Reklama

Choć w szkołach rodzenia sporo mówi się o prawidłowej pielęgnacji noworodków i niemowląt, wielu rodzicom niestety wiedza ta bardzo szybko umyka. O czym więc warto pamiętać podczas kąpieli? Oto zbiór najistotniejszych rzeczy, o których warto wiedzieć.

Reklama

1. Dbaj o barierę hydrolipidową skóry dziecka

Pierwsza kąpiel powinna mieć miejsce w dniu przyjazdu ze szpitala. To niezwykle istotne, by zmyć ze skóry noworodka pozostałości wód płodowych oraz bakterie i drobnoustroje pochodzące ze szpitala. Kolejne kąpiele nie muszą się jednak odbywać codziennie. Wielu specjalistów zwraca uwagę, że wystarczą 3 w tygodniu. Dlaczego? Ponieważ każda kąpiel sprawia, że bariera hydrolipidowa skóry ubożeje, a tym samym łatwiej ulega podrażnieniom i staje się sucha. Właśnie z tego powodu nie szoruj również skóry dziecka gąbką czy myjką wykonaną z syntetycznego włókna. Wystarczy łagodne przemywanie jego ciała ręką, ewentualnie bawełnianym ręczniczkiem.

2. Skorzystaj z leżaczka do kąpieli

Jeśli przy kąpieli maluszka obecni są i mama, i tata, to zdecydowanie ułatwia to wykonanie tego zadania. Tata podtrzymuje niemowlę w wodzie, a mama w tym czasie myje jego ciałko i włoski. Trudniej jest jednak zorganizować to wszystko w pojedynkę.

Aby ograniczyć swój własny stres, warto skorzystać z materiałowych leżaczków do kąpieli, które nie tylko są doskonałą podporą dla maluszka, ale również ograniczają jego zsuwanie się w dół. Oczywiście nadal musisz asekurować dziecko, ale jedna ręka pozostaje wolna, dzięki czemu możliwe jest dokładne umycie malucha.

3. Nie inwestuj w kosmetyki dedykowane skórze z problemami

Niestety wielu rodziców na start wydaje niemałe pieniądze na dermokosmetyki dla dziecka. A to błąd! Nie zakładaj, że twój maluch od chwili narodzin będzie zmagał się z problemami skórnymi. Ten oręż do walki ze stanami zapalnymi pozostaw sobie na później, kiedy faktycznie okaże się, że taki problem występuje. Na początek wystarczy delikatny kosmetyk z właściwościami myjącymi na bazie naturalnych składników. Możesz dodawać do kąpieli również kilka kropli olejku migdałowego - w ten sposób nawilżysz skórę niemowlaka, nie zapychając przy tym jej porów.

4. Zadbaj o odpowiednią temperaturę wody i pomieszczenia

W pomieszczeniu, w którym kąpiesz malucha, temperatura powinna oscylować w okolicy 22-24 stopni Celsjusza. To bardzo ważne, by nie było w nim chłodniej - po wyjęciu z wody dziecko może odczuwać dyskomfort termiczny, a to z kolei sprzyja wybuchowi płaczu i paniki. Idealnie, jeśli temperatura wody do kąpieli wynosi ok. 37 stopni Celsjusza. Możesz ją skontrolować na wewnętrznej stronie nadgarstka - powinna być ciepła (nie gorąca!).

By ograniczyć ryzyko histerii malucha w trakcie wyciągania z wody, pamiętaj o położeniu obok wanienki dużego ręcznika. Dzięki temu okrycie dziecka zajmie ci kilka sekund. Pamiętaj też, że kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut. Woda traci temperaturę znacznie szybciej, niż nam się wydaje.

5. W trakcie kąpieli wyciszaj maluszka

Kąpiel to nie tylko dbanie o higienę. To również sposób na odprężenie małego ciałka i relaks, który stanowi doskonały wstęp do usypiania. Zanim rozpoczniecie kąpiel, miej w pobliżu wszystkie rzeczy, których potrzebujesz: bawełnianą myjkę, kosmetyki, ręcznik, kubeczek z ciepłą woda do spłukania włosków, pieluszkę i piżamkę. Pamiętaj, że twoje zdenerwowanie spowodowane poszukiwaniami jakiejś rzeczy tuż po wyjęciu dziecka z wanienki może udzielić się także i jemu.

W trakcie kąpieli zbuduj nastrój godny salonów SPA. Zapal boczne oświetlenie (sufitowe może razić w oczy), puść cichą, relaksacyjną muzykę. Dobrym pomysłem może być również dodanie do wody 2-3 kropli olejku lawendowego, który ma właściwości uspokajające. Taki rytuał z pewnością wyciszy malucha po intensywnym dniu.

Reklama

Mat. prasowe

Reklama
Reklama
Reklama