Children01180.jpg
Piotr Ratajski
Noworodek

Manikiur i pedikiur noworodka

Niedługo zostaniesz mistrzynią w pielęgnacji dziecka. Ale na razie masz mnóstwo wątpliwości. Pomożemy ci się ich pozbyć. Tym razem pokazujemy, jak obciąć noworodkowi paznokcie.

Pierwszy dziecięcy manikiur i pedikiur to zabiegi zwykle bardzo stresujące dla młodej mamy. Nie da się tego jednak odłożyć na później, kiedy będziesz już bardziej odważna i zdecydowana w pielęgnacji dziecka. Dlaczego? Bo noworodki zwykle przychodzą na świat z długimi paznokciami, którymi mogą się dotkliwie podrapać. Aby tego uniknąć, do szpitala zabierz ze sobą rękawiczki lub malutkie skarpetki (listę rzeczy dla noworodka, które powinnaś zabrać ze sobą do szpitala, znajdziesz tutaj). Włożysz je dziecku na rączki. A za skracanie paznokci zabierz się w kilka dni po powrocie do domu.

Dowiedz się: Dlaczego noworodek drapie się po buzi?

Co si się przyda? Masz do wyboru niemowlęcy obcinacz lub nożyczki z zaokrąglonymi końcami. Sama musisz sprawdzić, czym będzie ci wygodniej się posługiwać. Przed każdym użyciem powinnaś je wydezynfekować. Jeśli przypadkiem ukłujesz lub skaleczysz paluszek dziecka (na pociechę dodajmy, że każdej mamie zdarza się to przynajmniej raz), przemyj rankę solą fizjologiczną i zatrzymaj krwawienie jałowym gazikiem. I nie zrażaj się – będzie dobrze.

Paznokcie u rączek

Paznokcie u rączek staraj się obcinać na półokrągło. Gdy lekko zaokrąglisz ich kształt, brzegi nie będą ostre i maleństwo się nie podrapie. Dzieci nie przepadają za obcinaniem paznokci. Niecierpliwią się i próbują wyszarpać rączkę. Najlepiej więc robić to wtedy, gdy śpią spokojnym i głębokim snem. Ważny jest również delikatny, ale pewny chwyt, taki, by ani rączka, ani nóżka dziecka nie wyślizgnęła ci się w niewłaściwym momencie (patrz: fotografia poniżej).
 

Children01187.jpg
Piotr Ratajski


Paznokcie u nóżek

Od samego początku paznokcie u nóżek należy obcinać na prosto. Nadasz płytce paznokciowej odpowiedni kształt i zapobiegniesz w przyszłości kłopotom z wrastaniem. Paznokcie dziecka u rąk i u stóp są delikatne jak papier. Ich skrócenie nie powinno więc sprawiać kłopotu. Nigdy ich nie obgryzaj, nie wyszarpuj, nie obcinaj zbyt krótko, nie próbuj odrywać ani wycinać skórek, bo możesz dziecko zranić. Nie używaj również pilniczków (patrz: fotografia poniżej).
 

Children01143.jpg
Piotr Ratajski

 
Konsultacja: Małgorzata Gierada-Radoń, doświadczona położna ze Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie, mama czworga dzieci, w tym trojaczków.
W roli modelki wystąpiła: Dorota Podlach, położna, z córeczką Agatką.
Zdjęcia: Piotr Ratajski.

 

  

Czym myć twarz niemowlaka [WIDEO]

noworodek, drapanie po buzi
fotolia
Noworodek
Dlaczego noworodek drapie się po buzi?
Dziecko może samo drapać się po twarzy dlatego, że nie panuje nad ruchami swoich rączek. Aby zapobiec powstawaniu ranek na jego buzi, możesz, np. jeszcze w szpitalu, zakładać mu na dłonie cienkie rękawiczki.

Moja córeczka Hania, która urodziła się trzy dni temu, mocno podrapała sobie buzię. Nie wiem, jak i kiedy udało jej się to zrobić. Zamierzam obciąć jej paznokcie, ale boję się, że sytuacja może się powtarzać. Dlaczego małe dzieci to robią? Czy swędzi je skóra na twarzy? Elżbieta Małec z Krosna W pierwszych dniach po narodzinach może się zdarzyć, że dziecko jest podrapane – kaleczy sobie skórę własnymi paznokietkami, bezwiednie poruszając rączkami przy twarzyczce. To nic złego. Dziecko nie panuje nad ruchami swoich rączek , są one przypadkowe, niezaplanowane. Można chronić noworodkami przed konsekwencjami takich ruchów, zakładając mu jeszcze w szpitalu, zaraz po narodzinach, c ienkie rękawiczki lub chociażby malutkie skarpetki na rączki. Po powrocie do domu, gdy dziecko śpi, warto zabrać się za obcinanie paznokci. Jeśli będą krótkie, maluch nie zrobi sobie krzywdy. Ze względu na ryzyko skaleczenia i zakażenia bakteryjnego lepiej jednak nie obcinać paznokci dziecku w szpitalu. Czytaj więcej: Obcinanie paznokci u noworodka

obcinanie paznokci noworodkowi
Adobe Stock
Noworodek
Obcinanie paznokci noworodkowi – jak zrobić to bezpiecznie krok po kroku
Obcinanie paznokci noworodkowi najlepiej wykonać, kiedy dziecko jest po kąpieli lub śpi. Paznokcie noworodka są bardzo delikatne, ale nie można zwlekać z ich obcinaniem. Chodzi o to, aby nie zbierał się pod nimi brud i aby dziecko się nie zadrapało. Opisujemy, kiedy obciąć noworodkowi paznokcie i jak zrobić to szybko i bezpiecznie.

Obcinanie paznokci noworodkowi to dla wielu młodych rodziców stresujący moment. Paznokcie u tak małego dziecka są bardzo małe i kruche, a dodatkowo dziecko rusza rączką, więc jest obawa, że niechcący dojdzie do jego skaleczenia. Przy odpowiedniej technice obcinania paznokci i użyciu właściwych nożyczek obcinanie paznokci noworodkowi może być bardzo łatwe. Obcinanie paznokci noworodkowi: kiedy technika skaleczenia i urazy Kiedy po raz pierwszy obciąć noworodkowi paznokcie? Dziecko rodzi się z zazwyczaj z dość długimi i kruchymi paznokciami. Aby maleństwo nie podrapało sobie twarzy, powszechną praktyką jest zakładanie noworodkowi rękawiczek na dłonie, tzw. „łapek-niedrapek” . W szpitalu nie wolno obcinać noworodkowi paznokci, gdyż istnieje ryzyko skaleczenia i zakażenia szpitalnymi bakteriami. Nie należy jednak zwlekać z pierwszym obcięciem paznokci noworodkowi i najlepiej zrobić to po powrocie do domu ze szpitala, przy okazji jednej z pierwszych kąpieli dziecka. Pielęgnacja paznokci u noworodka to zarówno kwestia higieny, jak i zdrowia. Trzeba je skracać, ponieważ dziecko może podrapać sobie buzię. Ponadto za zbyt długimi paznokciami zbiera się brud i zarazki, a przecież małe dziecko nieustannie wkłada rączki do buzi. Obcinanie paznokci noworodkowi może ochronić dziecko przed rotawirusem , grypą, przeziębieniem itp. Natomiast niewłaściwa pielęgnacja paznokci może wywołać zapalenie płytki paznokciowej, tzw. zanokcicę . Obcinanie paznokci jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "noworodkowi — krok".---#---Obcinanie paznokci noworodkowi - krok po kroku---#---noworodkowi-krok#noworodkowi — krok---#---noworodkowi - krok">noworodkowi – krok po kroku Jeżeli rodzice obawiają się, że nie poradzą sobie z obcięciem paznokci u tak małego dziecka, mogą jeszcze w szpitalu poprosić...

Dada, pielęgnacja niemowlaka
Fotolia
Patronaty
Pielęgnacja noworodka – co powinnaś wiedzieć?
Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o pielęgnacji niemowlaka.

Po porodzie młode mamy zazwyczaj z niecierpliwością czekają na dzień, kiedy będą mogły wyjść ze szpitala i przedstawić innym nowego członka rodziny. Radość jednak szybko zastępuje panika – jak zajmować się taką kruszynką, jak pielęgnować maleństwo ? W głowie mam pojawiają się nurtujące pytania o pierwszą kąpiel , pielęgnację oczu, obcinanie maleńkich paznokietków… Dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców przygotowaliśmy kilka porad, które ułatwią zajmowanie się noworodkiem w pierwszych dniach jego życia. Pierwsza kąpiel Twoja mama lub babcia mogą radzić ci, byś do wody, w której będziesz kąpać noworodka, dodała wyciąg z rumianku, który ma działanie odkażające. Rzeczywiście kiedyś zalecano, by wodę przed kąpielą dezynfekować, bo zazwyczaj była ona czerpana z przydomowych studni i mogła zawierać niebezpieczne bakterie. Teraz nie ma już takiej potrzeby, bo woda pochodząca z wodociągów jest regularnie badana i uzdatniana. Kilka lat temu odradzano też codzienną kąpiel noworodka, twierdząc, że zbyt częste mycie wysusza skórę dziecka . Winowajcą była jednak nie woda, lecz mydła, które zmieniały odczyn pH skóry i wypłukiwały z niej lipidy. Teraz, gdy na rynku dostępne są płyny do kąpieli zawierające łagodne substancje nawilżające , jak np. hipoalergiczny, delikatny płyn do kąpieli DADA, ten problem zniknął. Maleństwo możesz więc bez obaw kapać codziennie. Pierwsza kąpiel dziecka często wzbudza wiele obaw wśród rodziców, jednak zupełnie niepotrzebnie. To nic trudnego, musisz tylko pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim sprawdź, czy woda ma odpowiednią temperaturę, tj. ok. 36-37 st. C. Zadbaj też o temperaturę powietrza w pomieszczeniu, w którym kąpiesz dziecko. Musi być na tyle wysoka, by maluszek nie zmarzł, kiedy go rozbierzesz. Jeśli boisz się, że dziecko wyślizgnie ci się z dłoni podczas kąpieli, do wanienki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj