Kąpiel malca powinna stać się nie tylko codziennym rytuałem, ale i radosną zabawą. Jest to ogromne przeżycie zarówno dla nowo narodzonego człowieka, jak i dla świeżo upieczonych rodziców. Najważniejszą i podstawową kwestią dobrej kąpieli maluszka jest wcześniejsze przygotowanie wszystkich potrzebnych rzeczy i odpowiednie posprzątanie łazienki, aby kąpiel była bezpieczna.

Reklama

Stwórz przyjazny klimat

Odpowiednia temperatura powietrza w łazience to ok. 21–24°C. Upewnij się, czy w łazience panują takie właśnie warunki, koniecznie zamknij drzwi i, jeśli jest, także okno. Wodę, w której myty będzie maluszek, nagrzej do ok. 37°C. Jej temperaturę sprawdź za pomocą termometru kąpielowego, a w razie jego braku, własnym łokciem. Jeśli w pokoju jest poniżej 21°C, połóż dziecko na stoliku ubrane i rozbierz je dopiero po umyciu mu buzi.

Przygotuj kąpielowy niezbędnik

Zanim rozbierzesz maluszka, przygotuj potrzebne akcesoria. Kąpielowy niezbędnik to: wanienka, przewijak, dwa ręczniki lub rożek kąpielowy, bawełniana myjka lub gaza, jedna miseczka z przegotowaną wodą do mycia buzi i druga do pupy, chusteczki pielęgnacyjne, bawełniane waciki, sól fizjologiczna, sterylne gaziki, spirytus do przemywania pępuszka, oliwka, krem na odparzenia, pieluszka, ubranko i szczoteczka do włosów. Potrzebne będzie też mydełko lub płyn do mycia (najlepiej z dozownikiem).

Zobacz: Jak zaplanować pierwszą kąpiel w wannie

Zadbaj o czystość łazienki

Pamiętaj, że tak samo, jak ważny jest odpowiedni wybór wanienki, konieczne jest jej regularne mycie (wodą z dodatkiem mydła). Powinna być ona w ten sposób starannie czyszczona po każdej kąpieli dziecka. Absolutnie nie możesz używać jej do innych celów (nawet prania ubranek pociechy). Pamiętaj także o regularnym czyszczeniu fug, zakamarków wanny czy prysznica i odpływów, gdyż tam mogą czaić się groźne dla zdrowia twojego maluszka drobnoustroje – do tego celu używaj środka czyszcząco-dezynfekującego.

Zobacz także

Pamiętaj o podstępnym bakteriozolu

Myślisz, że dokładnie umyta wanienka to gwarancja, że maluszek nie wpadnie „w szpony” bakterii? Niestety nie. Aby go przed nimi ustrzec, musisz także regularnie (najlepiej codziennie wieczorem) dezynfekować toaletę. To ona bowiem może być źródłem nawet ośmiu miliardów bakterii, które namnażają się każdego dnia, bo wraz ze spuszczaną wodą potrafią opanować łazienkę w promieniu 1,5 metra, a zatem osiąść na zabawkach kąpielowych dziecka, świeżo upranych ręcznikach czy dopiero co wyszorowanej wanience. Tę chmurę bakterii wystrzeloną z toalety przez podmuch spływającej wody, przypominającej olbrzymi aerozol, nazywamy właśnie bakteriozolem. Dlatego tak ważne jest używanie odpowiedniego płynu dezynfekującego, który skutecznie walczy z codzienną inwazją bakterii na łazienkę, zabijając groźne drobnoustroje i zapobiegając rozwojowi kolejnych pokoleń bakterii.

Opróżniaj łazienkowe kosze

Mamy tu na myśli zarówno kosz na brudną bieliznę, jak i kosz na śmieci. Obydwa są idealnymi miejscami dla rozwoju zarazków – ciemne i ciepłe przyspieszają ich rozwój. Dlatego postaw na regularne pranie (przy dziecku kosz zapełnia się z iście kosmiczną prędkością) i codzienne opróżnianie śmietnika (stosuj jednorazowe worki i myj go płynem czyszcząco-dezynfekującym).
Dobra rada:
Wybierając środek czyszcząco-dezynfekujący, zwróć uwagę na jego gęstość. Zagęszczony łatwiej przylgnie do ścianek toalety, tworząc warstwę ochronną.

Reklama

Polecamy: 8 trików, które ułatwią kąpiel niemowlaka

Reklama
Reklama
Reklama