pierwsze chwile z noworodkiem w domu
Adobe Stock
Noworodek

Pierwsze chwile z noworodkiem - najlepszy scenariusz

Co najlepszego możesz zrobić dla swojego dziecka zaraz po jego narodzinach? Po prostu z nim być. Pierwsze chwile spędzone razem z noworodkiem mają wielkie znaczenie dla was obojga.

Zastanawiasz się, jak noworodek tuż po narodzinach powinien zacząć swoją egzystencję na świecie? Odpowiedź jest prosta – przytulony do ciebie, leżąc na twoim brzuchu. Takie postępowanie staje się normą w polskich szpitalach. Ma bowiem duże znaczenie dla nawiązania dobrego kontaktu z dzieckiem. Jest na tyle istotne, że lekarz i położna, którzy przyjmowali poród, muszą poczekać, nim będą mogli na chwilę zabrać dziecko do kącika noworodka, by tam je dokładnie obejrzeć, zważyć i zmierzyć. Nie przeszkadzając głównym bohaterom tych chwil, czyli mamie i jej potomkowi, mogą osuszyć dziecko ręcznikiem ze śluzu, który pokrywa jego skórę, okryć pieluszkami i ocenić stan zdrowia według skali Apgar.

Gdzie powinien trafić noworodek tuż po narodzinach

Krótko mówiąc: z brzucha mamy – prosto na jej brzuch. Przytulając się do twojego ciała, noworodek nabiera ochoty do ssania. Zwykle położna układa go tak, aby nie musiał długo szukać piersi. Ale gdyby nawet znalazł się dalej od niej, natura tak go wyposażyła, że jest w stanie sam się do niej przysunąć. Kto by pomyślał! Przecież trzeba będzie czekać jeszcze rok, nim dziecko nauczy się chodzić. I choć pełznie wolno i nieporadnie, często udaje mu się osiągnać cel, czyli possać lub chociaż polizać brodawkę. Świadkami takich wydarzeń bywają mamy, które miały okazję w spokoju spędzić z dzieckiem czas po jego narodzinach. Dlaczego jest to takie ważne? Rozpoczęcie karmienia w pierwszej godzinie po porodzie daje większą szanse na to, że dłużej będziesz karmić piersią. Jednak kontakt z mamą tuż po narodzinach ma nie tylko ułatwić karmienie.

Polecamy: Jak urządzić pokój dla noworodka?
 

Dlaczego kontakt z mamą po narodzinach jest taki ważny?

Delikatne głaskanie, bicie twojego serca, łagodny głos uspokajają noworodka, który przeżył spory stres związany z narodzinami. Dla niego wszystko się przecież zmieniło. Do tej pory znał tylko przytulne i ciepłe wnętrze brzucha, do którego docierały przytłumione odgłosy świata zewnętrznego. Teraz zamiast ciasnej – jest wielka przestrzeń, zamiast delikatnych brzmień – pełnia dźwięków, bogactwo zapachów, jasne światło i chłód (temperatura twego ciała była wyższa niż powietrza w sali porodowej). Przytulony do twojej skóry, która na szczęście pachnie podobnie jak wody płodowe, noworodek może się ogrzać i poczuć bezpiecznie w nieznanym świecie.

Czytaj też: Jak dotyk wpływa na noworodka?
 

Jakie korzyści daje kontakt skóra do skóry?

Pierwszy kontakt z mamą nie jest bez znaczenia również dla stanu zdrowia noworodka. Próba karmienia chroni przed niedocukrzeniem, do którego mogłoby dojść, gdyby dziecko długo było głodne. Dostarcza także przeciwciał, które są zawarte w siarze, przez co zmniejsza zagrożenie poważnymi chorobami. Skóra dziecka, które dopiero się urodziło, jest niemal sterylna. Gdy noworodek przytula się do twojego brzucha, gdy ssie pierś, przekazujesz mu swoje bakterie, które zasiedlą jego organizm. W ten sposób dziecko ma szansę chronić się przed groźnymi zakażeniami szpitalnymi.

Czytaj też: Pierwsza kąpiel noworodka nie musi odbywać się w szpitalu?

Smółka: co to jest, jak wygląda, o czym świadczy brak smółki u noworodka [WIDEO]

niemowlę, opieka nad niemowlakiem, opieka nad dzieckiem, rozwój dziecka
Panthermedia
Pielęgnacja
Dlaczego niemowlę potrzebuje dotyku? Powodów jest dużo!
Dla rozwoju dziecka fizyczna bliskość mamy albo taty jest konieczna jak jedzenie czy tlen. Dotyk leczy – twierdzą lekarze i w ich słowach nie ma ani krzty przesady!

Dla noworodka, mimo że łącząca go z tobą pępowina została już przecięta, ty i on nadal jesteście jednością. Nowe teorie rozwoju dziecka mówią nawet o tym, że po narodzinach dla zdrowego rozwoju niemowlę potrzebuje jeszcze „czwartego trymestru” – niejako przedłużenia ciąży, podczas którego będzie miało zapewniony częsty kontakt fizyczny z mamą i dużo czułości. Kontakt z mamą skóra do skóry Najważniejszym zmysłem dla noworodka nie jest wzrok, ale dotyk . To właśnie dzięki niemu poznaje mamę – dlatego według zaleceń okołoporodowych, które obowiązują w Polsce od kilku lat, dziecko tuż po narodzinach (jeśli jego stan zdrowia na to pozwala) nie powinno być zabierane na ważenie czy mierzenie, ale położone na brzuchu mamy, tak aby mogło jak największą powierzchnią ciała stykać się z jej skórą. Taki kontakt „skóra do skóry” nie powinien być przerywany przez lekarzy przynajmniej przez 2 godziny. Czułe i spokojne powitanie na świecie jest ważne. Dzięki niemu zmęczony i przestraszony noworodek zapoznaje się z zapachem mamy (to jedno z jego pierwszych doznań zmysłowych), wsłuchuje się w znajomy jeszcze z życia płodowego rytm bicia jej serca i oswaja z nowym otoczeniem. Przytulanie jest ważne dla i dziecka, i rodziców O częstym przytulaniu warto także pamiętać już poza salą porodową, bo jest ono korzystne i dla rodziców, i dla dziecka. W takich spokojnych chwilach bliskości macie szansę poznawać się coraz lepiej i zacieśniać rodzącą się między wami więź . Wielu mamom kontakt „skóra do skóry” pomaga szybciej przyjść do siebie po porodzie i przezwyciężyć baby blues , dla młodych ojców zaś jest okazją, by lepiej poznać się i oswoić z dzieckiem. O tym natomiast, jak bardzo ważna jest bliskość dla zdrowia dziecka, może świadczyć fakt, że lekarze zalecają przytulanie jako...

Karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Mały ssak: ciągle przy piersi
Znasz to. Nawet na moment nie możesz odłożyć swojego dziecka do łóżeczka, bo gdy tylko odstawiasz je od piersi, zaczyna płakać. Czy to znaczy, że Twój noworodek się nie najada.

Karmienie piersią może być stresujące, szczególnie, gdy dziecko zachowuje się, jakby ciągle było głodne: domaga się ssania, płacze po odstawieniu od piersi. Powodów, dla których tak robi, może być naprawdę wiele. Oto najczęstsze z nich. Noworodek nie potrafi zjeść dużo na raz Noworodek ma malutki żołądek. Mieści się w nim niewielka ilość mleka. A i w Twoich piersiach w pierwszych kilkunastu godzinach po porodzie jest go niedużo. Smyk wypija niewiele: początkowo kilka mililitrów, potem kilkadziesiąt, do 100–120 po kilku dniach. Dlatego musi ssać często, bo szybko robi się głodny. Pamiętaj jednak, że pierś w buzi malucha nie zawsze oznacza jedzenie. Jak poznać, że dziecko naprawdę je? Usłyszysz charakterystyczne odgłosy, jakby postękiwanie. To dlatego, że ssanie oraz przełykanie jest dla malca ciężką pracą. Gdy odczuwa duży głód, ssie szybko. Kiedy się trochę nasyci, zaczyna jeść spokojnie. Noworodek ma silny instynkt ssania Najmłodsze niemowlaki mają bardzo silny odruch ssania. Warto im pozwolić na częstsze jedzenie, ale nie non stop. Jeśli nawet na chwilę nie możesz odłożyć dziecka do łóżeczka, spróbuj podać mu smoczek gryzaczek (ale możesz to zrobić dopiero wtedy, gdy maluch ma już wyrobiony prawidłowy odruch ssania, czyli około szóstego tygodnia). Noworodkowi brakuje mleka Tuż po porodzie to normalne, ale kryzysy laktacyjne mogą się też zdarzać później, szczególnie około szóstego tygodnia i trzeciego miesiąca. Nie martw się: będziesz miała tyle mleka, ile potrzebuje twój noworodek, pod warunkiem że pozwolisz mu ssać tak często, jak chce. Nawet co chwila. Noworodkowi może chcieć się pić W gorące dni maluszek nieustannie domaga się piersi, bo ciągle chce mu się pić, a na początku karmienia w mleczku jest dużo wody. Dziecko ssie bardzo często (nawet co 15 minut), za to krótko. Nie jest głodne, więc spija tylko wodniste...

noworodek, porodówka, poród, prawa przy porodzie
Fotolia
Prawo i finanse
Rewolucja na porodówce - nowe prawa mamy i dziecka
Noworodek powinien co najmniej 2 godziny leżeć na brzuchu mamy. I dostać pierś, nie butelkę. To nie wszystko. Poznaj swoje nowe prawa na porodówce.

Ktoś mógłby spytać: a po co prawnie (!) gwarantować noworodkowi możliwość położenia go na brzuchu mamy zaraz po porodzie? No cóż, po pierwsze dlatego, że taki kontakt, tzn. skóra do skóry, jest dla nowo narodzonego dziecka niezwykle ważny. A po drugie po to, by każde dziecko i każda mama mieli to po prostu zapewnione (by był to obowiązek, a nie czyjś kaprys). Nowe prawa na porodówce Wprawdzie nowe prawa, czyli tzw. standardy opieki okołoporodowej , obowiązują od 2 lat, to jednak od niedawna są jeszcze bardziej korzystne dla ciebie i dziecka. By domagać się ich przestrzegania, musisz je znać. Skóra do skóry. Nowe prawo gwarantuje ci, że jeśli ciąża i poród były fizjologiczne oraz dziecko urodziło się w dobrym stanie (to najważniejsze!), tuż po urodzeniu powinno trafić na twój brzuch. Co najmniej na 2 godziny. Dzięki takiemu kontaktowi na skórze malca osiedlają się dobre bakterie chroniące przed zachorowaniem. Ten pierwszy kontakt jest bardzo ważny dla rozwoju układu nerwowego dziecka. Lekarz może oglądać i badać noworodka leżącego na twoim brzuchu albo poczekać 2 godziny. Bo naprawdę ważniejsze od sprawdzenia, ile maluszek waży, jest to, by tuż po urodzeniu pobył blisko mamy! – Dziecko, które miało kontakt ze skórą mamy, ma mniejszy pourodzeniowy spadek masy ciała, większą gotowość do kontaktu z mamą. Jeszcze w rok po urodzeniu jego relacje z nią są bardziej harmonijne – mówi dr Katarzyna Raczek–Pakuła, pediatra i międzynarodowy konsultant laktacyjny. Czas przy piersi. Pierwszy kontakt to również najlepszy czas, by przystawić dziecko do piersi. Warto, by dziecko jako swój pierwszy pokarm dostało mleko z piersi, a nie z butelki. To ważne dla układu odpornościowego. Tak, to prawda, że nie zawsze mama po porodzie jest w stanie przystawić noworodka do piersi. Często też nie wie, jak to zrobić, albo dziecko nie potrafi uchwycić piersi. Ale...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj