Jesienno-zimowa pielęgnacja noworodka i niemowlaka [LIVECZAT]
Jak ubrać maluszka na wiatr lub mróz? Jakimi zasadami kierować się podczas pielęgnacji skóry dziecka jesienią i zimą? O jakich zasadach pamiętać w tym okresie? Na te oraz inne pytania odpowiada gość naszego liveczatu, położna Malwina Sierzan. Zapraszamy do oglądania!
Przed wyjściem na spacer warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy sprawdzić, jaka jest temperatura na zewnątrz oraz czy świeci słońce, czy jest pochmurno, gdyż w zależności od pogody zakładamy więcej lub mniej warstw ubrań. Aby sprawdzić, czy dziecku nie jest za zimno lub za gorąco, należy umieścić swoją dłoń na karku dziecka. Istotne jest, by nie sugerować się temperaturą rączej i nóżek, które najczęściej są bardzo zimne.
Zimowy wyjazd – na co zwrócić uwagę?
– Chodząc na dłuższe spacery warto wziąć dodatkowe ubranie do torby, by ewentualnie przykryć malucha w razie potrzeby. Wychodząc, lepiej ubrać go tak, by nie doszło do przegrzania. Warto pamiętać także o kremie ochronnym do twarzy z fizycznym (a nie chemicznym) filtrem UV. Ponadto, trzeba wziąć ze sobą zabezpieczenie na gondolę, które ochroni np. przed śniegiem lub deszczem. Przed wyjściem należy nakarmić maluszka i przewinąć, a także nałożyć krem przeciwko odparzeniom – podkreśla położna Malwina Sierzan.
Ile czasu przed wyjściem z domu należy nałożyć preparaty chroniące przed zimnem?
Ekspertka podkreśliła, że krem ochronny przeciwko promieniom słonecznym należy nałożyć 15-20 minut przed wyjściem. Z kolei krem ochronny przeciwko niskiej temperaturze niemający w składzie wody można nałożyć tuż przed wyjściem. Dodała także, że krem mający w składzie wodę, w sytuacji gdy na dworze temperatury są niskie (około 0 st. C), należy nałożyć 20-30 minut przed wyjściem z maluchem – wszystko po to, by woda miała czas odparować. Jedną ze świetnych opcji jest krem ochronny na każdą pogodę ZIAJA, który nie posiada w składzie wody, dlatego można z niego korzystać tuż przed wyjściem na zewnątrz.
Na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki dla noworodków lub niemowląt?
– Warto wybierać kosmetyki z krótkim składem, dzięki czemu będziemy mieć większą pewność, że nie uczulą malucha. W sytuacji, gdy po zastosowaniu po raz pierwszy kremu, czy innego preparatu, występuje reakcja alergiczna, należy natychmiast odstawić produkt. Warto jednak pamiętać, że taką reakcję alergiczną mogą wywołać inne czynniki, w tym np. środki piorące. Po wystąpieniu reakcji należy przemyć wodą miejsce, w którym wystąpiła reakcja, a następnie zaczekać aż minie. Gdy długo nie schodzi, można skorzystać z konsultacji ze specjalistą – przypomina położna Malwina Sierzan.
Jak poradzić sobie z potówkami, które pojawiły się po przegrzaniu?
Jak podkreśla nasza położna wystarczy jeden spacer, by na skórze mogły pojawić się potówki. Dlatego też tak ważne jest, aby zwracać uwagę na prawidłowy ubiór malucha i zawsze dopasowywać go do panującej na zewnątrz pogody. Z kolei, jeśli potówki już wystąpią, nie ma co panikować, gdyż jest to powszechna, niestraszna przypadłość. Zaczynamy od lżejszego ubrania, a także kąpieli i przemywania skóry w miejscu, gdzie się pojawiły. Zwykle wyciszają się w ciągu jednej doby, dlatego warto obserwować to miejsce, a w razie utrzymywania się ich na skórze dłużej, skontaktować się ze specjalistą.
Kiedy zakładać dziecku czapeczkę?
– Obecnie zaleca się, by dziecko, które przebywa w domu, nie nosiło czapeczki. Warto pamiętać, że przegrzewanie okolicy głowy jest dla dzieci bardzo niezdrowe. Z kolei, gdy wychodzimy na zewnątrz, to czapeczka właściwie chroni ciało malucha, gdyż ono bardzo szybko się wychładza, jeśli nie jest zabezpieczone od góry. Zaczynamy od czapeczek cieńszych, gdy jest 10-15 st. C i wraz z tym, jak ubieramy się grubiej, tym zmieniamy również czapeczkę na grubszą, a w mroźne dni, nakrywamy ją kapturem – zwraca uwagę położna Malwina Sierzan.
Poznaj odpowiedzi na pozostałe pytania. Zobacz nasz liveczat!
Materiał powstał z udziałem marki Ziaja