Pielęgnacja

Co to jest rodzicielstwo bliskości? – mówi Agnieszka Stein [WIDEO]

Rodzicielstwo bliskości jest pełne wzajemnego zaufania – rodziców do dziecka, rodziców do siebie oraz dziecka do matki i ojca. Zasady, jakimi warto się w tej metodzie kierować, są poparte badaniami naukowymi i doświadczeniem lekarza i pielęgniarki, autorów książki „Księga Rodzicielstwa Bliskości”.

Rodzicielstwo bliskości (ang. attachement parenting), nazywane też w skrócie RB, jest jedną z modnych obecnie metod wychowawczych, a także najstarszym i najbardziej naturalnym sposobem opiekowania się dziećmi. Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka nurtu rodzicielstwa bliskości opowiada o siedmiu zasadach bliskości.

Spis treści: 

Co to jest rodzicielstwo bliskości? 

Myślę, że na pytanie, co to jest rodzicielstwo bliskości, jest wiele różnych odpowiedzi – mówi Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka nurtu rodzicielstwa bliskości. Jedna z takich, które lubię, mówi, że jest to rodzicielstwo oparte na zaufaniu do dziecka, ale też do siebie. Inna definicja mówi, że to relacja, która na pierwszym miejscu stawia bliskość i kontakt emocjonalny z dzieckiem. 

Inne określenie RB mówi, że to rodzicielstwo, w którym traktujemy dziecko podmiotowo, jak takiego samego człowieka, którym my jesteśmy.  – To też sposób wychowywania dziecka oparty na poważnej, naukowej wiedzy – dodaje Agnieszka Stein.

Na czym polega wychowanie w bliskości?

Twórcy pojęcia attachement parenting, czyli rodzicielstwo bliskości, William i Martha Searsowietwierdzą, że to wychowanie zdroworozsądkowe, które uprawialiby wszyscy rodzice, gdyby nikt nie ingerował w ich zdrowe, rodzicielskie odruchy. Bo RB to miłość, opieka, szacunek i odpowiadanie na potrzeby dziecka. A nie zostawianie maleństwa, by się wypłakało, czy słuchanie trenerów, którzy uczą, jak usypiać w pięć minut itp. 

Mamy coraz większą wiedzę na temat tego, co się dzieje w naszych głowach, jak działa mózg, jak my działamy. I to potwierdza to, co intuicyjnie czasem robią rodzice realizujący rodzicielstwo bliskości.

Rodzicielstwo bliskości – jak zbudować więź z dzieckiem

Zasady wychowania w duchu rodzicielstwa bliskości jego twórcy, William i Martha Searsowie, ujęli w 7 filarów. Mają one 3 cele:

  • poznać dziecko,
  • pomóc dziecku dobrze się poczuć,
  • pozwolić rodzicom cieszyć się rodzicielstwem.

Rodzicielstwo bliskości – zasady

Oto 7 zasad rodzicielstwa bliskości: 

1. Bądź blisko dziecka – czyli od kiedy możesz, a najlepiej od początku, nawiąż kontakt z maluchem, noś dziecko, przytulaj. Bądź z dzieckiem blisko fizycznie, ale przede wszystkim emocjonalnie. Szukaj prawdziwych pobudek zachowania dziecka, odgaduj jego rzeczywiste potrzeby i zaspokajaj je. 

2. Słuchaj płaczu swojego dziecka nie pozwalaj mu płakać nieutulonemu, reaguj na jego potrzebę bliskości. Płacz malucha tratuj jako jego sposób na komunikację. Jeśli twoje dziecko płacze – znaczy, że jest mu zimno, smutno lub czuje jakiś dyskomfort. Naucz się odczytywać potrzeby dziecka, które wyraża płaczem. 

3. Karm piersią dziecko – albo karm butelką z miłością i emocjonalną bliskością. Pamiętaj, żeby karmienie odbywało się z poszanowaniem granic dziecka, a także było pełne miłości i szacunku. 

4. Noś dziecko przy sobie – we wszystkich kulturach oprócz naszej, zachodniej, małe dzieci są noszone w chustach lub na rękach przez matki. To ogromny zastrzyk bliskości, poczucia bezpieczeństwa i miłości! Noś dziecko na rękach, w nosidełku lub chuście tyle, ile ono potrzebuje. 

5. Śpij przy dziecku – spanie z dzieckiem u boku wzbudza wiele kontrowersji, jednak stwierdzono, że dzięki spaniu przy dziecku mamy lepszą możliwość reagowania na płacz, głód i inne potrzeby malucha. Mniejsze jest też wtedy ryzyko śmierci łóżeczkowej. Maluch potrzebuje też przytulenia i poczucia, że rodzic jest blisko. 

6. Pamiętaj o równowadze i wyznaczaniu granic – w zapale, by dać dziecku wszystko, czego potrzebuje, pamiętaj o mądrym stawianiu granic. Potrzeby rodziców są również ważne. Prysznic, chwila dla siebie – zadbanie o to pozwala być lepszym, pogodniejszym rodzicem.

7. Wystrzegaj się trenerów dzieci – usypianie w 5 minut, odstawianie od piersi w momencie, który wam nie odpowiada, ale zaleca starsza koleżanka – to nie jest dobre dla dziecka ani dla was, rodziców. Bo tylko wy wiecie, jak odczytywać sygnały płynące od dziecka. Czy jest wrażliwcem, który potrzebuje twoich rąk, czy niejadkiem, który sam reguluje sobie ilość jedzenia – to ty wiesz, jak te potrzeby uszanować.

Księga Rodzicielstwa Bliskości

„Księga Rodzicielstwa Bliskości’’ to książka napisana przez Williama i Marthę Sears – lekarza i pielęgniarkę, męża i żonę, specjalistów, którzy stworzyli termin „rodzicielstwo bliskości” (attachment parenting). William Sears pracował w harwardzkim szpitalu dziecięcym i klinice pediatrycznej w Bostonie. Martha Sears jest pielęgniarką, prowadziła szkołę rodzenia, jest doradczynią laktacyjną. Sami wychowali ośmioro dzieci! „Księga Rodzicielstwa Bliskości” to kompendium wiedzy dla rodziców oraz wskazówki dotyczące opieki i pielęgnacji małego dziecka.
 

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA