Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
czwarty trymestr ciąży, mama i niemowlę, pierwsze miesiące z dzieckiem
Panthermedia
Noworodek

10 rad na udany start

Hurra, wreszcie w domu. Dziecko słodko śpi, w wazonie powitalny bukiet. A Ty, choć bardzo się cieszysz, z niepokojem myślisz - o rany, i co teraz?

Oto rady, które pomogą Ci w pierwszym trudnym okresie.

1. Mama i noworodek muszą się poznać 

Na razie dziecko jest dla Ciebie wielką zagadką. Ale już niedługo będziesz wiedziała o nim więcej. Szybko zorientujesz się, jaki ma temperament. Będziesz także wiedziała, co do Ciebie "mówi", gdy płacze, marszczy nosek albo przymyka oczy. Tymczasem daj mu dużo czułości i uwagi. Jeśli czujesz się wystarczająco dobrze, nie pozwól, by we wszystkim, co dotyczy maluszka, wyręczali Cię inni, np. w tuleniu, noszeniu, przewijaniu, kąpaniu itd. Dzięki temu okrzepniesz w roli mamy, a i dziecko lepiej Cię pozna. Zdarza się, że wyręczana w opiece mama czuje się coraz mniej pewnie. Jeśli uważasz, że to dotyczy także Ciebie, przejmij stery. "Odzyskasz" malca, prosząc pomocnika o zrobienie zakupów czy ugotowanie obiadu.

2. Zapewnij sobie i noworodkowi spokój
To jasne, że babcie, ciocie i wszyscy znajomi chcą zobaczyć dziecko, ale nie pozwól, by Wasz dom przeobraził się w zatłoczony pub, do którego każdy może przyjść o dowolnej porze. Wprowadź zasadę: "Nie wszyscy naraz" i nie wstydź się powiedzieć: "Zapraszamy za dwa, trzy tygodnie".

3. Dbaj o bezpieczeństwo noworodka
Nie bój się dziecka, ono wcale nie jest aż tak kruche, jak sądzisz. Oczywiście nie wolno go upuścić ani nim potrząsać, ale nie zrobisz mu krzywdy podczas przewijania czy kąpieli. Bądź delikatna i pamiętaj o kilku zasadach:
- Podtrzymuj dziecku główkę, gdy bierzesz je w ramiona. Jego szyjka jest jeszcze bardzo wiotka.
- Nie zostawiaj go samego na przewijaku, stole itd. Choć dzieci w tym wieku nie potrafią jeszcze samodzielnie się obracać, zdarza się, że jakimś cudem lądują na podłodze. To bardzo niebezpieczne.
- Nie unoś go za nóżki podczas zmieniania pieluchy, bo to szkodzi stawom biodrowym (trzeba podłożyć dłoń pod pośladki smyka i po prostu unieść pupę).
- Bądź ostrożna podczas kąpieli. Ustaw wanienkę na stabilnej podporze (zsunięte krzesła wykluczone!), sprawdź temperaturę wody (powinna mieć 37 st. C), pewnie trzymaj malca jedną ręką (włóż ją pod jego plecki, tak by leżał na twoim przedramieniu; dłoń obejmuje pachę), a myj drugą.
- Nie wkładaj do łóżeczka poduszki, pluszaków ani niczego, co ma tasiemki, troczki itp.
- Nigdy nie pij gorącej herbaty czy kawy, gdy masz dziecko na rękach. W wypadku niemowlęcia nawet "tylko trochę" gorący płyn może spowodować głębokie oparzenia.
- Trzymaj zwierzęta na dystans - są nieprzewidywalne.
- Nigdy nie zostawiaj maluszka samego w domu, nawet gdy śpi, a Ty chcesz wyskoczyć na chwilę tylko po chleb. Oszczędzimy Ci listy rzeczy, które mogą się zdarzyć podczas Twojej nieobecności.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

karmienie piersią, pozycje do karmienia
arch. edipresse
Karmienie
Jak dobrze przystawić noworodka do piersi?
Prawidłowe przystawianie noworodka do piersi to gwarancja, że dziecko się naje, a ty nie będziesz miała kłopotów z piersiami. Jak zatem dobrze przystawiać noworodka do piersi? Sprawdź!

Karmienie piersią, a zwłaszcza prawidłowe przystawienie noworodka do piersi na początku jest wyzwaniem – ty i noworodek nie macie jeszcze wprawy. Chcesz, by kwilące z głodu dziecko wreszcie się najadło, więc szybko podajesz mu pierś. Jednak czujesz, że coś cię nieprzyjemnie ciągnie, boli, ręka cierpnie ci pod ciężarem małego ciałka. Nic dziwnego. Dopiero nabierasz pewności, jak prawidłowo przystawiać noworodka do piersi. Skorzystaj z naszych wskazówek, a będziesz cieszyć się karmieniem piersią przez długi czas. Uchronisz się też przed popękanymi brodawkami i innymi komplikacjami.   1. Aby prawidłowo przystawić noworodka, ułóż go we właściwej pozycji Zanim rozpoczniesz karmienie, usiądź wygodnie. Następnie połóż dziecko tak, by całe jego ciałko było zwrócone do ciebie. Takie ułożenie pomoże mu poczuć się bezpiecznie, pozwoli też wygodnie ssać i połykać pokarm. Możesz być pewna, że dobrze leży, gdy: jego brzuszek dotyka twojego brzucha główka leży na twoim przedramieniu lub w zgięciu łokciowym całym przedramieniem podtrzymujesz plecy dziecka, a dłonią jego pośladki dziecko ma prosty kręgosłup – jego ucho, ramię i biodro ułożone są w linii prostej twarz noworodka jest na wprost piersi, a usta naprzeciw brodawki Zobacz także: Pozycje do karmienia 2. Aby prawidłowo przystawić noworodka, przygotuj pierś do karmienia Dobre trzymanie piersi uchroni cię przed zaciskaniem przewodów mlecznych, a dziecku pozwoli chwycić sporą część otoczki i prawidłowo ssać. Pamiętaj, by: czterema palcami podtrzymywać pierś od spodu kciuk kłaść na górze, daleko od otoczki 3. Aby prawidłowo przystawić noworodka, zachęć go do ssania Brodawką podrażnij usta noworodka, by otworzył je szeroko. W takim momencie ruchem całego ramienia przystaw dziecko do piersi. Wtedy: czubek nosa i broda dziecka...

noworodek
Fotolia
Noworodek
10 rzeczy, które pomagają noworodkowi przystosować się do życia po drugiej stronie brzucha
Narodziny są dla noworodka jak lądowanie na innej planecie. Co mu pomaga w rozpoczęciu życia w zupełnie nowych warunkach?

Dlaczego przyjście na świat jest dla dziecka jak lądowanie na obcej planecie? Przez 9 miesięcy ciąży dziecko, które właśnie przyszło na świat,  było żywione, ogrzewane i zaopatrywane w tlen przez twój organizm. W brzuchu było mu ciasno i przytulnie. Nie musiało przejmować się grawitacją, ostrym światłem ani głośnymi dźwiękami. Po narodzinach wszystko się zmieniło. Wokół jest podejrzanie pusto, jasno, chłodno i hałaśliwie.  W dodatku  trzeba zająć się mnóstwem ważnych spraw: samodzielnym oddychaniem, jedzeniem i utrzymywaniem stałej temperatury . Sporo tego jak na jednego, maleńkiego człowieka, prawda? Polecamy także: Pierwsze dni z noworodkiem - rady dla mamy Co pomaga dziecku przystosować się do życia w zupełnie nowych warunkach?   1. Twoje ramiona Noworodek nie wie jeszcze, że ono i świat (a właściwie ono i ty, bo jesteś dla niego całym światem) to nie to samo. Odkryje to dopiero za parę miesięcy. Póki co najbardziej na świecie potrzebuje ciebie: znajomego głosu, bicia serca,  które słyszało przed narodzinami , przytulania, noszenia na rękach etc.   2. Umiejętności nabyte przed przyjściem na świat Dziecko nie próżnowało w twoim brzuchu Np. ćwiczyło oddychanie i wie, jak się za nie zabrać: choć było zaopatrywane w tlen przez twój organizm, "wdychało" i "wydychało" wody płodowe .   Ma także  kilka innych umiejętności, które pozostaną mu na całe życie: ziewa, mruga, kicha, potrafi nawet przedrzeźniać! Jak dowiodły badania, już dwu-, trzydniowe maleństwo potrafi naśladować mimikę zajmującej się nim osoby:  otwiera i zamyka buzię, pokazuje język itd.   3. Odruch ssania i szukania piersi Przez 9 miesięcy ciąży maluszek odżywiał się za twoim pośrednictwem. Teraz musi włożyć w jedzenie sporo wysiłku. Pomaga mu w tym wrodzony...

nakładki na brodawki, karmienie dziecka, srebrne nakładki na brodawki, karmienie piersią
Karmienie
Jak karmić po cesarskim cięciu
Mamy po cesarskim cięciu mogą karmić tak samo jak te, które rodziły naturalnie. Choć na początku miewają z tym trochę więcej problemów.

Być może spotkałaś się ze stwierdzeniem, że po cesarskim cięciu nie będziesz mogła karmić piersią. To nieprawda. Twój organizm na długo przed zabiegiem zaczął przygotowywać się do wytwarzania mleka. Wie, co robić, choć czasem trzeba mu podpowiedzieć, że najwyższy czas zabrać się do roboty. W jaki sposób? Jak rozpocząć karmienie piersią po cesarce? Najlepiej „skórą do skóry” i tak szybko, jak to będzie możliwe. Jeśli miałaś znieczulenie miejscowe, być może będziesz w stanie to zrobić jeszcze na sali operacyjnej. Jeżeli byłaś pod narkozą – poproś o przyniesienie dziecka, gdy tylko dojdziesz do siebie. To nie wszystko. Jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi . Rób to nawet wtedy, gdy pokarm nie wypływa, a noworodek jest dokarmiany sztucznie. Podczas ssania dziecko masuje językiem i dziąsełkami otoczkę oraz brodawkę. Pobudzone w ten sposób zakończenia nerwów czuciowych przekazują do przysadki mózgowej komunikat: „Potrzebne jest mleko!”. Zaalarmowana przysadka uwalnia hormony: prolaktyna sprawia, że piersi produkują pokarm, a oksytocyna – że zaczyna on wypływać. Polecamy:   Cesarka a karmienie piersią – jak poród wpływa na laktację? W czasie karmienia noworodka bądź cierpliwa Zdarza się, że na pojawienie się pokarmu trzeba trochę poczekać. Bywa, że nawet kilka dni. W chwilach zwątpienia pomyśl, że naprawdę warto: gdy w końcu się uda, dziecko dostanie to, co najlepsze. Staraj się nie denerwować. To normalne, że na początku pokarmu jest niewiele , rana po operacji boli, a myśl o tym, że miałabyś kichnąć, przyprawia cię o dreszcze. Mimo to spróbuj się rozluźnić i uspokoić. Twoje nastawienie jest naprawdę bardzo ważne. Gdy jesteś spięta, kanaliki, którymi wypływa mleko, zwężają się i mleko nie może wypłynąć. Co zrobić gdy rana po cesarce boli? Jeśli boli cię rana,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak