Wyprawka dla noworodka – co się przyda do karmienia dziecka?
Wyprawka do karmienia noworodka to nie tylko butelki i laktator. Zobacz, jakie akcesoria przydają się do karmienia piersią oraz które są potrzebne do karmienia butelką.
Karmienie piersią czy podawanie butelki - żywienie noworodka to jeden z fundamentów opieki. Jakie akcesoria składają się na wyprawkę do karmienia? Co pomoże pokonać kłopoty z laktacją lub ułatwi karmienie piersią? Co jest niezbędne, a co się przyda, choć można się bez tego obyć?
Wyprawkę noworodka warto skompletować przed porodem, żeby być przygotowaną na różne sytuacje. Na przykład jeśli chodzi o karmienie noworodka, to nawet jeśli planujesz karmienie piersią, kup jedną butelkę ze smoczkiem o najmniejszym przepływie. Być może będziesz chciała lub potrzebowała odciągnąć pokarm? Przyda się też laktator, który może pomóc wyregulować produkcję mleka. Wiele mam poleca też specjalną poduszkę do karmienia - fasolkę lub rogala. Szczególnie w pierwszym miesiącu, dwóch, na karmieniu będziecie spędzali z maluszkiem wiele czasu, warto zainwestować w wygodę.
Dobry stanik do karmienia nie może uwierać ani krępować twoich ruchów. Fiszbiny i szwy muszą być miękkie, nie powinny drapać. Zwróć uwagę na to, jak są obszyte, czy końcówki fiszbin nie przedziurawią materiału i nie zaczną kłuć. Sprawdź też, czy klamerki przy obu miseczkach łatwo można odpiąć jedną ręką, bo przecież przy karmieniu drugą będziesz podtrzymywać malucha. Mierząc biustonosz, zapnij go na najluźniejszą haftkę (gdy się nieco rozciągnie będziesz miała jeszcze kilka w zapasie).
Oprócz sportowych biustonoszy w sklepach nie brakuje bardzo seksownych modeli:
Jej zagięty kształt gwarantuje dziecku maksymalną wygodę i podparcie, a jednocześnie odciąża twoje plecy, redukując napięcie szyi i karku. Dobry rogal ma też granulat, który łatwo dopasowuje się do pozycji, w jakiej ułożyłaś dziecko, ale i szybko powraca do pozycji wyjściowej oraz uszyty jest z naturalnych materiałów.
Taka poduszka to wydatek zaledwie kilkudziesięciu złotych:
Dla noworodka możesz na wszelki wypadek kupić butelkę i smoczek do niej, koniecznie o wolnym przepływie. Położne rekomendują zwykle najwygodniejsze w użyciu butelki o prostym kształcie i szerokim otworze, żeby można je było łatwo umyć. Smoczki poleca się raczej silikonowe (przezroczyste), a rzadziej kauczukowe (brązowe), o kształcie najbardziej przypominającym budowę brodawki piersiowej. Tak naprawdę jednak nie wiadomo, jaki smoczek będzie odpowiadał dziecku.
Nie są niezbędne, ale niektóre maluchy często ulewają, wtedy przyda się zakładanie lekkiego, bawełnianego śliniaka. Pamiętaj też o kilku pieluchach tetrowych, które dobrze jest podkładać sobie na ramieniu, podnosząc dziecko do odbicia.
Nie jest to sprzęt niezbędny, tym bardziej że dość kosztowny. Jednak jeśli nie uda ci się karmić piersią lub będziesz często odciągać pokarm, a ktoś podawał go dziecku, warto się podgrzewacz zaopatrzyć. Wybierz prosty model, z wygodnym i najlepiej automatycznym wyłącznikiem. Warto, żeby podgrzewacz miał uniwersalny rozmiar zbiornika, który pasuje do butelek o różnych wielkościach.
Laktatory ręczne to dobre rozwiązanie, gdy pokarm odciąga się od czasu do czasu. Urządzenie ma niewielkie rozmiary i umożliwia łatwą obsługę jedną ręką. Jednak jest to nieco męczące na dłuższą metę. Laktator elektryczny zaś jest idealny dla mam często odciągających pokarm, które chcą to robić bez wysiłku, tylko za dotknięciem przycisku.
Będziesz zdziwiona, jaki to praktyczny wynalazek! Jednak warto zainwestować w dobre wkładki do karmienia, byle jakie mogą nie spełniać swojego zadania. Masz do wyboru wkładki wielorazowe (pierze się je w pralce) i jednorazowe. Idealne wkładki są cienkie, ale chłonne, z mocnym przylepcem (zapobiega przesuwaniu się wkładki w biustonoszu). Wiele mam chwali sobie jednorazowe wkładki (choć to już luksus) pojedynczo pakowane, które łatwo utrzymać w czystości nawet w dużej torbie.
Niezależnie, czy masz małe, płaskie, duże i wystające czy wciągnięte brodawki, raczej maluch sobie z nimi poradzi i będzie bez przeszkód ssał mleko. Jednak jeśli się niepokoisz, czy wyciągnie wklęsłe brodawki, możesz kupić nakładki, inaczej zwane kapturkami lub osłonkami. Powinny dobrze przylegać do brodawki sutkowej, dlatego warto je kupić w razie potrzeby dopiero po porodzie.
To z pozoru banalna sprawa, jednak warto, żebyś o niej pamiętała. Wygodnie, bo jedną ręką, zapinana i rozpinana koszula na zatrzaski to prawdziwa przyjaciółka karmiącej mamy! Zasłoni brzuch, odsłoni piersi - po prostu supergadżet.
Jeżeli myślisz, że będziesz się krępować przystawiania malucha do piersi w miejscach publicznych, pomyśl o zakupie chusty, którą będziesz mogła osłonić piersi lub dziecko. Jesteśmy za swobodnym karmieniem, ale jeśli masz przed tym opory, śmiało wykorzystaj ten patent.
Lista na zakupy: kliknij na obrazek i wydrukuj wyprawkę do karmienia lub zapisz obrazek w telefonie
Laktator – rozwiązanie również dla mam karmiących piersią!
Czy wiesz, że nawet jeśli karmisz piersią, możesz wyjść z domu w każdej chwili? Wystarczy, że zostawisz maluszkowi odciągnięte mleko.
Pewnie powiesz, że odciąganie pokarmu nie jest takie łatwe. Zgoda, ale zamiast poddawać się, spróbuj jeszcze raz. I uwierz w sukces, będzie łatwiej. Pomyśl, że dzięki utrzymaniu karmienia piersią i odciąganiu pokarmu będziesz mogła zostawić smyka z tatą czy babcią bez wyrzutów sumienia.
Jak odciągać pokarm laktatorem?
Wszystko zależy od tego, jak często chcesz to robić. Jeśli zdarzy ci się to kilka razy, to może warto nauczyć się ręcznego odciągania . To nie jest trudne. Jeżeli chcesz mieć sporo mleka (żeby dzidziusiowi wystarczyło na jedną porcję, czyli 120–150 ml), zabierz się za odciąganie mniej więcej dwie godziny po ostatnim karmieniu. Włącz muzykę, przygotuj wyparzony pojemnik, umyj ręce, usiądź. Weź głęboki oddech i wyobraź sobie coś miłego. Dobrze, jeśli dziecko jest blisko ciebie, np. śpi. Delikatnie, głaszczącymi ruchami rozmasuj pierś – od zewnątrz w stronę brodawki. Nie ściskaj, nie ugniataj, nie pociągaj piersi. Palcem wskazującym i kciukiem uchwyć ją w odległości ok. 1,5 cm od brodawki i naciskaj. Przesuwaj palce dookoła, delikatnie ją uciskając. Mleko wkrótce popłynie. A co, jeśli na początku wypływa tylko kilka kropelek? Nie denerwuj się, odciągaj dalej. Zaraz go będzie sporo! Po kilku minutach pokarm przestanie wypływać. Zacznij wtedy odciągać pokarm z drugiej piersi.
Laktatory elektryczne - sprawdź opinie
Wybór laktatora to podstawa!
Warto kupić laktator, jeżeli wiesz, że będziesz odciągać mleko dość często. Tylko jaki – laktator ręczny czy elektroniczny? Jeśli będziesz to robić od czasu do czasu, to ręczny, jeśli częściej (bo wracasz do pracy), to ten na prąd. W obu wypadkach wybierz model o regulowanej sile ssania, bo przecież odciąganie nie może cię boleć! Nakładka na pierś powinna być miękka, elastyczna i dopasowująca się do piersi. Niektóre mają dodatkową nakładkę silikonową...
Karmienie
Przygotowania do karmiena piersią
Wcale nie musisz hartować brodawek. Powinnaś za to uważać na to, co teraz jesz. Warto też kupić kilka akcesoriów. To zapewni ci znakomity start do karmienia piersią!
Chociaż podobno karmienie piersią jest najnaturalniejszą sprawą na świecie, wiele młodych mam ma z nim kłopoty. Może dlatego, że dużo bardziej naturalne jest dziś dla nas korzystanie z komórki czy internetu niż karmienie. Na szczęście wszystkiego można się nauczyć. To naprawdę nie będzie trudne, jeśli trochę się przygotujesz.
Piersi
Niezależne, czy masz je w rozmiarze S czy XXL, możesz karmić piersią i mieć dla dziecka tyle mleka, ile potrzebuje. Wielkość piersi zależy bowiem głównie od ilości tkanki tłuszczowej, natomiast gruczoł produkujący pokarm jest u wszystkich kobiet mniej więcej takiej samej wielkości. To, ile będziesz miała pokarmu, zależy głównie od tego, jak często maluch będzie jadł.
Więcej problemów mogą przysporzyć brodawki, zwłaszcza jeśli są płaskie lub wciągnięte. Co prawda niektóre maluchy znakomicie dają sobie z nimi radę i wspaniale je wyciągają, ale nie zawsze tak jest. Dlatego najlepiej jeszcze w czasie ciąży używać specjalnego „przyrządu” delikatnie wyciągającego brodawki (Niplette, AVENT). Jeśli tego nie robiłaś, a dziecko ma problemy z uchwyceniem brodawki, nie wszystko jeszcze stracone!
Odciągaj mleko pomiędzy karmieniami. Brodawka lekko wyciąga się, a ty jednocześnie stymulujesz laktację. Jeśli maluszek nie najada się z piersi, dokarmiaj go odciągniętym pokarmem . Rób to jednak za pomocą łyżeczki lub specjalnego kubeczka, nie przyzwyczajaj malca do picia mleka przez smoczek (ssie się go jednak inaczej niż pierś, więc problemy dziecka mogą się powiększyć).
Pomiędzy karmieniami nadal spróbuj stosować Niplette. Najlepiej kilka minut przed karmieniem, by maluszkowi było łatwiej uchwycić pierś.
Jak najczęściej przystawiaj malca do piersi. On najlepiej wyciągnie brodawkę.
Akcesoria
Wystarczysz ty, maleństwo, jakiś wygodny fotel, na którym możesz się wygodnie oprzeć, rozpinana bluzka,...
Noworodek
Co powinno się znaleźć na liście zakupów dla noworodka? Co możesz odpuścić?
Wyprawka dla noworodka potrafi być całkiem pokaźna! Przeczytaj niezbędnik rodziców noworodka, żeby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy (i nie zagracać mieszkania!).
Czy naprawdę ta mała istota, którą dopiero co przyniosłaś ze szpitala, tak wiele potrzebuje? Wydawałoby się, że tak naprawdę jest jej potrzebne tylko mleko mamy, jej czułość i obecność. Ale już wkrótce zdasz sobie sprawę, że oprócz miłości i bezpieczeństwa noworodek potrzebuje kilku rzeczy materialnych, które i jemu, i tobie, znacznie ułatwią życie. Warto z wyprzedzeniem przygotować się do powitania dziecka na świecie, ale zanim pójdziesz do sklepu, żeby skompletować wyprawkę dla noworodka, zorientuj się, co tak naprawdę może się przydać (a co spokojnie możesz odpuścić lub zostawić na później!). Oto nasze sugestie:
1. Akcesoria do karmienia
Dziecko będzie domagać się jedzenia już od pierwszych dni życia i na to musisz być gotowa. Jeżeli będziesz karmić piersią, to w zasadzie nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z żywieniem dziecka, poza tym, że warto by było, abyś w czasie karmienia piersią zażywała preparaty witaminowe przeznaczone dla karmiących matek .
Sprawdź też: 7 produktów zakazanych w czasie karmienia piersią
Jeżeli nie karmisz piersią, koszty odżywiania niemowlęcia będą sporo większe. Musisz kupić odpowiednie mleko modyfikowane lub mleko zastępcze, w zależności od tego, co podpowie ci pediatra. Do tego musisz kupić butelki, smoczki do butelki, szczoteczkę do mycia butelek, termos do przechowywania ciepłego mleka lub podgrzewacz do butelek .
2. Pieluchy
Twoje dziecko w ciągu doby może robić kilkanaście razy siusiu oraz kilka razy kupkę. Używanie pieluch jednorazowych jest droższe od tradycyjnych pieluch tetrowych, pozwala za to zaoszczędzić czas, proszek do prania oraz pracę pralki. Musisz jednak pamiętać, że dziecku będzie potrzebnych dziennie średnio 5-8 pieluszek i musisz to uwzględnić w domowym budżecie. Coraz popularniejsze są pieluszki wielorazowego użytku, które można prać w pralce, mają ładne wzory i...