30903671.jpg
Noworodek

Pierwsze ważne badania noworodka

Ważne, by pierwsze badania wykonać w odpowiednim czasie i zgodnie z zaleceniami lekarza, który opiekuje się noworodkiem.

Badania, jakim poddawane są noworodki, nie są skomplikowane ani męczące. Ważne, by wykonać je w odpowiednim czasie i zgodnie z zaleceniami lekarza, który opiekuje się dzieckiem.

Badanie noworodka
Zanim dziecko razem z mamą zostanie wypisany do domu, lekarze muszą się upewnić, że jego zdrowiu nic nie grozi.

Badania noworodka zaraz po narodzinach
Pierwsze badania dziecko przechodzi na sali porodowej. Jest ważone i mierzone. Potem lekarz dokładnie ogląda noworodka. Obserwuje, jak porusza rączkami i nóżkami, czy jego ciało nie jest zbyt napięte lub wiotkie. Słucha, jak pracuje serce, sprawdza tętno i oddech. Uciskając brzuszek, ocenia wielkość narządów wewnętrznych. Sprawdza ciemiączka. Dzięki ich istnieniu kości czaszki mogą się swobodnie rozrastać, wraz z rozwojem mózgu dziecka.
Następnie lekarz ocenia wszystkie odruchy fizjologiczne dziecka, barwę skóry, oddech i reakcje na bodźce. Wszystkie te oceny zapisuje, a części z nich przypisuje odpowiednią punktację według skali Apgar. Jeśli malec otrzyma od 7 do 10 punktów, to znaczy, że urodził się w dobrym stanie. Przez następnych kilka miesięcy jest to punktem odniesienia dla pediatry, który będzie kontrolował jego rozwój.

Badania noworodka w drugiej i trzeciej dobie życia
Ponownie osłuchuje się serce i płuca, bada oczy, uszy, nos oraz jamę ustną dziecka. Lekarz wstępnie sprawdza drożność układu pokarmowego (pyta, czy dziecko zrobiło kupkę) i ruchomość stawów biodrowych. Zapewne skieruje malucha na wykonanie badania ultrasonograficznego stawów biodrowych, ponieważ jest to najpewniejszy sposób wykluczenia rozwojowej dysplazji.

Badania przesiewowe u noworodka
Ponieważ istnieje wiele poważnych schorzeń, których nie można wykryć podczas rutynowego badania lekarskiego, wszystkie dzieci w pierwszych dniach po urodzeniu poddawane są badaniom przesiewowym. Mają one pomóc we wczesnym wykryciu niektórych wrodzonych wad rozwojowych noworodka. To umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia.
W ramach tych badań sprawdza się dziecku słuch. Aparat diagnostyczny przypomina słuchawkę telefonu. Dziecko powinno zostać zbadane przed wypisem, ale nie wcześniej niż w drugiej dobie życia (wcześniej przewód słuchowy może być np. zatkany mazią płodową, więc wynik nie byłby miarodajny). Badanie jest zupełnie nieszkodliwe i bezbolesne. Wykonuje się je zwykle podczas snu. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, badanie powtarza się następnego dnia. Personel oddziału upewnia się też, czy coś może wskazywać na ryzyko uszkodzenia słuchu (na przykład czynniki genetyczne lub związane z przebytą w ciąży infekcją wywołaną przez wirus cytomegalii).
Badaniom przesiewowym poddawane są też wcześniaki. W 4., 8., 12. tygodniu życia sprawdza się ich wzrok (potem badania powtarza się w razie potrzeby). Mają one wykryć retinopatię oraz inne wady wzroku. W ramach badań przesiewowych pobrane zostaną próbki krwi, by wykluczyć groźne choroby metaboliczne.

Badania noworodka przed wypisem
Lekarz opiekujący się dzieckiem omówi informacje zapisane w jego książeczce zdrowia, przekaże Ci kartę szczepień, którą będziesz musiała zanieść do poradni D. Jeżeli cokolwiek go zaniepokoi, otrzymasz skierowanie do specjalisty, np. neurologa, okulisty czy laryngologa.

Badania noworodka po powrocie do domu
Lekarz w czasie pierwszej wizyty przeprowadza ponownie test Apgar, aby ocenić, czy stan zdrowia dziecka jest dobry. Poza tym osłuchuje uważnie płuca i serce, ogląda gardło, bada brzuch, sprawdza ruchomość nóżek w stawach biodrowych, wypytuje mamę o apetyt oraz zachowanie dziecka. Żółtaczka fizjologiczna może się utrzymywać u noworodka do końca pierwszego miesiąca życia. Jeśli nie ustępuje do tego czasu, lekarz kieruje dziecko na badania diagnozujące pracę wątroby.

Badania noworodka w poradni D
W szóstym tygodniu życia przychodzi czas na pierwszą wizytę u lekarza. Noworodek jest ważony – przyrost masy ciała wskazuje, czy prawidłowo je. Lekarz, korzystając z siatek centylowych, ocenia proporcje jego ciała, bada też główkę, osłuchuje serce i płuca. Wszystkie słyszalne dodatkowo w tym okresie szmery, poza prawidłowymi, mogą świadczyć o zaburzeniach w budowie i funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego lub płucnego.
Te same badania czekają dziecko podczas kolejnych wizyt kontrolnych. Jeżeli cokolwiek zaniepokoi lekarza, da mamie skierowanie np. do:
- alergologa – jeżeli lekarza zaniepokoją plamki, krostki, podrażnienia na skórze;
- kardiologa – gdy przy osłuchiwaniu serca ujawniły się podejrzane szmery;
- ortopedy – jeśli pierwsze USG stawów biodrowych wykazało nieprawidłowości lub niedostateczny rozwój panewek biodrowych; dziecko ma asymetrycznie ułożone fałdki na udach, nieprawidłowo układa stópki;
- neurologa – gdy mięśnie dziecka są zbyt wiotkie lub za mocno napięte, malec nie nabywa właściwych dla jego wieku umiejętności, m.in. nie trzyma główki;
- laboratorium – kiedy maluszek często łapie infekcje albo niewystarczająco przybiera na wadze.

Najwięcej uwagi lekarz poświęci głowie; zmierzy jej obwód, wielkość ciemiączek, sprawdzi twardość kości czaszki: zbyt szybkie zarastanie ciemiączek lub odwrotnie rozchodzenie się szwów kostnych może świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach. Za miękkie kości, nieznaczne spłaszczenie i nie zarastanie ciemiączek natomiast świadczy o krzywicy u dziecka.
 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA