Reklama

Zanim maleństwo się urodzi, jest dosłownie związanie z mamą – za pomocą pępowiny. To przez nią dostaje tlen oraz wszystkie niezbędne do życia składniki aktywne. Po porodzie pępowina jest odcinana, tworząc kikut. Ile czasu minie nim odpadnie? Jak go pielęgnować? Co może niepokoić?

Reklama

Jak długo po porodzie kikut odpada?

Dzieje się to zwykle ok. 10-14 dni od momentu, gdy dziecko przyjdzie na świat. Nie ma jednak nic dziwnego w tym, że malec zgubi go w 7. dobie życia lub 3. tygodniu. To kwestia indywidualna, aczkolwiek jeśli odpadnięcie kikuta przedłuża się, należy skonsultować to z pediatrą.

Co powinno zaniepokoić rodzica?

Brzydki zapach, sączenie się ropnej lub krwistej wydzieliny, zaczerwienienie skóry wokół pępka – te objawy wskazują na stan zapalny i konieczność pilnej konsultacji z lekarzem.

Co zrobić, gdy pępek nie chce się goić?

Wilgotny kikut wymaga sterylnego opatrunku i regularnej dezynfekcji.

Jak długo dziecko ma wystający pępek?

Nim kikut odpadnie, może nieco odstawać od brzuszka. Z czasem najczęściej sam się spłaszczy, więc nie ma powodu do niepokoju.

Reklama

Jak prawidłowo pielęgnować kikut pępowinowy?

By nie mnożyły się w nim bakterie, należy raz na dobę dezynfekować przy użyciu Octaniseptu, zgodnie z najnowszymi zaleceniami. Im częściej będzie osuszany, tym szybciej uschnie i odpadnie. Ważne, by nie ocierała się o niego pieluszka (można kupić takie ze specjalnym wycięciem na kikut lub po prostu wywijać te tradycyjne). Ważny jest także stały dostęp powietrza, ponieważ tlen korzystnie wpływa na jego wysychanie. Uwaga: nie wolno odrywać kikuta, nawet jak się wydaje, że "wisi na włosku"!

Reklama
Reklama
Reklama