Bądź jego nauczycielką
Im więcej mówisz do malucha, tym szybciej uczy się on prawidłowego mówienia i tym bogatszy ma zasób słów.
- Edipresse
Im więcej mówisz do malucha, tym szybciej uczy się on prawidłowego mówienia i tym bogatszy ma zasób słów.
- Jak najczęściej rozmawiaj z dzieckiem. Mów powoli, wyraźnie, ciepłym, serdecznym tonem. Opowiadaj o prostych, zwyczajnych rzeczach. Często powtarzaj te same słowa („Zobacz, jaki ładny piesek. Ten piesek jest naprawdę ładny”).
- Mów poprawnie, bez zdrobnień i zniekształceń typu: „A telaz dzidzia dostanie ciukieleczka”.
- Słuchaj cierpliwie tego, co malec ma do powiedzenia. Nie zbywaj go z byle powodu, gdy chce o coś zapytać, nie przerywaj, nie popędzaj.
- Nie poprawiaj dziecka, wystarczy, byś sama mówiła jak należy (– Mamo, babcia wszła? – Tak, kochanie, babcia właśnie weszła).
- Czytaj i opowiadaj dziecku bajki. Dzięki temu będzie miało większy zasób słów, rozwinie się także jego wyobraźnia.
- Ucz malucha piosenek, wyliczanek, wierszyków. Żartujcie, wygłupiajcie się, podmieniajcie słowa znanych piosenek.
- Doceniaj jego inwencję w tworzeniu nowych wyrazów. Słowo „miałkotanie” jest naprawdę ładne i kto wie, czy nie lepiej określa to, do czego się odnosi, niż zwykłe „miałczenie”.
- Weź malca sprzed telewizora. Oglądając telewizję, dziecko skupia się przede wszystkim na tym, co widzi. Warstwa językowa nie ma dla niego większego znaczenia. Migające obrazki nie dają także szans jego wyobraźni.
- Zadbaj o to, by smyk miał kontakt z innymi osobami. To bardzo mobilizujące: obcym nie będzie się chciało zgadywać, co maluch ma do powiedzenia.
- Koniecznie sprawdź, czy twoje dziecko dobrze słyszy. To bardzo ważne, bo nawet niewielkie uszkodzenie słuchu może zahamować rozwój mowy. Jeśli masz wątpliwości, powinien je rozstrzygnąć nie pediatra, a dysponujący specjalistycznym sprzętem audiolog.
Jestem naprawdę wygadany
Dziecko porozumiewa się z otoczeniem już od pierwszych dni życia. Sposób, w jaki to robi, w dużej mierze zależy od jego wieku.
0–rok
Bardzo uważnie cię słucha i stara się po swojemu odpowiadać. Potrafi też sporo przekazać za pomocą płaczu, uśmiechu, wierzgania nóżkami i tysiąca najróżniejszych minek. A pod koniec pierwszego roku zaczyna stopniowo rozumieć, co do niego mówisz.
1–2 lata
Maluszek wypowiada pierwsze wyrazy! Pod koniec roku zna już około 300-400 słów.
2–3 lata
Zaczyna budować zdania. W dalszym ciągu wzbogaca swoje słownictwo: przed trzecimi urodzinami zna około 1000 słów.
3–7 lat
Może rozmawiać na wiele tematów. Nieźle radzi sobie z gramatyką, tworzy nowe wyrazy. Przed pójściem do szkoły zna około 7000 słów!