Reklama

Ubranka dla noworodka powinny być bowiem wykonane z naturalnych materiałów. Nie mogą obcierać wrażliwej skóry dziecka aplikacjami, suwakami czy sztywnymi falbankami. Noworodek bardzo szybko rośnie. Lepiej inwestować od razu w rozmiar 62 lub 68, bo ciuszki w rozmiarze 56 mogą okazać się za małe już pierwszego dnia życia maluszka! Jeśli pożyczasz ubranka
lub kupujesz używane, sprawdź, czy nie są sztywne od wielokrotnego prania.

Reklama

Lepiej mieć kilka wygodnych kompletów niż całą komodę ciuszków, które – choć piękne i modne – trudno się wkłada. Nie oszczędzaj na sprzętach, które posłużą wam długo: na wózku, materacyku czy łóżeczku. Sprawdzaj, czy mają atesty (IMiD lub CZD). Wyprawka dla dziecka – przy kompletowaniu bezcenne są rady mam niemowlaków. Dobrze jest zaprosić jedną z nich na zakupy – z kilku rodzajów body natychmiast wskaże ci najwygodniejsze.

Co będzie potrzebne noworodkowi?

UBRANKA dla noworodka
- Body z krótkimi i długimi rękawami, śpioszki rozpinane w kroku, kaftaniki (lub cienkie pajacyki rozpinane na całej długości) – minimum 4 komplety.
- Cieplejsze, welurowe lub polarowe pajacyki; albo bluza i spodenki na gumce – 2 komplety.
- Kombinezon na spacery.
- Bawełniane czapeczki – 3 (w tym 1 cieplejsza na spacer).
- Skarpetki z luźnym ściągaczem, cienkie i grube – po 2–3 pary.
- Bawełniane rękawiczki, które chronią buzię przed zadrapaniem – 2–3 pary.
[CMS_PAGE_BREAK]
HIGIENA I ZDROWIE noworodka
- Pieluszki – te w najmniejszym rozmiarze (duża paczka wystarczy, maluch szybko z nich wyrośnie) plus 10 tetrowych i kilka flanelowych.
- Nawilżane chusteczki – bezzapachowe.
- Wanienka – wygodne są te z wgłębieniem na mydło i odpływem w dnie, do tego 2 ręczniki kąpielowe (z kapturkiem) oraz termometr do wody.
- Kosmetyki: mydło, oliwka lub balsam, krem do pielęgnacji pupy i krem ochronny do buzi. Wszystkie przeznaczone do pielęgnacji dziecka w pierwszym miesiącu życia, z atestem Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Potrzebna ci będzie też miękka szczoteczka do włosów oraz obcinacz do paznokci dla niemowląt lub nożyczki z zaokrąglonymi końcami.
- Apteczka – na początek wystarczy oktenidyna do przemywania pępka, jałowe gaziki i sól fizjologiczna w pojedynczych opakowaniach do przemywania oczu oraz termometr. Przydaje się również aspirator do odciągania wydzieliny z nosa.
- Proszek do prania dla niemowląt – powinien mieć pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka albo Centrum Zdrowia Dziecka. Możesz także użyć „dziecięcych” płatków mydlanych.
- Przewijak – powleczony ceratką, z nieco podwyższonymi brzegami, zabezpieczeniami chroniącymi przed zsunięciem się lub przemieszczeniem.

SEN noworodka
- Łóżeczko – z regulowanym dnem, szczebelki maksymalnie co 6–8 cm, pomalowane nietoksyczną farbą lub lakierem. Dobrze, jeśli ma opuszczany bok i szufladę na pościel.
- Materacyk – powinien być nowy i dość twardy.
- Pościel – wystarczą 2 prześcieradła (najlepiej na gumce), ceratka chroniąca materac, lekka kołderka plus 2 poszewki albo śpiworek.
- Kocyk bawełniany, grubszy koc na spacery (lub śpiworek do wózka), rożek albo otulaczek – przydadzą się wszystkie: raz ten, raz ten.

PODRÓŻE noworodka
- Fotelik samochodowy typu kołyska – najlepiej z wkładką dla noworodka i doczepianą budką. Bardzo praktyczny jest taki, który da się wpiąć w stelaż wózka. Musi mieć atest.
- Wózek typu gondola (w lecie także parasolka od słońca i moskitiera).
- Torba na pieluchy i zapasowe ubranko.

Reklama


Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

Reklama
Reklama
Reklama