Reklama

Reklama

Zobacz jak postępować, kiedy okaże się, że niemowlę ma zatkany nosek.

Czy to jest katar?
Noworodki często kichają, ale to nie objaw kataru! W ten sposób nosek oczyszcza się z resztek wód płodowych. U niemowląt, w sezonie grzewczym, zdarza się też tzw. sapka. Powietrze jest wysuszone grzejącymi kaloryferami i wydzielina zasycha w nosie. Utrudnia to oddychanie i skutkuje sapką.

By udrożnić nosek, nawilżaj powietrze w domu, staraj się, by temperatura w pokojach nie przekraczała 21°C. Do noska możesz wkroplić sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie.

Sapka może być też pierwszym objawem kataru. Wtedy trzeba nosek oczyszczać, by wydzielina nie spływała do gardła i ucha. Może to bowiem stać się przyczyną rozszerzenia infekcji. Zwłaszcza że, gdy malec leży, wydzielina ma ułatwiony dostęp do uszu!

Katar wirusowy
Katar wirusowy jest bezbarwny, białawy. Nie trzeba od razu zabierać niemowlęcia do lekarza, wystarczy czyścić nos, np. rożkami z chusteczki higienicznej zwilżonymi solą fizjologiczną.

Jeśli dziecko z powodu zatkanego noska ma trudności ze ssaniem, pomogą krople zmniejszające ilość wydzieliny (np. Nasivin, Otrivin).

Reklama

Nie używaj gruszki z długą końcówką. Możesz stosować tylko taką dla niemowląt, o szerokim końcu. Jest też na rynku nowoczesny aparat NoseFRIDA, do bezpiecznego usuwania wydzieliny z noska. Układaj maleństwo na boczku, to też trochę pomaga. Podrażnioną skórę pod noskiem smaruj wazeliną, maścią majerankową lub z pantenolem. Jeśli wydzielina jest żółta lub zielonkawa (sygnał nadkażenia bakteryjnego) albo dołączy się gorączka, zabierz malca do lekarza!

Reklama
Reklama
Reklama