Spacer superspacerówką
Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już siedzieć? Wybierz więc dla malca wygodną i bezpieczną spacerówkę.
- Edipresse
Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już siedzieć, za żadne skarby nie będzie chciało jeździć w głębokim wózku – świat oglądany z pozycji siedzącej jest przecież o wiele ciekawszy. Wybierz więc dla malca wygodną i bezpieczną spacerówkę.
Producenci prześcigają się w ulepszaniu i upiększaniu wózków. Zmieniają się modele i kolory, a nawet liczba kółek – spacerówka wcale nie musi mieć czterech. Jednak to, jak wózek wygląda czy ile ma kółek, jest sprawą drugorzędną. Spacerówka powinna być przede wszystkim wygodna dla dziecka, a dla Ciebie łatwa w użytkowaniu. Maluszek będzie z niej intensywnie korzystał do drugiego a nawet trzeciego roku życia, dlatego lepiej nie oszczędzać na tym zakupie. Pomożemy Ci wybrać najlepszy model spacerówki.
Dla maluszka i starszego
Zanim zdecydujesz, jaką kupić, weź pod uwagę wiek dziecka. Dla malucha, który dopiero nauczył się siedzieć (ma niewiele ponad pół roku), trzeba wybrać inną spacerówkę niż dla półtorarocznego brzdąca, który jest zdecydowanie bardziej ruchliwy. Dla siedzącego niemowlęcia dobry będzie wózek z miękko wyłożonymi brzegami i miękkim pałąkiem, żeby maluszek nie uderzył się, gdy np. najedziesz na jakąś nierówność. Powinien też mieć niezbyt twardą amortyzację. Starszemu dziecku kup spacerówkę z odpinanym pałąkiem i na tyle niską, by maluch mógł sam do niej wchodzić – nie będziesz wtedy musiała dźwigać dość ciężkiego już brzdąca. Wózek dla młodszych, jak i dla starszych powinien mieć regulację oparcia (najlepiej trzystopniową), abyś mogła opuścić oparcie do wygodnej pozycji leżącej, gdy dziecko zaśnie na spacerze. Dla bezpieczeństwa dobrze jest, gdy ma hamulce na przednich i tylnych kołach.
W mieście i w terenie
Jeśli mieszkasz poza miastem lub często chodzisz na spacery do lasu, albo uprawiasz sport i chcesz brać ze sobą malucha, wybierz wózek z dużymi pompowanymi kołami. Do jazdy po mieście wystarczą Ci kółka średniej wielkości lub nawet małe (opcja minimum). Będzie Ci też łatwiej prowadzić wózek, jeśli przednie będą skrętne. Jednak ważna jest możliwość ich zablokowania, np. lepiej się wtedy jedzie po nierównym chodniku. Wózek powinien mieć pięciopunktowe szelki do przypinania malca.
Komfort dla mamy
Spacerówka nie może być zbyt ciężka (najlżejsze są te z aluminiowym stelażem), powinna mieć łatwy mechanizm składania (w niektórych wózkach można to zrobić jedną ręką) oraz nieduże rozmiary po złożeniu (zajmuje mniej miejsca w bagażniku lub autobusie), a także regulację wysokości rączki (będzie go mógł wygodnie używać tata malucha, jeśli jest od Ciebie wyższy). Niektóre wózki mają odpinane poszycie, które ułatwia upranie go. Do większości producenci proponują również wyposażenie dodatkowe, np. folię przeciwdeszczową, ocieplacz na nóżki, torbę, które możesz dokupić osobno lub od razu są w komplecie.
Trzy w jednym
Ciekawym rozwiązaniem są wózki trzyfunkcyjne: na jednym stelażu można zamontować głęboką gondolę, spacerówkę, a także fotelik samochodowy. Więcej za nie zapłacisz, ale problem masz rozwiązany raz na zawsze. Dowiedz się, gdzie jest serwis dla wózka, który kupujesz – w niektórych modelach lubią się psuć np. kółka.
O tym pamiętaj!
Zwróć uwagę, jakie akcesoria zawarte są w cenie wózka. Tańszy model może okazać się droższy, jeśli trzeba dokupić dodatkowe wyposażenie.
Aleksandra Sobieraj