Pielęgnacja

Jak odstawić smoczek? 7 sprawdzonych sposobów [WIDEO]

Odstawienie smoczka to ważny moment w życiu dziecka. Rodzic powinien przygotować zarówno siebie, jak i dziecko, do tego, by proces ten przebiegł jak najłagodniej. Wybranie odpowiedniego momentu i konsekwencja są tu kluczowe. Podpowiadamy, jak odstawić smoczek.

Smoczek zaspokaja potrzebę ssania, wyjątkowo silną u niektórych dzieci, a także wycisza i uspokaja. Nie powinno zatem dziwić, że maluchom może być trudno się z nim rozstać.

Odstawienie smoczka nie jest łatwe, ponieważ wiąże się z zabraniem przedmiotu, który do tej pory odgrywał ważną rolę, a którego używanie stało się nawykiem. Jak zatem odstawić smoczek i uniknąć przy tym cierpienia dziecka? 

Kiedy i jak odstawić smoczek? 

Zdaniem specjalistów dziecko można odzwyczaić od ssania smoczka w każdej chwili. Najlepszym momentem jest zwykle czas, gdy maluch ma ok. pół roku – uczy się wtedy wielu nowych rzeczy i w ferworze atrakcji może po prostu zapomnieć o smoczku. Kolejnym etapem sprzyjającym odzwyczajaniu od smoczka jest okres po drugich urodzinach, gdy dziecko już dobrze radzi sobie ze swoimi emocjami.

Smoczek najlepiej odstawiać stopniowo, sukcesywnie ograniczając jego ssanie, aby po pewnym czasie całkowicie się go pozbyć. Podczas odzwyczajania dziecka od smoczka rodzic musi być konsekwentny i pewien swojej decyzji (nawet jeżeli jest to dla niego trudne).

5 kroków do odstawienia smoczka

Kiedy zdecydujesz się zabrać dziecku smoczek, trzymaj się tych kroków:

  1. Wybierz odpowiedni moment: narodziny brata czy pójście do żłobka to nie jest dobry czas, bo dziecko doświadcza stresu.
  2. Daj dziecku dużo czułości: całuj, przytulaj, pocieszaj.
  3. Zorganizuj pożegnanie: bez względu na to, jaki sposób pożegnania ze smoczkiem wybierzesz, zróbcie mu pożegnanie.
  4. Nie zmieniaj zdania: nie złam się przy pierwszym płaczu.
  5. Chwal dziecko: mów, że wspaniale sobie radzi.

Sposoby na odstawienie smoczka

Jeżeli czujesz, że dziecko nie powinno już dłużej ssać smoczka, możesz wypróbować jedną z poniższych metod, które ułatwiają rozstanie ze smoczkiem.

Podarujcie smoczek wróżce

Dzieci lubią magiczne istoty, wróżka może sprawić, że rozstanie ze smoczkiem będzie prostsze. Skoro wróżki zabierają ząbki, dlaczego nie miałyby też zabierać smoczków? A jeśli w zamian dziecko dostanie od wróżki drobny upominek? To może się udać!

Oddajcie go młodszemu dziecku 

Podarujcie smoczek niemowlakowi, który go potrzebuje. Nieważne, czy będzie to młodsze rodzeństwo, niedawno narodzone dziecko twojej przyjaciółki albo kogoś z rodziny, czy wymyślony maluszek.

Zrób w smoczku dziurki

Codziennie dodawaj kolejną, aż w końcu zupełnie nie będzie dało się go ssać. Możesz też stopniowo odcinać końcówkę smoczka. Dziecko uzna, że jest zepsuty i samo porzuci uspokajacz, który nie będzie spełniał swojej funkcji.

Wykorzystaj przeziębienie dziecka 

Zatkany nos utrudnia ssanie. Przeziębienie u malucha połączone z katarem może być dobrym momentem na odstawienie smoczka. Niektóre dzieci same nie chcą go wtedy ssać. Ale jeśli dziecko bardzo źle się czuje, zabranie mu uspokajacza może utrudnić spokojne zasypianie i dochodzenie do zdrowia.

Zrób to w święta 

W święta wielkanocne smoczek może zostać zabrany przez Zajączka, a w Boże Narodzenie – przez Mikołaja, elfy lub renifery. Niech nie zapomną w zamian przynieść dziecku prezentu!

Zaspokój potrzeby dziecka

Zastanów się, jakie potrzeby zaspokaja smoczek i podaruj maluchowi coś w zamian.

Przeczytaj dziecku książki tematyczne

W księgarniach i bibliotekach bez problemu znajdziesz książki, które pomagają w różnych trudnych momentach w życiu dziecka, także w odstawianiu smoczka. Może to być np. „Kajtuś. Pożegnanie ze smoczkiem” (wyd. Rea), „Paulinka żegna się ze smoczkiem” (wyd. Jedność), „Smoczek Maksa” (wyd. Zakamarki) albo „Mała księżniczka: Gdzie jest mój smoczek?” (wyd. Olesiejuk).

Zobacz także:

Fotolia
Pielęgnacja
Można oblizywać smoczek dziecka, czy nie?
Naukowcy długo badali, czy będzie to korzystne dla dziecka. U tych dzieci, u których rodzice przyznawali się do czyszczenia smoczka za pomocą własnej śliny, potwierdzono...

Smoczek na ziemi - i co zrobić? Wychodzicie na spacer i dziecku nagle upada smoczek na ziemię. Co robisz, jeżeli nie masz ze sobą wody, a w pobliżu nigdzie nie widać łazienki z dostępem do bieżącej wody? Rodzice do tej pory postępowali różnie, wielu decydowało się własną śliną wyczyścić smoczek , inni próbowali to robić chusteczkami mokrymi czy suchymi. Pomysłów wiele. Niektóre mamy uznawały, że czyszczenie smoczka własną śliną, jest zbyt niehigieniczne, ale i niebezpieczne dla dziecka, ze względu na różnego rodzaju bakterie, czy drobnoustroje, które mogłyby zostać przekazane maleństwu.     Czytaj: Całuję swoje dziecko w usta - czy to źle?   Co na to naukowcy? Naukowcy Bill Hesselmar,Fei Sjöberg,Robert Saalman,Nils Åberg,Ingegerd Adlerberth, Agnes E. Wold, zebrali wyniki swoich badań, które dowodzą czegoś zupełnie zaskakującego. Próbowali oni zbadać, czy sposób czyszczenia smoczka i tym samym kontaktu ze śliną osoby dorosłej, może być korzystne dla dziecka, czy wręcz przeciwnie. Przebadano w tym celu blisko 200 dzieci, z których rodzicami przeprowadzono wywiad, gdy dzieci miały 4,6,18 i 36 m-cy. Rodzice deklarowali czy ich dzieci korzystały ze smoczka i czy u dzieci zdiagnozowano do 3. roku życia jakąś alergię. U dzieci w wieku 4 m-cy zrobiono analizę próbek śliny. Wynik badań były zaskakujące . U tych dzieci, u których rodzice przyznawali się do czyszczenia smoczka za pomocą własnej śliny, potwierdzono: znacznie rzadziej występującą astmę , wypryski i uczulenia, niż w podobnej grupie wiekowej. Dlaczego tak się dzieje? Ssanie smoczka swojego niemowlęcia może zmniejszyć ryzyko rozwoju alergii, prawdopodobnie poprzez stymulację układu odpornościowego przez drobnoustroje przenoszone do dziecka poprzez ślinę rodziców. Jest to pewien rodzaj...

niemowlę, smoczek
Pielęgnacja
To musisz wiedzieć, jeśli podajesz dziecku smoczek
Wydają się parą idealną. Gdy jedno tęskni, drugie szybko przychodzi z pomocą. Uspokaja, wycisza, usypia. Ta przyjaźń między dzieckiem i smoczkiem mogłaby trwać wiecznie, gdyby nie kilka ale.

Nie będziemy owijać w bawełnę – ukochany pocieszyciel dziecka może cię zawieść. Po pierwsze, jeśli malec dostanie gryzaka zbyt wcześnie, to jest zagrożenie, że nie nauczy się prawidłowo chwytać brodawki. A to może utrudnić ssanie piersi (bo ssanie piersi i smoczka wymaga innych ruchów warg i języka). Dlatego najlepiej „zaprzyjaźnić” smyka z uspokajaczem dopiero po pierwszym miesiącu życia. Po drugie, gryzak czasem sprzyja powstawaniu wad zgryzu . Dlatego lepiej nie pozwolić dziecku na jego nieograniczone ssanie (kilka razy dziennie w sytuacjach kryzysowych, przez kilkanaście minut). Do tego mogą dojść jeszcze kłopoty z mówieniem – smyk, który całe dnie spędza ze smokiem w buzi, może zacząć mówić później i do tego niewyraźnie. I po trzecie – smok jest pocieszycielem, ale nie jedynym. Dlatego zamiast go podawać, przytul smyka. To też działa! Czy to oznacza, że gryzak jest zły? Nie!!! Najważniejsze jest to, że zaspokaja potrzebę ssania (niektóre maluchy nie odłączałyby się od piersi ani na chwilę, czego nie wytrzymają żadne brodawki). No i smok jest lepszy od kicuka. Jeśli ląduje on w buzi, zastąp go pocieszycielem. Tylko z umiarem! Kształt Najlepiej, by smoczek układał się w buzi jak sutek w czasie karmienia piersią . Stąd gumka o kształcie łezki. Dzięki temu malec może trzymać język w naturalnej pozycji, a nie owijać go wokół smoczka. Dobre są gryzaki z silikonu i lateksu – pod warunkiem, że malec nie jest uczulony na któreś z tworzyw. Otwarta tarczka pozwala smykowi na swobodne oddychanie. Higiena Zanim podasz dziecku smoczek, wygotuj go (zgodnie z instrukcją producenta). Pamiętaj, że później też trzeba go myć i sparzyć przed każdym podaniem, nawet kilka razy dziennie. Gdy gryzak upadnie na podłogę, nie oblizuj go przed włożeniem do buzi dziecka, tylko umyj. W twojej ślinie mogą znajdować się wirusy i bakterie...

niemowlę, smoczek
Panthermedia
Pielęgnacja
Smoczek - za i przeciw
Sprawdź, kiedy smoczek jest prawdziwym przyjacielem dziecka, a w jakich sytuacjach lepiej go maluszkowi nie podawać.

Ponieważ przypomina matczyną pierś, potrafi zdziałać cuda: dzięki niemu maleństwo przestaje płakać, szybciej się uspokaja i z większą łatwością zasypia. Jest jednak i druga strona medalu: może zaburzyć prawidłowe ssanie u dziecka, czasem powoduje wady zgryzu, no i wreszcie stanowi łatwą pokusę posłużenia się nim, gdy np. nie mamy czasu na zabawę z maluchem. Korzystać więc z jego pomocy, czy raczej szybko schować w szafce? Pomożemy ci dokonać najlepszego wyboru. 8 błędów, które prowadzą do wad zgryzu u dziecka Absolutnie zakazany Smoczka nie powinno się podawać pod żadnym pozorem w pierwszym miesiącu życia maleństwa, a konkretniej do momentu, kiedy twoja laktacja nie ustali się na stabilnym poziomie. W tym czasie bowiem dziecko dopiero uczy się trudnej sztuki ssania. Gdy już wtedy zaczniesz podawać mu smoczek, maleństwo może mieć problemy z prawidłowym uchwyceniem brodawki. Wynika to z faktu, że ssanie piersi i smoka wymaga innych ruchów warg i języka. Zobacz,  jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. Jeśli dziecko źle chwyci pierś, jego ssanie może ci sprawiać ból, a twoje brodawki po pewnym czasie staną się bardziej tkliwe. Z powodu bólu przy karmieniu zmniejszy się u ciebie laktacja, a stąd już prosta droga do przedwczesnego odstawienia dziecka od piersi. W tym pierwszym okresie zatem najlepszą reakcją na płacz niemowlaka jest po prostu utulenie i nakarmienie go. Dzięki temu maluch zaspokoi potrzebę bliskości z tobą, głód, pragnienie i odruch ssania. Mamo, chcę być piękna / przystojny! Sprawdź,  jak nie zepsuć urody dziecka. Dozwolony Jeśli twoja laktacja jest już stabilna, maleństwo potrafi ładnie ssać pierś i robi to często i z ochotą, spokojnie możesz skorzystać ze smoczka. Zwłaszcza jeśli maluszek najchętniej nie rozstawałby się z twoją piersią. Nie możesz przecież karmić 24 godziny na dobę. Dzięki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz