Pielęgnacja

Co to jest rodzicielstwo bliskości? – mówi Agnieszka Stein [WIDEO]

Rodzicielstwo bliskości jest pełne wzajemnego zaufania – rodziców do dziecka, rodziców do siebie oraz dziecka do matki i ojca. Zasady, jakimi warto się w tej metodzie kierować, są poparte badaniami naukowymi i doświadczeniem lekarza i pielęgniarki, autorów książki „Księga Rodzicielstwa Bliskości”.

Rodzicielstwo bliskości (ang. attachement parenting), nazywane też w skrócie RB, jest jedną z modnych obecnie metod wychowawczych, a także najstarszym i najbardziej naturalnym sposobem opiekowania się dziećmi. Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka nurtu rodzicielstwa bliskości opowiada o siedmiu zasadach bliskości.

Spis treści: 

Co to jest rodzicielstwo bliskości? 

Myślę, że na pytanie, co to jest rodzicielstwo bliskości, jest wiele różnych odpowiedzi – mówi Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka nurtu rodzicielstwa bliskości. Jedna z takich, które lubię, mówi, że jest to rodzicielstwo oparte na zaufaniu do dziecka, ale też do siebie. Inna definicja mówi, że to relacja, która na pierwszym miejscu stawia bliskość i kontakt emocjonalny z dzieckiem. 

Inne określenie RB mówi, że to rodzicielstwo, w którym traktujemy dziecko podmiotowo, jak takiego samego człowieka, którym my jesteśmy.  – To też sposób wychowywania dziecka oparty na poważnej, naukowej wiedzy – dodaje Agnieszka Stein.

Na czym polega wychowanie w bliskości?

Twórcy pojęcia attachement parenting, czyli rodzicielstwo bliskości, William i Martha Searsowietwierdzą, że to wychowanie zdroworozsądkowe, które uprawialiby wszyscy rodzice, gdyby nikt nie ingerował w ich zdrowe, rodzicielskie odruchy. Bo RB to miłość, opieka, szacunek i odpowiadanie na potrzeby dziecka. A nie zostawianie maleństwa, by się wypłakało, czy słuchanie trenerów, którzy uczą, jak usypiać w pięć minut itp. 

Mamy coraz większą wiedzę na temat tego, co się dzieje w naszych głowach, jak działa mózg, jak my działamy. I to potwierdza to, co intuicyjnie czasem robią rodzice realizujący rodzicielstwo bliskości.

Rodzicielstwo bliskości – jak zbudować więź z dzieckiem

Zasady wychowania w duchu rodzicielstwa bliskości jego twórcy, William i Martha Searsowie, ujęli w 7 filarów. Mają one 3 cele:

  • poznać dziecko,
  • pomóc dziecku dobrze się poczuć,
  • pozwolić rodzicom cieszyć się rodzicielstwem.

Rodzicielstwo bliskości – zasady

Oto 7 zasad rodzicielstwa bliskości: 

1. Bądź blisko dziecka – czyli od kiedy możesz, a najlepiej od początku, nawiąż kontakt z maluchem, noś dziecko, przytulaj. Bądź z dzieckiem blisko fizycznie, ale przede wszystkim emocjonalnie. Szukaj prawdziwych pobudek zachowania dziecka, odgaduj jego rzeczywiste potrzeby i zaspokajaj je. 

2. Słuchaj płaczu swojego dziecka nie pozwalaj mu płakać nieutulonemu, reaguj na jego potrzebę bliskości. Płacz malucha tratuj jako jego sposób na komunikację. Jeśli twoje dziecko płacze – znaczy, że jest mu zimno, smutno lub czuje jakiś dyskomfort. Naucz się odczytywać potrzeby dziecka, które wyraża płaczem. 

3. Karm piersią dziecko – albo karm butelką z miłością i emocjonalną bliskością. Pamiętaj, żeby karmienie odbywało się z poszanowaniem granic dziecka, a także było pełne miłości i szacunku. 

4. Noś dziecko przy sobie – we wszystkich kulturach oprócz naszej, zachodniej, małe dzieci są noszone w chustach lub na rękach przez matki. To ogromny zastrzyk bliskości, poczucia bezpieczeństwa i miłości! Noś dziecko na rękach, w nosidełku lub chuście tyle, ile ono potrzebuje. 

5. Śpij przy dziecku – spanie z dzieckiem u boku wzbudza wiele kontrowersji, jednak stwierdzono, że dzięki spaniu przy dziecku mamy lepszą możliwość reagowania na płacz, głód i inne potrzeby malucha. Mniejsze jest też wtedy ryzyko śmierci łóżeczkowej. Maluch potrzebuje też przytulenia i poczucia, że rodzic jest blisko. 

6. Pamiętaj o równowadze i wyznaczaniu granic – w zapale, by dać dziecku wszystko, czego potrzebuje, pamiętaj o mądrym stawianiu granic. Potrzeby rodziców są również ważne. Prysznic, chwila dla siebie – zadbanie o to pozwala być lepszym, pogodniejszym rodzicem.

7. Wystrzegaj się trenerów dzieci – usypianie w 5 minut, odstawianie od piersi w momencie, który wam nie odpowiada, ale zaleca starsza koleżanka – to nie jest dobre dla dziecka ani dla was, rodziców. Bo tylko wy wiecie, jak odczytywać sygnały płynące od dziecka. Czy jest wrażliwcem, który potrzebuje twoich rąk, czy niejadkiem, który sam reguluje sobie ilość jedzenia – to ty wiesz, jak te potrzeby uszanować.

Księga Rodzicielstwa Bliskości

„Księga Rodzicielstwa Bliskości’’ to książka napisana przez Williama i Marthę Sears – lekarza i pielęgniarkę, męża i żonę, specjalistów, którzy stworzyli termin „rodzicielstwo bliskości” (attachment parenting). William Sears pracował w harwardzkim szpitalu dziecięcym i klinice pediatrycznej w Bostonie. Martha Sears jest pielęgniarką, prowadziła szkołę rodzenia, jest doradczynią laktacyjną. Sami wychowali ośmioro dzieci! „Księga Rodzicielstwa Bliskości” to kompendium wiedzy dla rodziców oraz wskazówki dotyczące opieki i pielęgnacji małego dziecka.
 

Zobacz też:

jakim tatą jesteś?
Adobe Stock
Psychotesty i quizy
Jakim tatą jesteś? Shrek? Homer Simpson? Inż. Karwowski z „Czterdziestolatka”? Rozwiąż psychotest!
Małgorzata Musiał z bloga dobrarelacja.pl
mat. prasowe
Wychowanie
Wychowanie dzieci bez nagród i kar? – wywiad z ekspertem
Małgorzata Musiał, pedagożka, mama trójki dzieci i autorka bloga Dobrarelacja.pl, o nagrodach i karach w rodzinie. Ta rozmowa otwiera oczy!

Czy kary są konieczne w wychowaniu dziecka? A nagrody? No właśnie ani jedne, ani drugie! – mówi pedagożka, Małgorzata Musiał, autorka książki „Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny”. Rozmawiamy o tym, na co zwracać uwagę w relacjach z dzieckiem.  Małgorzata Musiał – pedagog, żona i mama trójki dzieci. Prowadzi warsztaty, szkolenia i indywidualne konsultacje, jest również jednym z niewielu w Polsce mentorów grup SAFE, programu wspomagającego budowanie bezpiecznej więzi między rodzicami a dziećmi. Autorka bloga DobraRelacja.pl Kto odpowiada za relacje w rodzinie?  Małgorzata Musiał: Rodzice. To moje przekonanie ma dużo wspólnego ze zdaniem Jespera Juula (duński terapeuta rodzinny i pedagog – przyp. red.), który kiedyś stwierdził, że to rodzice i wyłącznie rodzice odpowiadają za atmosferę w domu. Mówiąc jednak o relacjach, chciałabym jednak zostawić taki margines, że jeśli z jakimś dzieckiem mamy trudne relacje, to wcale nie musi to znaczyć, że robimy coś źle. Bo na dziecko wpływają różne czynniki, np. genetyczne. Jeśli np. ono nie umie wyrażać emocji w społecznie akceptowalny sposób, to przecież nie musi znaczyć, że rodzice popełnili gdzieś błąd.  Na swoim blogu piszesz o budowaniu dobrej relacji z dzieckiem, bez nagród, kar i bez oceniania. Zastanawiam się, czy naprawdę taka ścieżka jest możliwa? I czy w ogóle można się nauczyć czegoś tak abstrakcyjnego jak budowanie relacji? Jestem przekonana, że ścieżka, którą wskazuję, jest dostępna dla wszystkich, bez względu na to, czy ktoś jest cierpliwy, opanowany, refleksyjny, czy porywczy, wybuchowy i jest mu trudniej się opanować w trudnych sytuacjach. Ja sama mam bardzo dynamiczny temperament choleryka, więc jeśli ja daję radę, to głęboko wierzę, że większości ludzi także jest w stanie. A odpowiadając na to, czy dobrej...

dzieci, uśmiech
Wychowanie
Posłuszne dziecko to nie zawsze szczęśliwe dziecko
Grzeczne dziecko to marzenie większości rodziców. Ale jak skłonić malca, by słuchał dorosłych? I czy rzeczywiście uległość wobec starszych jest zawsze dobra dla malucha? Szukamy odpowiedzi na te pytania z psychologiem Edytą Żółtowską-Górską.

Starsze pokolenie utyskuje nad dzisiejszym wychowywaniem dzieci . Dziadkowie nie rozumieją, dlaczego dzieci są rozbrykane , nie słuchają dorosłych. Gdy oni byli dziećmi, musieli być całkowicie posłuszni rodzicom. Dziecko znało swoje miejsce w rodzinie i – jak wiadomo – nie była to specjalnie uprzywilejowana pozycja. Potem nadeszła moda na bezstresowe wychowanie . Dzieci zaczęto traktować z atencją, zrezygnowano z wymagań. Jak znaleźć złoty środek? O wagę posłuszeństwa zapytaliśmy psychologa dziecięcego. Zobacz też: Duński przepis na szczęście – HYGGE! Właściwie dlaczego dziecko ma być posłuszne? Bo w niektórych momentach od tego zależy jego bezpieczeństwo , zdrowie, życie. Jeśli mama mówi, że dziecko ma nie biegać nad basenem, to robi to, by je ochronić, a nie zepsuć mu zabawę. Dziecko musi ufać, że rodzice coś każą lub czegoś zabraniają w konkretnym celu. Gdy czują stanowczość taty, który zakazuje dotykania piekarnika, cofną rękę, ale jeśli on łamiącym się głosem niepewnie poprosi, by dziecko umyło zęby, malec może namówić go na niepotrzebną dyskusję o słuszności szczotkowania zębów po zjedzeniu czekolady. Jako rodzice musimy wiedzieć, po co czegoś dziecku zabraniamy, i... mieć pewność, że robimy słusznie. Nawet jeśli dziecku się to niezbyt podoba. Czy wiesz: Co robić, by dzieci nas słuchały? Dlaczego dorośli tak lubią grzeczne dzieci? Bo są łatwe w obsłudze. Znacznie prostsze jest wychowywanie dziecka, które nie protestuje, nie buntuje się , bez słowa wykonuje polecenia. Jednak zawsze trzeba pamiętać, jaką cenę płaci dziecko za to bezwarunkowe posłuszeństwo . Dziecku szkodzi bycie uległym? Dzieci muszą czuć się akceptowane przez rodziców, więc zrobią wszystko, by ich zadowolić. Jeśli widzą rozgniewaną minę mamy, gdy się sprzeciwiają, czy kiedy tata obraża się, kiedy nie chcą w ciągu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz