Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, spacer, kawiarnia
Panthermedia
Pielęgnacja

Aktywny maluch

Czy uwierzysz w to, że jeszcze kilka lat temu jedynym w Polsce publicznym miejscem z przewijakiem i kącikiem do karmienia było warszawskie lotnisko na Okęciu?

Dzisiaj takich miejsc, które chętnie ugoszczą mamę i smyka, przybywa jak grzybów po deszczu. To dowód na to, jak bardzo zmieniło się podejście właścicieli kin, kawiarni i hoteli do swoich najmłodszych klientów, oraz na to, że zmieniliśmy się również my, rodzice, i nasz sposób spędzania czasu z dzieckiem.

Kino dla dwojga
Ściszony dźwięk, przykręcona klimatyzacja i lekkie światło, aby maluszek się nie obudził ani nie przestraszył. Do tego przewijaki w kątach sali, a także pieluszki we wszystkich możliwych rozmiarach – tak wyglądają niedzielne rodzinne pokazy filmowe w warszawskim kinie Muranów.
– Weekend to najlepszy termin na wyjście do kina dla kobiety na urlopie macierzyńskim. Tak naprawdę to tylko wtedy może na film wybrać się np. z pracującą w ciągu tygodnia koleżanką albo mężem. Nasze niedzielne spotkania „Z dzieckiem w kinie” to próba przywrócenia młodych mam światu – uśmiecha się Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa, współorganizującej pokazy dla mam w Muranowie. Dodaje, że atutem muranowskiego cyklu jest repertuar: ambitne nowości z całego świata. Na taki „dorosły” film można przyjść nie tylko z niemowlakiem, który prześpi seans, ale też z większym dzieckiem – zajmą się nim animatorki w holu.
Chociaż kino Muranów jest jedno na całą Polskę, to mamy spoza Warszawy nie powinny czuć się pokrzywdzone: podobne cykle kinowe są organizowane przez kompleksy kin Multikino i Silverscreen, znajdujące się w kilkunastu większych miastach Polski. Tutaj filmy dla rodziców wyświetlane są w środy, w samo południe. Godzina jest nieprzypadkowa: zwykle około dwunastej większość dzieci ucina sobie dłuższą drzemkę. W ramach jednego biletu mama może zająć dwa fotele, aby na jednym z nich ustawić np. fotelik samochodowy ze śpiącym malcem. Jeśli przywiozłaś smyka w wózku, zapytaj o fotelik w kinowej kasie – najpewniej będziesz mogła wypożyczyć go na czas seansu.

Na kawę (i mleko)
Film się już skończył, a ty masz ochotę na małą czarną? No to wychodzimy z kina i idziemy do kawiarni – ale nie takiej zwykłej, lecz przyjaznej mamie i dziecku. W samej Warszawie w ciągu ostatniego roku powstała ich prawie dziesiątka. Tutaj kawę pije się nie w filiżankach, tylko w kubkach, a kubki odstawia się nie na stolik, tylko na podłogę – bo na niej się właśnie siedzi i bawi z maluchem. W każdej przyjaznej kawiarni znajduje się specjalna strefa skarpetkowa, w której bobas może bezpiecznie raczkować. Pomysły na funkcjonowanie takich kawiarni są różne, jednak ogólna zasada jest zawsze ta sama: tutaj „jak u siebie” mają czuć się nie tylko mali, ale i duzi.
– Moja Figa z Makiem na pewno nie jest typową bawialnią dla maluchów, ale miejscem, gdzie młoda mama może umówić się np. ze swoją bezdzietną przyjaciółką i obie będą tak samo zadowolone – mówi Małgosia Kosiba, prowadząca jedną z najpopularniejszych w Warszawie sklepokawiarni dla rodziców. Co ciekawe, w kawiarniach dla mam wcale nie potrzeba specjalnego miejsca dla karmiących mam.
– Klientki pytane o kącik do karmienia odpowiadały, że jego rolę świetnie spełniają nasze obie sale zabaw – mówi Agnieszka Ciszewska, właścicielka innej warszawskiej kawiarni, Kredcafe. Skoro już mowa o karmieniu – mocną stroną kawiarni dla mam i dzieci jest jedzenie. Na sam widok menu Kredcafe cieknie ślinka: domowa pomidorówka, naleśniki z mąki żytniej, tosty w różnych odsłonach, muesli zbożowe na jogurcie waniliowym, koktajle owocowe... Potrawy są tak zdrowe, że mogą zastąpić dania ze słoiczków. – Tylko ekologiczna żywność! Warzywa bez dodatku chemii i mięso bez antybiotyków i hormonów – mówi Agnieszka Ciszewska z Kredcafe.

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Pielęgnacja
Pierwszy raz w hotelu
Skończył się czas beztroskich wyjazdów w ciemno i szukania kwatery na miejscu. Jesteś mamą, więc dokładnie musisz wiedzieć, co czeka twoje dziecko.

  Kwatery prywatne, pensjonaty albo luksusowe hotele – wybór miejsc noclegowych jest bardzo duży. Sprawdź, jak znaleźć takie, w którym będzie dobrze i tobie, i twojemu dziecku. Zorganizuj próbę generalną Masz szansę zobaczyć, jak maluch reaguje na nowe otoczenie. Nieznane łóżeczko, pokój – to wszystko może budzić niepokój, a nawet strach. Zanim wybierzesz się na dłuższy urlop, zaplanuj wyjazd do dziadków lub znajomych nawet na jedną noc. Posłuchaj opinii znajomych ...albo sprawdź, co o miejscu, do którego chcesz się wybrać, sądzą internauci. Dla dziecka nie ma znaczenia hotelowy standard, ważniejszy jest łatwy dojazd, by nie narażać malucha na przedłużanie podróży. Hotel powinien znajdować się z dala od hałaśliwych ulic, ale jednocześnie w takim miejscu, by dojście np. na saneczkową górkę nie okazało się kilkugodzinną wyprawą. Liczba gwiazdek to nie wszystko Szukaj hotelu przyjaznego rodzinom z dziećmi – w otoczeniu innych rodziców będziesz czuła się pewniej. W takim miejscu płacz albo gorszy nastrój malucha nie spotka się z oburzeniem gości, np. samotnych par, które oczekują ciszy i spokoju. Kup przewodnik po wybranym regionie, by zaplanować atrakcje odpowiednie do wieku malca. Dawkuj atrakcje z umiarem Przez pierwsze dni maluch ma prawo być rozdrażniony, marudny, odmawiać jedzenia. Nowe otoczenie, ale też nadmiar wrażeń mogą wywołać u niego kłopoty ze snem. Jeśli płacz powtarza się co noc, postaraj się szczególnie dopieścić dziecko. Pozwól mu spać w waszym łóżku. A może potrzeba mu więcej odpoczynku, a mniej nowych bodźców? W przypadku poważniejszej choroby hotel powinien udzielić informacji o najbliższej przychodni lub szpitalu, zazwyczaj jednak objawy aklimatyzacji są przejściowe i już po kilku dniach malec czuje się w nowym otoczeniu jak ryba w wodzie. Zachowaj rytm dnia i zwyczaje Do hotelu warto zabrać...

Logo Hotel Przyjany Rodzinie
materiały prasowe
Czas wolny
Dziecko VIP-em w hotelu
Hotele, w których na dzieci czekają śliniaczki, podgrzewacze do butelek, nakładki na sedes, kąciki zabaw i przyjaźnie nastawiony personel (który dysponuje np. numerem telefonu do pediatry), jeszcze kilka lat temu można było znaleźć tylko... za granicą. Dziś takich obiektów jest w Polsce coraz więcej. Poznasz je po certyfikacie Hotel Przyjazny Rodzinie.

Projekt Hotel Przyjazny Rodzinie ma na celu promocję miejsc noclegowych w Polsce, w których przyszłe mamy, ale przede wszystkim rodziny z dziećmi, mogą czuć się bezpiecznie, komfortowo i spokojnie. Hotelarze i właściciele pensjonatów, którzy zgłaszają swoje obiekty do konkursu. Potem członkowie specjalnej kapituły zrzeszonej przy tym projekcie, wizytują hotele (oczywiście z dziećmi!), wszystko uważnie sprawdzają i oceniają. Najlepsze obiekty dostają certyfikaty – Hotel Przyjazny Rodzinie. To najlepsza gwarancja, że w tym miejscu, rodzina z dziećmi będzie się świetnie czuła. Kapituła - kto sprawdza, czy hotel jest przyjazny rodzinie? W skład kapituły wchodzą przede wszystkim rodziny z dziećmi . Rodzice to albo osoby znane i lubiane (np. Justyna Steczkowska , Beata Tadla , Monika Morozowska , Marta Kuligowska), albo osoby, które zawodowo zajmują się tematami związanymi z dziećmi (np. Dorota Zawadzka , psycholog ; dr Wojciech Ozimek, pediatra; Magda Klimkowska, redaktorka naczelna "Mamo, To Ja", autorka tego tekstu). W czasie wizyt w hotelach dorośli sprawdzają wyposażenie , wypełniają kwestionariusze, robią zdjęcia. Ale najbardziej intensywnie testują obiekty dzieci - to one sprawdzają, czy menu dziecięce w restauracji jest smaczne, czy zabawki w kąciku zabaw są atrakcyjne, czy obsługa obiektu nie złości się na biegające, czasem hałasujące i zadające mnóstwo pytań, kilkuletnie dzieci. Zobacz też: Mapa atrakcji dla dzieci Hotel przyjazny rodzinie - co to znaczy? Co jest sprawdzane, zanim hotel zostanie oceniony? Bardzo, bardzo wiele rzeczy. Oto tylko niektóre z nich: czy można dostać dodatkowe dziecięce łóżeczko z pościelą czy w pokoju jest np. nawilżacz powietrza, przewijak dla niemowlaka czy zabezpieczone są kontakty, drzwi balkonowe i okna   czy dostępne są plastikowe sztućce czy w łazience znajduje się nocnik lub...

mama, córka, album fotograficzny, rodzina
Wychowanie
Po co dzieciom korzenie
Opowiadaj dziecku rodzinne historie. Pokazuj zdjęcia sprzed lat. Rodzina to fundament. Warto, by malec mógł się na nim oprzeć.

Kiedy Bartek miał kilka lat, chodziliśmy na spacery do Lasu Bielańskiego. I rozmawialiśmy. Zawsze na te same tematy. Był z tego cały rytuał. Wchodziliśmy do lasu, a wtedy on zaczynał: „To opowiedz mi teraz, jak to było, kiedy się urodziłem”. Nie pozostawało mi nic innego, jak po raz kolejny szczegółowo relacjonować mu to wydarzenie. On dopytywał: „A co w tym czasie robił tata? A dziadek Witek? A babcia? A druga? I co mówili?”. I tak opowiadałam mu o ogromnej radości wszystkich po kolei aż do absolutnego wyczerpania członków rodziny. Dobry start Te opowieści świetnie ilustrują zapotrzebowanie malucha na zahaczenie się w grupie, na to, by zbudować wokół siebie ludzką przestrzeń wypełnioną miłością. Jeśli uda nam się wychować dziecko w przeświadczeniu, że otaczają je ludzie, z którymi łączą je więzy krwi, dla których jest bardzo ważne i przez których jest kochane oraz których ono może kochać i którzy dla niego są ważni, wtedy wypuścimy w świat (nie zawsze przychylny) człowieka mocnego. Istotę pewną siebie, bo mającą na kogo liczyć. Dobrym narzędziem do budowania takiej pewności siebie może być drzewo genealogiczne zrobione z dzieckiem. Wspólnie oglądając zdjęcia, rysując, wprowadzamy malucha w historię rodziny. Możemy opowiadać mu o kolejach losu, zawodach, miejscach, w których urodzili się i żyli członkowie rodziny. Warto również przytaczać zabawne anegdoty z dzieciństwa lub młodości rodziców albo dziadków. Ważna wspólnota Poznając rodzinną historię, maluch może porównać ją z własnym życiem, zauważyć, że świat się zmienia. Jednocześnie będzie czuł, że do tego świata należy, że nie jest osobą „znikąd”, tylko częścią większej całości – rodziny. Przekazujemy mu w ten sposób wiedzę o tym, że człowiek nigdy nie jest do końca sam, nawet jeśli jego bliscy odchodzą. Zostaje bowiem pamięć,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak