Edipresse
Noworodek

Tak rodzi się wielka miłość

Nawet nie spodziewałaś się, że ten mały człowieczek tak szybko zagarnie twoje uczucia. Ma tylko kilka czy kilkanaście tygodni, a ty nie wyobrażasz sobie świata bez niego.

 

Jak to się dzieje, że dziecko w tak krótkim czasie rozkochuje cię w sobie i staje się dla ciebie najważniejsze na świecie. I czy rzeczywiście staje się to tak szybko. Nie do końca. Tak naprawdę zaczynasz kochać dziecko na długo przedtem, zanim go zobaczysz i przytulisz. Zdradzamy sekrety tej jedynej, niepowtarzalnej miłości najmocniejszego i najtrwalszego związku, jaki znamy.
Jak się zaczyna miłość między tobą a noworodkiem
Większość mam wyraźnie uświadamia sobie miłość do dziecka ok. 20–22. tygodnia ciąży, kiedy po raz pierwszy poczują ruchy maleństwa. Tego się nie zapomina! Ale to wielkie uczucie może rozpocząć się jeszcze wcześniej. W przygotowaniu do matczynej miłości pomaga ci twoje ciało. Chodzi nie tylko o fizyczną bliskość z nienarodzonym maleństwem i więzy krwi.  Badania przeprowadzone przez profesor psychologii Ruth Feldman z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu wykazały, że kluczową rolę w powstawaniu więzi między mamą a dzieckiem może odgrywać oksytocyna – nie bez powodu nazywana „hormonem miłości i więzi”. Jest wytwarzana podczas ciąży, począwszy od pierwszego trymestru, i kilka miesięcy po porodzie – gdy karmisz piersią, tulisz swoje maleństwo. Im wyższy poziom oksytocyny, tym lepsza więź z dzieckiem.

Kto kocha noworodka
Gdy dziecko pojawia się na świecie, niemal błyskawicznie rozkochuje w sobie wszystkich, ale oczywiście związek z ma-mą już od początku jest szczególny. Nowo narodzony noworodek robi wiele, by cię ze sobą związać. Położony na twoim brzuchu, nieporadnie podpełznie w poszukiwaniu piersi, z wysiłkiem uniesie główkę i spojrzy ci w twarz nieprzytomnymi oczkami, wtuli się w ciebie całym sobą. To wyjątkowa nagroda za trud porodu! Nic dziwnego, że większość kobiet za najszczęśliwszą chwilę uznaje tę, w której po raz pierwszy widzi swoje dziecko. Małymi stópkami i rączkami, delikatnym ciałkiem, bezbronnymi ruchami, zapachem wywołuje ono ogromną falę emocji.

Badania potwierdzają, że kochamy noworodki
Dlaczego widok małego ciałka tak wzrusza, a jego dotykanie, głaskanie, przytulanie sprawia tak niezwykłą przyjemność? Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison w USA przeprowadzili badania, podczas których pokazywali zdjęcia mogące wywołać pozytywne emocje. Numerem jeden okazała się twarz niemowlęcia. Zdjęcia uśmiechniętych dzieci wzbudzały u młodych mam aktywność części mózgu odpowiedzialnej za emocje. Gdy oglądały fotografie swoich dzieci, obszar ten był pobudzony w obu półkulach. Na tej podstawie neurolog Jack Nitschke stwierdził, że właśnie ta część mózgu może odgrywać dużą rolę w tworzeniu się więzi między mamą i dzieckiem. Ma to swoje uzasadnienie, bo im przyjemniejszy jest dla ciebie kontakt z dzieckiem, tym chętniej i lepiej nim się zajmujesz.

Kogo kocha noworodek
Także ty jesteś dla noworodka najważniejszą osobą na świecie. Z całego świata ono zna najlepiej właśnie ciebie. I wcale nie musi mówić, by okazać ci swe uczucia. Już gdy jest w twoim brzuszku, wykształca się u niego zmysł węchu, a w ciągu pięciu, sześciu dni po porodzie dziecko bezbłędnie rozpoznaje cię po zapachu. Początkowo nie widzi zbyt ostro, ale właśnie twój zapach, bicie serca, rytm kroków sprawiają, że wie, kiedy jesteś blisko. Dziecko uśmiecha się do ciebie już od pierwszych tygodni życia. I choć początkowo uśmiech ten jedynie naśladuje mimikę dorosłych, to pojawia się w momentach odprężenia i przyjemności. Około trzeciego miesiąca buzia malucha rozpromienia się na widok znanych osób, a w czwartym całym sobą radośnie reaguje, gdy cię widzi – uśmiecha się, fika nóżkami i rączkami. Bo… cię kocha.

Więź z mamą jest dla noworodka najważniejszym związkiem w życiu
I ma na nie ogromny wpływ. Daje energię, optymizm, siłę, otwartość do poznawania świata i tworzenia nowych związków, pomaga w rozwinięciu wszystkich talentów i możliwości, także intelektualnych. Pod jednym wszakże warunkiem – że mama daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa, wspiera go, rozumie jego potrzeby i na nie odpowiada. Psycholodzy podkreślają ogromne znaczenie właśnie nastawienia na słuchanie sygnałów, jakie dziecko wysyła i gotowości do odpowiadania na nie: tulenia, karmienia, zabawiania... Im bardziej jesteś wrażliwa na malucha i lepiej zaspokajasz jego potrzeby, tym tworzące się między wami przywiązanie będzie głębsze i pełne ufności. Takie, jakiego maluch najbardziej potrzebuje.

Utrata wolności po narodzinach dziecka – jak sobie radzić [WIDEO]

mama całuje dziecko
Adobe Stock/screen FB
Aktualności
Całujesz dziecko w czółko? W jego (i twoim) mózgu dzieją się cuda!
Całowanie dziecka w czółko jest przyjemne nie tylko dla ciebie, ale i dla niego. Które rejony mózgu są pobudzane? Naukowcy już to wiedzą dzięki rezonansowi magnetycznemu.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 17.0px; font: 14.0px 'Helvetica Neue'; color: #1b1e21; -webkit-text-stroke: #1b1e21} span.s1 {font-kerning: none} Za każdym razem, gdy całuję moje dzieci w główkę, czuję, że zalewa mnie fala ciepła. To uczucie znane z pewnością wszystkim mamom. Okazuje się, że gdy całujesz swoje maleństwo, zachodzi szereg reakcji chemicznych, dzięki którym uwalniają się hormony wpływające na to, co odczuwamy w tej konkretniej chwili, a w twoim mózgu uaktywniają się rejony odpowiadające za pozytywne uczucia. Hormony miłości i przywiązania Na fotografii opublikowanej przez fejsbukowy profil ChannelMum.com widzimy, które rejony mózgu mamy i dziecka uaktywniają się podczas pocałunku w czoło. Na zdjęciu widać neurobiolog prof. Rebeccę Saxe z Massachusetts Institute of Technology  (od lat zajmującą się naukowo badaniem działania mózgu) całującą swojego dwumiesięcznego syna Percy'ego. To ponoć pierwszy w historii obraz rezonansu magnetycznego, który ukazuje więź łączącą matkę i jej dziecko.  Jakie hormony uaktywniają się w takiej chwili? oksytocyna - często nazywana "hormonem miłości", ponieważ stymuluje uczucia czułości i przywiązania. dopamina – aktywuje w mózgu system nagrody, sprawia, że czujemy się dobrze wazopresyna – hormon, który odpowiada za więzi mamy i dziecka (ale nie tylko, bo wiąże też partnerów) serotonina - wpływa na dobry nastrój. Najsilniejsza więź na świecie Niezwykła więź, która łączy mamę z dzieckiem, to najmocniejszy związek, jaki zna ludzkość. Ta miłość to najważniejsza część świata maluszka. Daje mu poczucie bezpieczeństwa, a w przyszłości pomoże tworzyć ciepłe związki z innymi. Szalejące po porodzie w organizmie mamy hormony czynią ją szczególnie podatną na „zakochanie”. Wysoki poziom...

Edipresse
Karmienie
Ważne pytania o karmienie piersią
Początki bywają trudne. Ty nie wiesz, jak karmić noworodka, on zaś jeszcze nie potrafi ssać. Razem ze specjalistą pomożemy ci pokonać problemy.

  Czasem wystarczy powalczyć z własną słabością (najchętniej przespałabym noc, może lepiej dać dziecku butelkę). Innym razem trzeba uzbroić się w cierpliwość, przetrzymać czas kolek, braku pokarmu, a potem jego nawału. Warto. Oczywiście. Bo za wszystkie trudy czeka cię największa nagroda, gdy noworodek przytuli się do ciebie, pogłaszcze rączką po piersi. Mama mówi, że mam chude mleko i noworodek nie tyje. Co zrobić, by było bardziej tłuste Nie musisz nic robić. Pilnuj tylko, by dziecko dokładnie opróżniło jedną pierś, zanim podasz mu drugą. Zawsze na początku karmienia mleko jest wodniste i bogate w laktozę, czyli cukier mleczny, która pomaga w przyswojeniu wapnia. Gdy malec dłużej ssie, pokarm staje się bardziej gęsty, bogaty w białko i tłuszcz. Nie mam prawie wcale mleka. Noworodek denerwuje się. Jak zwiększyć laktację Połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka i pozwalaj ssać, kiedy tylko chce. Nawet co pół godziny. Po takim dniu będziesz miała tyle mleka, ile tylko dziecko potrzebuje. Musisz tylko prawidłowo przystawiać je do piersi. Poproś, by przez ten dzień pomógł ci mąż. Nie denerwuj się, odpoczywaj, śpij, słuchaj muzyki, którą lubisz, czytaj książkę, zrelaksuj się, ciesz dzieckiem. A mąż niech ci donosi smaczne jedzenie i dużo picia! Czy zioła mlekopędne pomagają zwiększyć ilość pokarmu dla noworodka Tak. Możesz pić napary z anyżku, kopru włoskiego, czarnuszki. Nie częściej jednak niż trzy razy dziennie. Nadmiar ziół może spowodować kolkę. Nie musisz natomiast pić bawarki (chyba że ją lubisz). Nie wpływa ona w żaden sposób na laktację. Czy mogę pić mleko. Boję się, że noworodek dostanie alergii Jeśli ty nie jesteś alergiczką, a twoje dziecko nie ma stwierdzonych przez lekarza żadnych objawów uczulenia, to pij mleko i jedz produkty mleczne. To najlepsze źródła wapnia. Ile razy dziennie...

relacja mama – dziecko, miłość do dziecka
Fotolia
Mama
Jak rodzi się miłość do dziecka?
Relacja mama – dziecko jest jedną z najsilniejszych, ale też najbardziej skomplikowanych relacji na świecie. Jeśli niedawno zostałaś mamą, sprawdź, jak rodzi się twoja miłość do dziecka i jak zbudować wspaniałą relację mama – dziecko. Po to, by twoje dziecko dobrze się rozwijało i było szczęśliwe.

Niezwykła więź, która łączy cię z dzieckiem, to najmocniejszy związek, jaki zna ludzkość. Niezależnie od tego, czy pracujesz, czy spędzasz dni z dzieckiem, możesz zbudować z nim dobrą i głęboką relację. Gdziekolwiek jesteś, twoje dziecko jest z tobą: w twoich myślach, zmartwieniach i radościach. Twoja miłość to najważniejsza część jego świata. Daje poczucie bezpieczeństwa dziecku , a w przyszłości pomoże tworzyć ciepłe związki z innymi. Jak rodzi się miłość mamy do dziecka Po porodzie hormony w twoim organizmie czynią cię szczególnie podatną na „zakochanie”. Masz we krwi wysoki poziom endorfin , przyczyniających się do powstawania uczucia zadowolenia. Jesteś zmęczona trudami porodu, ale jednocześnie uszczęśliwiona. Przytulasz maleńką istotkę, karmisz ją – i wiesz już, że od tej chwili będzie ona najważniejszą częścią twojego życia. W kształtowaniu się przywiązania do dziecka, czyli macierzyńskiej miłości, dużą rolę odgrywa fizyczny kontakt z noworodkiem po porodzie. To między innymi dlatego taką wagę przywiązuje się do układania noworodka na brzuchu mamy i systemu „rooming-in” w szpitalach. To, że jesteście stale blisko siebie, uczy cię wrażliwości na potrzeby dziecka: karmienia na żądanie, kojenia płaczu... Poznajesz też specyficzny język niemowlęcia. Kontakt fizyczny skóra do skóry to jednak tylko jeden z wielu czynników budowania więzi. Niektóre kobiety nie mają przy sobie noworodka tuż po jego narodzinach – z powodu powikłań po porodzie czy dlatego, że adoptowały dziecko, a jednak nie zaburza to powstawania więzi między nimi. Narodziny bliskości to proces zbyt skomplikowany, by tłumaczyć go tylko biologią i fizycznym kontaktem. Więź z dzieckiem dojrzewa miesiącami: gdy na nie patrzysz, karmisz, wymieniasz z nim pierwsze uśmiechy... Sprawdź też: Jak dotyk wpływa na noworodka Oznaki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz