Jak wygoić pępek noworodka?
Pępek noworodka wymaga szczególnej troski. Jak należy go pielęgnować, aby szybko się zagoił? Czym przemywać, aby nie doszło do zakażenia? Czy można go moczyć? Wątpliwości rozwiewa Krystyna Polak, specjalista neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka.
Po urodzeniu pępowinę zaciska się. W kilka minut potem, gdy przestaje ona tętnić, tata albo położna przecina ją. Następnie trzeba ją zacisnąć w odległości 2-3 cm od ściany brzucha dziecka. Powstaje w ten sposób maleńki kikucik, który czernieje i odpada zwykle po dwóch tygodniach. Możesz przyspieszyć jego gojenie utrzymując okolicę pępka suchą i umożliwiając jak najczęściej dostęp świeżego powietrza.
Osuszaj i wietrz pępek noworodka
Kiedyś zalecano, by dopóki kikucik nie odpadnie, przemywać go kilka razy w ciągu dnia 70-proc. roztworem spirytusu. Teraz zaleca się, by niczym nie przecierać i nie przemywać pępka noworodka! Taki pępek goi się sam – ty masz jedynie zadbać, by pępuszek był czysty i suchy. Gojeniu pępka sprzyja jego wietrzenie i dostęp świeżego powietrza. Pilnuj, aby nie stykał się z mokrą pieluszką. Zakładając ją dziecku, wywiń więc jej brzegi, tak aby odsłonić pępek i uchronić go od kontaktu z moczem. Załóż dziecku bawełnianą koszulkę i jeśli w pokoju jest ciepło, pozostawiaj okolice pępka na pewien czas odsłonięte. Prawidłowo pielęgnowany kikucik zwykle odpada po kilku, kilkunastu dniach. Równie dobrze może nastąpić to jednak dużo później.
Sprawdź też, jak powinno wyglądać przewijanie noworodka krok po kroku
Jak kąpać noworodka?
Staraj się nie moczyć okolic pępka wodą. Przez pierwsze dni warto przemywać dziecko za pomocą gąbki lub myjki, kładąc je na desce do przewijania. Jeżeli kąpiesz noworodka w wanience, unikaj zamoczenia brzuszka.
Sprawdź, jak wygląda kąpiel noworodka krok po kroku
Co powinno wzbudzić niepokój w wyglądzie pępka?
Czasami zdarzają się komplikacje: pępek nie goi się prawidłowo, rozwija się stan zapalny. Skontaktuj się z pediatrą, jeżeli zauważysz następujące objawy:
- Okolice pępka noworodka są zaczerwienione, pojawia się obrzęk.
- Następuje wysięk z kikuta pępowiny. To może świadczyć o początkach procesu zapalnego.
- Krwawienie z pępka noworodka. W wyjątkowych przypadkach krwawienie jest następstwem odpadnięcia pępowiny i zaburzeń krzepnięcia. Częściej jednak jego obecność świadczy o zakażeniu.
- Pępowina nie wysycha, wypływa z niej żółtawa, cuchnąca ropa. Konieczne może się okazać leczenie antybiotykiem. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem!
Sprawdź, jakie jeszcze mogą pojawić się problemy pielęgnacyjne