
Dla noworodka powrót do domu ze szpitala to pierwsza wielka wyprawa, pierwszy łyk świeżego powietrza. Nawet zapachy będą całkiem nowe. Żeby oszczędzić noworodkowi niepotrzebnych stresów, zaplanuj jego podróż ze szpitala do domu, jeszcze zanim trafisz do szpitala. Kiedy ty będziesz spokojna, noworodek będzie czuł się bezpiecznie.
Kiedy noworodek zostanie wypisany ze szpitala
Jeśli poród przebiegał bez komplikacji, zwykle w drugiej lub trzeciej dobie mama z dzieckiem może już wrócić do domu (po cesarskim cięciu nieco później, bo w 4–5. dobie). Decyzja o wypisie ze szpitala zapada na porannym obchodzie. Jednak zazwyczaj już dzień wcześniej wiadomo, że jutro można szykować się do powrotu. Tata lub ktoś z rodziny ma zatem czas, żeby dostarczyć ci wszystkie rzeczy, które będą potrzebne.
Jak przetransportować noworodka do domu
Większość noworodków wraca do domu samochodem, nawet jeśli szpital nie jest zbyt oddalony od domu. Choć przy ładnej pogodzie krótki spacer pewnie nie sprawiłby dziecku kłopotu, to po trudach porodu mama raczej nie miałaby ochoty na takie rozwiązanie.
Dziecko w aucie przewozi się w foteliku. Z tym zakupem nie warto zatem czekać aż do urodzenia się dziecka. Lepiej, kompletując wyprawkę, spokojnie wybrać dobry fotelik samochodowy. Dla noworodka najlepszy jest fotelik-kołyska z grupy 0+, czyli 0–13 kg (powinien mieć specjalny atest). Fotelik może zastąpić gondola wózka, pod warunkiem że ma specjalny system pasów do montowania w samochodzie. Zdecydowanie nie wolno przewozić dziecka na rękach, nawet na krótkich odcinkach.
Gdybyś zdecydowała się na powrót taksówką, zapytaj, czy korporacja, z której chcesz skorzystać, ma w wyposażeniu aut foteliki. Lepiej jednak mieć własny, w którym zaniesiesz dziecko do samochodu.
W co ubrać noworodka
To nieprawda, że noworodkowi jest stale chłodno. On odczuwa temperaturę podobnie jak dorośli. Dlatego noworodek powinien być ubrany podobnie jak ty plus jedno dodatkowe okrycie. Przygotuj ubranka dla noworodka w wariancie ciepło–zimno. Gdy będzie chłodno – body z długimi rękawami, śpioszki, kaftanik (a na wyjątkowo zimny dzień dodatkowo sweterek). W nosidełku możesz jeszcze okryć dziecko kocykiem. Gdy lato dopisze – body z krótkimi rękawami, a do przykrycia lekki kocyk lub flanelowa pielucha. Bez względu na pogodę na główkę załóż dziecku bawełnianą czapeczkę.
Jak wygląda wypis noworodka ze szpitala
W przygotowaniu noworodka do drogi pomoże ci położna, ona też udzieli ostatnich rad i zaleceń. Ty postaraj się wcześniej nakarmić dziecko i zmienić mu pieluszkę. Jeśli wydaje ci się, że jeszcze czegoś nie jesteś pewna, wykorzystaj szansę i zapytaj teraz o to. Razem z położną założycie noworodkowi ubranko, które dla niego przygotowałaś, i można kierować się do wyjścia.
Jak powinna wyglądać podróż noworodka do domu
Jeśli nie może odebrać was mąż, umów się wcześniej z kimś, kto będzie mógł zawieźć was do domu. W żadnym wypadku nie siadaj sama za kierownicą. Jesteś na to za słaba, a przede wszystkim potrzebuje cię teraz twoje dziecko. Usiądź przy nim blisko, mów czule, pogłaskaj po rączce. To pozwoli zmniejszyć stres, który jest związany z podróżą. Jeśli będziecie jechać dłużej, noworodek pewnie zaśnie. Większość dzieci smacznie śpi w samochodzie. Jeśli noworodek płacze, zrób przerwę na karmienie. Sprawdź, czy nie jest mu za gorąco. Może warto zrezygnować z kocyka, którym okryłaś fotelik. Uważaj na przeciągi.
Jak przywitać noworodka w domu
Zdejmij dziecku czapeczkę, sprawdź, jak wygląda sytuacja w pieluszce. Jeśli noworodek jest spokojny lub śpi, odłóż go do łóżeczka lub połóż obok siebie w łóżku. Ty też potrzebujesz odpoczynku. Płaczące dziecko przytul, ukołysz w ramionach. Ta bliskość pozwoli mu poczuć się pewniej w nowym miejscu. Bo choć wszystko wokół się zmieniło, mama jest ta sama, a to przecież dla niego najważniejsze.
Rady dla taty noworodka
Nie zapomnij zabrać rzeczy dla mamy noworodka. Jeśli twoja partnerka pochłonięta myślami o dziecku nie przygotowała ich sobie wcześniej, lepiej spytaj, w czym chciałaby wrócić do domu. Gdybyś jednak musiał sam kompletować jej garderobę, pamiętaj, że kobieta po porodzie nie wraca od razu do rozmiarów sprzed ciąży. A w szpilkach może jej nie być wygodnie.
Już teraz sprawdź, jak powinna wyglądać kompletna wyprawka do szpitala.
Konsultacja: Małgorzata Gierada-Radoń, położna ze Szpitala Świętej Zofii w Warszawie.
