Bezpieczne małe pranie
Słowo "małe" zawarte w tytule może lekko wprowadzać w błąd, bo chyba każda mama wie, że przy dziecku – zwłaszcza tym, które już raczkuje lub chodzi – prania nigdy nie jest niewiele, prawda? I dlatego właśnie tak ważny jest odpowiedni dobór detergentów do prania dziecięcej garderoby.
- Edipresse
Niedojrzała dziecięca skóra przez pierwsze lata życia może reagować nadwrażliwie w sytuacji, która dla skóry dojrzałej jest komfortowa i bezpieczna. Co mamy na myśli? Między innymi "dorosłe" kosmetyki. Skóra mamy czy taty będzie się po nich czuła świetnie, podczas gdy u malucha może wystąpić reakcja uczuleniowa w postaci pokrzywki lub zapalenia skóry.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku detergentów. Większość tych, w których prana jest garderoba rodziców nie nadają się do prania ubranek szkraba. Zwykłe (mówiąc potocznie) proszki i płyny do prania zawierają po prostu zbyt silne detergenty i związki czynne, które mogą powodować reakcje niepożądane. Trudno się temu dziwić, bo mają skutecznie usuwać silne plamy w coraz niższych temperaturach (by nie niszczyć delikatnych tkanin), a stykają się ze skórą dojrzałą, która potrafi już bronić się przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, np. resztkami proszku z nie do końca wypłukanego ubrania. Jak więc prać dziecięce ubranka, pościel czy maskotki? Uwaga: zabawki także wymagają prania, zwłaszcza ulubione pluszaki!
Czysto i bezpiecznie
Po pierwsze, w przypadku dzieci (nawet do 3. r.ż.) należy prać także, wydawałoby się czyste, bo nowo zakupione ubranka. Musimy się pozbyć z nich ewentualnego kurzu, bakterii czy wirusów. Jak już wspominaliśmy, "tradycyjne" środki piorące nie wchodzą w grę. Należy używać hipoalergicznych proszków czy płynów do prania, wolnych od potencjalnie szkodliwych substancji (wybielaczy, rozjaśniaczy, barwników) oraz substancji zapachowych, a także konserwantów. Czy produkt spełnia odpowiednie wymagania, a zatem jest i skuteczny i (przede wszystkim) bezpieczny, świadczą atesty autorytatywnych instytucji (informacje czy logotypy umieszczone na opakowaniu). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku płynów do płukania. Ich właściwości sprawiają, że ubranka się nie niszczą, są miękkie i pachnące, ułatwiają prasowanie i niwelują zagniecenia. Ale tu także "zwykłe" płyny nie mają racji bytu. Dla tego celu tworzone są specjalne linie hipoalergicznych płynów do płukania, nieuczulających, testowanych dermatologicznie, które dbają o jakość tkanin oraz bezpieczeństwo skóry najmłodszych, takie jak np. Silan Sensitive, który uzyskał znak "Produkt przyjazny alergikom" i jest przeznaczony do płukania ubrań także maluchów od 6. m.ż.
Formuła płynu Silan Sensitive została przebadana dermatologicznie i uzyskała rekomendację organizacji pozarządowej – Europejskiego Centrum Badań nad Alergiami. Niezależność instytutu gwarantuje obiektywną ocenę i obiektywne wyniki badań, w których płyn Silna Sensitive został bardzo dobrze oceniony.
Podziel się z nami swoją opinią na temat płynu Silan Sensitive - zapraszamy do dyskusji na forum.