Noworodek

Noworodek nie tylko je i śpi

Karmienie dziecka i zapewnienie mu spokojnego snu to połowa sukcesu. Już wiesz, że tulenie i mówienie do niego jest tak samo ważne.


Karmienie dziecka i zapewnienie mu spokojnego snu to połowa sukcesu. Już wiesz, że tulenie i mówienie do niego jest tak samo ważne. Ale właściwie dlaczego. Sprawdź to.


Czy z noworodkiem można nawiązać kontakt? Ależ oczywiście! Wybitny amerykański pediatra i psychoanalityk dr n. med. T. Berry Brazelton, zajmujący się rozwojem emocjonalnym dzieci, przypomina, że już w okresie życia płodowego maluch reaguje na bodźce z zewnątrz. Na USG udało mu się podpatrzeć, jak maleństwo wpatruje się w światło latarki przyłożonej do jej brzucha.

Obserwując nowo narodzone dziecko, możesz się wiele dowiedzieć o jego wrażliwości. Naukowcy z Harvard Medical School, we współpracy z dr Brazeltonem, wyróżnili sześć stanów świadomości noworodka. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak postępować, by dziecko czuło się bezpieczne i uczyło się świata.

SEN GŁĘBOKI U NOWORODKA
Dziecko w tej fazie snu miarowo i spokojnie oddycha. Potrafi odciąć się od bodźców (hałasów, domowego zamętu) płynących z otoczenia. Ma zamknięte oczka, leży bez ruchu albo porusza się tylko bardzo delikatnie.
Co możesz robić, gdy noworodek śpi głębokim snem
Sprawdź, jak przystosowuje się do nieprzyjemnych bodźców. Poświeć latarką przez dwie sekundy w jego zamknięte oczka (nie obawiaj się, to nie zaszkodzi). Na trzy pierwsze świecenia z pewnością zareaguje gwałtownymi ruchami ciała. Przy czwartym, piątym bodźcu zapewne uspokoi się, a jego oddech się wyrówna. To oznacza, że nie musisz zachowywać bezwzględnej ciszy, gdy śpi, bo twoje dziecko umie spać w różnych warunkach. A jeśli maluch nie przyzwyczaił się do świecenia i na kolejne próby reagował gwałtownie? Masz małego nadwrażliwca. Musisz mu stworzyć idealne warunki, by mógł spać: absolutna cisza, spokój, przyciemnione światło.

LEKKI SEN U NOWORODKA
Dziecko od czasu do czasu porusza usteczkami, ssie piąstkę lub palec. Oczka ruszają się szybko pod zamkniętymi powiekami. Oddech może być nieregularny.
Co możesz robić, gdy noworodek śpi lekkim snem
To dobry moment na sprawdzenie, jak dziecko radzi sobie z przechodzeniem z jednego stanu w drugi (ze snu w czuwanie). Jeśli przeszkodzisz mu teraz, to czy budzi się pogodny? A może szybko ponownie zapada w sen? Ssie paluszek, by pomóc sobie w wyciszeniu? To świetnie! Oznacza, że znalazł sposób, by samemu poradzić sobie z własnymi emocjami. Jeśli zaś zaczyna krzyczeć lub długo marudzi i jest niespokojny – potrzebuje jeszcze trochę czasu, by nauczyć się samodzielnie wyciszać.

STAN POŚREDNI U NOWORODKA
To krótka chwila, kiedy noworodek zapada ponownie w sen albo się właśnie rozbudza. Marudzi, wierci się lub drżą mu mięśnie. Otwiera szeroko oczka, a następnie zamyka je sennie. Może cichutko kwilić lub głośno płakać. Wierci się.
Co możesz robić podczas stanu pośredniego u noworodka
Najlepiej nie rób nic. Wrażliwe mamy często od razu biorą maleństwo na ręce. Jeśli jednak zostawisz je w spokoju, prawdopodobnie znów samo zapadnie w sen albo poleży chwilę cicho. W ten sposób nie zakłócisz jego naturalnej umiejętności wyciszania się. Ale jeśli brzdąc nie radzi sobie sam i zwykle natychmiast zaczyna głośno krzyczeć? To wskazówka dla Ciebie. Skoro od razu Cię wzywa głośnym krzykiem, weź go na ręce i przytul. Jest bardzo wrażliwy i potrzebuje Twojej pomocy (kołysania), by poradzić sobie z wybudzaniem i związanymi z tym emocjami – nie odmawiaj mu tego.

ROZBUDZENIE U NOWORODKA
Dziecko ma otwarte oczka. Może ci się przyglądać lub też skupia wzrok na zabawce, świecącej lampie. Jest gotowe, by nawiązywać kontakt ze światem i poznawać mamę.
Co możesz robić, gdy noworodek się rozbudza
Ułóż noworodka na rękach lub kolanach tak, żeby widział twoją twarz (najlepiej w odległości około 30 cm). Przemawiaj do niego spokojnym głosem, lekko go przy tym kołysząc. Uśmiechaj się. Obserwuj: czy twarz malca się napina, czy też rozluźnia? Czy potrafi skupić wzrok na Twojej twarzy? A może kołysanie i mówienie jednocześnie to dla niego zbyt dużo naraz? Obserwuj dziecko, dostosowuj się do jego potrzeb. Pamiętaj, że przerwy podczas karmienia to też dobra okazja do porozumiewania się z dzieckiem. „Uśmiech, dotyk, czułe słowa to także karmienie, tyle że jego duszy” – podpowiada dr Brazelton.

MARUDZENIE U NOWORODKA
Często następuje po okresie aktywnego czuwania. Ruchy dziecka stają się chaotyczne, a oddech nieregularny. Dziecko nie zwraca uwagi na próby zagadywania do niego, marudzi albo płacze.
Co możesz robić, gdy noworodek marudzi
Jeśli dziecko marudzi zwykle o tej samej porze dnia (najczęściej dzieje się to po południu), można przypuszczać, że to tzw. marudzenie fizjologiczne. Warto to sobie uzmysłowić, zamiast np. podawać kolejne leki na kolkę. Układ nerwowy noworodka nie radzi sobie dobrze z bodźcami z zewnątrz. Po pewnym czasie następuje przeciążenie. Dziecko płacze, to pomaga mu odreagować napięcie. Z czasem nauczy się samo uspokajać będzie ssało smoczek lub paluszek, wsłuchiwało się w domowe odgłosy, obserwowało świat. Jeśli marudzenie przeradza się w płacz, przygaś światła, nie przesadzaj z hałasami (wyłącz TV, radio), delikatnie kołysz.

PŁACZ U NOWORODKA
Zmęczone dziecko może też głośno płakać. Zauważyłaś, że robi to na różne sposoby? Płacz monotonny lub rytmiczny to zwykle oznaka zmęczenia nadmiarem bodźców.
Co możesz robić, gdy noworodek płacze
Wypróbuj, co pomaga dziecku: branie na ręce, karmienie, kołysanie, podanie smoczka, a może odłożenie do łóżeczka, by malec sam się wyciszył? Jedne dzieci łatwo się uspokajają, innym zajmuje to więcej czasu. To zależy od temperamentu dziecka. Możesz to obserwować, patrząc, jak Twoja pociecha przechodzi z jednego stanu (np. snu) w inny (czuwanie). U dzieci wolniej reagujących płacz może trwać dłużej. Ale jeśli zdajesz sobie sprawę z przyczyn (czyli z charakteru malca), łatwiej Ci zachować spokój. Bo wiesz, że Twoje dziecko po prostu takie właśnie jest.

Małgorzata Uścińska
Tekst powstał w oparciu o książkę dr. T. Berry’ego Brazeltona „Emocjonalny i fizyczny rozwój twojego dziecka przez pierwsze lata życia: punkty zwrotne”.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Sen dziecka
Fotolia
Rozwój
Suszarka, odkurzacz, czyli tzw. biały szum - uśpi dziecko, ale nie można z nimi przesadzać
Próbowałaś już wszystkiego, żeby uśpić dziecko i usłyszałaś, że pomaga biały szum. Bingo! Tylko, czy rzeczywiście to jedyna skuteczna metoda? Sprawdź, co sądzi psycholog.

Jakie korzyści dla dziecka ma zdrowy sen? Spokojny i prawidłowy sen dziecka to nie tylko przespana noc dla rodziców, to przede wszystkim wiele korzyści zdrowotnych dla dziecka. Wyspane dziecko jest zdrowsze, bardziej zadowolone i lepiej przyswaja bodźce z zewnątrz, przez co lepiej się uczy i rozwija . Podczas snu komórki mózgu i ciała namnażają się bardzo intensywnie, wytwarzane są białe krwinki, które pomagają zwalczać infekcje oraz wytwarzany jest hormon wzrostu. Jednak nie każdy niemowlak śpi tak samo i rodzice nie powinni narzucać mu, ile godzin ma spać, tylko zadbać o prawidłowy sen dziecka . Dzieci zwłaszcza w pierwszym roku, śpią dość aktywnie: wydają przez sen różne dźwięki , robią śmieszne minki, a z czasem wędrują po łóżeczku. – Ta faza snu, w której maluch przesypia większą część nocy, to faza snu aktywnego , tzw. sen lekki. Oznacza to, że maluszek się po prostu rusza, mimo że śpi. Jeśli jego snu nie zakłóca to, że rusza się, miauczy, mruczy, robi różnego rodzaju miny, to rodzic nie powinien nic robić i nie powinien się tym w żaden sposób niepokoić, bo to nic złego, lecz po prostu zwykła naturalna reakcja organizmu. Na początku poobserwujmy, popatrzmy, jak to ciekawie wygląda, ale nie reagujmy. Jeśli natomiast dochodzi do tego płacz i ten płacz powoduje, że maluszek się wybudza , to oczywiście reagujemy tak, żeby dzieciątko uciszyć. – mówi Marta Pałuba, psycholog dziecięcy Polecamy: Ile powinien spać noworodek - wiemy, kiedy trzeba go obudzić Czy "biały szum" pomaga dziecku spokojnie spać? W prawidłowym śnie mogą przeszkadzać dziecku dolegliwości, na które rodzice powinni zareagować. Jest to ból brzuszka, spowodowany na przykład kolką , brudna pieluszka, ząbkowanie , suche powietrze lub zbyt wysoka temperatura w pokoju, co często zdarza się latem. Te czynniki zaburzają prawidłowy sen dziecka , które...

sen dziecka, niemowlę, noworodek
Fotolia
Rozwój
10 pytań o to, ile powinno spać dziecko
Zadają je wszyscy młodzi rodzice. Poznaj odpowiedzi, a wreszcie przestaniesz się martwić.

Co to jest spowijanie i czy pomaga na sen? To tradycyjna metoda zawijania noworodka dość ciasno razem z rączkami w kocyk lub rożek. Stwarza to warunki zbliżone do tych w brzuszku mamy. W pierwszych tygodniach po porodzie spowijanie noworodka sprzyja pogłębieniu jego snu, pomaga wyregulować oddech, poprawia pracę serca. Pozwala łagodniej przystosować się do spania poza łonem mamy. Czy budzić dziecko do karmienia? Zdrowe niemowlę samo reguluje sobie cykl snu i czuwania. Trzeba je budzić tylko w wyjątkowych sytuacjach: gdy ma nasiloną żółtaczkę po porodzie. Może ona powodować taką ospałość, że dziecko, mimo głodu, nie budzi się. Trzeba je wybudzać do karmienia co 3-4 godziny. gdy dziecko słabo przybiera na wadze gdy mocno uderzyło się w głowę. Przedłużający się sen może być oznaką powikłań pourazowych, więc po 2-3 godzinach sprawdź, czy malec da się obudzić. Jeśli nie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Ile powinien spać noworodek? Są dzieci, które śpią 20 godzin na dobę, innym wystarcza znacznie mniej snu. W kolejnych miesiącach, im niemowlę starsze, tym mniej czasu przesypia. Jego układ nerwowy dojrzewa i organizm więcej czasu przeznacza na czuwanie, zabawę, poznawanie nowego świata. Synek ma miesiąc, śpi płytko i bardzo krótko. Trochę się tym martwię. Powinnam? Jeśli dziecko budzi się wyspane i zadowolone z życia, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Czasem jednak mała ilość snu świadczy o jakimś problemie. Można tak jednak podejrzewać tylko wówczas, jeśli nakładają się na to inne objawy: częsty niepokój, płacz dziecka, problemy z karmieniem. Warto wówczas pójść z maluszkiem do lekarza i o wszystkim opowiedzieć. Kiedy dziecko powinno zacząć odróżniać dzień od nocy? Niemowlak początkowo ma zupełnie inny rytm dobowy. Będąc w brzuszku mamy, nie zwracał uwagi na dzień i noc. Po urodzeniu jedne dzieci...

płacz noworodka
Fotolia
Zdrowie
Dlaczego noworodek płacze
Płacz to jedyny sposób, w jaki dziecko komunikuje się ze światem i z tobą. Jak nauczyć się rozpoznawać, dlaczego noworodek płacze? Jak mu pomóc?

Dlaczego noworodek płacze? Płacz to język noworodka. Płacząc, noworodek doskonale potrafi informować o swoich uczuciach. Jego płacz ma wiele odmian, każda z nich oznacza coś innego. Na początku wydaje ci się bardzo trudne rozpoznanie, dlaczego noworodek płacze, rozróżnienie rodzajów płaczu, a przede wszystkim właściwe zareagowanie na płacz noworodka. Nie martw się tym. Wkrótce zaczniesz rozumieć przyczynę płaczu noworodka (psychologowie nazywają ten fakt dostrojeniem się do siebie.  Noworodek płacze, bo jest głodny Jeśli dziecko po obudzeniu się marudzi, wkłada piąstkę do buzi, próbuje ją ssać, możesz usłyszeć mlaskanie, a zaraz potem zaczyna płakać, to najprawdopodobniej płacze dlatego że dziecko jest głodne . Płacz spowodowany głodem jest wysoki, krótki, krzykliwy; dźwięk rytmicznie unosi się i opada, słychać w nim "błagalny" ton. Im młodsze dziecko, tym częściej jest głodne. Pamiętaj, że jeśli odpowiednio szybko zareagujesz na pierwsze sygnały głodu, uda ci się uniknąć płaczu. Płacz z powodu bólu brzucha Płacz spowodowany bólem brzuszka jest inny. Pojawia się nagle, jest przenikliwy, rozpaczliwy. Dziecko może płakać długo, z przerwami, pręży się, zaciska piąstki. Tylko na chwilę udaje ci się je uspokoić, gdy przystawisz dziecko do piersi lub delikatnie pogłaszczesz jego plecki. Noworodek jest chory Płacz sygnalizujący chorobę jest dość słaby, nosowy, "smutny", ma niższy toni niż ten informujący o bólu czy zmęczeniu. Dziecko jest rozpalone, nie patrzy ci w oczy ( zmierz temperaturę , jeśli przekracza 37,5 stopni Celsjusza u noworodka, zadzwoń do lekarza ), z płaczem przerywa ssanie (może mieć katar). Czasem w ogóle odmawia jedzenia. Tym objawom towarzyszyć może biegunka. Gdy dziecko pociera główką o materacyk, upewnij się, czy to nie zapalenie ucha . Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń do lekarza....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj