Reklama

Odparzenia u niemowlaka to duży problem, bo towarzyszą im bolesne dolegliwości, które doprowadzają malucha do łez. Dla rodzica także, ponieważ odparzenia trudno się leczy. Dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy, dlaczego odparzenia się pojawiają i jak z nimi walczyć, jeśli już zaatakują pupę dziecka.

Reklama

Skąd biorą się odparzenia u dziecka?

Odparzenia pupy wcale nie muszą wynikać z błędów pielęgnacyjnych, chociaż to wydaje się być najprostszym wytłumaczeniem. Niektóre powody powstawania odparzeń u dziecka w ogóle nie są związane z pielęgnacją. Należą do nich m.in.:

  • Urozmaicanie/rozszerzanie diety malucha, a co za tym idzie zmiany w składzie kupki i siusiu (stają się bardziej drażniące, zwłaszcza między 7. a 9. miesiącem życia dziecka i mogą wywołać odparzenie).
  • Przyjmowanie antybiotyków lub innych leków, które również wpływają na zmianę charakterystyki moczu i stolca.
  • Podawanie dziecku zbyt dużej ilości płynów tuż przed snem. W takim wypadku malec najczęściej robi siusiu, jak tylko zaśnie, co równa się dłuższemu kontaktowi skóry z mokrą pieluszką.
  • Pranie ubranek dziecka w drażniących środkach - odparzenie może być reakcję alergiczną np. na proszek lub "dorosły" płyn do płukania.

Nie można oczywiście nie wspomnieć o błędach pielęgnacyjnych, które mogą doprowadzić do odparzenia pieluszkowego. Te najczęstsze to:

  • Używanie nieodpowiednich kosmetyków, m.in. mydła alkaicznego.
  • Zbyt rzadkie zmienianie pieluszek.
  • Zaniechanie stosowania kremów ochronnych, których zadaniem jest zabezpieczanie skóry strefy pieluszkowej przed powstaniem odparzeń.

Jak najczęściej objawiają się odparzenia u dziecka?

Możemy wyróżnić trzy rodzaje odparzeń pieluszkowych, które występują najczęściej:

  • Obrzęki i otarcia mechaniczne – pojawiają się w fałdkach skóry (m.in. w pachwinach) i są spowodowane ocieraniem się o skórę zbyt ciasno założonej pieluszki.
  • Rumień pieluszkowy – zaczerwienienie pojawiające się przy odbycie i na genitaliach. Jego występowanie łączy się z drażniącym działaniem kupki i siusiu. częściej występuje u maluchów karmionych butelką.
  • Wysypka – może być grudkowa, plamisto-grudkowa, występować jako krostki, bąble. Jeśli pojawia się w nich ropa, świadczy to o stanie zapalnym, który należy skonsultować z lekarzem (pediatrą lub dermatologiem), by nie dopuścić do wtórnego zakażenia.
    Zobacz też: Wysypka u dziecka - 6 najczęstszych wysypek u dzieci.

Jak zapobiegać odparzeniom u dzieci?

Większości dolegliwości można uniknąć, przestrzegając kilku prostych zasad:

  • Regularnie zmieniaj dziecku pieluszkę, gdy tylko jest mokra. Ważne jest, by pamiętać o tym wychodząc z domu – warto wrzucić do torby kilka sztuk "na zapas". Pieluszki jednorazowe powinny przepuszczać powietrze i dobrze chłonąć wilgoć.
  • Uważaj na zbyt ciasne zapięcie pieluszki – do odparzeń pieluszkowych mogą przyczynić się rzepy czy gumki przylegające bezpośrednio do skóry.
  • Unikaj przegrzania dziecka– zbyt gorący "klimat" w strefie pieluszkowej z reguły kończy się bolesnymi podrażnieniami.
  • Stosuj krem na odparzenia przy każdej zmianie pieluszki.
  • Zapewniaj skórze strefy pieluszkowej dopływ powietrza, pozwalając maluszkowi, by poleżał bez pieluszki kilka minut.

Jakie są sposoby na odparzenia?

Do oczyszczania podrażnionej i odparzonej pupy wystarczy letnia, przegotowana woda. Myjkę, która może dodatkowo podrażnić, skutecznie zastąpi ręka rodzica. Pozwól maluszkowi poleżeć bez pieluszki, by zapewnić dostęp powietrza i koniecznie posmaruj odparzoną skórę kremem lub maścią ochronną, która ukoi podrażnione okolice i wspomoże gojenie. Jeśli mimo prawidłowej pielęgnacji stan skóry nie ulega poprawie, warto skonsultować się z pediatrą.

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama