mama, noworodek
Noworodek

Witaj w domu – wielki powrót noworodka

Powrót noworodka do domu zaplanuj ze szczegółami, niczym przejazd VIP-a. Bo przecież będziesz wracać ze szpitala z Bardzo Ważną Osobą, choć całkiem malutką.

Dla noworodka powrót do domu ze szpitala to pierwsza wielka wyprawa, pierwszy łyk świeżego powietrza. Nawet zapachy będą całkiem nowe. Żeby oszczędzić noworodkowi niepotrzebnych stresów, zaplanuj jego podróż ze szpitala do domu, jeszcze zanim trafisz do szpitala. Kiedy ty będziesz spokojna, noworodek będzie czuł się bezpiecznie.


Kiedy noworodek zostanie wypisany ze szpitala

Jeśli poród przebiegał bez komplikacji, zwykle w drugiej lub trzeciej dobie mama z dzieckiem może już wrócić do domu (po cesarskim cięciu nieco później, bo w 4–5. dobie). Decyzja o wypisie ze szpitala zapada na porannym obchodzie. Jednak zazwyczaj już dzień wcześniej wiadomo, że jutro można szykować się do powrotu. Tata lub ktoś z rodziny ma zatem czas, żeby dostarczyć ci wszystkie rzeczy, które będą potrzebne.


Jak przetransportować noworodka do domu

Większość noworodków wraca do domu samochodem, nawet jeśli szpital nie jest zbyt oddalony od domu. Choć przy ładnej pogodzie krótki spacer pewnie nie sprawiłby dziecku kłopotu, to po trudach porodu mama raczej nie miałaby ochoty na takie rozwiązanie.

Dziecko w aucie przewozi się w foteliku. Z tym zakupem nie warto zatem czekać aż do urodzenia się dziecka. Lepiej, kompletując wyprawkę, spokojnie wybrać dobry fotelik samochodowy. Dla noworodka najlepszy jest fotelik-kołyska z grupy 0+, czyli 0–13 kg (powinien mieć specjalny atest). Fotelik może zastąpić gondola wózka, pod warunkiem że ma specjalny system pasów do montowania w samochodzie. Zdecydowanie nie wolno przewozić dziecka na rękach, nawet na krótkich odcinkach.
Gdybyś zdecydowała się na powrót taksówką, zapytaj, czy korporacja, z której chcesz skorzystać, ma w wyposażeniu aut foteliki. Lepiej jednak mieć własny, w którym zaniesiesz dziecko do samochodu.


W co ubrać noworodka

To nieprawda, że noworodkowi jest stale chłodno. On odczuwa temperaturę podobnie jak dorośli. Dlatego noworodek powinien być ubrany podobnie jak ty plus jedno dodatkowe okrycie. Przygotuj ubranka dla noworodka w wariancie ciepło–zimno. Gdy będzie chłodno – body z długimi rękawami, śpioszki, kaftanik (a na wyjątkowo zimny dzień dodatkowo sweterek). W nosidełku możesz jeszcze okryć dziecko kocykiem. Gdy lato dopisze – body z krótkimi rękawami, a do przykrycia lekki kocyk lub flanelowa pielucha. Bez względu na pogodę na główkę załóż dziecku bawełnianą czapeczkę.

Jak wygląda wypis noworodka ze szpitala

W przygotowaniu noworodka do drogi pomoże ci położna, ona też udzieli ostatnich rad i zaleceń. Ty postaraj się wcześniej nakarmić dziecko i zmienić mu pieluszkę. Jeśli wydaje ci się, że jeszcze czegoś nie jesteś pewna, wykorzystaj szansę i zapytaj teraz o to. Razem z położną założycie noworodkowi ubranko, które dla niego przygotowałaś, i można kierować się do wyjścia.

Jak powinna wyglądać podróż noworodka do domu

Jeśli nie może odebrać was mąż, umów się wcześniej z kimś, kto będzie mógł zawieźć was do domu. W żadnym wypadku nie siadaj sama za kierownicą. Jesteś na to za słaba, a przede wszystkim potrzebuje cię teraz twoje dziecko. Usiądź przy nim blisko, mów czule, pogłaskaj po rączce. To pozwoli zmniejszyć stres, który jest związany z podróżą. Jeśli będziecie jechać dłużej, noworodek pewnie zaśnie. Większość dzieci smacznie śpi w samochodzie. Jeśli noworodek płacze, zrób przerwę na karmienie. Sprawdź, czy nie jest mu za gorąco. Może warto zrezygnować z kocyka, którym okryłaś fotelik. Uważaj na przeciągi.

Jak przywitać noworodka w domu

Zdejmij dziecku czapeczkę, sprawdź, jak wygląda sytuacja w pieluszce. Jeśli noworodek jest spokojny lub śpi, odłóż go do łóżeczka lub połóż obok siebie w łóżku. Ty też potrzebujesz odpoczynku. Płaczące dziecko przytul, ukołysz w ramionach. Ta bliskość pozwoli mu poczuć się pewniej w nowym miejscu. Bo choć wszystko wokół się zmieniło, mama jest ta sama, a to przecież dla niego najważniejsze.

Rady dla taty noworodka

Nie zapomnij zabrać rzeczy dla mamy noworodka. Jeśli twoja partnerka pochłonięta myślami o dziecku nie przygotowała ich sobie wcześniej, lepiej spytaj, w czym chciałaby wrócić do domu. Gdybyś jednak musiał sam kompletować jej garderobę, pamiętaj, że kobieta po porodzie nie wraca od razu do rozmiarów sprzed ciąży. A w szpilkach może jej nie być wygodnie.

Już teraz sprawdź, jak powinna wyglądać kompletna wyprawka do szpitala.


Konsultacja: Małgorzata Gierada-Radoń, położna ze Szpitala Świętej Zofii w Warszawie.
 

td_dopisek.gif

 

Smółka: co to jest, jak wygląda, o czym świadczy brak smółki u noworodka [WIDEO]

Noworodek
Noworodek w domu
Chcesz powitać noworodka w bezpiecznym mieszkaniu. Czy wiesz, jak się do tego przygotować.

Chcesz powitać noworodka w bezpiecznym mieszkaniu. Czy wiesz, jak się do tego przygotować. Kiedy nowego domownika pierwszy raz wykąpać, gdzie go ułożyć. Sprawdź to, nim nadejdzie ten wyjątkowy dzień. Pierwsze spotkanie na świecie – pierwsza podróż (ze szpitala do domu) i pierwsze ubranko, pierwsze karmienie i noc we własnym łóżeczku... To wszystko może Ci się wydawać dość skomplikowane. Tyle czynności do wykonania, i jeszcze do tego chcesz je zrobić jak najlepiej... Pomożemy Ci w tym. Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie noworodka Nie przesadzaj ze sterylną higieną. Owszem, trzeba zrobić porządek – ale nie używaj płynów odkażających. Kontakt z domowymi bakteriami to dla układu odpornościowego malca doskonały trening obrony przed mikrobami. Mieszkanie powinno być wywietrzone (uważaj na przeciągi), optymalna temperatura to 20–22 stopni C. Zawczasu przygotuj łóżeczko. Jeśli nawet w nocy będziesz spać z noworodkiem, to w ciągu dnia i tak się przyda. Zrezygnuj z baldachimu, który gromadzi kurz i ogranicza dostęp świeżego powietrza. Pięknie urządzony i pełen zabawek pokój dla noworodka tak naprawdę bardziej potrzebny jest... rodzicom. Jeśli więc Cię na to nie stać – nie martw się. Gdzie przewijać noworodka Warto kupić wygodny przewijak z miękką ceratką – ułożysz go na komodzie lub na łóżeczku. Obok postaw kosz na zużyte rzeczy, a także kosmetyki i plastikową miseczkę na wodę. Na wyciągnięcie ręki miej pieluszki i ubranka na zmianę. Nie warto kupować ich wiele, bo szybko będą za małe. Na początek wystarczy kilka pajacyków, dwie, trzy pary śpioszków, dwa, trzy kaftaniki zapinane z przodu, dwie, trzy pary skarpetek, kilka paczek pieluszek w najmniejszym rozmiarze. Czy wywieźć psa lub kota, gdy w domu jest noworodek Nie trzeba pozbywać się zwierzaka. Zadbany, dobrze ułożony czworonóg nie stanowi dla malucha...

wyprawka dla noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Wyprawka dla noworodka:​ kompletna lista rzeczy dla mamy i niemowlaka (do domu i do szpitala)
Wyprawka dla noworodka zawiera rzeczy, które przydadzą się mamie i dziecku w domu oraz w szpitalu po porodzie. Sprawdź, jakie ubranka, kosmetyki i inne sprzęty kupić dla noworodka i jego mamy. Oto nasz niezbędnik: pełna lista potrzebnych rzeczy (w postaci pdf-a do wydruku) i praktyczne wskazówki, kiedy i jak kompletować niemowlęcą wyprawkę.

Wyprawka dla noworodka powinna być przygotowana na tyle szybko, aby w razie przedwczesnego porodu rzeczy dla dziecka były już kupione i przygotowane do użycia. Kompletowanie wyprawki dla noworodka najlepiej rozpocząć w II trymestrze ciąży. Podstawą wyprawki są ubranka i kosmetyki dla noworodka, a także fotelik, bez którego nie da się wrócić ze szpitala. Na liście potrzebnych rzeczy jest też wózek, w którym dziecko wyjedzie na pierwszy spacer. Niezbędne są także akcesoria do codziennej pielęgnacji i przewijania dziecka. Oto pełna, kompletna lista rzeczy dla noworodka, także w postaci pliku pdf do druku. Przygotowaliśmy też podsumowanie kosztu wyprawki dla noworodka. Spa - Akademia Młodych Rodziców Listy wyprawkowe dla noworodka: Wyprawka dla noworodka: pełna lista (plus pdf do druku ) Wyprawka dla noworodka: co zabrać do szpitala? Wyprawka: rzeczy dla noworodka i mamy Jaki jest koszt wyprawki dla noworodka ​ Wyprawki na poszczególne pory roku: Letnia wyprawka dla noworodka Zimowa wyprawka dla noworodka Wyprawka dla noworodka na wiosnę Wyprawka dla noworodka na jesień Wyprawka dla noworodka: lista plus pdf do druku Przygotowaliśmy kompletną listę rzeczy, które przydadzą się noworodkowi. Sprawdź, co na pewno będzie potrzebne po porodzie. W dalszej części tekstu przeczytasz, na co zwracać uwagę, kompletując wyprawkę dla noworodka. Ubranka dla noworodka 6 body 6 pajacyków 3 pary śpioszków 3 koszulki 3 kaftaniki 3-4 pary skarpetek 2 ciepłe bluzy 2 cienkie czapeczki gruba czapka kombinezon Więcej o ubrankach dla noworodka Rzeczy do pielęgnacji dla noworodka płyn do mycia krem do pupy krem nawilżający szczotka do włosów nożyczki do paznokci płatki kosmetyczne gaziki jałowe sól...

jak ubierać noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak ubierać noworodka: w domu, do snu, na spacer i na wyjście ze szpitala
Młodym rodzicom niekiedy trudno jest ocenić, czy maleńkie dziecko jest odpowiednio ubrane. A wszystkim przecież zależy, by nie było mu ani za gorąco, ani za zimno. Podpowiadamy, jak ubierać noworodka w domu, do snu w nocy, a także na spacer. Z naszego tekstu dowiesz się też, jak ubrać dziecko, gdy po raz pierwszy wracacie z nim do domu ze szpitala.

Jak ubierać noworodka? Tak, aby jego ubiór był dostosowany do pory roku i panującej wokół temperatury. Choć na początku ubieranie dziecka może wydawać się skomplikowaną sztuką, znajomość przedstawionych w tekście zasad, rozwieje wątpliwości. Wyjaśnimy, ile warstw powinien mieć na sobie noworodek w różnych sytuacjach. Sprawdź, jakie ubranka będą odpowiednie dla dziecka w domu, a jakie warto zakładać, gdy wychodzi się z nim na spacer.  Spis treści :  Jak ubierać noworodka w domu? Jak ubierać noworodka do snu? Jak ubierać noworodka na spacer? Jak ubrać noworodka w szpitalu? Jak sprawdzić, czy noworodkowi jest ciepło? Od czego zacząć ubieranie noworodka? Ubieranie noworodka krok po kroku Jak ubierać noworodka w domu? To, jak ubierać noworodka w domu, zależy od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym znajduje się maluszek. Oto nasza ściągawka, z której możesz skorzystać, by wiedzieć, jak odpowiednio ubrać dziecko:   26 stopni Celsjusza  – body z krótkim rękawem. 24-25 stopni Celsjusza  – cienki śpiworek + body z krótkim rękawem. 22-23 stopnie Celsjusza  – cienki śpiworek + pajacyk. 20-21 stopni Celsjusza  – średni śpiworek + pajacyk + body z krótkim rękawem. 18-19 stopni Celsjusza  – średni śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem. 16-17 stopni Celsjusza  – gruby śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem + skarpetki. poniżej 16 stopni Celsjusza  – gruby śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem + skarpetki + rękawiczki + czapeczka. Jak ubierać noworodka do snu? Sposób ubierania noworodka do snu również zależy od temperatury w pokoju malucha. Niekiedy nawet w upały w klimatyzowanych pomieszczeniach temperatura może nie być zbyt wysoka i odwrotnie – w zimie, ze względu na ogrzewanie, może...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj