Mała garderoba pod dużą kontrolą
Dziecko wymaga czystego otoczenia. Oczywiście nie mamy na myśli sterylizacji wszystkich zabawek i gotowania każdego ubranka. Troska o dziecięcą garderobą przekłada się jednak bezpośrednio na stan skóry, a przez to zdrowie i samopoczucie malucha.
Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa. "Rośnie" wraz z nim i dopiero po kilku latach osiąga pełną dojrzałość. Wtedy łatwiej jej bronić się przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Do tego czasu wymaga szczególnej pielęgnacji. Mowa oczywiście przede wszystkim o dedykowanych dzieciom kosmetykach (na opakowaniu z reguły zawarta jest informacja czy dany preparat jest polecany noworodkom, a może bobasom od 6. m.ż. czy np. od 2. r.ż.). Ale nie tylko. Przecież także ubranka, ręczniki, pościel a nawet pluszaki mają styczność ze skórą malca, a więc i one powinny być prane w odpowiedni sposób. O czym należy pamiętać? Oto kilka prostych, ale bardzo istotnych zasad.
1. Ubranka nie wymagają gotowania
Ubrania, pościel, ręczniki etc. powinny być prane w temperaturze nie niższej niż 60ºC, ponieważ dopiero wtedy giną roztocza i bakterie. Optymalna temperatura to 90-95ºC (im młodsze dziecko, tym wyższa). Aby ubranka się nie zbiegły/rozciągnęły i nie straciły koloru, warto kupować te szyte z naturalnych, dobrej jakości materiałów. W przypadku niemowląt najlepiej sprawdzą się te w stonowanych kolorach, starsze dzieci, których skóra jest odporniejsza m.in. na sztuczne barwniki, mogą mieć bardziej kolorową garderobę.
2. Ubranka niemowląt pierzemy oddzielnie
Ubranek noworodków i niemowląt nie wolno prać razem z "dorosłymi", ponieważ wymagają one innych preparatów – przeznaczonych właśnie do prania ubranek najmłodszych. Są one dużo delikatniejsze i zawierają mniej składników, które dla rodziców są bezpieczne, a u pociechy mogą wywołać podrażnienie. W przypadku starszych dzieci możliwe jest użycie innych, "bardziej dorosłych" środków, o ile mają odpowiedni skład a informacja na opakowaniu podaje konkretny wiek dziecka.
3. Ważne jest podwójne płukanie
Póki malec nie skończy 3 lat, jego ubranka warto płukać dwukrotnie. Jednokrotne płukanie może także nie wystarczyć, aby pozbyć się resztek detergentu.
4. Płyn do płukania pod specjalnym nadzorem
Silne detergenty i środki zapachowe zawarte w płynach do płukania mogą być przyczyną wysuszenia skóry, jej podrażnienia, a nawet wystąpienia alergii kontaktowej. Chyba że dany płyn jest przeznaczony także do ubrań dzieci, wtedy należy dokładnie stosować się do wskazówek zawartych na etykiecie. Takim płynem jest np. Silan Sensitive, który uzyskał znak "Produkt przyjazny alergikom". Kremowa formuła Silan Sensitive została przebadana dermatologicznie i uzyskała rekomendację europejskiej organizacji pozarządowej – Fundacji Europejskiego Centrum Badań nad Alergiami.
Znak jakości ECARF jest nadawany na podstawie naukowych kryteriów i badań. Produkt może otrzymać taką rekomendację tylko wtedy, jeśli w znaczący sposób poprawia jakość życia osobom cierpiącym na alergie. Silan Sensitive dostępny jest w dwóch wyjątkowo delikatnych wariantach – Sensitive oraz Rose & Silk Extracts z zawartością ekstraktów z róży i jedwabiu. Dzięki Silan Sensitive wszyscy członkowie rodziny będą mogli cieszyć się wyjątkową miękkością oraz delikatnym zapachem tkanin po każdym praniu.
Zobacz także
5. Mała garderoba powinna być prasowana
Żelazko działa jak sterylizator – zabija bakterie, alergeny i roztocza, które mogą osiąść na materiale po praniu. Groźne dla skóry są także pleśnie, które lubią rozwijać się zwłaszcza w słabo wentylowanych łazienkach. Dlatego co najmniej do skończenia przez maluszka 3. m. ż. należy prasować wszystkie materiały stykające się bezpośrednio ze skórą.
Podziel się z nami swoją opinią na temat płynu Silan Sensitive - zapraszamy do dyskusji na forum.