Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
z?o??taczka 1481.jpg
Noworodek

Razem z mamą po porodzie

Kiedy tylko dziecko pojawi się na świecie, musi znaleźć się na brzuchu mamy i leżeć na nim przynajmniej godzinę. Wiesz dlaczego.

Kiedy tylko dziecko pojawi się na świecie, musi znaleźć się na brzuchu mamy i leżeć na nim przynajmniej godzinę. Wiesz dlaczego.

Co czuje dziecko, które po trudach porodu pojawia się na świecie? Chłodne powietrze owiewa jego mokre ciałko, więc jest mu zimno. Musi nauczyć się samodzielnie oddychać, gdyż tlen nie dociera już do niego przez pępowinę. Jasne światło razi, odgłosy docierające ze świata są całkiem inne niż przytłumione dźwięki i rytmiczny odgłos bicia serca mamy, które słyszało, będąc w jej łonie... Zmysły noworodka nastawione są tylko na poznawanie mamy, jej ciała, źródła pokarmu, jej ciepła i zapachu. „Gdzie jest moja mama, niech mnie otuli, pocieszy, ukołysze...!”.

Noworodek na brzuchu mamy
Małgorzata Gierada-Radoń, doświadczona położna ze szpitala św. Zofii w Warszawie, jest przekonana, że nie powinno się zaburzać kontaktu między mamą a dzieckiem w pierwszych godzinach po przyjściu na świat. – Zaraz po porodzie kładę noworodka na brzuchu mamy, tak by jego buzia znajdowała się blisko brodawki. W takiej pozycji osuszam go ręcznikiem, a potem razem z tatą okrywamy dziecko pieluszkami. Między tymi czynnościami udaje mi się dokonać oceny w skali Apgar. Kontakt między mamą a dzieckiem jest w pełni satysfakcjonujący, jeśli nikt od razu nie zabiera noworodka, nie waży go, nie mierzy, nie odśluzowuje. Mogę wtedy wspólnie z rodzicami od samego początku obserwować zachowanie dziecka, a jeśli wykazuje gotowość do ssania, pomagam w przystawieniu do piersi. Podziwiam, co potrafi taki mały człowiek, jeśli tylko mu się nie przeszkadza. Takie postępowanie nie wymaga wielkiego trudu ze strony personelu medycznego, a daje dziecku tak wiele. Delikatne głaskanie, bicie serca mamy, jej łagodny głos uspokajają maluszka. Przytulony, ogrzany ciepłem jej ciała nabiera chęci do ssania i czasem nawet instynktownie pełznie w kierunku piersi. Może zacząć ssać lub lizać brodawkę. To ważna chwila dla rozbudzenia laktacji. Maleństwo zyskuje cenną rzecz – w nieznanym świecie może poczuć się bezpieczne.

Nie bój się, że na noworodka przejdą bakterie
Skóra dziecka jest gładka, śliska, cała pokryta mazią płodową, ale... niemal sterylna. Natomiast ciało mamy jest ciepłe i choć spocone oraz wilgotne, zapewnia nowo narodzonemu doskonałą ochronę przed środowiskiem zewnętrznym. Wiele badań wskazuje na to, że jeśli maluszek zostanie położony na brzuchu mamy, przekaże mu ona swoje bakterie, które zasiedlą jego układ oddechowy i przewód pokarmowy. To one oraz wyssana z piersi siara staną się najlepszym sposobem ochrony przed bakteriami szpitalnymi, które mogą okazać się dla dziecka groźne. W niektórych szpitalach na brzuchu mamy kładzie się pieluszkę. To błąd, jeśli tak się stanie w Twoim przypadku, delikatnie odsuń ją na bok.

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Noworodek
Tuż po porodzie
Twoje dziecko już jest na świecie. Możesz je przytulić, ukołysać. To najszczęśliwsze chwile dla Was obojga.

Twoje dziecko już jest na świecie. Możesz je przytulić, ukołysać. To najszczęśliwsze chwile dla Was obojga. Położna położyła dziecko na Twoim brzuchu. Tu jest mu dobrze, słyszy bicie Twego serca, łagodnie przyzwyczaja się do świata. Twoja kruszynka jest oszołomiona i zmęczona trudną drogą, jaką ma za sobą, ale już wie, że jesteś najważniejsza: rozpoznaje Twój zapach, a pod koniec pierwszej godziny życia poznaje Twój głos! Przytul ją, spróbuj przystawić do piersi, spójrz, jak mądrze jej oczka wpatrują się w twoją twarz. Zaraz nadejdzie chwila krótkiego rozstania. Gdy po porodzie masz noworodka na swoim brzuchu On Ci pomaga – jego ciężar na Twoim brzuchu sprzyja obkurczaniu macicy, dzięki czemu mniej krwawisz. Przystaw je do piersi, a produkcja oksytocyny znów ruszy jak szalona. Pomoże to w ostatnich akordach porodu – skurczach prowadzących do urodzenia łożyska. Co teraz czujesz? Trudno opisać. Euforię, szczęście, spełnienie. To znów hormony, tym razem endorfiny, hormony szczęścia. Udzielają się także dziecku, pomagają mu adaptować się w świecie. Tata i noworodek  Po wielu godzinach wspólnie przeżywanego porodu tacie też się coś należy – jeśli sam przetnie pępowinę, relacja z tego wydarzenia będzie jedną z jego ulubionych męskich opowieści. Właśnie nadszedł też moment na pierwsze zdjęcia czy film o dziecku. Tobie mąż też jest bardzo potrzebny – poda Ci picie albo jedzenie, przytuli. Poczujecie się rodziną. Po porodzie Ty i noworodek musicie odpocząć  Na porodówce spędzisz dwie godziny. W tym czasie lekarz zszyje krocze (jeśli było nacinane lub pękło). Wykonuje się to w znieczuleniu i trwa około 10 minut. Po założeniu opatrunku poczujesz ogromne zmęczenie, może Ci być zimno. Poproś położną o koce, a męża o ciepłe skarpetki. Napij się ciepłej herbaty. Położna będzie monitorować...

Noworodek
Pierwsze dwie doby po porodzie
Co Was czeka po porodzie? Jakie rzeczy powinnaś ze sobą zabrać do szpitala? Kto się zajmie dzieckiem, gdy będziesz zbyt zmęczona? Podpowiadamy

Pierwsze dni z dzieckiem spędzisz w szpitalu. Co Was tam czeka. Jakie rzeczy powinnaś ze sobą zabrać. Kto się zajmie dzieckiem, gdy będziesz zbyt zmęczona. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości. Poród nie kończy się z chwilą, gdy dziecko przyjdzie na świat. Musisz jeszcze „urodzić” łożysko, a jeśli krocze zostało nacięte, znieść jego zszycie. Wcześniej nacieszysz się dzieckiem, przystawisz je do piersi. Przygotuj się jednak, że możecie osobno spędzić pierwsze dwie godziny (a po porodzie z użyciem kleszczy lub próżnociągu, gdy zostały w macicy resztki łożyska czy błon płodowych – nawet cztery). Oboje pod czujną opieką. Ty – położnej, ginekologa przyjmującego poród, anestezjologa (gdy miałaś znieczulenie). Dziecko – neonatologa, który zbada jego odruchy, oceni według skali Apgar, zważy, zmierzy. Położna założy dziecku bransoletkę z Twoim nazwiskiem (na rączkę, czasem i na nóżkę), owinie, położy w łóżeczku. Gdy lekarz uzna, że jesteście w dobrej kondycji, pojedziecie na oddział poporodowy. Pojedyncza sala dla Ciebie i noworodka czy raczej nie Sale są kilkuosobowe, będziesz więc razem z innymi mamami i ich pociechami. Może się to okazać nieocenionym wsparciem! Będziesz spokojniejsza, zostawiając dziecko pod opieką sąsiadki z łóżka obok, gdy pójdziesz do łazienki. Być możesz podpowie Ci ona, jak utulić płaczące maleństwo albo pomoże je przewinąć. Wspólne przeżycia zbliżają, a zawarte po porodzie znajomości są często początkiem przyjaźni. Świeżo upieczone mamy wymieniają się SMS-ami, e-mailami, spotykają się. To równie mocna więź jak ta, którą mężczyźni nawiązują w wojsku! Bywa jednak i tak, że obecność innych (podczas odwiedzin) jest tak męcząca, że pragniesz ciszy izolatki. Jeśli nie ma tłoku, nie powinno być przeszkód z przenosinami. Ale lepiej jeszcze przed porodem dowiedzieć się, ile...

Edipresse
Noworodek
Tak rodzi się wielka miłość
Nawet nie spodziewałaś się, że ten mały człowieczek tak szybko zagarnie twoje uczucia. Ma tylko kilka czy kilkanaście tygodni, a ty nie wyobrażasz sobie świata bez niego.

  Jak to się dzieje, że dziecko w tak krótkim czasie rozkochuje cię w sobie i staje się dla ciebie najważniejsze na świecie. I czy rzeczywiście staje się to tak szybko. Nie do końca. Tak naprawdę zaczynasz kochać dziecko na długo przedtem, zanim go zobaczysz i przytulisz. Zdradzamy sekrety tej jedynej, niepowtarzalnej miłości najmocniejszego i najtrwalszego związku, jaki znamy. Jak się zaczyna miłość między tobą a noworodkiem Większość mam wyraźnie uświadamia sobie miłość do dziecka ok. 20–22. tygodnia ciąży, kiedy po raz pierwszy poczują ruchy maleństwa. Tego się nie zapomina! Ale to wielkie uczucie może rozpocząć się jeszcze wcześniej. W przygotowaniu do matczynej miłości pomaga ci twoje ciało. Chodzi nie tylko o fizyczną bliskość z nienarodzonym maleństwem i więzy krwi.  Badania przeprowadzone przez profesor psychologii Ruth Feldman z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu wykazały, że kluczową rolę w powstawaniu więzi między mamą a dzieckiem może odgrywać oksytocyna – nie bez powodu nazywana „hormonem miłości i więzi”. Jest wytwarzana podczas ciąży, począwszy od pierwszego trymestru, i kilka miesięcy po porodzie – gdy karmisz piersią, tulisz swoje maleństwo. Im wyższy poziom oksytocyny, tym lepsza więź z dzieckiem. Kto kocha noworodka Gdy dziecko pojawia się na świecie, niemal błyskawicznie rozkochuje w sobie wszystkich, ale oczywiście związek z ma-mą już od początku jest szczególny. Nowo narodzony noworodek robi wiele, by cię ze sobą związać. Położony na twoim brzuchu, nieporadnie podpełznie w poszukiwaniu piersi, z wysiłkiem uniesie główkę i spojrzy ci w twarz nieprzytomnymi oczkami, wtuli się w ciebie całym sobą. To wyjątkowa nagroda za trud porodu! Nic dziwnego, że większość kobiet za najszczęśliwszą chwilę uznaje tę, w której po raz pierwszy widzi swoje dziecko. Małymi stópkami i rączkami, delikatnym...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak