po urodzeniu jedne dzieci...

płacz noworodka
Fotolia
Zdrowie
Dlaczego noworodek płacze
Płacz to jedyny sposób, w jaki dziecko komunikuje się ze światem i z tobą. Jak nauczyć się rozpoznawać, dlaczego noworodek płacze? Jak mu pomóc?

Dlaczego noworodek płacze? Płacz to język noworodka. Płacząc, noworodek doskonale potrafi informować o swoich uczuciach. Jego płacz ma wiele odmian, każda z nich oznacza coś innego. Na początku wydaje ci się bardzo trudne rozpoznanie, dlaczego noworodek płacze, rozróżnienie rodzajów płaczu, a przede wszystkim właściwe zareagowanie na płacz noworodka. Nie martw się tym. Wkrótce zaczniesz rozumieć przyczynę płaczu noworodka (psychologowie nazywają ten fakt dostrojeniem się do siebie.  Noworodek płacze, bo jest głodny Jeśli dziecko po obudzeniu się marudzi, wkłada piąstkę do buzi, próbuje ją ssać, możesz usłyszeć mlaskanie, a zaraz potem zaczyna płakać, to najprawdopodobniej płacze dlatego że dziecko jest głodne . Płacz spowodowany głodem jest wysoki, krótki, krzykliwy; dźwięk rytmicznie unosi się i opada, słychać w nim "błagalny" ton. Im młodsze dziecko, tym częściej jest głodne. Pamiętaj, że jeśli odpowiednio szybko zareagujesz na pierwsze sygnały głodu, uda ci się uniknąć płaczu. Płacz z powodu bólu brzucha Płacz spowodowany bólem brzuszka jest inny. Pojawia się nagle, jest przenikliwy, rozpaczliwy. Dziecko może płakać długo, z przerwami, pręży się, zaciska piąstki. Tylko na chwilę udaje ci się je uspokoić, gdy przystawisz dziecko do piersi lub delikatnie pogłaszczesz jego plecki. Noworodek jest chory Płacz sygnalizujący chorobę jest dość słaby, nosowy, "smutny", ma niższy toni niż ten informujący o bólu czy zmęczeniu. Dziecko jest rozpalone, nie patrzy ci w oczy ( zmierz temperaturę , jeśli przekracza 37,5 stopni Celsjusza u noworodka, zadzwoń do lekarza ), z płaczem przerywa ssanie (może mieć katar). Czasem w ogóle odmawia jedzenia. Tym objawom towarzyszyć może biegunka. Gdy dziecko pociera główką o materacyk, upewnij się, czy to nie zapalenie ucha. Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń do lekarza....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak