Edipresse
Noworodek

Usypiania można dziecko nauczyć – 7 kroków

Nie ma nic słodszego niż widok śpiącego dziecka. Zapominasz wtedy, że wcześniej przez godzinę nosiłaś dziecko i śpiewałaś mu kołysanki. Sprawdź, co pomaga niemowlakowi zasnąć.

Nawet małe niemowlę może codziennie chodzić spać około godziny dwudziestej pierwszej. I wcale nie jest konieczne bujanie lub kołysanie. A co najważniejsze, dziecko nie musi w nocy budzić cię co godzinę. Uwierz, że krok po kroku uda ci się nauczyć dziecko umiejętności usypiania.

1. Zorganizuj dziecku czas

Dziecko lubi, gdy to, co dzieje się wokół niego, jest takie same, niemal powtarzalne. Czuje się bezpiecznie, jeśli wie, że po śniadaniu przychodzi czas na zabawę, spacer, obiad, drzemkę, a po kolacji i kąpieli trzeba iść spać. Przyzwyczaja się do takiego rytmu dnia i potem nie protestuje, kiedy wieczorem gasisz światło. Pamiętaj jednak, że naruszenie znanego dziecku porządku może spowodować kłopoty ze snem. Często dziecko wytrąca z równowagi wizyta gości (nawet bardzo sympatycznych), wyjście do lekarza, a już na pewno tak niemiły fakt jak szczepienie! Dziecko może również gorzej sypiać w okresie opanowywania nowej umiejętności (siadania, raczkowania, wstawania), którą jest bardzo mocno podekscytowany.

2. Nie dawaj dziecku długo spać w dzień

W drugim półroczu życia dziecko śpi jeszcze średnio dwa razy w ciągu dnia. Jeśli jednak popołudniowa drzemka wypadnie zbyt późno lub za bardzo się przedłuży i szkrab obudzi się po osiemnastej, nie dziw się, że za trzy godziny nie będzie miał ochoty znowu położyć się do łóżeczka! Dlatego czasem lepiej jest trochę go „przetrzymać” i nie pozwolić na zasypianie, np. po siedemnastej. Możesz również spróbować delikatnie wybudzić dziecko z drzemki. Nie przeciągaj jednak zbyt długo zabawy, ponieważ bardzo zmęczone dziecko jest marudne i – paradoksalnie – jeszcze trudniej będzie mu potem zasnąć.

3. Wieczorem zadbaj, by dziecko się zrelaksowało

Wykąp dziecko w ciepłej wodzie (możesz do niej dodać 2–3 krople olejku lawendowego). Kąpiel uspokoi je i wprowadzi go w dobry nastrój (sprawdź: Co ułatwi kąpiel dziecka?). Pozwól mu pobawić się kilka minut w wanience. Pluskanie się nie powinno jednak trwać długo, w przeciwnym razie brzdąc raczej zmęczy się, zamiast wyciszyć. Po wytarciu i dokładnym osuszeniu możesz zrobić mały masaż. Posmaruj ręce oliwką, potem zaś delikatnie masuj ramionka, brzuszek, rączki i nóżki dziecka.

4. Wycisz mieszkanie, a dziecko szybciej zaśnie

W drugim półroczu dziecko nie zasypia przy jedzeniu, nawet wtedy, gdy ssie pierś. Jest coraz bardziej ciekawe świata. Po kąpieli i ostatnim karmieniu nie pozwalaj mu już jednak na ekscytujące zabawy. Połóż go do łóżka. Wyłącz telewizor, przycisz dzwonek telefonu, zasłoń okna.

5. Unikaj noszenia na rękach

Czasem trzeba dziecko chwilę pokołysać i ponosić na rękach, by czuło się bezpieczne i kochane. Ale to nie znaczy, że musisz każdego wieczora przez godzinę chodzić z nim po pokoju! Wydaje ci się, że twoje dziecko jest inne niż wszystkie i nie zaśnie, jeśli nie będziesz go kołysać, bujać w wózku? (sprawdź: Dlaczego dzieci lubią kołysanie?) To nieprawda. Zaśnie, jednak pod warunkiem że będzie zmęczone i spokojne. Zamiast więc godzinę nosić noworodka i denerwować się, że jeszcze nie usnął, posiedź przy nim.

6. Daj szansę, by dziecko samo zasnęło

Włącz cichą muzykę, daj dziecku ukochaną przytulankę. Pogłaszcz go delikatnie po główce i policzku, zaśpiewaj kołysankę na dobranoc. Pocałuj, powiedz „dobranoc”. Ponuć jeszcze chwilę cichutko, potrzymaj za rączkę. Poczekaj, na pewno zaraz zaśnie! A co robić, gdy szkrab chce robić w łóżeczku wszystko, tylko nie spać?! Bawi się, siada, wstaje i ani myśli się położyć? Albo płacze? Uspokój go, potul, posiedź przy nim, jeszcze raz zanuć kołysankę. Nie spiesz się. Poczekaj.

7. Zostaw je w pokoju

Jeśli dziecko nauczy się zasypiać, gdy siedzisz przy nim, daj mu jeszcze większą szansę na samodzielność. Po uścisku i pocałunku na dobranoc cicho wyjdź z pokoju. Może spokojnie poleży i uśnie? Jeśli tak – brawo, osiągnęłaś sukces! Jeżeli jednak zacznie płakać, wróć. Nie zostawiaj go samego, bo płacz oznacza, że malec cię potrzebuje. Usiądź, pogłaszcz go po główce, pocałuj. Po chwili znów spróbuj wyjść z pokoju. Jeśli jednak jeszcze raz zacznie płakać, wróć i poczekaj, aż zaśnie.
Następnego dnia ponów próbę wyjścia z pokoju. Gdy malec zyska pewność, że jesteś blisko, pewnego wieczoru bez protestów pozwoli ci zostawić go samego i uśnie. Powodzenia!

Konsultacja: Ewa Grzybowska, psycholog dziecięcy, Poradnia ELPIS.

Czytaj też:

Sposób na usypianie dziecka – film

niemowlę
Adobe Stock
Pielęgnacja
Zadbaj o zdrowy sen dziecka (3 proste kroki)
Niezakłócony sen stanowi podstawę nocnego odpoczynku. Poznaj rytuał na dobranoc, który pomoże twojemu dziecku spokojnie zasnąć.

Codzienne aktywności i zdrowy sen to warunki harmonijnego rozwoju. Poznaj trzy etapowy rytuał na dobranoc, który zadba o delikatną skórę maluszka i zrelaksuje go przed zaśnięciem. Dlaczego sen jest tak ważny? Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do prawidłowego rozwoju najmłodszych. Im lepiej malec śpi, tym jest większa szansa na to, że będzie miał udany dzień. Jeśli dziecko dobrze śpi w nocy, dłużej pozostaje aktywne i radosne w ciągu dnia. Ale jakość snu jest istotna nie tylko dla rozwoju emocjonalno-społecznego. W czasie nocnego odpoczynku, w mózgu dziecka wydzielany jest hormon wzrostu . W nocy, zwłaszcza tuż po zaśnięciu, kiedy sen jest głęboki, wydziela się go najwięcej. Oprócz tego podczas snu regenerują się mięśnie i narządy wewnętrzne, porządkuje się pamięć oraz informacje, jakie zdobył maluszek w ciągu dnia. Dlatego im więcej godzin prześpi nasza pociecha, tym lepiej. Powinnaś więc zadbać o to, aby maluszek był wyciszony przed snem. Trzy kroki do zdrowego snu dziecka Marka JOHNSON’S kocha dzieci i rozumie korzyści płynące z dobrze przespanej nocy. Dlatego opracowała rytuał na dobranoc o działaniu potwierdzonym klinicznie, który wspiera zdrowy sen maluszka. Nowa linia kosmetyków BEDTIME na dobranoc z kompleksem relaksujących aromatów NATURALCALM pielęgnuje delikatną skórę dziecka, a rytuał w trakcie którego stosuje się te produkty, pozwala dzieciom zasnąć szybciej i spać dłużej*. Poznaj trzy proste kroki, które pomogą ci zadbać o skórę maluszka i zdrowy sen. Krok 1: kąpiel Przed snem, wykąp maluszka w ciepłej wodzie przy użyciu JOHNSON’S Bedtime płynu do kąpieli na dobranoc . Możesz też użyć specjalnego żelu do mycia ciała . Włosy niemowlęcia umyj szamponem z tej samej serii. Dzięki unikalnej formule NO MORE TEARS ® , produkty do kąpieli na dobranoc są łagodne dla oczu, jak czysta woda. Krok2:...

jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku
Sen
Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku i oduczyć spania z rodzicami
Nauczenie dziecka spania w łóżeczku rzadko okazuje się prostym zadaniem – wymaga sporo cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Pierwsze podejście do nauki spania w łóżeczku warto zrobić z dzieckiem w wieku około roku np. w weekend, kiedy wszyscy mają więcej czasu.

Dobrym momentem na nauczenie dziecka spania we własnym łóżeczku jest czas między 10. a 16. miesiącem życia dziecka. Właśnie wtedy dzieci stawiają pierwsze kroki i zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że są samodzielnymi ludźmi (a przynajmniej coraz bardziej chcą nimi być). Oczywiście jest to przedział umowny – każde dziecko w innym momencie jest gotowe do tej małej rewolucji w życiu. Pamiętaj tylko, aby nie wprowadzać kilku zmian jednocześnie – jeśli decydujecie się na naukę dziecka spania w łóżeczku, to w tym samym czasie nie rezygnuj z karmienia piersią ani nie ucz maluszka siusiania do nocnika. Spis treści: Jak nauczyć dziecko spania we własnym łóżeczku? Jak przyzwyczaić dziecko do spania w łóżeczku – zasady Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami Dziecko nie chce spać w łóżeczku – co robić Jak nauczyć noworodka spać w łóżeczku Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Zacznij od sposobu komfortowego dla dziecka . Ułóż malca w łóżeczku (nie zapomnij o buziaku, kołysance , przytuleniu czy bajce), ale nie zostawiaj go samego w pokoju. Niech jedno z was (może tata?) położy się tuż obok smyka (np. na materacu rozłożonym na podłodze). W tym przypadku malec ma tatę (lub ciebie) nie tylko w zasięgu wzroku, ale wręcz ręki. Możesz także wypróbować metodę złotego środka. Bądź z dzieckiem w pokoju, ale nie kładź się w pobliżu, nie mów do niego, nie utrzymuj kontaktu wzrokowego, po prostu siedź spokojnie i czekaj, aż zaśnie. Są dzieci, które nauczyły się usypiać samodzielnie, bo ich rodzice po prostu tak postanowili pewnego wieczoru. Kładli malca do dziecięcego łóżeczka , dawali całusa na dobranoc, przytulali i wychodzili z pokoju (nie zamykając drzwi). Nawet jeśli dziecko płakało, nie wracali. Może się wydawać, że ten sposób jest zbyt drastyczny, ale zdarzają się dzieci, którym wystarczy...

mama, noworodek
Karmienie
Czy muszę karmić piersią w nocy?
Nocne karmienia są ważne, ale co zrobić, gdy dziecko ssie w nocy co 3 godziny, a w dzień śpi do południa i nie chce jeść? Jak nauczyć dziecko odróżniać dzień od nocy? Zapytaliśmy konsultanta laktacyjnego.

Noworodek początkowo nie odróżnia dnia od nocy . Jest mu wszystko jedno, kiedy ssie pierś, może to nawet robić niemal na okrągło. Jednak po kilku tygodniach dziecko powoli powinno nauczyć się odróżniać dzień od nocy. Chociaż nadal chętnie będzie w nocy jeść, a nocne karmienia są też ważne dla laktacji, to nie powinien jeść w nocy częściej niż raz dziennie. Dlaczego dziecko ssie pierś o północy Nocny pokarm z piersi ma inny skład niż w ciągu dnia. Znajduje się w nim więcej tłuszczu i kalorii, dlatego niemowlę, które ssie pierś w nocy, szybciej przybiera więc na wadze. W kobiecym pokarmie jest wyjątkowo dobry rodzaj tłuszczów: to kwasy tłuszczowe omega-3 . Czyli te, które są szczególnie potrzebne dla prawidłowego rozwoju mózgu, układu nerwowego, wzmacniania odporności. Nocne karmienia są też ważne dla karmiącej mamy, bo w większej ilości wydziela się wówczas prolaktyna , a więc hormon, od którego zależy ilość wytwarzanego mleka. Właśnie dlatego w nocy powinny koniecznie karmić te mamy, które mają mniej pokarmu: to znakomity sposób, by jego ilość szybko się zwiększyła. Czytaj też: 9 sposobów, jak zwiększyć laktację Jak długo karmić w nocy Z reguły niemowlęta karmione piersią domagają się nocnych karmień przez cały okres karmienia piersią. Niemowlę trzeba karmić piersią w nocy co najmniej przez 4–6 miesięcy, czyli w tym okresie, gdy kobiecy pokarm powinien być jedynym jego daniem. Pilnuj, by przerwa pomiędzy kolejnymi karmieniami piersią nie była dłuższa niż 6–7 godzin. Najlepiej nakarm dziecko tuż przed tym, jak ty kładziesz się spać, np. o 22, a potem o 4 rano, a następnie między godziną 7 a 8. Dzięki temu wstaniesz w nocy tylko raz. Niemowlę 4 razy je w nocy? To za dużo! Niemowlę może częściej budzić się w nocy i płakać, pamiętaj jednak, że nie zawsze powodem nocnego płaczu dziecka jest głód....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz