Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Noworodek

Co powinno się znaleźć na liście zakupów dla noworodka? Co możesz odpuścić?

Wyprawka dla noworodka potrafi być całkiem pokaźna! Przeczytaj niezbędnik rodziców noworodka, żeby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy (i nie zagracać mieszkania!).

Czy naprawdę ta mała istota, którą dopiero co przyniosłaś ze szpitala, tak wiele potrzebuje? Wydawałoby się, że tak naprawdę jest jej potrzebne tylko mleko mamy, jej czułość i obecność. Ale już wkrótce zdasz sobie sprawę, że oprócz miłości i bezpieczeństwa noworodek potrzebuje kilku rzeczy materialnych, które i jemu, i tobie, znacznie ułatwią życie. Warto z wyprzedzeniem przygotować się do powitania dziecka na świecie, ale zanim pójdziesz do sklepu, żeby skompletować wyprawkę dla noworodka, zorientuj się, co tak naprawdę może się przydać (a co spokojnie możesz odpuścić lub zostawić na później!). Oto nasze sugestie:

1. Akcesoria do karmienia

Dziecko będzie domagać się jedzenia już od pierwszych dni życia i na to musisz być gotowa. Jeżeli będziesz karmić piersią, to w zasadzie nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z żywieniem dziecka, poza tym, że warto by było, abyś w czasie karmienia piersią zażywała preparaty witaminowe przeznaczone dla karmiących matek.

Sprawdź też: 7 produktów zakazanych w czasie karmienia piersią

Jeżeli nie karmisz piersią, koszty odżywiania niemowlęcia będą sporo większe. Musisz kupić odpowiednie mleko modyfikowane lub mleko zastępcze, w zależności od tego, co podpowie ci pediatra. Do tego musisz kupić butelki, smoczki do butelki, szczoteczkę do mycia butelek, termos do przechowywania ciepłego mleka lub podgrzewacz do butelek

2. Pieluchy

Twoje dziecko w ciągu doby może robić kilkanaście razy siusiu oraz kilka razy kupkę. Używanie pieluch jednorazowych jest droższe od tradycyjnych pieluch tetrowych, pozwala za to zaoszczędzić czas, proszek do prania oraz pracę pralki. Musisz jednak pamiętać, że dziecku będzie potrzebnych dziennie średnio 5-8 pieluszek i musisz to uwzględnić w domowym budżecie. Coraz popularniejsze są pieluszki wielorazowego użytku, które można prać w pralce, mają ładne wzory i są szczególnie lubiane przez ekomamy. Do przewijania przydadzą się także chusteczki nawilżane (wybierz takie dla alergików, bo są najdelikatniejsze) i krem przeciw odparzeniom.

Poznaj 5 łatwych kroków, by przewinąć dziecko

3. Laktator

Jeśli twoje rozłąki z dzieckiem będą sporadyczne, wystarczy ci najtańszy laktator ręczny. Zakup droższego (elektrycznego lub ręcznego) ma sens, jeśli wracasz do pracy i zamierzasz dalej karmić piersią. Taki sprzęt umożliwi ci szybkie odciąganie pokarmu w pracy, bezpośrednio do jednorazowych torebek do przechowywania mleka.

4. Kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne

Do pielęgnacji dziecka przydadzą ci się:

  • wanienka
  • termometr kąpielowy
  • mydło przeznaczone dla niemowląt,
  • szampon do włosów
  • ręcznik z kapturem
  • balsam lub oliwka
  • szczotka do włosów z miękkiego włosia
  • nożyczki do paznokci dla niemowląt
  • krem przeciwko odparzeniom (kolejne 20-30 zł)


Pamiętaj, że mniej znaczy więcej — nie przesadzaj z liczbą kosmetyków, których używasz, zawsze też upewnij się, że są przeznaczone dla dziecka w wieku twojego malucha.


Sprawdź, jakie wybrać kosmetyki dla noworodka


Praktyczna wyprawka noworodka – ubranka, kosmetyki i akcesoria [WIDEO]

wyprawka dla dziecka
materiały prasowe
Zakupy
Wyprawka dla noworodka. Jakie produkty wybrać?
Skompletowanie wyprawki dla noworodka wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Pomożemy Ci stworzyć idealną listę produktów.

Choć wyprawki dla noworodka nie trzeba kupować od razu po pozytywnym wyniku testu ciążowego, to doświadczone mamy radzą, by nie odkładać tego do ostatniej chwili. Nie tylko dlatego, że maluszek może urodzić się przed terminem, lecz po to, by mieć chwilę czasu na zastanowienie się i uważny dobór produktów, których wybór jest tak duży, że łatwo się pogubić. Kompletowanie wyprawki najlepiej jest zacząć w II trymestrze ciąży. Co brać pod uwagę w trakcie zakupów, co kupić? Ubranka Maluch nie potrzebuje ich wiele: praktycznie się nie brudzi (no chyba, że uleje mleko lub przemięknie mu pieluszka), poza tym szybko z nich wyrośnie. Unikaj rozmiaru 56 – tak naprawdę mało które dziecko urodzone w terminie nosi takie ubranka, dla większości najlepsze są ciuszki w rozmiarze 62 cm (chyba, że podczas ostatniego badania USG lekarz wyraźnie zaznaczy, że noworodek urodzi się mały). Pamiętaj, że ubranka dla noworodka muszą być przede wszystkim wygodne i elastyczne, uszyte z miękkich tkanin, a ponieważ będą bezpośrednio stykały się z jego delikatną skórą – również bezpieczne. Najlepsze są takie z ekologicznej bawełny lub tkaniny bambusowej, w pastelowych odcieniach (barwniki do tkanin bywają przyczyną uczuleń). Nie wydawaj pieniędzy na ubranka niepraktyczne: sztywne, z zapięciami na pleckach czy z dużą ilością guzików lub ozdobnymi aplikacjami. Pamiętaj też, że przed pierwszym użyciem trzeba je wyprać w proszku do dziecięcych tkanin i wyprasować. Kosmetyki Nie potrzeba ich wiele, ważne natomiast, by były bardzo dobrej jakości i by można było je stosować już od pierwszego dnia życia. Skóra noworodków nie jest jeszcze dojrzała i z tego powodu jest bardziej podatna na podrażnienia wywołane m.in. zbyt silnymi składnikami kosmetyków. W dodatku niektóre z nich mogą przenikać przez luźno jeszcze ułożone komórki naskórka. Wybieraj więc preparaty sprawdzonych,...

Pościel do łóżeczka
AdobeStock
Noworodek
Pościel do łóżeczka dla niemowlaka i starszaka
Szukasz pościeli dla dziecka? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas kompletowania zestawu do łóżeczka.

Kompletując wyprawkę dla maluszka, wiele osób na liście ma pościel, w końcu dziecko musi gdzieś spać. Podpowiadamy, czy od razu trzeba kupić kołderkę i na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Pościel dla noworodka Niemowlę większą część doby zwyczajnie przesypia, dlatego w pierwszych tygodniach nie potrzebuje piżamki, wystarczą mu zwykłe śpioszki i body. Na początek warto zainwestować w rzeczy naprawdę praktyczne: w mebelek do spania (np. łóżeczko lub kosz Mojżesz) i coś do przykrycia. Tak malutkie dziecko nie potrzebuje ani poduszeczki, ani kołderki. Na pierwsze miesiące wystarczy rożek , kocyk , ewentualnie śpiworek do spania oraz prześcieradło bawełniane lub flanelowe.   Pościel dziecięca do łóżeczka Gdy nadejdzie czas na pościel, oczywiście absolutnie niezbędnymi elementami będą kołderka i poduszka. Rodzice dobierają także w zestawie takie akcesoria jak: przybornik, czy ochraniacz na szczebelki. Najmniejsza kołderka niemowlęca ma wymiary pokrywające się z małym łóżeczkiem, czyli 60x120 cm. Takie kołderki sprzedawane są w zestawach z płaską poduszką w rozmiarze 40x50 lub 40x60 cm. Warto jednak wiedzieć, że dziecko w ciągu kilku miesięcy staje się coraz bardziej ruchliwe, a używanie tak małej kołderki powoduje konieczność częstego przykrywania dziecka w trakcie snu. Prawidłowo dobrana kołdra powinna być odpowiednia w stosunku do wzrostu małego użytkownika, ale także do wielkości materaca. Oznacza to, że nie powinna też być zbyt mała, bo dziecko będzie w nocy się odkrywało albo zbyt duża, będzie mu się ciężko wydostać. Kołderka dziecięca najczęściej występuje w rozmiarach 100x135 oraz 120x90 cm.  Pościel czy poszewka? Robiąc zakupy w internecie, warto zwrócić uwagę na dokładny opis. Często produkt nazwany jest pościelą, a w rzeczywistości chodzi tylko o piękną poszewkę na poduszkę i kołderkę. Warto...

mama, tata, rodzice, ciąża, zakuypy, wyprawka
Noworodek
Zakupy dla noworodka - idealna wyprawka maluszka
Dżinsy, rozmiar 56? Mikroskopijne adidaski? Baldachim z falbanką? Twoje dziecko nie doceni takich prezentów. Liczy się wygoda i bezpieczeństwo. Sprawdź, co wybrać na wyprawkę dla noworodka.

Akcesoriów dla niemowląt jest mnóstwo, jednak tak naprawdę przydadzą wam się tylko niektóre (jeśli np. zamierzasz karmić piersią , nie ma sensu kupować drogiego sterylizatora do butelek). Bez wielu innych, nawet tych bardzo praktycznych, można sobie poradzić (np. pokryty ceratką przewijak łatwo umyć i dlatego warto go mieć, można jednak kłaść dziecko na przykrytym ręcznikiem stole). Są jednak i takie, bez których nie można się obyć. Oto one: Ubranka dla noworodka Body, kaftaniki i śpioszki. Musisz mieć minimum cztery komplety w najmniejszym rozmiarze. Cieplejsze pajacyki. Albo bluza i spodenki na gumce – dwa komplety. Kombinezon. Zdecydowanie wystarczy jeden. Przyda się też śpiworek do wózka. Czapeczki. Kup dwie cienkie czapeczki plus jedną cieplejszą, do wyjścia na dwór. Skarpetki. Dwie, a nawet trzy pary skarpet z luźnym ściągaczem. Bawełniane rękawiczki. Chronią buzię przed zadrapaniem. Noworodki zwykle noszą rozmiar 56, a te większe maluszki – 62 . Nie kupuj zbyt wielu rzeczy, bo dziecko błyskawicznie z nich wyrośnie. Wybieraj ciuszki uszyte z miękkiej bawełny. Im prostszy krój, tym lepiej: falbanki, troczki itd. mogą przeszkadzać. Jeśli nie jesteś pewna rozmiaru, kupuj na wyrost. Zobacz: Wyprawka noworodka Higiena i zdrowie noworodka Pieluszki. Najlepiej jednorazowe w najmniejszym rozmiarze (duża paczka wystarczy, maluch szybko z nich wyrośnie) plus dziesięć tetrowych. Wanienka. Wygodne są te z wgłębieniem na mydło. Do tego dwa ręczniki kąpielowe (można kupić specjalne ręczniczki dla dzieci z kapturem w jednym z narożników) oraz termometr do wody. Kosmetyki i nie tylko. Koniecznie przeznaczone dla niemowląt (uważaj, bo nie wszystkich kosmetyków dla dzieci można używać od pierwszych dni życia), dobrej jakości, z atestem Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak