Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
edipresse.204050RKERGB75.jpg
Edipresse
Noworodek

Pierwsze dni z noworodkiem - rady dla mamy

Z jednej strony jesteś w  euforii („Hurrra! Wreszcie w domu!”)  z drugiej myślisz „O rany, jak ja sobie poradzę?!”  Podpowiadamy, jak przetrwać pierwsze chwile z noworodkiem.

Cudownie być z noworodkiem w domu, ale co z zarwanymi nocami, płaczem i lękiem o zdrowie maleństwa?
Z pomocą zaprzyjaźnionych mam oraz położnej, Anny Kieżyńskiej, podpowiadamy jak sobie z tym wszystkim radzić.
 

1. Nie bój się dziecka

 Młode mamy najczęściej boją się „przełamania”  dziecka i dotykania ciemiączka. Niepotrzebnie.
– Nie zrobisz noworodkowi krzywdy delikatnie biorąc go na ręce (pamiętaj o podtrzymywaniu główki), ubierając (zmieniając pieluszkę nie podnoś mu pupy  trzymając go za nóżki) czy myjąc główkę (ciemiączko pokryte jest bardzo mocną i elastyczną skórą) – uspokaja położna.

2. Zaufaj sobie

Mnóstwa rzeczy nauczyłaś się w szkole rodzenia, z książek  i w szpitalu. Nawet jeśli nie robisz ich (jeszcze!)  doskonale, na pewno sobie poradzisz.
– Nie wpadaj w panikę, jeśli czujesz w głowie pustkę. To normalne.  Usiądź z maluszkiem w ramionach, pooddychaj spokojnie, na pewno sobie przypomnisz – radzi Alicja, mama Szymka.  Ma rację. Poza tym, nawet jeśli nie zdołasz sobie niczego przypomnieć, zawsze  możesz zajrzeć do podręcznika, notatek albo na babyonline.pl.

3. Nie staraj się być mamą doskonałą

Takich mam po prostu nie ma.

Przeczytaj: Idealne matki nie istnieją!

4. Ułatw sobie życie

Zanim zabierzesz się za kąpanie czy przewijanie dziecka, zgromadź wszystko, co ci będzie potrzebne. Dzięki temu nie będziesz szukać  rozpaczliwie pieluszek, mydełka, kremu do pupy itd.
Zanim zanim zaczniesz karmić, przygotuj sobie coś do picia (będziesz czuła pragnienie).
Wycisz telefon. Nie będziesz się denerwować, że obudzi dziecko albo że dzwoni, gdy jesteś zajęta.

5. Daj sobie trochę czasu

Już niedługo przestaną cię boleć piersi (karmienie stanie się przyjemnością, a ty nie będziesz musiała wyparzać smoczków i butelek),  ręce nie będą się trzęsły podczas przewijania (nabierzesz takiej wprawy, że będziesz mogła zmieniać pieluchy nawet w trzęsącym się autobusie), a ty lepiej poznasz swoje maleństwo. To wszystko nie stanie się jednak w ciągu dnia, ani nawet tygodnia.

Przeczytaj:  Trudne początki karmienia piersią

6. Ćwicz cierpliwość

Cierpliwość jest bardzo ... praktyczna. – Np. jeśli spokojnie poczekasz, aż się dziecku odbije po karmieniu, nie będzie ulewało, a ty unikniesz niepotrzebnych nerwów i dodatkowego prania – podpowiada położna.

7. Nie pozwól, by zapanował nad tobą lęk

 Strach o dziecko znają chyba wszystkie młode mamy.
– Martwiłam się o Marysię  bez ustanku. Że śpi za krótko albo za długo. Że kichnęła, więc pewnie się rozchoruje. Że płacze, a ja nie wiem dlaczego. Ciągle biegałam z nią do lekarza. Pediatra śmiał się, że w ciągu miesiąca wyrobiłam roczną normę  – opowiada Marta.
Nie unikniesz lęku o dziecko, jednak nie daj mu się sparaliżować. – Gdy mój syn miał bardzo wysoką gorączkę, wpadłam w panikę i zaczęłam rozpaczliwie płakać. Szybko jednak dotarło do mnie, że to on jest teraz najważniejszy, a moje łzy mu w niczym nie pomogą. Ta myśl mnie otrzeźwiła – wspomina Beata, mama Kubusia.

8. Pytaj specjalistów

Żaden poradnik dla młodych mam  nie zawiera odpowiedzi na każde pytanie, które może cię dręczyć. Dlatego warto mieć kogoś, do kogo można zwrócić się z wątpliwościami. Na przykład położną ze szkoły rodzenia. – Młode mamy dzwonią do mnie z najróżniejszymi problemami. Czasem wystarczy krótkie „Proszę się tym nie martwić, to normalne”, by były spokojniejsze – mówi położna Anna Kieżyńska.

9. Rób notatki

– Od samego początku zapisywałam kiedy moje dzieci jadły, robiły kupę, o której podałam im witaminę D. To bardzo ułatwiło i życie, bo gdy człowiek jest zmęczony, nie jest w stanie wszystkiego pamiętać – opowiada Magda,  mama bliźniaków, Ani i Tymoteusza. Warto pójść w jej ślady nawet przy jednym dziecku.

10. Poproś kogoś o pomoc... 

W ciągu pierwszych dni na pewno przyda ci się pomoc albo chociaż czyjaś obecność. Byłoby cudownie, gdyby tato twojego dziecka mógł wziąć urlop i przez cały czas być przy was. Niestety nie  zawsze to możliwe. Jeśli masz taką możliwość, poproś o pomoc mamę, teściową, siostrę.
–  Z moimi bliźniakami nie poradziłabym sobie bez babć. Gdy jedno zasypiało, drugie się budziło, a czasem słychać było dwie arie jednocześnie – opowiada Magda.
Także przy jednym dziecku przydaje się dodatkowa para rąk.

11 ... jeśli naprawdę jej chcesz

Są mamy, które czują się pewniej mając przez 24 godziny na dobę kogoś do pomocy, i takie, którym to nie służy.
–  Moja mama wyręczała mnie we wszystkim: kąpała małą, przewijała ją, nosiła na rękach, kładła do łóżeczka. Była kochana, ale przez to, że robiła wszystko za mnie, czułam się coraz bardziej zagubiona i coraz mniej wierzyłam w swoje siły.  Denerwowałam się, gdy była ze mną, ale gdy wychodziła, żeby coś załatwić, bałam się wziąć na ręce własne dziecko (o kąpieli nie było nawet mowy) – opowiada Ewa, mama Szymka.
Jeśli czujesz, że zbyt duża pomoc cię przytłacza, poproś pomocnika o coś konkretnego: zrobienie zakupów, przyniesienie zupy w słoiku czy wyprowadzenie psa na porządny, długi spacer.

12. Staraj się odpoczywać

Młodym mamom najbardziej daje się we znaki zmęczenie i bark snu. –  Szybko się nauczyłam spać wtedy, gdy zasypiały moje dzieci (niestety, rzadko robiły to w tym samym czasie). O dziwo nawet krótka drzemka stawiała mnie na nogi – wspomina Magda.
Nie każdej mamie udaje się odpocząć, nawet jeśli może liczyć na czyjąś pomoc.
– Czułam się, jakby mnie ktoś nakręcił – opowiada Marta  –  Po powrocie ze szpitala zaczęłam prać i sprzątać, chociaż wcale nie musiałam. Ciągle myłam podłogę pod łóżeczkiem, żeby nie było tam kurzu. Choć byłam zmęczona, nie  potrafiłam spać, bo nawet jeśli udawało mi się zasnąć budziłam się po kwadransie i sprawdzałam, czy z Marysią wszystko jest w porządku.
Wielu młodym mamom pomaga spanie w pobliżu dziecka. –  Można np. ustawić jego łóżeczko przy łóżku tak, by można było włożyć do niego rękę nie wstając – radzi położna.

13. Szukaj własnego sposobu na relaks

Jednym mamom dobrze robi wyjście z domu, innym ... pozostanie w nim. 
– Gdy mąż wracał z pracy, wciągałam na grzbiet byle co i wychodziłam na skwerek w pobliżu domu. Na kwadrans, pół godziny. Był listopad, lało, szczękałam zębami z zimna, ale za żadne skarby nie pozwoliłabym sobie odebrać tego spaceru. Musiałam pobyć trochę sama – opowiada Beata, mama Kuby.
Zupełnie inaczej było z Martą.
– Nie było takiej siły, która mogłaby mnie z niego wygonić z mieszkania. Nic by mi to nie dało: martwiłabym się o córeczkę. Najlepiej wypoczywałam, gdy mąż był w domu a mała spała – opowiada.

14. Zrób coś dla siebie

Umyj głowę, przebierz się w coś, co lubisz, przejrzyj gazetę. Nie żałuj na to czasu. Bez zapewnienia sobie minimum komfortu trudno zająć się czymś innym poza własną frustracją.

15. Nie przejmuj się wszystkim

Denerwujesz się, że płacz maleństwa przeszkadza sąsiadom? Staraj się uspokoić dziecko, by było mu dobrze, a nie ze względu na innych. – Dzieci płaczą, a sąsiedzi to słyszą. Tak to już jest i  nie da się tego przeskoczyć. Powiedz sobie: „Trudno. Pan spod ósemki także dawał kiedyś w kość innym” – radzi Beata.

16. Ogranicz wizyty

– Jeszcze w szpitalu odwiedziła mnie zakatarzona przyjaciółka. W efekcie moje dziecko spędziło tam dwa tygodnie, żeby wyleczyć zapalenie ucha. Potem  w moim domu drzwi się nie zamykały. Z jednej strony cieszyło mnie to zainteresowanie, z drugiej byłam zmęczona, bałam się o dziecko (zwłaszcza, że nie wszyscy wpadali na pomysł by umyć ręce) i krępowało mnie karmienie w obecności wujków – wspomina Beata.
Umów się z bliskimi,  by przychodzili po kolei, tylko wówczas, gdy są całkowicie zdrowi i wtedy, gdy ty także pragniesz tej wizyty. Zawsze możesz powiedzieć "Kochani, zapraszam za 3 tygodnie".

Polecamy: Moje dziecko mogło umrzeć przez całusa! – ostrzega mama małej Brooke

17. Nie czuj się winna, jeśli patrząc na dziecko wcale nie czujesz szczęścia

Trwające kilka dni obniżenie nastroju (baby blues) jest zupełnie normalne i  przytrafia się wielu mamom. Powód? Jest ich wiele: szalejące hormony, zmęczenie, niewyspanie... Już wkrótce wszystko się ułoży, a ty nie będziesz mogła oderwać oczu od swojego maluszka. Póki co postaraj się odpocząć, wygadać, a nawet wypłakać w czyjeś ramię. 
Jeśli jednak czujesz, że sytuacja cię przerasta, dręczą cię okropne myśli twoje przygnębienie  i rozdrażnienie nie mija, a staje się coraz większe, nie wahaj się prosić o pomoc fachowca. W grę może wchodzić depresja poporodowa.

Polecamy także: O tym trzeba mówić - gwiazdy o depresji poporodowej

18. Uśmiechnij się

 – Gdy kiedyś o czwartej nad ranem nasz synek zaczął czkać tak głośno, że obudził psa, dostaliśmy z mężem ataku śmiechu – opowiada Beata. I dobrze, lepiej się śmiać, niż denerwować!
Beata Turska
Konsultacja: Anna Kieżyńska, położna, I Klinika Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu.

Przeczytaj także: 10 rzeczy, które pomagają noworodkowi przystosować się do życia po drugiej stronie brzucha

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Mama
Odkryj w sobie dziecko
Doświadczenia wyniesione z dzieciństwa mają ogromny wpływ na to, jaką jesteś mamą i czy w ogóle potrafisz cieszyć się z macierzyństwa.

Doświadczenia wyniesione z dzieciństwa mają ogromny wpływ na to, jaką jesteś mamą i czy w ogóle potrafisz cieszyć się z macierzyństwa. Warto je przywołać i choć na chwilę znów poczuć się dzieckiem. Skoro zostałaś matką albo wkrótce nią będziesz, czas pożegnać się z własnym dzieciństwem – to naturalna kolej rzeczy. Ale jednak narodziny dziecka to czas, kiedy możesz sama poczuć się jak dziecko. W tym właśnie okresie wiele kobiet przeżywa swoisty powrót do przeszłości – ożywają wspomnienia dotyczące relacji z własnymi rodzicami i związane z tym dawne pragnienia. To bardzo ważne doświadczenia, dlatego przyjrzyj im się uważnie. Zgodnie z tym, co twierdzi Bertrand Cramer, wybitny psychoanalityk i psychiatra dziecięcy, początki Twojego życia mają ogromny wpływ na to, co wydarzy się między Tobą a Twoją pociechą w ciągu najbliższych kilku, a nawet kilkunastu lat! Warto więc zrozumieć własne dzieciństwo - pozwala to uniknąć poważnych błędów i powtórzenia negatywnych doświadczeń ze swojej przeszłości. Wspomnienia uczą... Agnieszka była zdziwiona, że gdy zaszła w ciążę, zaczęła śnić, że sama jest dzieckiem. Potem, gdy jej maleństwo było już na świecie, często przypominały jej się wydarzenia do tej pory ukryte gdzieś głęboko w zakamarkach pamięci. „Nagle przed oczami stawała mi scena, kiedy wtulam się w mamy spódnicę, gdy przychodzą goście – wspomina. – Czułam wyraźnie zapach i miękkość materiału. Albo ni z tego ni z owego przypominało mi się wrażenie, kiedy leżę w łóżeczku owinięta w ciasny kocyk i bardzo razi mnie światło”. Takie fragmentaryczne wspomnienia nie są pozbawione znaczenia. Przygotowują kobietę do macierzyństwa – pomagają zrozumieć, co czuje dziecko i wyczulają na jego potrzeby. Być może nieraz dziwisz się, dlaczego Twój partner nie dostrzega, iż muzyka gra zbyt głośno,...

Fotolia
Aktualności
Czego boją się mamy?
Dzieci boją się ciemności i potworów pod łóżkiem. A czego boimy się my - mamy?

My, mamy , boimy się mnóstwa rzeczy: pierwszej kąpieli, drgawek gorączkowych, tego, że daleko nam do ideału...  Zastanawiamy się, czy nasze dzieci nie mają przypadkiem grypy,  ADHD, czy czy w przyszłości będą się dobrze uczyć.  Czasem mamy powody do niepokoju, a czasem obawiamy się na wszelki wypadek.  Co jeszcze spędza nam sen z powiek? Jak sobie z tym radzimy? Kiedy warto iść do psychologa? Polecamy także: Burza, cienie, odpływ w wannie. Czego jeszcze boją się dzieci? Długa lista straszydeł Gdy mój syn był mały, wpadałam w panikę przy byle kichnięciu. Nie ja jedna.  - Gdy Maciek miał dwa tygodnie zrobił wielką, zieloną kupę . Pobiegłam pieluchą do przychodni. Pani doktor pokiwała głową, powiedziała „Oj, niedobrze” a ja byłam przekonana, że dziecko ma uczulenie na moje mleko. Odetchnęłam, gdy dotarło do mnie, że kupa zawdzięcza swój kolor temu co zjadałam na obiad (ogórek popity kefirem) – śmieje się Kinga. Takie lęki (zupełnie normalne!) na szczęście mijają szybko, za to…natychmiast   pojawiają się nowe. Choćbyśmy stawali na rzęsach nie unikniemy rzeczy, które budzą przerażenie. Każde dziecko prędzej czy później spada z huśtawki albo dostaje 40 stopniowej gorączki. Każde w końcu rusza w wielki świat bez nas u boku.  - Najbardziej się bałam, gdy Kacper poszedł do przedszkola, bo pierwszy raz w życiu nie mogłam sprawdzić, co się z nim dzieje – opowiada Magda. Nasze mamy też się bały Lęk o dzieci nie jest wymysłem naszych czasów.   Nasze mamy, babcie i prababcie także się bały, choć często musiały dzielić uwagę pomiędzy  kilkoro pociech, więc nie było czasu na zajmowanie drobiazgami. - Urodziłam się jako 1,5 kilogramowy wcześniak i zawsze byłam mniejsza od rówieśników. Moja mama panicznie się bała, że nie urosnę. Mierzyła mnie 2 razy dziennie. Co...

kobieta i smutek
Fotolia
Połóg
5 kroków do zniszczenia wiary w siebie po porodzie
Sprawdź, co najczęściej podkopuje naszą wiarę w siebie i utrudnia nam cieszenie się macierzyństwem. Co można z tym zrobić?

Niewyspana, choć do południa chodzisz w piżamie? Zmęczona, mimo że SIEDZISZ z dzieckiem w domu? Zestresowana, smutna, niepewna? Wyluzuj, odpuść, proś o pomoc. I zapomnij o ideałach – one nie istnieją! Obiecywałam sobie, że będę mamą idealną: cierpliwą, zadbaną, fajną, taką, co to nigdy nie krzyczy, z przyjemnością biega z dzieckiem po drabinkach i zna odpowiedź na każde pytanie. I co? I guzik! Wcale taka nie jestem i mam z tego powodu potworne wyrzuty sumienia – mówi Kasia. Wy też to znacie? Bo ja tak... Zastanawiam się, co najczęściej podkopuje naszą wiarę w siebie i utrudnia nam cieszenie się macierzyństwem? I co można z tym zrobić? Zapytaliśmy o to młode mamy oraz Beatę Płażewską, psycholożkę. 1. Dążenie do bycia idealną mamą Wszystkie mamy jakąś wizję matki doskonałej. Budujemy ją z naszych wspomnień, pragnień i fragmentów tego, co widzimy w piaskownicy (wyspana sąsiadka, świetnie radząca sobie z dwójką dzieci), w gazetach czy w telewizji (świeżo upieczone znane mamy, które dwa miesiące po porodzie wyglądają jak modelki i bez problemu łączą opiekę nad maleństwem z graniem w filmach). Co robić? Będzie ci łatwiej, jeśli zrozumiesz, że matki doskonałe... nie istnieją. Dziecku wystarcza mama „wystarczająco dobra” – taka, która dostrzega jego potrzeby, stara się je zaspokajać, ale nie zapomina o sobie i jest po prostu człowiekiem (a więc czasem popełnia błędy). – Róbmy wszystko najlepiej, jak potrafimy i jak się da w konkretnej sytuacji. I uważajmy z porównaniami – radzi Beata Płażewska. – Kiedyś ludzie porównywali się do sąsiadów, rodziny. Dziś porównujemy się także do tych, których nie znamy i którzy żyją w zupełnie innych warunkach niż my. Warto pamiętać, że widzimy tylko fragmencik ich życia. Zobacz też: Jak matki rujnują swoje życie seksualne >> 2....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak